25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

SVĚT: Proč USA zapomenou na Evropu?

Bude NATO rozpuštěno a evropské země budou ponechány osudu - Rusku, Iránu? Kam se americká pozornost bude ubírat nyní? A proč?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
H. Lukešová 28.2.2012 17:37

Re: Proč by se Američané měli starat o nás (Evropu), Blízký východ a Rusko?

No a za pomoc USA nám Evropanům jsme se odvděčili antiamerikanistickými názory, antiamerikanismus spolu s antisemitismem v Evropě kvete...

P. Fiala 28.2.2012 15:20

Je též dosti států EU královstvími s poddanými

Jsou to většinou státy mimo Eurozonu.

P. Fiala 28.2.2012 15:16

Pohled na globus

Tichý oceán je velmi rozlehlý a USA, Čína, Indie, jsou velmi daleko od sebe pro materiální obchody.

Atlantský oceán je daleko menší a USA, EU jsou v bližší vzdálenosti, což vyhovuje pro materiální obchody.

EU je oproti USA docela přelidněna, lze očekávat další vlnu přistěhovalectví z EU do USA.

Co se týče zbraňových systémů, mohou Američané roztřískat vše na souši, též i Rusové.

Větší roli v mezinárodních vztazích bude hrát OSN a ostatní státy, kde žije 6/7 obyvatel z těch současných 7 miliard. Též jejich dohromady vytvářený GDP se již blíží hodnotě GDP který vytváří USA a EU dohromady. Budou mít tyto "ostatní" státy "oprávnění" k řízení mezinárodních vztahů na nemilitantních principech. Snad se některé další generace dozvědí a přesvědčí, zda militantnost je člověku přirozená či nikoliv.

V. Vlach 28.2.2012 15:14

Re: Bezpečnost Evropy

Z.M.Kuděj : TARZANOVA BABIČKA

V. Němec 28.2.2012 14:35

Re: Proč by se Američané měli starat o nás (Evropu), Blízký východ a Rusko?

Ano, především starat se každý sám o sebe. Ale někdy se věci zvrtnou a pomoc souseda je nezbytná. Důležité je pak na to nezapomenout.

J. Cervenka 28.2.2012 13:44

pekny

peknej clanek a se vsim souhlasi fakta -- az na jednu vec: Amerika neni v upadku, je stale a bude do budoucna zemi nejvetsiho liberalismu, inovaci a Nobelovych cen. Podivej se jak jsi oblecenej, na co se divas vecer, co nosis v kapse a uvedom si, ze za rok se v US proda neuveritelnych 500 milionu listku do musei, je tam 1600 klasickych orchestru, a z z 20 nejlepsich Universit na svete sirokem je 15 v USA. A prumerna doba prazdnin je nyni kratsi nez v Japonsku = 10-12 dni. Evropskej antiamericanismus je legracni idiotstvi zakomplexovanejch "intelektualu". Sportu zdar.

V. Novák 28.2.2012 10:42

Nesmysl.

I po snížení jaderné výzbroje dokáží USA vymazat ze světa jakéhokoli případného nepřítele. V případě Ruska s tím rizikem, že to by jim to mohlo oplatit. Kteréhokoli jiného beztrestně. Není třeba udržovat drahý potenciál, který t zvládne desetkrát. Jednou úplně stačí - zejména když se počítá s odstrašením místo skutečného použití těch zbraní.

A proč by měly být garantem čehokoli? Zejména v zemích, které o to nestojí, jako Irák, Afghánistán nebo Libye?

Evropa se musí o sebe postarat sama. A čím dřív zřídí společné ozbrojené síly, kam každý stát dodá co umí v oboru nejlepšího, tím líp. Čím dřív se přestane spoléhat na Velkého Bratra, který každého zmlátí, tím líp. Do té doby bude jen faktickým protektorátem USA. Ovšem Evropa počínaje VB na západě jde opačným směrem a armádní výdaje jsou první claim, kde si státní kasa začíná rejžovat.

K. Kužel 28.2.2012 10:35

Re: Bezpečnost Evropy

Víte o lepším? Prosím, doporučte.

S. Netzer 28.2.2012 10:09

Re: Bezpečnost Evropy

To je tedy skutečně excelentní zdroj "informací".

:-))))

P. Čech 28.2.2012 9:41

Udržet Evropu demokratickou?

Naprostá většina států Evropy nikdy demokratickými nebyla. Za demokratické se dají bez uzardění označit pouze Švýcarsko a Lichtenštejnsko. V ostatních státech jsou jejich občané ovládáni politickými stranami, které mají nad nimi absolutní moc. Jednotlivými politickými stranami, jejichž členové a příznivci tvoří vždy naprostou menšinu vzhledem k ostatním občanům. Ano, jsou zde státy, které se k těmto dvěma demokratickým více či méně blíží (Dánsko, Irsko, Island aj.), mezi ně však nepatří ani Velká Británie, ani německo či Francie. Česká republika ani náhodou. Na demokratických principech nestojí ani Evropská unie. Ta je v současné podobě (LS) pouhým diktátem t.zv. mocných (Francie, Německo). O ničem jiném to není.

P. Lenc 28.2.2012 9:12

Re: Bezpečnost Evropy

Já také.

K. Kužel 28.2.2012 8:36

Re: Bezpečnost Evropy

Informace jsem čerpal z výborného článku pana Vlka st.:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/evropa-zachranme-recko-uz-kvuli-sobe-dv7-/p_zahranici.asp?c=A120225_233444_p_zahranici_wag

P. Lenc 28.2.2012 7:56

Re: Bezpečnost Evropy

Ano,o tom jsem psal minulý týden.Abychom se brzy nedivili.

J. Kanioková 28.2.2012 4:58

Naprostý souhlas !

Evropa se zkultivovala, zlenivěla a prosákla alibismem. Že by ti Mayové s tím r. 2012..? Ono, jak to bylo s tím pádem Římské říše?

Za pád Římské říše mohlo i špatné počasí. Podle letokruhů existuje spojení mezi vzestupy a pády starých civilizací a počasím v Evropě. Tým vědců zjistil, že období, kdy v létě převládalo teplé a deštivé počasí, byla dobami prosperity. V době klimatických výkyvů naopak docházelo k politické nestabilitě.

„Vlhká a teplá léta převládala jak během vzestupu Římské říše, tak i v době prosperity ve středověku. Zvýšená nestabilita klimatu v letech 250 až 600 našeho letopočtu se shoduje s obdobím úpadku západní Římské říše a se stěhováním národů, k němuž v té době docházelo. Prokazatelné je vysychání podnebí ve 3. století našeho letopočtu, které doprovázely vpády barbarů, politické otřesy a hospodářské krize několika galských provincií," dodává Elf Buntgen. "Na konci bylo sucho".

No, politika nic moc, klima...no.., "barbarů" (odbory či pobírači dávek?) máme v Evropě hafo, armáda k smíchu a hospodářská krize...uff, že by..?

K. Kužel 28.2.2012 4:24

Bezpečnost Evropy

dokládá autor poukazem na Turecko - člena NATO a žadatele o členství v EU. Turecko však už neškemrá o vstup. Buduje si stále větší moc ve svém regionu v těsném sousedství tradičního nepřítele - Řecka. To je zcela rozvráceno díky své beznadějné hospodářské situaci. Evropa se zbavuje své ekonomické síly litím prostředků do černé díry a budování branné moci je stále větší iluzí.

Abychom se brzy nedivili.

M. Zavala 28.2.2012 2:38

Re: Obamova doktrina

vedle jak ta jedle, Amerika je stale z dosahu. Leda ze by Cina chtela zautocit, nepravdepodobne, ale mozne. Takze chcesli mir priprav se na valku. A sebevrazedne je akorat Evropa, po sto let ji Amerika tahala z hnoju, uz toho bylo vic jak dost, a vzdy Amerika byla pote poplivana. Postarejte se sami o sebe, mrnavy Israel to dokaze, proc ne velka Evropa? Penize, lide a zbrane jsou. Jenze jste si zvykli ze to USA vybojuji, a pak se na ne naplive. Radar v Cesku vetsina lidi nechtela, ze by to bylo rizikove. A riziko jak vime patri jen Americe.

J. Sinnreich 28.2.2012 1:50

Obamova doktrina

Soucasna Obamova politika neni jenom odklonem od udalosti v Evrope a na Strednim vychode smerem k Tichomori, ale odklonem od vojenskeho postaveni USA , jako garanta demokracie vubec. Drasticka snizeni poctu bojovych jednotek, materialu i nuklearni vyzbroje jsou primo sebevrazednou doktrinou. Jako uz v historii nekolikrat na to Amerika a s ni i svobodny svet doplatily. Nezbyva nez doufat, ze si to uvedomi volici v nastavajicich prezidentskych volbach a tento strategicky nesmysl nepripusti.

B. Volarik 28.2.2012 0:28

Re: pronikavjeji ... panenko skakava, co jsem to nadatloval? To je jako objedvat.

B. Volarik 28.2.2012 0:26

pohled Washingtonu se bezprecentně obrací do Tichomoří

Proc "bezprecedentne" (hrozne slovo, cesky by to neslo?)?

Pro Ameriku jsou staty jako Japonsko, Cina a Korea ohniskem zajmu uz dlouho. S rostouci hospodarskou i politickou silou techto zemi narusta jejich dulezitost pro Ameriku. Tady, na Pacifickem pobrezi, je tato oblast vnimana mnohem pronikavjeji nez treba Evropa. A to nemluvim o Hvaji. Zkratka, oblast primo za oceanem je tady videna nikoli jako neco za humny, spis jako humna samotna, nas dvorecek za barakem.

H. Lukešová 28.2.2012 0:14

Proč by se Američané měli starat o nás (Evropu), Blízký východ a Rusko?

Každý ať se stará sám, nemůžu chtít po cizích lidech, aby se starali o mě. Je na nás Evropanech, abychom se ubránili, stejně tak se musí Izraelci přesile muslimských zemí ubránit sami. Nikdo jiný to neudělá...