18.7.2019 | Svátek má DrahomíraDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


ŠUMAVA: Šedivá je každá teorie...Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 17, poslední: 29.3. 2012 19:40, přehled diskusí

Re: Děkuji za pěkný článek:
Autor: B. Rybák Datum: 29.3.2012 19:40

Ano. Před nimi je potřeba chránit všechno živé.

Re: Děkuji za pěkný článek:
Autor: B. Rybák Datum: 29.3.2012 19:39

Ta příroda, kterou údajně chtějí ekologisté zachraňovat je u nás (až na velmi řídké výjimky) výsledkem osvědčené symbiózy člověka s přírodou (kulturní krajina). Porušení této pro přírodu i člověka výhodné "spolupráce" je zločinem spáchaným na přírodě i člověku. A to je to, co dělají ekologisté.

Re: Položím jednu provokativní otázku ::
Autor: P. Rada Datum: 28.3.2012 23:08

Někomu postačí mít své přehledné škatulky a ostatní lze ignorovat  - že?

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: F. Nágl Datum: 28.3.2012 8:53

Pane Rada ,  " zvedl  " jsem se od "  compu " v minulosti už několikrát , prošel jsem údolím Modravského potoka , navštívil jsem Březník , Bučinu , Poledník , prameny Vltavy a tak vím , jaká  " krása  " šumavské přírody to je . Zejména pak horní tok Modravského potoka , kterému ale dosti úspěšně  " šlape  " na paty okolí pramenů Vltavy .....No , a okolí vrcholu Poledníku ? Mám k disposici fotografie z r.2009 a 2011 , ze kterých je zřejmé , jak si šumavská příroda  " pomáhá  " sama ....Pan Pavlis má pravdu , jste zelený jehovista .

Re: Položím jednu provokativní otázku ::
Autor: F. Nágl Datum: 28.3.2012 7:11

Pane Rada , lidských  " suběktů  "  ?? Sice jste mi neodpověděl , do které ze zájmových skupin při NP Šumava se hlásíte , ale já po tomto vašem příspěvku mám už jasno .....

Re: Položím jednu provokativní otázku ::
Autor: P. Rada Datum: 28.3.2012 0:15

To jste klepl hřebíček na hlavičku - tedy tou otázkou "Komu ten prales bude potom sloužit?"

Jako lidstvo jsme si totiž navykli, že naším ideálem a cílem je aby nám někdo "sloužil". Je nám mnohdy málo, co už jsme od přírody za dary dostali a vidět je to na tom čím ji to oplácíme.

Těch kterí se chtějí poučit nebo jen respektovat nedotknutelnost obecného práva života na svébytný život je žel velice poskrovnu. A obávám se,  že takto to půjde pod pláštíkem ochrany přírody dál, dokud ještě vůbec kde nějaká zbude.

Ta obava plyne s toho, že i MŽP chystá zákon o NPŠ sepsaný tak, aby byl kompromisem zájmů všech zúčastněných - rozuměj lidských suběktů - nikoli tedy aby byl nástrojem ochrany přírody.

Re: Děkuji za pěkný článek:
Autor: P. Rada Datum: 28.3.2012 0:02

Před ekologisty, lobisty.... a lidmi vůbec - že? Háček je v tom, že tak důslednou ochranu přírody nikdo s lidí nedokáže realizovat a zároven všichni lidé přírodu k životu potřebují.

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: P. Rada Datum: 27.3.2012 23:59

Tu návštěvu parku jsem chtěl leckomu ušetřit odkazem na TV pořad. Asi to ale nejde u lidí, kteří se nechtějí za poznáním někam sami trmácet, odmítnou odkaz na slova renomovaných... ale nálepkovat někoho způsobem jak si to dovolil pan Pavlis výrokem  "vy jste zelený jehovista" jim nedělá problém.

Děkuji proto tím víc všem, kteří se zvednou od compu..  pohnou čas od času jak kostrou tak svým poznáním o stavu věci ... a teprve pak vyslovují soudy.

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: J. Rechnovský Datum: 27.3.2012 14:19

Jsem ekonom a mám k různým ideologickým ekologům vážné výhrady (viz mrs. Biomasa). Mám však velmi rád přírodu a snažím se dívat na problém Šumavy nezaujatě.

Tedy. Poslechl jsem si obě strany a zašel i na výlet do 1. zóny, a to na České i Německé straně. Viděl jsem na vlastní oči jak vypadá přirozené obnovení lesa zcela zlikvidovaného kůrovcem už po 20ti letech (Německá strana). Každému laikovi jako mně je na první pohled jasné, že argument obnovy lesa do původního stavu až po 100 - 200 letech je účelový blábol. Navíc ekologové (ti opravdoví) tvrdí, že je podstatně odolnější. Subjektivně je určitě hezčí...;-)  Od té doby jsem přesvědčen, že udržitelným řešením je kombinace hospodářského lesa a bezzásahového lesa. 

Takže. Klidně mi nevěřte, ale určitě se jeďte podívat na místo a utvořte si vlastní názor.

Děkuji za pěkný článek:
Autor: M. Košařová Datum: 27.3.2012 10:41

Přírodu je potřeba chránit. Hlavně před ekologisty.

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: M. Martin Datum: 27.3.2012 10:25

Pane Pavlis vyjádři jste to naprosto přesně.

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: F. Pavlis Datum: 27.3.2012 9:28

Pane Rado, vy jste zelený jehovista. Těm nevysvětlí klasický tetragram ani vynikající hebraista. Ovšem i umanutí mají nárok na názor. Nesmí být ale připuštěni k rozhodování. Jinak je to katastrofa jako na Šumavě....

Re: Lesnický pohled na NP?:
Autor: T. Matušák Datum: 27.3.2012 7:13

Pane Rado,prosím ještě jednou si to přečtěte.Jinak moc děkuji autorovy za jeho názor,který sám zastávám a díkybohu že nejsem sám,už jsem se začal bát

Položím jednu provokativní otázku ::
Autor: P. Kolář Datum: 27.3.2012 6:43

dejme tomu,že se naplní plány těch,kteří by nejraději vrátili přírodu do doby kamenné a skutečně na Šumavě vznikne prales.Komu ten prales bude potom sloužit?Podle mně zase těm samým skupinám,které se o jeho vznik zasloužily.Bude pro ně zase zdrojem dotací na další výzkum.A tak to půjde pořád dokola pod pláštíkem ochrany přírody.

Pane Rada ,:
Autor: F. Nágl Datum: 27.3.2012 6:11

autor článku pan Netík m.j.  píše , že  : Šumava však byla v r.1991 prohlášena národním parkem a stala se tak kolbištěm nejrůznějších zájmových skupin , v kterých jsou zastoupeny v různém poměru hloupost , naivita , fanatismus  a obyčejná vyčůranost. Do které skupiny mohu zařadit  " vědce  " z Jihočeské univerzity České Budějovice, nebo Jaromíra Bláhu z Hnutí Duha mám jasno , ale nevím , do které skupiny mohu zařadit Vás ......Ke které , z výše uvedených skupin ,se  hlásíte Vy ? On to totiž autor článku , podle mého názoru , vystihl naprosto přesně , to členění do skupin.............

Lesnický pohled na NP?:
Autor: P. Rada Datum: 27.3.2012 1:11

Autor nezapře , že je lesník - třeba i dobrý - ale na pěstování dřevní hmoty. NP je ale na zachování rozmanitosti toho malého zbytečku relativně málo dotčené krajiny a to lesníkům do sponů, řádek... nějak nepasuje. Buřen považují za likvidace hodnou a modlí se ke svým monokulturám s maximální výtěžností.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/10137347235-kalamita-aneb-srdecny-pozdrav-od-sumavy-k-tatram/

Pozor! Tu Goethem napsanou repliku:
Autor: P. Pavlovský Datum: 27.3.2012 0:53

říká ve Faustovi Mefisto, přestrojený za  Fausta. Bagatelizování teorie je tedy, dle J. W. G., od ďábla!