25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EKONOMIKA: Den pravdy

Sahat na peníze důchodcům je něco, na co není tahle společnost vůbec, ale vůbec připravena. Senioři jsou z naprosto dominantní části odkázáni na státní dávku a většinou si nejsou schopni opatřit nějaký náhradní příjem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 5.5.2012 18:54

Je už jenom jedna cesta

Pokud se evropské státy nestanou konkurenceschopnými pak podniky a tedy i banky, a důchodové fondy a dokonce i státy budou bankrotovat (přinejmenším nebudou schopny dostát např. svým garancím např. ohledně důchodů). Jedinou cestou z dluhů pak bude (hyper)inflace (a devalvace) která spolehlivě spolyká většinu zbývajících důchodových úspor. Jestli budou (jak vyplývá ze současných demografických trendů) o důchodech našich vnoučat rozhodovat ti, kteří nás považují za "nevěřící psy" pak pro ně bude smrt vykoupením (z bídy a z otroctví).

Jediná, byť bohužel dnes neprosaditelná ("zítra" ale už může být pozdě) cesta znamená návrat občanů i státu k liberálně-konzervativním hodnotám (konec multi-kulti, konec inkvizice enviromentální, sociální, politicko-korektní...).

Neboť jenom tak se lze stát konkurence schopnými, jenom v tom případě nebudeme k hanbě lidského rodu vymírat.

P. Fiala 5.5.2012 11:39

"Důchodci" - jak problém vnímat?

Každý konkrétní člověk v důchodu má jiné podmínky pro život.

1) Je v důchodu 1, 3, 7, 11, 17, 27 roků?     2) Je zdráv, je relativně zdráv za přiměřeného každodenního braní léků, je občas nemocen a musí mu být pomáháno rodinou, je nemocen trvale a vyžaduje zdravotní péči, je neschopen se o sebe postarat, je na smrtelné posteli, (jistě bude více podobných množin lidí-důchodců žijících v odlišných podmínkách - prostředí).     3) Má malý důchod (vdovy, vdovci), má přiměřený důchod, má vyšší důchod - může si uložit nějakou stovku na horší časy, má nadstatndarní důchod (třeba bývalí policisté).     4) Nemá žádný soukromý majetek, má nějaký soukromý majetek ve formě finančních vkladů, či má nějaký majetek z restitucí, či z vybudování rodinného domu, či koupě bytu stavebního družstva či z koupě státního-obecního bytu (toto právo koupě bylo upřeno obyvatelům pro 44 000 bytů bývalých OKD), má nějakou chatu či chalupu, auto, atp.

Není vše na téma "důchodci a jejich důchody" hodně povrchně zkoumáno a hodnoceno a řešeno? Společností jsou diskutováni také "nezaměstnaní". Není i toto téma zkoumáno a hodnoceno jen povrchně?

Lidí přibývá, na planetě již žije 7 miliard, jsou vzdělanější a umí používat jimi vytvářená know-how, která jim umožňují žít stále déle a "bohatěji". Vše umožňuje zvyšující se produktivita práce lidí svázaná se stroji či již jen produktivita robotů a to v zemědělství, průmyslu a službách (včetně těch vědeckých, lékařských, sociálních, vzdělávacích, atd.).

Debatovat a řešit problém "důchodci" v "průměru" je nekvalitní myšlení, které se nedobere podstaty problému. V dnešní době počítačů a programů lze řešit problém každého jednotlivého člověka - důchodce a dobrat se tak kvalitního řešení. A pravděpodobně i problém "nezaměstnaných" se může dočkat kvalitního zkoumání a i řešení, pokud je o řešení obou problémů vážný "politický" zájem.

P. Urban 4.5.2012 17:30

A kam má budoucí důchodce investovat ?

Existuje několik možností. Například do spolehlivých státních dluhopisů. V minulosti je vydávaly státy eurozóny, dnes je poznáme podle výnosů kolísajících okolo nuly. Dále můžeme investovat do zahraničních podniků, kde nám mohou investice znárodnit (pokud tam bude levicová vláda) nebo prohibitivně zdanit (v případě vlády vlastenecké pravice). Konečně je můžeme investovat do domácích podniků, ve kterých za dvacet let nebude mít kdo dělat. A pokud ano, pak si nadiktuje takové podmínky, že zisk bude minimální. Klesající ekonomika pak znehodnotí i nemovitosti.

Tyto možnosti můžeme využívat přímo nebo skrze finanční fondy, které ovšem také nefugují jako perpetuum mobile.

Takhle by měl uvažovat ekonom, který není pouze finančníkem. Moc jich dnes není.

P. Rudolf 4.5.2012 17:49

Re: A kam má budoucí důchodce investovat ?

A nebo můžeme investovat do světové ekonomiky, do fondů, které opravdu neřídí "čeští vyčůránci", ale osobnosti, které už svým klientům vydělaly miliardy dolarů. To už je na Vás, jestli chodíte spát s pocitem, že Vaše peníze jsou bezpečně uloženy pod polštářem nebo bezpečně pracující ve světové ekonomice.

Pavel

B. Rybák 5.5.2012 18:04

Re: A kam má budoucí důchodce investovat ?

Ty nejskvělejší osobnosti, které podle mínění takřka všech odborníků (a ratingových agentur)vydělávaly svým klientům miliardy dolarů (podvody a pyramidovými hrami) v USA postupně zaplňují kriminály. Zůstaly po nich desítky miliard dluhů a zoufalství jejich obětí (z nichž mnohé přišly o své důchodové úspory). Pokud nevlastníte vyzvědnou službu na úrovni Mosadu, tak Vám tento hazard srdečně nedoporučuji.

B. Rybák 5.5.2012 17:26

Re: A kam má budoucí důchodce investovat ?

Souhlasím s Vámi.

M. Košařová 4.5.2012 14:23

A co zrušit výsluhové důchody?

Proč má brát socialistický lampasák, který odešel z armády pracovat do civilu, ke svému platu ještě 20 000 Kč výsluhy? Na toto náš stát má peněz dost?

M. Trhlík 4.5.2012 16:39

Re: A co zrušit výsluhové důchody?

Paní Košařová,protože sloužil jako voják. A kolik si myslíte,že budou brát současní profesionální vojáci, až nebudou k potřebě ? Nevím sice jestli berou tak vysokou výsluhu "socialističtí lampasáci ",ale ono těch lidí co pracovali za socialismu bylo daleko víc.To, že lampasáci berou výsluhy je dáno ze zákona.

V. Václav 10.5.2012 13:05

Re: A co zrušit výsluhové důchody?

PAne Trhlíku, každé zřízení nadhodnocovalo vojáky, protože je potřebovalo a jejich pracovní náplň byla vraždit a nechat se zavraždit? Kdy bojovali komunističtí lampasáci a vojáci? Naučili jenom mladé kluky zašívat se a mnohým znepříjemnili život nadosmrti.

P. Rudolf 4.5.2012 13:48

Východisko existuje

Zdravím všechny diskutující.

Východisko z tohoto problému existuje a je nabíledni, že je to věc prověřená časem. Například Švýcarsko nebo Austrálie na tom má postavený celý důchodový systém.

Ano, jsou to investice do otevřených podílových fondů (OPF). Teď je ale důležité do kterých a jakým způsobem. Ideálně do těch nejlepších (článků na internetu, která společnost je nejlepší, je mraky) a napřímo. To znamená, že investujete svoje peníze na svůj majetkový účet vedený u zvolené fondové společnosti a ne u zprostředkovatele. Fondová společnost Vás zná jako majitele podílu a žádný zprostředkovatel Vám s penězi nezdrhne.  Že to nejde? Ale jde. Jen hledejte. Jistá nejmenovaná společnost, hrubě napadaná a pomlouvaná, to umí. Určitě ji najdete. Pak se Vám stane, že opravdu budete mít peníze na důchod ušetřeny a opravdu budete dostávat rentu ve výši, kterou si určíte a ne že Vám někdo řekne, že na víc nemáte nárok. Vzhůru a dejte se do hledání.

Pavel

M. Prokop 4.5.2012 15:07

Re: Východisko existuje

To by ovšem chtělo mít dispozici ony peníze, které mi stát bere a vráží do průběžného systému.

P. Rudolf 4.5.2012 17:41

Re: Východisko existuje

Ale vůbec ne. Jen je nechte v průběžném systému. Z Vašich peněz jsou totiž placení Váš otec a matka. Ale Vy sám si musíte "utrhnout od úst" a nespořit, ale investovat. Ať chcete nebo ne, stejně to budete muset dělat a navíc už to děláte, pokud posíláte peníze do životka nebo do penzijních fondů. Jenže to jsou tak rigidní investoři, že z nich nic jiného než pár kaček mít nebudete. Pokud opravdu chcete ze svých peněz něco mít, pak investujte napřímo na vlastní majetkový účet a pokud možno s těmi nejlepšími na světě. Nevíte, kdo je nejlepší? Zkuste si zadat do Googlu heslo Mark Mobius a pak se snažte dostat do fondové společnosti, pro kterou pracuje. A jde to, sám tam mám peníza a onen pán se mi o ně stará.

Pavel

P. Schuh 4.5.2012 13:00

Zpátky do minulosti

Žádný důchod, za doktora platit na dřevo, žádná státní pomoc, za školy platit (i ZŠ), policejní ochranu jen pro někoho, hasiči jenom doborovolní, vysoké daně a odvody státu......

J. Chaloupka 4.5.2012 10:00

Ještě před 150 lety důchod neměl nikdo,

a po zásahu Bismarka jen státní úředníci starší 70ti let. A těch tedy bylo hodně málo. Dnes všichni spoléhají na důchod a stát. Co kdybyste zapli tu hmotu, kterou vám příroda nadělila do lebky a začali trochu přemýšlet, jak se zařídit, abyste ve stáří nemuseli žebrat u kostelů, jako ti předkové před 150 lety? Ostatně soudím podle sebe i svých nedávno zemřelých rodičů, že důchodcům se vede poměrně dobře, vzhledem k tomu, že 70% z nich přispívá svým potomkům, tak je zjevné, že opravdové problémy má jen malá část. A tu by měla zachytit ta pověstná sociální síť.

J. Schwarz 4.5.2012 10:40

Re: Ještě před 150 lety důchod neměl nikdo,

Tady je moc státu, násilí a málo zdravého rozumu a dobrovolnosti. A to se ještě tato společnost, založená na násilí a donucování, dožaduje ještě větších státních zásahů opět vynucovaných násilím. Což takhle umožnit každému žít podle vlastních zásad? To by ale "solidaritu" ani "sociálno" nesměl organizovat stát , ale na základě dobrovolnosti ustavené občanské spolky nebo třeba církve. Ať na sobě samých ukáží, jak jejich principy fungují, ať ukáží že jsou šťastnější a spokojenější. Neštěstím je nezodpovědnost politiků, kteří mají "mandát" od kdejakého blbce organizovat život druhým, i když o to nejeví žádný zájem. Když politik zavede povinný systém plateb, ze kterého se "postará" třeba o zabezpečení ve stáří, není divu, že dlouholetý plátce  trvá na dodržení slibů. Ať byly sebepitomější! Jenže po politikovi a jeho blízkých nelze nic chtít, měl "mandát" a koneckonců sám je "za vodou". Nejhorší na věci je, že nejvíc na plnění nereálných slibů trvají ti, co sice do "společného" skoro nic nevložili. Navíc jde o skupinu, která se nechá nejsnadněji přesvědčit o tom, že jsou a byli oporami společnosti, skupinu, která si "na všechno platila" a dnes ji chce kdosi okrást. vemte si takzvané "nízkopříjmové". Ti daně neplatí / spíš od státu berou/ , "pojistná" platí minimální a přesto mají dojem, jakoby z jejich potu kdosi "tyl". Přitom jim levičáci, co je štvou do "boje" proti vykořisťovatelům, nic nenabízejí jen "přerozdělení" výsledků cizí práce - ačkoliv by jim mohli nabídnout pracovní místa vytvořená vlastním podnikáním / podnikáním levice, ne státu /. Proč levice nepodniká a nezaměstná ty údajně schopné a pracovité, kterým "nespravedlivá společnost" nedává šanci? Vždyť by musela "kapitalisty" v konkurenčním boji na hlavu porazit - tedy pokud by její hesla byla pravdivá.

I. Babková 4.5.2012 16:26

Re: Ještě před 150 lety důchod neměl nikdo,

Mezi nízkopříjmové patří také zdravotní sestry, pečovatelky v ústavech, sanitáři v nemocnicích. Jejich význam pro společnost není přímo úměrný výši jejich platů. Ti si zaslouží důchod spíš než leckterý např. notář, který si za jeden podpis a razítko účtuje nehorázné sumy. Jinak v mnohém s Vámi souhlasím.

J. Schwarz 4.5.2012 20:21

Re: Ještě před 150 lety důchod neměl nikdo,

Tady se projevuje rozpor mezi  hodnotami hlásanými a hodnotami skutečně vyznávanými. Kdyby mělo být realitou,  co mnohý "humanista" hlásá, musel by se takový člověk vzdát všech radovánek, zbytečností, zvlášť cigaret a alkoholu a ušetřený peníz věnovat na péči o "potřebné". Ale jen mnich nebo řeholnice si odpustí potěšení kvůli službě Bohu či "bližním", a to snad jen proto že právě v askezi nacházejí potěšení podobně jako masochista v bolesti. Co je "význam pro společnost"? Má větší význam pro společnost objevitel léku proti rakovině nebo špičkový fotbalista, basketbalista nebo golfista? Myslíte, že ten objevitel? Tak proč bere golfista o několik řádů více a nikdo mu to nezávidí, zatímco kdyby si vědec řekl o miliardu pak by ho "Lid" štvaný médii sežral zaživa? Lidi přikyvují že je něco "správné" ale ať to platí ti druzí, popřípadě stát - pokud mám možnost se z placení sám nějak vykřivit, že. Notář - to je jiná báseň. To je loupež za bílého dne, kdy stát, pod záminkou "ochrany občanů" postupuje část svého "práva na legální násilí" soukromým subjektům a dává jim tak licenci okrádatúdajné "občany", ve skutečnosti však poddané. Podobně, jako za dřevních časů byli soukromí výběrčí berní, placení částí toho, co vymohli. Howgh.

P. Schuh 4.5.2012 12:53

Re: Ještě před 150 lety důchod neměl nikdo,

...a do roku 1848 byla u nás robota...lidé neměli problémy s dlouhověkostí....a pracovali i děti...a nebylo volební právo

Prostě zlatá léta pozdního feudalismu a ranného kapitalismu jsou náš cíl !

V. Hajková 4.5.2012 9:53

Děkuji p. PÁRALE- za tento skvěle napsaný článek.

Po  jeho   pozorném  přečtení    jsem  se   domnívala,  že    i   největší  BLB"-    musí   současnou   situaci   pochopit!   Bohužel    toto   přesvědčení   trvalo   jen  malý   okamžik!!

M. Trhlík 4.5.2012 16:42

Re: Děkuji p. PÁRALE- za tento skvěle napsaný článek.

Každý nemá paní Hajková Vaše schopnosti.

P. Boublíková 4.5.2012 9:26

Ještě bych dodala

"Systém našeho důchodového pojištění funguje vzhledem ke své podstatě jen tehdy,".... když se alespoň 10 % lidí penze vůbec nedožije (což platí).

P. Boublíková 4.5.2012 9:35

Re: Ještě bych dodala

ještě jednu poznámku si neodpustím - důchody by měly být jasně definované jako buďto zásluhové (důchod úměrný příspěvkům do systému) nebo jako solidární (přispíváme každý jinak, ale dostaneme všichni stejnou minimálmí částku na přežití); současný systém je mix obojího a tudíž paskvil, se kterým nemůže být spokojený nikdo. Ti co hodně platili, reptají, že mají malé důchody (např. jen 20 % mzdy, i když je to třeba 18.000 Kč), ti co platili málo, také reptají, že mají malé důchody (např. jen 8.000 Kč, což však může být 90 % mzdy)  :-)

P. Schuster 4.5.2012 8:30

Vlastní úspory

Autor článku pěje ódu na náš extrémně solidární důchodový systém. Zapoměl ale nato, že Ústavnímu soudu se to nelíbí a i tu mírou úpravu "solidarity",která v současné době platí, může v budoucnu někdo (určitě to bude opět soudce)napadnou.

Já jsem v důchodu již 8 let.Pán Bezděk naši generaci vzkázal, přechod do důchodu bude bolet, omezte výdaje a našetřete si něco před důchodem. Bydlím v paneláku v jednopokojovém bytě (auto,garáž,chatu)jsem hodil za hlavu a bez problému vyžiji s důchodem.

Mladší generace, která je již finančně gramotná si určitě poradí, jak investovat. Soukromé fondy nebo investice do nemovitostí nebo akcií jsou pro ni již samozřejmou věcí. Podmínkou je ovšem, aby tato generace přišla k volbám a nedovolila tento systém socialisty demontovat.

V. Václav 4.5.2012 9:29

Re: Vlastní úspory

 Pane, jestli jste hodil auto a garáž za hlavu a jste spoíkojený v jednopokojovém bytu, to je váš problém. Mohu také dobře vyjít s důchodem pobytem v jeskyni a ohlodáváním zbytků. Jestli je to podle vás dobře, tak je mi vás líto. Mnozí lidé pracovali poctivě, zanechali po sobě těm mladším i dobré věci, z nichž mladší generace žije. To je v pořádku a je to ta solidarita, jak o ní píšete. Bylo to vždy v dobře fungující společnosti. Dokonce za I.republiky odcházel zaměstnanec "pod penzí" s platem, který měl před odchodem do důchodu. Současný nedobrý ekonomický stav je sice částečně zaviněn celkovou světovou virtuální krizí, jejíž forma tady předtím nikdy nebyla, ale podstatnou vinu nese rozkrádání toho zbytku, který po bolševikovi zůstal, soustavná likvidace ještě funkčních provozů, nemravné odměny některých manažerů, mafiánský systém, založený hlavně současným prezidentem a jeho ODS.

V. Hajková 4.5.2012 9:46

Re: Vlastní úspory

To   je   tragedie-   domnívala  jsem  se,  že   i   největší   BLB-  musí    článek  p.   Párala   pochopit  -  OMYL   !!!

M. Prokop 4.5.2012 10:52

Re: Vlastní úspory

Je vidět, že matematika ani politologie není vaše hobby.

To pak snadno uvěříte nějakému komoušovi jeho lži.

V. Václav 4.5.2012 9:34

Re: Vlastní úspory

Pane Schustere, ještě jednu připomínku. Současná politická scéna zavinila, bohužel, nedůvěru, nejistotu takového rázu, že těm soukromým fondům nelze věřit, že je nikdo nevytuneluje. Mně připadá, jako byste žil v nějaké jiné zemi, kde vládne pohoda a poctivost. Nevím, kam vás mám zařadit, jestli mezi gaunery, kteří z tohoto systému něco mají a daří se jim dobře, nebo jestli jste to psal pod vlivem Alzheimerovy choroby.

P. Boublíková 4.5.2012 9:39

Re: Vlastní úspory

Důchodové fondy (ve kterých lze spořit nejen v rámci současného tzv. 3. pilíře, ale bude to možné i v budoucím 2. pilíři) již existují cca 15 let a zatím jenikdo nevytuneloval. Co vás vede k domněnce, že bude vytunelována Česká spořitelna, Česká pojišťovna a další instituce spravující důchodové spoření?

Pana Schustera bych definovala jako zodpovědného realistu, proč ho urážíte?

M. Šejna 4.5.2012 10:37

paní Boublíková

kupte si zájezd do Budapešti. To je ta země, kde vládne pravicová koalice a premiérem je Viktor Orbán, slavný to bojovník proti socialismu. A zeptejte se tam lidí, kde skončily peníze soukromých penzijních fondů. Napovím Vám: pravicový soudruh Orbán je nechal znárodnit a vylepšil si tím bilanci maďarského rozpočtu. Takže vše je možné, paní Boublíková. Když může pravice v Maďarsku zestátnít soukromé fondy, nebo když může pravice v Česku zvyšovat daně, tak si nemůžete být jistá ani tím, že Vám neseberou střechu nad hlavou v zájmu státní ideologie.

P. Boublíková 4.5.2012 12:47

Re: paní Boublíková

V tom případě poraďte asi 4 nebo 5 milionům českých střádalů, ať okamžitě zruší svoje penzijní připojištění (3. pilíř).