25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

VĚDA: Lidstvo na prahu další kapitoly dobývání vesmíru?

Úterý právě uplynulého týdne bylo svědkem události, kterou zjevně nestačilo mnoho lidí zaznamenat, neb nevyvolala ani palcové titulky v novinách, ani prezentace či diskusní fóra v elektronických médiích. Přitom je to událost, která může mít pro lidstvo opravdu převratné důsledky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 1.5.2012 14:39

Scifi odpočinkové čtení.

Aby nějaký proces mohl fungovat je potřeba mít adekvátní technologie, které návratnost investic zabezpaëčí. To je dnes už vleklý problém se kterým se potýkali tisíce konstruktérú řady zemí světa celé poslední půlstoletí a jen tu a tam komerčně efektivně - např pro telekomunikační satelity. Nákady jen na vypuštění TV stacionárního satelitu, činí dnes cca 6 miliard korun. Základem úvah je vždy nosič.  http://cs.wikipedia.org/wiki/Nosn%C3%A1_raketa  Konkrétně např moderní a podobně hospodárná jak ruské nosiče je např. evropská Vega http://cs.wikipedia.org/wiki/Vega_%28raketa%29  která ale stojí jen výrobně 25mil EU. Pro těžbu - tj dostižení, zpracování, návrat ... je však třeba nosičů silnějších. Z celého novinářského článku pana Sígla ale není zřejmé nic faktického o kalkulaci efektivit takové technologie. Přání a kde vzít... je ale popsáno barvitě.

Poté co Čína strategicky zabrala podstatnou část světových nalezišt vzácných prvků, na využívání kterých závisí všechny moserní technologie a tedy osud technologických velmocí, došlo k nárůstu obav o budoucnost právě u nejmocnějších a tak se i takovýmto scifi úvahám ohrožených nedivím.

Nikdo dosud nemá v ruce technologie k těžbě v kosmu potřebné a peníze na další vývoj přitom chybí ve všech vyspělích ekonomikách světa. Všichny dnes tonou v dluzích a všechny omezují limity růstu http://www.smithsonianmag.com/science-nature/Looking-Back-on-the-Limits-of-Growth.html#

To co se dosud podařilo je jen odebrání vzorků a jejich doprava na zem pro vědecké účely ale za cenu o řády převyšující gramové ekvivalenty v případě i velmi vzácných prvků a to se jedalo jen o ojedinělý odběr bez nutnosti technologického zpracování, třídění... např. sonda Stardust. http://cs.wikipedia.org/wiki/Stardust

Mám proto za to, že takovéto zprávičky slouží jen jako mediální vata na kterou se při všech potížích co se dnes na lidstvo hrnou, kde kdo rád chytne, jako na na scifi odpočinkové čtení.

B. Uhlich 1.5.2012 20:44

Re: Scifi odpočinkové čtení.

Je to poprvé, co s Vámi bez výhrad souhlasím.... :-)