25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

FOTOVOLTAIKA: Nejdražší pracovník v zemi

To, že vysoké výkupní ceny elektřiny z obnovitelných zdrojů, především z fotovoltaických elektráren, vytvořily díky legislativě, která nedovedla zareagovat na rychlý pokles cen fotovoltaických panelů, ideální podmínky pro velmi krátkodechý investiční boom, s velmi dlouhým a fenomenálně drahým "nákladovým dozvukem", je historie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 24.12.2011 17:22

Re: opomenutí nebo nevědomost

Změna albeda, tedy velikosti Zemí pohlcené sluneční energie (tu např. "skleníkový" efekt nemění) je logicky nejvýraznější způsob jakým člověk (a živá příroda) měnil, mění a bude ovlivňovat klima. Měl by Vám něco říkat termín tepelné ostrovy (města, letištní plochy, borovicový les..) kde je teplota zřetelně vyšší (např. v Praze o cca o 2°C) a proto klimaalarmisté právě v nich nejčastěji měří teplotu, a ta jim s nárůstem těch ploch utěšeně vzrůstá). Ten Váš zákon (pokud jde o silnice, stavby, volbu úpravy zemědělských ploch, regulace oblačnosti,... ) by byl tím nejrozumnějším, jak by se klima dalo ovlivňovat (netvrdím, že je to nutné). Není divu, že Vám tak blízcí "zelení" obchodníci s počasím každému pokusu v tomto směru zuřivě brání (ve hře jsou jejich biliony).

PS: Je zvláštní, že Vám jako ochráncovi "Přírody" nevadí, že životodárná sluneční energie je působením FV, pěstováním biomasy, přechodem automobilů na biopaliva obvykle ukradena živé přírodě (pod FV panely je poušť), je na úkor její biodiverzity (za kterou se jinde tak perete) ba i na úkor produkce potravin. Jejím dalším (dotovaným) bujením by proto lidstvo i příroda byly těžce poškozeny.

P. Rada 23.12.2011 9:05

Re: Nic nového ... ale co dál?

To tvrzení (také bývalo mou dřívějšínaději naděj), že následníci budou mít už termojádro,  by bylo potřeba umět doložit věcněji. Tou věcností mám na mysli třeba objasnění reálnosti přes základní princip který říká, že energii  musíme umět efektivně těžit - tedy respektovat, že do procesu jejího získávání ve využitelné formě musíme energii vložit. Výrazem poměřování takovéhoto procesu je parametr ERoEI. Poznání, že pro minimum civilizační udržitelnosti našeho druhu je nutné umět těžit energie s pokud možno nejvyší efektivitou ale minimálně cca 5x více vytěžit jak vkládáme, je zásadní problém limitující nabídku energetických zdrojů a de facto civilizačních možností. http://www.esf.edu/efb/hall/

Všude kolem nás je totiž lidsky nepředstavitelné množství energie - jen ji neumíme efektivně těžit. Právě vysoká efektivita se ale sotva podaří uskutečnit v případě termojaderných zdrojů. Brání tomu principielně i technologické vlastnosti materiálů které končí s pevností.... hluboko pod hodnotami při kterých se velmi vysoké a koncentrované energie uvolnují. Obejít toto přes magnetické pasti.... je sice možné ale materiálově tak náročné, že efektivita celku radikálně poklesne. Ničivým způsobem uvolnit energii umíme - řízeným to dokážem ale už patrně nikoli efektivně.

Riizikům a atakům čelí život na planetě dlouho. Sdílím s Vámi tezi, že pokud bude dostatek energie k dispozici, spíše bude možné čelit vnějšímu nebezpečí ale to podstatné nebezpečí vidím spíše ve zkrácení období, kdy se jako druh můžeme proměnit dál bytostně právě neadekvátním čerpáním zdrojů stávajících. O této variantě ale konzumě spokojený člověk nemíní mnoho uvažovat a raději propadá víře, že změnu jeho bytostnosti by měla zajistit technika, technologie... - nebo, že nebude vůbec nic - jakoby naše geneticky děděná bytostnost nebyla vnitřní vlastností organismu ale dána jen vnější možností.

B. Uhlich 22.12.2011 20:51

Re: v principu je FV správná věc

Myslím, že se stále notoricky mýlíte...žravost populace jaksi nepřišla sama od sebe..k té "žravosti" populaci dohnal ekonomický systém, který je postaven na totální spotřebě úplně všeho...protože jen totální spotřebu lze řádně zdanit a pořádně na ní tedy vydělat. Z té totální nenažranosti je pak živ celý ekonomický systém...což Vy stále a stále nechápete. To co vy tvrdíte není nesmysl - ano lidstvo potřebuje všeobecnou dietu...ovšem má to jeden háček ...či spíše pořádný hák... až lidstvo na tu dietu přejde - nebude jaksi už moc co danit, což Vy stále, z mně neznámého důvodu, nehodláte vzít na vědomí. Jinak s Vámi docela souhlasím...tedy až na ten první odstavec...pokud jste technik, jak se tady prezentujete, asi byste neměl psát takové hlouposti. Dáváte jen najevo, že naprosto nerozumíte energetice a vůbec nechápete jak doopravdy funguje energetická síť...protože i kdybyste celou Evropu i s kusem Afriky zakryl FV panely a všude nastavěl "větrníky" nezmění se vůbec nic k lepšímu, protože ten systém nebude moci nikdo uregulovat a celý ten systém se bude muset stejně opírat o zdroje s konstantním výkonem tedy tepelné a jaderné elektrárny.... protože to bohužel jinak nejde..., ale chápu, že vy tohle prostě nikdy nepochopíte a nebo dokonce, (možná záměrně) , tady stále šíříte naprosto pomatené bludy.

P. Rada 22.12.2011 20:28

Re: opomenutí nebo nevědomost

Navrhuji proto vydat zákon o tom, že provozovatelé fotovoltaik budou povině natírat silnice bíle, ten kdo vyvěsí bílé prádlo na slunce, nebo se neuvážlivě oblékne příliš albedobarevně.... naopak na ty silnice bude muset načárat černě dělicí pruh...

Pan Kotoč si velikosti všech takto dotčených ploch za domácí úkol spočítá, porovná s velikostí pevnin, rozsahem zalednění, zalesnění, zašpinění ....  a podle toho co mu vyjde bude vydávat "albedo-povolenky".... :)))

Š. Kotoč 22.12.2011 20:03

opomenutí nebo nevědomost

solární panely podstatně mění albedo pobrchu Země ve směru méně intenzivního odrážení záření z kosmu a zvýšené absorpce energie oproti původnímu stavu lokality. Nebude-li tento vliv kompenzován, dojde (a již dochází) k nedozírným změnám klimatu na úrovni regionální i globální

P. Skřivan 22.12.2011 19:23

Re: v principu je FV správná věc

Tak hlavně tady nešlo o občana, ale o tunel na státní peníze pod rouškou plnění direktiv EU.

P. Skřivan 22.12.2011 19:21

Re: Nic nového ... ale co dál?

Následníci budou mít termojádro. Pokud nebudou, tak stejně zahynou, až přiletí asteroid z vesmíru nebo vybuchne supervulkán. To je třeba si uvědomit a rychle pracovat na termojaderné energii, což je jediný zdroj, efektivně použitelný ve vesmíru a v případě nějaké katastrofy globálnějšího charakteru (doba ledová, atp.). Už se ví, že to v principu jde.

Solární elektrárna je efektivní pouze jedna: na tepelném principu, která má současně vyřešenou i jistou míru akumulace.

Zohlednění trendu spotřeby ? Hehehe: rostoucí stejně, jako před dvaceti i padesáti lety. :-)))

P. Rada 22.12.2011 19:10

Re: v principu je FV správná věc

Jako technik bych Vás pane Langer opravdu dost často nejraděj roztrhal na kusy. Docela opomíjíte, že k tomu aby někdo mohl energii využívat musí mít rozvodnou sít.... Pokud se teprve taková dostatečně masivní sít natáhne na velikost přesahující typické meteorologické konfigurace pak je využití větru, fotovoltaiky, vody... daleko efektivnějším a smysluplnějším počinem. Začátky jsou ale jak vidno krušné. Rozvody mají tempo výstavby asi jak JE - tedy desetiletí.

Nejvyší momentální efekt má ale žití na dluh s konzervy co tu ležela miliony let pod nohama. Ta ale brzo dojde a sliby nás techniků, že se nám časem podaří najít jiné efektivnější řešení pohřbila žravost populace, která si to vyložila tak, že čím víc spotřebuje, tím bude štastnější a mi technici tedy s ní vespolek. Jako námět na mejdan to funguje. Jako udržitelné schema už nikoli. To není o barevnosti nápadů ani ani o politické či spolitizované ekonomii ... - to je o fyzice, biofyzice ... tedy přírodních vědách - ty ale sotva koho jako obor baví - že pane Langer? Nicméněc rád se na ně odvoláváte - to uznávám.

P. Rada 22.12.2011 18:55

Re: zajímalo by mě, ...

Takovéto kalkulace se opravdu dělají. Fotovoltaika umí získat maximum až 20% energie dopadajícího záření - ale ta se musí spotřebovat. Biosféra dokáže akumulovat maximálně desetinu s toho - ale tu už dává v naakumulované formě. Otázkou je poptávka po typu energie a místní možnosti. Kosmonauti na vybranou moc nemají - zemědělci už ano.

Z hlediska bilance CO2 je ale nejefektivnější pěstovat mokřady, podmáčené lužní lesy... Mnoho uhlíku je totiž v našich zeměpisných šířkách vázáno právě v půdě (v tropech ne). Potom postačí pěstovat obiloviny které jsou suchomilné na místech kde býval les, meliorovat... a koncentrace CO2 v atmosféře začne růst. Toto provedli už naši předkové před mnoha tisíci let. Výsledkem dnes je, že doba ledová ješte nezačala ačkoli maximum Milankovičových parametrů už dávno pominulo. Lidstvo si takto užilo nebývalých 10tis let v klimatickém optimu. právě nyní vyšel český překlad kde najdete i některé kalkulace na které jste se ptal:

http://www.veda.cz/article.do?articleId=68061

P. Rada 22.12.2011 18:40

Re: Nechápu proč každý článek na téma....

To že Vás pane Kadeřábek zajímá jen cena kterou zaplatíte ukazuje na krátkozrakost, neuvážlivost a v důsledku možná i sobeckost postoje. Vy totiž dnes platíte za to, že někdo těží energie s konzervy která ale není nevyčerpatelná. Žijete tedy na jakousi hypotéku. Ta hypotéka nám všem tady v Evropě umožnuje živit zhruba čtyřicítku jakýchsi energetických otroků a tak se máme daleko lépe jak ta příslovečná "prasata v žitě". Přitom ale hudrujem, že nás zajímá jen momentální kvalita žita.... a další "prasata" at se starají zas jen o sebe.

Budeli se těžit tak zběsile dál ... za pár desetiletí (už jen na 50 let je severočeské uhlí) nebude už co těžit.  To může změnit jen eventualita nálezu nových nalezišt či zatím neznámé technologie která to současné nahradí. To je ale spíše scifi protože i rozvinutější ekonomiky mají tento zásadní problém a přitom jsou i desetiletí před náma.

Budeli se hospodařit s výhledem řekněme na století až dvě pak se nutně musí investovat i do dalších ale už méně efektivních technologií těžby energií a tím cena pochopiteně vzroste. Tedy obrazně řečeno nebudem moci mít už 40otroků ale třeba jen dvacítku a za to ale odkážem dědicům šanci užívat si obdobně. Budou Vánoce a tak proč nepřenechat nějaké dárky v zemi ještě další století? Nebo pan Kadeřábek počítá s rokem 2012 jako s defenitivní konečnou?

P. Rada 22.12.2011 18:19

Nic nového ... ale co dál?

Autor zkonstatoval, že obnovitelné zdroje na sebe v našich podmínkách nyní sotva vydělají, že je to mimožádně nákladná investice... V tom s ním vesměs souhlasím. Fotovoltaika je z nich navíc zatím právě nejdražší a nejproblematičtěji zaváděná - to proč do ni masivně  investoval ČEZ napovídá důvody.  Ale toto bylo konstatování stavu v minulosti.

Docela jiný problém ale nastane, až fosilní zdroje pro obtížnější dostupnost podraží i na několikanásobek oproti dnešku či úplně dojdou - do 50let např. to naše severočeské hnědé.. Proto by bylo zajímavější znát autorovu vizi do jakého typu energetického zdroje asi doporučuje investovat dnes a hlavně výhledově.

Podle tendů vývoje parametru cena/kilovathodina dosud stále fotovoltaika i větrné zdroje zlevnují ale masivností i stabilitou výkonu nedostačují.... Naopak JE podražuje a fosilů přitom průběžně ubývá a ubývá...

Osobně mám za to, že hledat uspokojivou otázku lze až za předpokladu zohlednění trendu spotřeby a v neposlední řadě možností akumulačních i rozsáhlosti rozvodných sítí. Toto pan Zámečník žel ani nezminuje a tak jeho příspěvek nejspíš nemá jinou jak historickou hodnotu. Co jednou budou jen "promarněné peníze" to ale ukáže až budoucnost - toto jeho tvrzení je proto diskutabilní. Do každého z nás rodiče i společnost nejprve investují a to zdali se ta investice vrátí či jak, je možné hodnotit nejdřív po ukončení životní periody. Analogicky je to s investicí do OZE. Může totiž přijít doba, kdy naši následníci budou vůbec rádi, že nějaký zdroj a systém distribuce byl pro ně vypracován když ze zásob přírody nedostanou už nic. Ten fosilní uhlík už bude ve vzduchu... a oteplení planety jim přinese vesměs jen problémy navíc.

B. Uhlich 22.12.2011 15:31

Re: v principu je FV správná věc

Ale ne, tak příkrý bych třeba já zrovna nebyl.... fotovoltaika smysl má, ale ne tak jak se dělá tady..v tom je právě ten největší problém. Kdybychom nežili v zemi kde vládnou zločinci, místo tohodle fofotunelu by vláda vypsala programy na energetické osamostatnění obyvatel, kteří by o tom měli zájem, tak by celá věc vypadala určitě jinak. To že to jde, je dnes jasné - včera jsem tady o tom psal (http://neviditelnypes.lidovky.cz/diskuse.asp?iddiskuse=A111220_174545_p_ekonomika_wag&vlakno=51567920#51567920

Jenže, to bychom nesměli žít v zemi, kde je jakékoliv osamostanění obyvatel naprosto nežádoucí...(rozuměj: občan musí být stále všemi způsoby zdanitelný..) Proto to s celým oborem FV energetiky dopadlo tak jak to dopadlo... rudozelení zločinci celý obor naprosto zdiskreditovali...přitom je opravdu jasné, že jsou tady způsoby odběru, které nahradit fotovoltaikou půjdou. Jako souhlasím, že metro nebo tramvaje v Praze asi dost těžko jednoho dne začnou jezdit na fotovoltaiku, ale u rodiných domků to půjde určitě - to mohu naprosto jasně potvrdit. Je to jen otázka politiky a ekonomie - technologie...funkční a dostupné technologie na to opravdu jsou.

R. Langer 22.12.2011 15:07

Re: Není co dodat

Nejenom v ČR, a PLATIT, PLATIT, PLATIT. Nic jiného po vás nikdo nechce. ;-)

R. Langer 22.12.2011 15:04

Re: Doporučení pro autora: Navštivte v květnu 2012 Veronu

A pan Fiala opět lže, jako když Rudé právo tiskne... :-P

R. Langer 22.12.2011 15:03

Re: v principu je FV správná věc

Je to zelený, naprosto neekonomický nesmysl, který vám každý technik roztrhá na cucky... :-P

R. Langer 22.12.2011 15:02

Re: zajímalo by mě, ...

Samozřejmě že ano, ale to není důležité, z toho nejsou žádné peníze... :-D

J. Kadeřábek 22.12.2011 14:52

Nechápu proč každý článek na téma FVE u nás

omílá nesmysl na téma pozdní reakce na snížení ceny FVE panelů. Podstatné je, že když Paroubek podepisoval zákon 180/2005Sb. tak se počítalo se 14,50 kč/kWh a s nějakým budoucím snížením se nedalo počítat. Prostě za tuto cenu nám ji socialisti a zelení vnutili a to, že později výrobní náklady klesly nemá nic společného s podstatou prvotního záměru nás všechny řádně obrat. Mě osobně je srdečně jedno jestli z mé fotovoltaické tisícikoruny má investor 10 nebo 900 kč zisku. Mě zajímá jen cena kterou já zaplatím.

O. Mayer 22.12.2011 14:33

Re: Doporučení pro autora: Navštivte v květnu 2012 Veronu

ona existuje nějaká Africká unie (tedy jinde na na papíře)?  A ještě taková drobnost, co bude tu eletriku spotřebovávat (žárovky černochů to nebudou, protože v době kdy budou potřebovat svítit bude tma a eletrika se konat nebude). Jedině snad by se na to dali napojit nějaký klimatizační jednotky k omezení globálního oteplování ( tedy za předpokladu, že se vybudujou gigantický komíny odvádějící z nich ten horkej vzduch do vesmíru). Každopádně investice jako bejk.

Ale máte recht, ve Veroně je v květnu moc hezky.   

J. Kadeřábek 22.12.2011 14:30

Není nad fakta

V roce 2010 bylo na světě vyprodukováno z FVE 23,5 gigawatthodin a jen země OECD vyrobily celkem (ze všech zdrojů) 10 180 terawatthodin. Tak se laskavě probuďte.

O. Mayer 22.12.2011 14:18

zajímalo by mě, ...

... jestli někdo někdy zkusil propočítat zdali by z hlediska bilance CO2 (resp. z hlediska jeho odebírání z atmosfery) účinnější osázet tu plochu , kde jsou dneska ty fotoelektrárny lesem?

J. Kadeřábek 22.12.2011 14:18

Dotace na FVE formou záruky výkupních cen

je tunel na naše peněženky. Pouze tato vláda na tři roky uvalila na produkci 26% daň a její výnos vrací vlastníkům FVE ve formě státní subvence (což kryje jen část nákladů na FVE). Jinak to vždy zaplatíme my ve faktuře za elektřinu.

M. Šejna 22.12.2011 13:44

v principu je FV správná věc

v principu je fotovoltaika správná věc. A paradoxně nastala situace, že státní podporou FV elektráren se prudce zvýšila výroba článků a tím poklesly ceny těchto článků. FV samozřejmě nemá vůbec žádný vliv na globálbní oteplování. Je to jen a pouze způsob, jak se zbavit přílišné závislosti na fosilních palivech. Dotace do FV byla správná, ale ne na několik let. Dotace FV formou státní záruky výkupních cen je tunel na státní rozpočet.

J. Lufinka 22.12.2011 13:00

Politici bez zodpovědnosti

Vážení, taková situace je ve všem, kde politici rozhodnou a přitom ignorují základní ekonomické nebo technické zákony a řídí se pouze svými osobními nebo politickými zájmy. Mohu uvéct několik příkladů z poslední doby:

_ zavedení jednotné měny (Eura) ve státech, které mají různou ekonomickou výkonost, ale nemají jednotná fiskální  pravidla

_zrušení atomových elektráren bez nezávislé technické a ekonomické rozvahy

_ ekonomická podpora FV článků bez ekonomické a technické rozvahy s návazností na výrobní náklady FV článků.

Kdyby se takto chovala jakákoliv soukromá firma okamžitě by krachovala. No vždyť státy, které takto rozhodují jsou vlastně také před krachem, i když jim to trvalo déle, protože jim banky půjčovali.   

J. Dobrý 22.12.2011 12:24

Re: Doporučení pro autora: Navštivte v květnu 2012 Veronu

Kolik toho asi dnes FV elektrarny vyrobi? Srovnejte to s Temelinem. Nejkratsi den v roce, pod mrakem. Dokud neprijdete na to jak elektriku pitlovat a skladovat tak se neni o cem bavit. Podstany neni instalovany vykon, ale vyuzitelnost.

PS: vsechna soucasna paliva jsou "zadarmo", staci je "vyhrabat ze zeme" a pouzit. Jak uran, tak uhli a ropa vlastne taky. Plati se naklady na jejich propasirovani az do zasuvky.

M. Prokop 22.12.2011 12:00

Re: Doporučení pro autora: Navštivte v květnu 2012 Veronu

Možná nás vláda zadluží, zatím nás EU ožebračuje vnucováním OZE.

P. Fiala 22.12.2011 11:12

Doporučení pro autora: Navštivte v květnu 2012 Veronu

Česká vláda raději zadluží občany (a jejich děti) dostavbou Temelína, i když mají dluh 1500 miliard Kč a sotva splácí úroky.

A ostatní státy podporují moderní technologie, kde je palivo ZADARMO.

Příležitost rozšířit FotonVoltaický byznys v Africké Unii (pro naše odvážné byznysmeny, ale i pro vyprání špinavých peněz):

Solarexpo, one of the world’s biggest solar industry events, today presents the focus topics and special projects for the 13th edition of its the international exhibition and conference on renewable energy and distributed generation, to be held at the Verona Exhibition Centre, Italy, on 9-11 May 2012.

V EU je v bezpečných FV elektrárnách instalován výkon rovný 15 Temelínům v Japonsku 2 Temelínům (za 8 roků realizování). Světoví finanční investoři tento "rodící" se byznys podporují, viz třeba lidovky.cz, o investicích Google do energetiky v USA. Je pravda, že staré technologie energetické budou nahrazovány modernějšími a to ponese problémy se zaměstnaností lidí méně kvalifikovaných, viz dějiny lidských bytostí a dějiny věd a vývoje know-how.

T. Matušák 22.12.2011 9:57

škoda že

škoda že u nás nejde zvolit variantu nejen dodavatele elektřiny a le i její původ.Pak by jen záleželo na každém z jakých zdrojů si ji zvolí.Bohužel technicky to není možné.Tak rád bych nechal ekoelektřinu zeleným hlavám

J. Schwarz 22.12.2011 8:29

Re: HM

Vůbec nejde o vůli lidu ani o něčí snahu "brát chudým". Spíš platí, že jakákoli násilně vnucovaná "opatření" si víc odskáčí ti slabší a méně "socializovaní", ti kteří bývají zhusta chudší než ti "zavedení", co mají všude známé a "kamarády".

J. Veselý 22.12.2011 7:31

HM

Na jednu stranu je pravda že do panelů teče obrovské množství peněz, ale na druhou, nelze ji skladovat a tak my co si na knihu chceme svítit večer a v noci je nepotřebujeme. Já nechci platit ze své kapsy nové FV milionáře, jenže u nás se na vůli lidu nekouká, jen se hledají nové způsoby jak chudým brát. Kdyby fungovalo vše jak má tak žádné dotace a nenajdete jediný panel. Zvláště když zisk energie je cca 10% instalovaného výkonu, tohle je třeba všem veřejně říci.

J. Milota 22.12.2011 7:13

Není co dodat

Velmi pěkně napsáno. Ale co s tím u nás v ČR?