24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

HISTORIE: Boj o republiku 1918- 1920

Ekonomicko-politická křeč Sudet a záchrana českých dětí z Vídně V české části Rakouska (viz minulý článek) nebyla situace v potravinách o mnoho lepší. Vypráví o tom kronika rodiny Patočků z Pasek nad Jizerou.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
L. Severa 14.3.2012 17:41

Nepodstatná poznámka.

Pan Vlk použil slovo šmelináři, což je novotvar vzniklý v 2: svět. válce. Do té doby se používal výraz "keťas", což uvádím jen jako  zajímavost.  

V. Kraus 14.3.2012 10:19

Fascinuje mne skutečnost

že Němci šli do 1.světové války s nadšením a se skálopevným přesvědčením, že oni nemohou prohrát. Vždyť oni jsou přece silným, zdravým a vítězným národem, kdežto proti nim stojí zdegenerovaní Francouzi a slovanští podlidé. Na porážku nebyli vůbec mentálně připraveni a byla pro ně šokem.

Dlouho po válce ji nemohli strávit a vinu hledali všude jinde než u sebe. Proto tak ochotně přijímali Hitlerovo tvrzení, "že Němci 1.světovou válku vojensky neprohráli, ale za jejich porážkou stojí jakási zrada či selhání politiků". Považovali tuto porážku za jakési nedopatření či omyl, které bude co nejdříve třeba napravit - a s novým nadšením začali 2.světovou válku.     

J. Navrátil 14.3.2012 20:58

Re: Fascinuje mne skutečnost

Můj děda rukoval do první války v Jihlavě. Podle jeho vyprávění jihlavští Němci byli nadšení, hudba hrála, v ostrém kontrastu se zcela opačným postojem Čechů. Jeden jihlavský Němec - známý hoteliér přiběhl s kýblem vápna a napsal na vagon "Ein schuss fünf Russen" Jednou ranou zabiju pět Rusů.(pokud je vtom textu chyba tak se omlouvám). Při první šarvátce v Karpatech dostal hoteliér jak říkal děda "štráfšus"

přímo do kolena.Strašně řval. Odtáhl jsem ho dozadu a už jsem ho nikdy neviděl.

T. Kočí 14.3.2012 9:17

Boj o republiku

Moc dobré články.Prosím pokračovat!