20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

KLIMA: Ještě jednou o potravinách a klimatu

Vědci v celém světě dosáhli konsensu, že lidské aktivity mají přímý dopad na globální klima. Není známo, do jaké míry jsou tyto změny přirozené a do jaké míry jsou ovlivňovány člověkem.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Vondráček 8.1.2012 18:38

Hezký

ani na Silvestra jsem se tolik nezasmál. Živit se tím, že si vymyslím problém a pak ho řeším, to musí být docela fajn. Jen se divím, že to těm lidem někdo zaplatí :-) . Trochu mi připomínáte práci na téma "vliv močení Eskymáků na rezivění zemské osy. "

Jen tak na okraj, je ve výpočtu klimatické stopy rajské omáčky započítáno, kolik rostlinka rajčete sežere CO2??

M. Prokop 8.1.2012 15:39

Něco na tom bylo,

když se učenci museli živit za své peníze a ne státní.

Tomuhle "Moudrému" bych nedal "ani vorla".

J. Bakala 8.1.2012 9:48

vliv

pred mnoha lety jsme jako studenti popijeli pivo plzeňske v oblíbené hospudce- vznikl napád-co tak vymyslet a doložit nějakou absurdni vědecku praci- podařilo se- vznikla studie-VLIV ZEMEPISNE SIŘE NA POLUCE LEDNICH MEDVEDU -v dnešnim době by to urcite bylo na grant eventualne dotace z EU

P. Rada 8.1.2012 12:21

Re: Vliv prostředí a zájmů.

Před mnoha lety (1953) se kdosi jiný zadíval na bublinky svého nápoje.... a vznikla "Bublinková komora" - objev na Nobelovu cenu. Příznačnost nápadů svého autora hold nezapře.

B. Rybák 8.1.2012 15:02

Re: Vliv prostředí a zájmů.

Příliš mnoho bublinkového nápoje jste nejspíš požil Vy. Jinak lze jen těžko pochopit, že vidíte nějakou souvislost mezi bublinkovým nápojem a bublinkovou komorou (tekutý dusík v němž mikrobublinkovou stopu vytváří např. kosmické paprsky).

P. Rada 9.1.2012 0:50

Re: Vliv prostředí a zájmů.

Pane Rybák, už jsem si zvyknul, že těžko chápete. Kdybyjste alespon ale nebyl línej a trochu si zagugloval, tak by Vám to třeba víc slušelo .-)

P. Hlosta 8.1.2012 7:42

Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Na jihu Čech bejvávalo celkem pusto, protože tam Západ ohrožoval svou existencí socialismus. Byly tam drátěné ploty s elektrickým proudem a vojáci se sapíky. Šlo tam o krk, kdyby se utíkalo z toho ráje. Dnes je to jináč. Máme tam univerzitu, která směřuje směle vysoko do globálních výšin.

Na univerzitě Jihu Čech v zemědělské oblasti už neřeší výnosnost z hektaru, ale řeší globální dopady zemědělství a potravin na planetu Zemi. Tím povýšili profesoři s děkanem na světové odborníky, kteří lidstvu tak zoufale chybí, až s pomocí grantů se mocnosti rozhodly je vytvořit. Prachy jsou totiž všemocné a dokáží stvořit i odborníka. Je to jako v Rudolfínské době, kdy alchimie byla podporována samotným císařem. Co srandy se tehdy užilo...

Kromě globálních profesorů zemědělských jsou také však globální profesoři ekonomičtí. Měli by mezi sebou najít sjednocující teorii, aby nebyl takový chaos. Aby se nedováželo z konce světa to, co u nás se pěstuje. Vždyť i ten poslední blb z Dolní Lhoty ví, že to musí být strašně drahé, takové převážení potravin z místa na místo, namísto aby se prodalo to, co je vypěstované doma.

Jestliže i blb ví, že převoz zemědělských produktů z místa na místo je pitomost, pak učenci universit jsou nám zbyteční, když vyučují a zkoumají to, co ví i blb. Pak v takovém případě pošleme je za jejich peníze do světa, aby nám to tu nevyžírali, protože potravin je sice dost, ale drahých. Zemědělec si jen stěží lopotou vydělá na slušné živobytí, tedy pokud nepoužívá moderní technologie, chemické ochranné přípravky proti škůdcům a chorobám, což stojí strašný prachy. Když je k nám importována blbost světa, pak jen stěží vlastní blbost uživíme! Proto musíme naši blbost vyvézt za hranice. Otázka je, jestli pak kdo zbude na univerzitách k vyučování studentů o výnosnosti na hektar, aby byla zelenina co možná nejlevnější pro ty věčně nemocné špatnou stravou.

Je leden, venku zase prší, ačkoliv mělo sněžit. Zaveďme daň a změňme počasí!

J. Machek 8.1.2012 7:53

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Celé mi to připadá jako povedená komedie. Jeden se jmenuje Jan Moudrý a píše nesmysly a k sobě ještě nějakého P. Radu, který všem radí, jak ty nesmysly chápat. zdraví JM

P. Hlosta 8.1.2012 8:27

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Princip neurčitosti z kvantové fyziky P. Rada jmenoval níže hlavně proto, aby bylo vidno, jak znalý je všeho možného. Snad by byl schopen i odcitovat přečtené z publikací o výzkumech v kvantové fyzice ;-)

P. Rada 8.1.2012 12:16

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Pane Hosta byl bych schopen odcitovat ledacos - což o to. Vám a dalším by ale mohl stači příklad dvouštěrbinového experimentu k pochopení toho že občas může být všechno jinak...To si ale najdete na netu - nechcete po mě citaci - že?

Zkuste se ale třeba zamyslet proč je v noci bezmračná obloha temná ve dne modrá a k večeru červená? To také může napvědět že jevy blízské kvantovým jsou součástí našeho každodenního života a jen idealizací dospíváme k jednoznačnostem které byly předmětem mé výtky.

Můžete se pošklebovat, rejpat, pomlouvat.... - to k dětským projevům či výlevům nespokojenosti patří - ale tím, že na věcné argumenty zjevně nedosáhnete, podobně jak mnoho zde diskurujících znehodnocujete především to co zastáváte.

B. Rybák 8.1.2012 14:54

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Rozptyl světla na náhodných shlucích molekul vzduchu (kyslíku) předpověděl a prokázal fyzik J. W. Rayleigh r. 1899 pomocí klasické teorie (jiná tehdy ani neexistovala). Tento zajímavý jev ale nemá nic společného se zde diskutovanými tématy. To platí i o "dvouštěrbinovém" pokusu, který pouze potvrdil očekávání atomových fyziků (všechno jinak je v něm asi jenom pro znalce jako jste Vy). Tohle můžete zkoušet leda na slečnách ekoložničních.

P. Novotný 8.1.2012 16:30

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Že to panu Radovi ale trvalo! No ale konečně to z něj vypadlo - pro pana Radu je diskuze s takovými trubci jako my na tomto webu vlastně velmi urážející. My ostatní diskutující nedosahujeme v žádném případě úrovně jeho brilantních názorů a citací a místo, aby jsme je ihned tesali do kamene (nejlépe žuly), tak si z nich tropíme srandu. Asi se nad sebou musím zamyslet a již nikdy s tím paprskem vědomostí nebudu diskutovat. Ono je to zbytečné!!!

P. Rada 9.1.2012 1:02

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

To o tom "trupci" jste ale o sobě a .... uvedl Vy pane Novotný. Já jsem napsal něco docela jiného a navíc nikoli Vám ani nikomu jinému. Nějak se Vám to překrucování vymyká.

Také mám za to, že zrovinka Vy moc často nediskutujete - tedy přesněji neargumentujete - viz výše - pak s té poslední věty není zřejmé co je pro Vás "to zbytečné"?

M. Prokop 8.1.2012 15:41

Re: Jihočeská zemědělská fakulta na světové úrovni

Pan Rada už je zde znám ..... co zdroj obveselení.

J. Machek 7.1.2012 15:40

Žádost

Vysvětlete mi prosím ( jsem přírodovědně nevzdělán, pouze technicky ) smysl těchto dvou vět. cituji :

"Vědci v celém světě dosáhli konsensu, že lidské aktivity mají přímý dopad na globální klima. Není známo, do jaké míry jsou tyto změny přirozené a do jaké míry jsou ovlivňovány člověkem."

Až to pochopím, tak se můžeme bavit dále. zdraví JM

P. Rada 7.1.2012 16:05

Re: Žádost

Rád bych se o tom s Vámi pane J.Machek "pobavil dále" a za autora zkusím právě jen na to Vámi citované odpovědět.

Podle Milankovičových cyklů došlo k maximu oslunění ovlivnujícího glaciální cykly před 10tis let. Od té doby oslunění klesá a měla by klesat teplota i koncentrace CO2 a CH4 v atmosféře. To se ale evidentně nestalo ač všechny předchozí interglaciály takto končily. Bill Ruddiman tedy přišel s hyotézou vysvětlující tuto anomálii antropogením vlivem. Tedy klučením lesů i zakládáním rýžovišt už našimi dávnými předky.

Tato hypotéza je prověřována a míra ovlivnění človekem poslední léta dále studována. Osobně mám za to, že Ruddiman typuje zprávně. Právě o tom všem u nás nedávno vyšla jeho kniha "!Pluhy, memoci a ropa" recenzovaná V. Cílkem. Co vy na to?

J. Machek 7.1.2012 17:55

Re: Žádost

O jakých změnách se tu mluví? Ve větě první se o žádné změně nemluví. Tam se mluví o přímém dopadu a přímý dopad by měl mít přímý následek.

Za našich mladých let, se ještě ve škole vyučovala logika. Pokud ji použiji a zkusím pokládat obě věty za pravdivé, tak jediné logické vysvětlení vyplývající z těchto dvou vět

je, "Že vědci v celém světě dosáhli konsenzu, že vědí úplný kulový." Rád přijmu i jiné logické vysvětlení. S pozdravem JM

J. Machek 7.1.2012 18:01

Re: Žádost

Zkuste si doopravdy ty první dvě věty přečíst bez předsudků.

J. Machek 7.1.2012 18:18

Re: Žádost

Věta třetí "Osobně mám za to, že Ruddiman typuje správně" mi taky moc vědecky nezní.

P. Rada 7.1.2012 18:36

Re: Žádost

Pane Macháček a nemůže být chyba v tom, že si příliš zakládáte na pocitu jak Vám co "zní" a obsah ponecháváte stranou? Nepojal jste "vědu" jen úze podle  Vaší "logiky"? Ta "logika" ale ve vědě obecně neplatí. Zkuste ji aplikovat třeba na kvantování či na princip neurčitosti... S určitostí se dostanete do problémů. :-)))

P. Rada 7.1.2012 18:37

Re: Žádost

(omluva za zkomolení jména)

B. Uhlich 8.1.2012 9:10

Re: Žádost

Myslím, že Vy byste se měl omlouvat za každý příspěvek, který tu nablijete....Vy už urážíte lidi tím, že nejste schopen ani skloňovat, Vy jelito Rado....

J. Machek 7.1.2012 20:41

Re: Žádost

Ano, máte pravdu. PRINCIP NEURČITOSTI dozajista vládne ve všech poznatcích o alarmistických příčinách změn klimatu, uhlíkové stopě a vlivu prdění na zvyšování hladin oceánů.

P. Rada 7.1.2012 22:22

Re: Žádost

Pane Machek o alarmsmu hovoříte Vy,  ale bez toho, že by bylo zřejmé kde kdo v předešlé diskusi a v čem alarmoval. Zkuste to vyjasnit. Třeba toho alarmistu mohu sehrát já?

Máte ale kus pravdy s tím principem neurčitosti. Tam se totiž hovoří o pravděpodobnostech různých stavů podobně,  jako ve vývoji klimatu se hovoří o pravděpodobnostních scénářích.

Ale s tím vlivem "vlivu prdění na zvyšování hladin oceánů." je to zapeklitější. Jednak se ten pojem používá převážně ve spojením s nevychovaností, nesprávnou životosprávou.... u druhu homo prý sapiens sapiens. Ale tam plyny obsahují pravidelně navíc hodně vodíku který na skleníkový efekt nemá vliv. Jde totiž o rozdílnost v metabilických procesech a ta leckomu uniká. My nejsme schopni trávit tak jako přežvákavci kde asi polovina metanu odchází tudy kudy přišla strava a vývoj metanu je zdravým projevem takového metabolismu.

Zvyšování hladin oceánů ale možná dnes nevadí tolik jako už změna jeho chemického složení... Ve Středozemním moři a řadě pobřežních oblastí to lidstvo dopracovalo tak daleko, že změna chemismu vyvolala změnu populací s korýšovitých na medůzovité jež nejsou potravou pro ryby a proto ochabuje rybolov a navíc jsou medůzy metlou pláží a tak to zas nedělá dobře turistice....(Ten konec jen na okraj aby řeč nestála jen na dvou úvodních větách).

Pěkný večer.

J. Machek 7.1.2012 22:46

Re: Žádost

Nechtěl bych být nezdvořilý, ale ještě jste mi nevysvětlil smysl těch dvou vět, které mají být premisou celého článku. Přeji dobrý večer nebo dobrou noc. JM

P. Rada 8.1.2012 12:32

Re: Žádost

Pane Machek přiznávám se, že s mé strany začíná jít o neschopnost, vysvětlit Vám něco co přijmout nehodláte. Proto dám odkaz na jiné. Přeji příjemný den strávený v kliatologické literatuře - např ten Ruddiman. Jestli ale nerad čtete a zájem nepředstíráte - zagooglujte si třeba na 14. 12. 2007, ČRo Leonardo - pořed Vstupte - "O změnách klimatu s Václavem Cílkem". Tam se také můžete dozvědět co znamená obsah věty "Vědci v celém světě dosáhli konsensu, že lidské aktivity mají přímý dopad na globální klima"...

B. Kollár 8.1.2012 12:34

Re: Žádost

Bóže Machek proč by ti měl někdo něco vysvětlovat ? Něco zcela zjevného ?Smiř se s tím, že prostě nejsi schopen něco pochopit - teď třeba dvě normální věty v jazyce českém. Ani tobě ani mému křečkovi to prostě nikdo vysvětlovat nebude :)

M. Prokop 8.1.2012 15:51

Re: Žádost

Bodejť, kam by to vedlo, pokoušet se takovou debilitu vysvětlit.

J. Machek 7.1.2012 20:49

Re: Žádost

Co se týká " obsahu, který nechávám stranou", já jsem v těch dvou větách přes nejlepší vůli žádný obsah nenalezl.

B. Rybák 9.1.2012 15:31

Re: Žádost

Pozitivní zprávou je, že už i Vy dezertujete z hloupé a beznadějné války proti emisím CO2. Až vezmete na vědomí pro začátek aspoň to, že albedo Země ovlivňuje celá živá příroda (obvykle homeostaticky, tedy proti změnám teploty), určitě se Vám uleví.

Zjistěte si více informací např. o mocném klimatickém působení mořské řasy Emiliania huxley.

http://cs.wikipedia.org/wiki/Teorie_Gaia

http://www.noc.soton.ac.uk/soes/staff/tt/eh/