25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

UDÁLOSTI: Fenomén revolučního studenta

V Praze (a nejen v Praze) proběhly studentské demonstrace. Demonstrovalo se proti školnému (sociální aspekt) a za vysokoškolskou samosprávu (demokratický aspekt). Nic proti sociálnu, pokud na ně zrovna máme. A nic proti demokratičnosti, jde jen o její povahu: Mají mít vysokoškolští studenti právo mluvit do záležitostí škol kde studují (jistě ano), nebo o nich dokonce rozhodovat (a to bych řekl, že ne)? Heslo "univerzity jsou naše" je podle mne poněkud nadsazené.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Dlouhy 6.3.2012 0:16

Re: v článku je kratičká

Klidne bych jim to rekl. Vsak to byla uplna blbost, za 5 minut 12, to uz nemelo cenu. Mnohem moudrejsi by bylo byvalo bylo pozadat Americany v Plzni (az u Rokycan)o pomoc. Tem by se Nemci v klidu vzdali a bylo to bez problemu. Americane dokonce prijeli do Prahy a chteli pozvani od nejake odbojove autority, aby mohli prekrocit demarkacni caru, debixne dohodnutou na Jalte. Meli ale smulu, narazili na haxzla Smrkovskeho, ten je odmitl, protoze bolsevici cekali na Rusy. Tyhle akce na posledni chvili (Slovenske "povstani" ta sama vec) mely za ucel jen ziskani alibi a zpusobily jen skody.

J. Urban 5.3.2012 22:01

Re: v článku je kratičká

No, měl byste to vyprávět třeba někomu z pražských barikád května 1945. Dostal byste po čuni a já bych zatleskal.

J. Urban 5.3.2012 21:59

Re: Dnešní studenti jsou jiní

Tak tímhle bych si vůbec jistý nebyl :-)))

B. Veltrubský 5.3.2012 21:10

Re: Svatá prostoto.

Promiňte absolvoval tkz. státní maturitu již dávno předtím než  to začalo být populární. Dříve narození si jistě vzpomenou na témata v obálkách a vyhlašovaná rozhlasem.

B. Veltrubský 5.3.2012 21:07

Studium

Mají mít vysokoškolští studenti právo mluvit do záležitostí škol kde studují - promiňte NE mají studovat. Dceři říkám máš možnost studovat hru sibiřských šamanů na buben a pak být s malými příjmy nebo být technikem a mít rozumné příjmy.

P. Sulc 5.3.2012 19:33

Re: Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

A jakpak ne? Kazdy spravny cesky vlastenec dobre vi, ze mi, zradni emigranti zijeme v bide, ve dne se nam stejska po bajecne stare vlasti a v noci, ledva jen zavreme oci, se nam o ni zda, a sotva se probudime, uz zase vzpominame. Hlavne na pivo a vepro-knedlo-zelo.A jestli se nemejlim, uz pred lety jsme povysili , uz nejsme zradni ale jen zbabeli emigranti, statecne jsme si to tam neodsedeli. Mozna, jestli se jeste doziju tretiho kocourkovskeho krale, treba opet povysime na jen tak obycejna emigranty, bez predikatu.

B. Volarik 5.3.2012 19:08

Re:Heslo "univerzity jsou naše" je podle mne poněkud nadsazené.

Studenti odejdou, nekteri za pul roku, nekteri za 5 let.....profesori a university zustanou. To budou university  patrit i byvalym stuentum...jejda, to je ale vlastniku... a jejich pocet tak bude rust s kazdym odpromovanym rocnikem do nekonecna?

M. Rastislav 5.3.2012 15:53

Reforma VŠ - týden neklidu

Někdo napsal, že skupiny napojené na veřejné penězovody jsou všechny stejné; lhostejno, zda jde o skupiny „ze dna“ nebo o „elity národa“, neboť všichni žádají to samé: dejte nám co nejvíce peněz, nechte nás dělat s nimi, co uznáme za vhodné a hlavně nás nekontrolujte. 

 

Ti „ze dna“ argumentují přímočaře. Chtějí více peněz, protože mají „stejné žaludky“, ale jaksi pozapomněli, že by měli pracovat. Loni se k této "přímočarosti "přidali „elity lékařské“, heslem: když nám nepřidáte, zemřete. Zvláštní sortou jsou odboráři /ČSSD, kteří bojují za ty „chudé“ i za ty, co chtějí 3× průměrného platu. Prostě bojují proti všemu, s čím přijde tato vláda.

Většinou ale „elity národa“ argumentují rafinovaněji, a své nároky na „veřejné peníze“ halí do vznešených slov.  Před 10lety „elity kulturní“ bojovali ve veřejnoprávní televizi za politickou nezávislost a za „svobodu slova“ (jak se ukázalo, o nic vznešenějšího než peníze nešlo). Dnes „elity universitní“ bojují vedle politické nezávislosti i za „svobodu akademickou“. I dnešní výkřiky „naše školy nedáme“ se podobají těm, co se křičelo na velíně před 10lety.

Ústava ČR zaručuje (v rámci finančních možností) jak právo na bezplatnou zdravotní péči, tak právo na vzdělání. Ale jak přistupovat k tomuto právu u lidí, co si zdraví sami ničí, nebo u studentů, kteří na to nestačí vědomostmi nebo finančně? (bezúročné půjčky). Jestliže chceme reformou VŠ posílit konkurenceschopnost státu, tak musíme zvýšit kvalitu vzdělání, ale i změnit strukturu fakult, aby odrážela potřeby společnosti tj. posílit technické obory a omezit humanitární. A protože vzdělání je investicí do budoucnosti nejen státu, ale i soukromou, měli by na nákladech participovat i sami studenti. Není morální žádat, aby i nízko příjmoví daňoví poplatníci jim přispívali na bezplatná vysokoškolská studia, když školné je prakticky návratné za několik měsíců po získání prvního zaměstnání.

V. Hajková 5.3.2012 14:20

Re: V Praze demonstrovali studenti všech fakult UK

Nestávkovala     -   ekonomická  fakulta

J. Boleslav 5.3.2012 14:16

Re: Svatá prostoto.

 Na druhou stranu, je prvním ministrem, který s nějakými potřebnými reformami začal. Bohužel mu to moc nejde a měl by být vyměněn, to rovněž nelze oddiskutovat.

J. Štrobl 5.3.2012 13:11

Svatá prostoto.

Celá tahle debata má jenom zastřít prostý fakt, že největším nebezpečím pro naše školství je ministr Dobeš a že tam už dávno neměl být a také by tam nebyl, kdyby ho Klaus nedržel nad vodou. Státní maturity, kolektivizace středních škol a nyní reforma vysokých, to jsou jen některé akce, za které by pan ministr zasloužil vyznamenat, řádným kopancem do...

S. Rehulka 5.3.2012 12:22

Re: Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

O tom nejlépe píše profesor Ota Ulč, ovšem, na Psu je kritizován - co ty víš, ty emigrante !

J. Boleslav 5.3.2012 12:17

Re: Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

Největší jejich semeniště je v současnosti Brusel.

V. Novák 5.3.2012 12:13

V Praze demonstrovali studenti všech fakult UK

i studenti ČVUT.

J. Kanioková 5.3.2012 11:31

Ano !

J. Kanioková 5.3.2012 11:29

Přesně !

Fascinovalo mě, jak se schovávali za "špatné akademické svobody", ale ani je neuměli pořádně vyjmenovat. Šlo jim jen a jen o školné a aby jim ti, kteří to platí, nemluvili do ničeho..

F. Eliáš 5.3.2012 11:09

Re: v článku je kratičká

Každá revoluce je špatná. Bez výjimky. Pozitivní je jenom evoluce.

F. Eliáš 5.3.2012 11:07

Dnešní studenti jsou jiní

Vzhledem ke snížení požadavků na studijní schopnosti a pracovitost se v současné době stali studenty i líní, obtížně vzdělatelní a duševně pomalejší jedinci. Začali mezi studenty převládat, protože se jim přizpůsobili i ti, kteří by se jinak snažili studovat. Ti kteří se vyhrnuli demonstrovat určitě patří mezi ty nejhorší ze špatných studentů

V. Běhal 5.3.2012 10:45

Kdo demonstroval

Demonstrovali studenti filosofických fajkult a jiných humanitních škol. Ti byli vždy tou nejhloupější částí populace. Aktivně podporovali Hitlera, byli zapálení komunisté, "užiteční idiorti", v r. 1968 vyhazoali z universit nekomunistické profesory a teď jsou ekologisté. Máme 48 universt a polovina z nich produkuje úředníky, přitom máme nedostatek inženýrů. Dnes se přednáší historie umění na třech vysokých šikolách. když si ji chce někdo studovat, ať si to zaplatí. Na technikách bych školné nedával. Před několika lety, a dnes to nebude jiné, studovalo na UK 18 000 doktorantů. Obdajovalo jich ročně 600. Kdybych počítal, že práce na dizertaci trvá pět let, tak by mělo ročně obhájit 3 000 doktorantů. To znamená, že se jich tam fláká 15 000. Protože na ostatních universitách to nebude lepší mohu počítat, že se na našich universitách fláká nějakých 50 000 doktorantů.

Problém je, že VŠ dostávasjí peníze na studenta, tak nabírají studenty, neschopné nevyhazují, protože by přišli o peníze a museli by snižovat stavy pedagogů.

J. Schwarz 5.3.2012 9:37

zatím se arogantně

chová studentstvo. Pokud jsou "Univerzity jejich" - tak ať si  zaplatí jejich provoz spolu s platy univerzitních učitelů i papalášů.

P. Zeman 5.3.2012 9:19

Už se těším...

...na studentské nátlakové akce! Nejspíš budeme všichni úpět, když nebudou studovat či na kolejích protestně pařit :-D.

M. Bezouška 5.3.2012 8:22

v článku je kratičká

ale veledůležitá větička: "Ale, pro co ti lidé vlastně byli?" V tom je jádro pudla. Všichni revolucionáři, a to bez výjimky,  jsou vždycky silně a zásadově proti něčemu. Pak ono "něco" zmizí, je demontováno či vybito, prostě to není - a revolucionáři vadnou jako salátový list. Nikdy, ani ve snu je totiž nenapadlo, že po revoluci musí přijít také něco normálního, pozitivního, obyčejného. Stručně řečeno práce, taková ta běžná, namáhavá, někdy uspokojující, jindy k vzteku.  Ovšem pravý revolucionář pracovat neumí, ba je mu taková představa odporná, v tom je ta potíž. Pak to nevyhnutelně dopadne jako ve Francii 1790. I v EU - jen není zatím známo, kdy to bude.

P. Lenc 5.3.2012 7:59

Re: Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

Naprosto přesné,pane Šulci.K tomu jenom dodám, není náhodou žetyto protesty vznikly a byly iniciovány Filosofickou fakultou UK,semeništěm militantních levičáků.

V. Linhart 5.3.2012 7:31

Pragmatismus!

Ona se někdy ta revolučně naladěná vrstva budoucích šéfů jednou hodí do krámu a jednou ne. Ono záleží na vykladačích jejích záměrů a činů. O tom pan Doležal určitě něco ví. A vůbec není podstatné, jestli mají holé ruce nebo v nich mají tyčky od transparentů.

P. Sulc 5.3.2012 3:21

Re: Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

Vsak take americke university a jine vys. skoly byly otevreny pro profesory vyhozene ze skol po padu komunismu. Dokonce na to tady byly v novinach i vtipy; dva vykopnuti profesori, jeden narika, druhy k tomu :pane kolego, nenarikejte, na americkych univesritach mame otevrene dvere. A obrazek. A tenence pokracuje i dale. Korose zapadni demokracie uspesne pokracuje, nahlodavani zakladu jde stale lepe.Ani termiti to tak dobre neumi jako zapadni politici.

J. Kanioková 5.3.2012 0:54

Mi tihle současní aktivisti připomínali velmi silně

aktivisty západní Evropy v r. 68. Co z některých z nich vyrostlo, to můžeme pozorovat v současné politice, kam vnesli své představy a rozvinuli obrovským způsobem politickou korektnost. Multikulti a podobné nesmysly, které nazývají "lidská práva". Jejich vliv je nepřehlédnutelný, jsou to levičáci...