28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

USA: Co s uhlím?

Po odchodu do civilu - po vykonané, víc než dvouleté vojenské službě ochraňovat vlast, socialismus budující, se zbraní, jíž mi byl krumpáč a lopata - nastalo lákání stát se dobrovolníky, kýženými bohatýry současnosti, kutat černé zlato v hlubinách. JÁ JSEM HORNÍK, KDO JE VÍC?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Tlusty 26.4.2012 13:05

HHO jako lakmusový papírek

Jak jsem pochopil, existuje neuvěřitelný potenciál ve využití HHO pro úspory energie. Pro mne je to lakmusový papírek, který dokazuje, že ti, kdo jsou proti jeho využití, jsou PROTI úsporám peněz i ŽP. Proč se za jeho využití nepere Ministerstvo ŽP?

Pro ty, kdo ještě neslyšeli o HHO: Směs vodíku a kyslíku vzniklá elektrolýzou vody způsobuje efektivnější spalování paliva, pokud se přidává do spalovacího prostoru. Jak u benzínu a nafty, tak u LPG. ---- Možná by vznikl stejný efekt při spalování uhlí v moderních kotlech?

Celá veřejnost je přitom uváděna v omyl argumentací, že ENERGIE vložená do výroby HHO (klasicky elektřinou z alternátoru v autě) je vyšší než ENERGIE dodávaná pak v HHO zpět do motoru. To je ale nepochopení principu. HHO nezlepšuje ENERGETICKOU bilanci svým příspěvkem ve formě energie, ale tím, že umožní z původního paliva (např. benzínu) získat víc než klasických 20% ENERGIE.

J. Kokes 25.4.2012 19:32

Uhlí, slunce, větrníky - část 1.

Americký stát Wyoming je rozlohou značně velký a počtem obyvatel převážně prázdný. Než se tam člověk dostane do nějakého zajímavého místa, jako je třeba Yellowstone National Park, tak jede dlouhé hodiny značně nudnou krajinou posetou takovými malými šedivými keříčky. Vítr tam fouká prakticky pořád a slunce tam svítí průměrně 250 až 300 dní v roce. Tedy ideální podmínky pro větrnou a sluneční energii, že ano? Ta se tam skutečně využívá. Dlouhé cesty jednotvárnou krajinou občas oživuje pohled na obrovské větrné farmy. Sluneční farmy jsou tam také, vidět pochopitelné nejsou, protože solárni panely leží někde uprostřed ničeho rovně přímo na zemi. Mnoho jich ale není, je tam problém se snéhem. Moc sněhu tam sice nepadá, ale zato ten sníh neroztaje tak 8 měsíců v roce, takže ty solární panely jsou většinu roku slunci nepřistupné. Nicméně vláda státu Wyoming se snaží jít s dobou a nařídila, že každá větší nová stavba (mimo rodinných domků) musí z 10% využívat obnovitelnou (tedy větrnou či sluneční) energii.

R. Tichý 24.4.2012 20:05

Vetrne elektrarny

Jeste v zadnem clanku jsme nezachytil problematiku likvidace prirozenych vetrnych proudu. Prisel jsem do styku s projektem vetrne elektrarny (myslim, ze v USA), za niz ve vzdalenosti cca 30 km vznikla poust. Byl potvrzen vliv vetrniku, ktere zarazily vitr s vlahou. Co se stane s vlhkosti pro nas? Vanouci vitr je s velkou slavou vycerpavan v pobreznich vrtulich.

P. Čása 24.4.2012 13:34

Možnosti jsou ...

Jak psáno ..."dostatek levné energie přetvoří pouště v ráj", takže toto je možná budoucnost lidstva: http://vtm.zive.cz/modularni-atomove-reaktory

P. Rada 24.4.2012 13:20

Americké uhlí

USA mají velmi kvalitní černé a přitom povrchově těžené uhlí v zásobách na cca 200let - tedy nikoli "nevyčerpatelné". Pokud se tam uhlí transformuje na elektřinu tak se takto dosahuje mimořádné efektivity těžby energie a to až s 80-ti násobnou návratností (http://en.wikipedia.org/wiki/File:EROI_-_Ratio_of_Energy_Returned_on_Energy_Invested_-_USA.svg).

 České uhelky jsou na tom zhruba 4x hůře (http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI), zásoby máme zhruba na čtvrtinu co USA a i přitom je pro ČEZ ideálem vyvážet eletřinu ve velkém.

Solární energie má v USA zhruba 8x nižší návratnost jak uhelná a tak se v tržním prostředí které zohlednuje momentální situaci těm bankrotům soláru nedivím. Otázkou je, co budou američani dělat až jim to uhlí jednou dojde - pro nás už to ale pomalu začíná být horizont praktických úvah. Třeba nás pro změnu objeví Amerika :-))

Amerika se ale dnes dostává do potíží pro velké poklesy efektivit těžy ropy a tak je při své energetické rozařilosti velice ráda, že ji uhlí podrží i když politici také tuší, že dopady klimatické změny postihnou i jejich území. Nárůst počtu tornád, požárů, povodní... a škod s nimi spojených, jsou pro ně opakovaně zdviženým prstem ... http://gnosis9.net/view.php?cisloclanku=2011040003. ..... http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/235850-pozar-v-arizone-ohrozuje-elektricke-rozvody.html?ref=boxD .... http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/232152-pocet-obeti-tornad-v-usa-stoupl-na-350.html ....  http://www.novinky.cz/zahranicni/amerika/264761-texas-zasypalo-krupobiti-biblickych-rozmeru.html

Obama je proto ve svízelné situaci která mu velí mlčet, nepřipomínat americké ignorování Kjota a s tím spojené varování vědecké obce a doufat, že se rostoucí potíže podří "nějak" překonat. To uhlí se mu navíc velice hodí jako vývozní artikl který přeci jen trochu zmírnuje růst astronomického státního dluhu a tak obavy o to, že se nebude vědět kam s ním, když je navíc i v Hamburku levnější jak polské - na rozdíl od pana Ulče vůbec nemám.

V. Ondys 24.4.2012 9:31

Vážený pane Ulči

Velmi by mne zajímal Váš názor na to, proč se v minulosti dolaru dařilo v USA tak, že se časem stal uznávaným po celém světě, v možném porovnání dnešní situace s eurem, kterému se to nedaří ani v domácí EU tak výrazně, že už po několika letech společné měny Němci dokonce vybízejí Řecko, aby se raději vrátilo ke své původní drachmě?

P. Rada 24.4.2012 13:44

Re:Proč může být měna silná.

Za tou silnou měnou musí být vydatný snadno těžitelný zdroj energie. Kapitálu množícímu se přes tržní prostředí se totiž velice dobře daří tam, kde dosud jsou veliké zásoby snadno těžitelných surovin a nejlépe v zemi nikoho. To je případ rozmachu s Americké ropy s roku 1900 která se tehdy Schellům ...rentovala s návratností až 100x... v roce 1975  ještě 35x ... kdežto dnes jen 10X.

Klasická - vzláště tržní ekonomika, vazby na dostupnost surovin a efektivity transformací hrubě podcenuje a své výkyvy svaluje raději na vyšší moc namísto toho, aby přiznala, že jako jen společenská věda nereflektuje realitu a začla hledat hlubší příčiny.

http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

V. Ondys 24.4.2012 17:23

Tak tohle by mne nenapadlo snad ani ve snu

Asi bych to víc spojoval se zlatem při pohledu z takového úhlu...

P. Rada 24.4.2012 20:29

Re: Tak tohle by mne nenapadlo snad ani ve snu

Zkuste ještě trochu jiný úhel: http://www.vesmir.cz/clanky/clanek/id/7883

(P.S. Dolar už dlouhodobě není vázán na zlato)

V. Ondys 24.4.2012 21:24

Oba články mají své kouzlo

Ale obávám se, že v nutnosti krizového řešení dojde na obvyklé: "Bum a prásk!" a přežije nejbezohlednější s potřebným množstvím energie na úkor ostatních.

P. Rada 24.4.2012 22:05

Re: Oba články mají své kouzlo

Toto riziko "bum prásk" je reálné už od doby co se homo s. s. zrodil. 20tis jaderných hlavic mu zatím "chladí hlavu" ale dosti nebezpečným způsobem. Podobně velké je ale riziko epidemické  a mnozí jej dokonce považují za větší. Potíž je také v dlouhodobém výhledu kdy prošustrováním surovin bez adekvátního rozvoje bud bytostného nebo technologického, hrozí našemu druhu trvalé uvěznění na planetě i v případě kdyby se nezničil v nějké apokalypse. Jsou to všechno historicky mimořádné problémy a výzvy.

Dnes se máme ještě pořád nejlépe za celá tisíciletí. To by u moudrých odpovídalo snaze chovat se adekvátně podle toho co hrozí. Spíš to ale vypadá, že většina populace i politiků "neví která bije" - nebo to tu a tam ví ale hrabe pod seba se snahou úzce sobeckou.

Budoucnost ale přesto nemusí být ztracena. Přerod do ní ale může být zbytečně bolestný a o zmírnění excesů, které ho asi budou provázet a o zachování šancí budoucím - snad moudřejším - by nám mělo jít. Cílek to umí podat lépe:

http://www.denik.cz/z_domova/geolog-a-filozof-vaclav-cilek-cim-mene-penez-tim-muze-byt-zivot-veselejsi-201203.html

V. Ondys 24.4.2012 23:17

V podobných chvílích si vzpomenu na situaci

kdy nevzdělaní vesničané Rudí Khmerové vyzbrojeni moderní výzbrojí obsadili Phnompenh pod vedením dvou vzdělanců s červeným diplomem z pařížské Sorbonny. Dva z bosých vojáků vtrhli na operační sál, kde zrovna operoval nějaký profesor (významná vědecká kapacita) vážně nemocného pacienta, dostal šok z toho, že mu narušili sterilitu operačního sálu a rozkřikl se na ně, ať vypadnou. Nikdo z těch dvou nehnul ani brvou a vzápětí to jednoduše všechno rozstříleli včetně přibíhajících sester z okolních oddělení...

J. Jurax 25.4.2012 0:21

Re: Re:Proč může být měna silná.

No, marka byla taky kdysi silná měna, švýcarský frank je jií dodnes, ale že by tam někde byl "vydatný snadno těžitelný zdroj energie"?

J. Novak 24.4.2012 9:16

S tím plynem

S tím plynem bych byl mnohem opatrnější, ono totiž v důsledku rozvoje těžby zemního plynu v USA frakováním tamtéž hrozí naprostá likvidace zdrojů pitné vody třeba pro celý stát New York. Viz https://picasaweb.google.com/lh/photo/TsLxHu7dQ0tm2zFSlApEJ81TtvXOWy7qpLLYHeVSxH0?feat=directlink

Nebo si vyhledejte film GASLAND na YOUTUBE.

D. Seibt 24.4.2012 9:59

S tím plynem to neni tak spatne.

Ano ten film je z velke casti propaganda. Vzhledem k tomu, ze v USA je pres 40 000 vrtu a doposud nebyla prokazana zadna kontaminace podzemnich vod spojena s tezbou, tak to nebude tak horke.Ono se totiz vrta nekde do hloubek kolem 3 az 5 km a podzemni voda se akumuluje max. do nekolika set metru pod zemi. Cimz nechci rict, ze neni na miste zustat opatrny.

V. Braun 24.4.2012 5:48

Solar energy v USA?

Poznámka spíše jen ze zájmu - nemáte na mysli v případě solar energy spíše výrobu panelů? Tam se USA opravdu nějak nedaří konkurovat levnější Číně. Jinak podíl výroby el. energie ze sluneční v USA roste celkem znatelně (California, New Jersey), i když v celkové výrobě elektřiny je to stále samozřejmě malý díl.

P. Pavlovský 24.4.2012 1:06

Přátelská oprava gramatiky vzdálenému krajanu

Namísto "Tímtéž ochráncům přírody..." má být TÝMŽ. Sorry, jsem bývalý vysokoškolský pedagog, jako Vy. 

V. Ondys 24.4.2012 9:03

A je korektní psát: černé zlato?

:)))))) Aby se pak Černý Lenin na pana Ulče nerozhněval a neposlal ho domů za oceán třeba zrovna k nám na sever, kde se astmatikům za komunismu dýchalo nejlépe, když celý kraj laskavě zahalil mrak smogu, aby nebylo vidět tu hrůzu v podobě obrovské jámy a železobetonových krabic kolem pro vždy příští blaho horlivě pomýlených společenským pokrokem.