25.9.2018 | Svátek má ZlataDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


SPOLEČNOST: Stát a národ po 17. listopaduŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 25, poslední: 27.11.2011 19:07, přehled diskusí

Re: Každý, kdo byl 17.11.1989 u komoušů nebo se posral strachy, neslaví. Já ho slavím jako svoje druhé narozeniny. Byly to slavné a překrásné časy. A dnes vidíme jejich skvělé výsledky. Patříme ke světové špičce ve všem... Dzp.:
Autor: J. Blažek Datum: 27.11.2011 19:07

Pane Slanino, děkuji vám za velice inteligentní příspěvek. Čím více urážek a sprostoty zplodíte, tím větší bude vaše modrá pravda. Nebo že by ne??

No, já to rozlišuji zcela jednoduše (zhednodušeně):
Autor: J. Kanioková Datum: 27.11.2011 18:56

Ekonomika = trh, poptávka, nabídka

Kapitalistická = postavena na odpovědnosti jedince, jeho iniciativě a schopnostech. A především na soukr. vlastnictví.

Socialistická = postavena na "odpovědnosti" státu, kolektivistických právech a společenském vlastnictví. Ve skutečnosti stojí na alibismu.

Oba směry ovlivňují různé regulace a právě jejich míra rozhoduje o pravolevo funkčnosti. Čím menší míra regulací a větší míra svobody jednotlivce - kapitalismus, čím větší regulace a méně svobody jednotlivce - socialismus až komunismus.

Podle sebe soudím tebe:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.11.2011 18:43

Typicky rudooranžový příspěvek:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.11.2011 18:38

Skvělý článek, díky moc,:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.11.2011 18:37

novinářská obec se v současnosti z velké části vyznačuje cynismem. Kdyby to totiž napsali citlivěji, nejspíš by to vyznělo trochu vlastenecky a to se dnes téměř "nesmí", není to in..

Oni raději píší o nacionální pravici či extrémistech

Re: Autor sice rozumně protestuje proti ztotožňování:
Autor: J. Stejskal Datum: 27.11.2011 14:04

Je to pravda. Jenom už toik nechlastejte. Geny budou ještě čistší. Ale už to možná bude nesnesitelné.

Re: Češi si bohužel udělali sport z nadávání a to, co se jim honí v hlavách skutečně, není to, co říkají . Chtějí stále trestat někoho za svůj vlastní neúspěch. Pak tak dopadnou ty nesmyslné hloupoučké manipulativní výzkumy... Dzp.:
Autor: J. Stejskal Datum: 27.11.2011 14:02

Ano. A jiní manipulátoři to musí napravovat.

Slanina Rybákovič Tesařík:
Autor: P. Brodský Datum: 27.11.2011 12:16

Typický modrý příspěvek ad Hominem

Re: Každý, kdo byl 17.11.1989 u komoušů nebo se posral strachy, neslaví. Já ho slavím jako svoje druhé narozeniny. Byly to slavné a překrásné časy. A dnes vidíme jejich skvělé výsledky. Patříme ke světové špičce ve všem... Dzp.:
Autor: J. Slanina Datum: 27.11.2011 11:49

No ty máš, soudruhu blažku, evidentně skutečně důvod ke slavení. Oslavuješ zřejmě, že už ses stačil za těch 22 let umýt a utřít po tom posrrání z listopadu 89. A co teprve to vědomí, že tě nikdo už nezavře třeba do lágru Vojna

Re: Každý, kdo byl 17.11.1989 u komoušů nebo se posral strachy, neslaví. Já ho slavím jako svoje druhé narozeniny. Byly to slavné a překrásné časy. A dnes vidíme jejich skvělé výsledky. Patříme ke světové špičce ve všem... Dzp.:
Autor: J. Blažek Datum: 27.11.2011 9:12

Ano i tak nás dnes hodnotí mezinárodní instituce: Jsme na předních místech ve světě v korupci a tunelování státních peněz do soukromých kapes. ... Ó, jak je to krásné. Slavme, slavme, slavme .....

Re: Všechno je jinak!:
Autor: J. Blažek Datum: 27.11.2011 9:09

Čistý kapitalismus - čistý socialismus - příliš učené dišputace.

Ono chtěl Macek říci a já s ním zcela souhlasím, že řeči o tzv. sametové revoluci jsou mýtus. Zde žádná tzv. sametová revoluce nebyla, jednalo se o jednu z posledních změn režimu v Evropě, která by stejně určitě nastala (možná i trochu jinak), kdyby třeba nebylo zrovna Václava Havla a kněze Malého.

Re: Výborný článek:
Autor: J. David Datum: 27.11.2011 7:07

Mohu reagovat na Váš citát "Začíná to podvůdky s nezaplacenou DPH u řemeslníků..."? Jsem ajťák, ekonom a lesník, staršího ročníku. Když se mnou bude stát, jako s daňovým poplatníkem "vydrbávat", proč bych s ním ve smyslu zákonných norem také "nevydrbal"? Dobrodinní zákona mi dává jisté možnosti, kterak státní loupeživý dirigismus "změkčit". Blbové řeknou A a zapomenou na B. Není divu, když moc zákonodárná má za placené poradce třeba dementní příbuzeenstvo, či jim může koupit rigorozum ze z Plzně. To se pak uJUDrujeme. V sedmdesátých letech, kdy jsme studovali exaktní vědy, matematika, informatika (tehdá se to nazývalo ASŘ), a i ta ekonomie (buchhalterie je pouze tabelizovaná matematika ekonomických jevů a situací), jsme studenty obého práva považovali za blby. Dávali jsme jim za pivko kondice, aby pochopili druhou mocninu dvojčlenu či Bullovu algebru. Promiňte mi můj psaný výtvor. Asi bych v deváté třídě neprošel páně Dobešovými testy z ČJ. Matěmátiku bych zvládl, otestoval jsem se. Ale ten metodický ansámbl v úvodu. To musel být Grant, jako "řemen". Asi blbnu a nemám ten školometský přístup. Třeba goniometrické funkce. Synek výklad učitele/mučitele nechápal. Tak jsem mu nechal vystřihnout kruh z papíru a jebnout na něj bod, tedy na kružnici. Ten bod bude vždy datovou funkční hodnotou, pokud tím kruhem budu otáčet v závislosti na ... Pobavilo mne Kocourkovo "odklánění". Což tahle zavést do SR komplexní čísla? Ta imaginární složka bratru Kalouskovi by přišla vhod. Rád se nechám poučit.

Re: Každý, kdo byl 17.11.1989 u komoušů, byl tam proto, že ho k tomu donutily spontánní řády lidské interakce, které námi vládnou a které objevil mistr Hayek.:
Autor: P. Brodský Datum: 27.11.2011 2:57

A kdo se posírá strachy případně slaví, činí tak také na příkaz SŘLI. Sám neděláš nic, Kajane, jenom SŘLI  s Tebou cloumá.

Každý, kdo byl 17.11.1989 u komoušů nebo se posral strachy, neslaví. Já ho slavím jako svoje druhé narozeniny. Byly to slavné a překrásné časy. A dnes vidíme jejich skvělé výsledky. Patříme ke světové špičce ve všem... Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 26.11.2011 21:57

Autor sice rozumně protestuje proti ztotožňování:
Autor: P. Brodský Datum: 26.11.2011 20:17

České republiky s českým etnickým národem, ale ne natolik důrazně, aby si toho zdejší převážně pražské čtenářstvo ráčilo všimnout. Odpovím druhou jednostraností. V politické sféře dominují Češi a to, co tam provádějí, opravdu není důvodem k hrdosti. Naproti tomu v soukromé sféře se děje mnoho užitečného ba vynikajícího a to proto, že zde žije též mnoho nás Moravanú buď uvědomělých, anebo akulturovaných a počeštěných,(po pražsku zpívajících), kteří si ale navzdory tomu zachovali kvalitní Moravské geny. A na jejich výkony my Moravané máme být proč hrdi.

Re: Všechno je jinak!:
Autor: J. Chládek Datum: 26.11.2011 19:10

K tomu není co dodat, je vidět, že situace v tomto státě se dá popsat velmi stručně a není potřeba si plácat játra přisluhovačskými ódami na mafiánský kapitalismus puštěný z řetězu okořeněný místními specifikami. Připomínám jen únik 40 až 60 miliard Kč na daních z LTO, dodatečně legalizovaný změnou zákonů za MF Kočárníka a spol.

Re: Výborný článek:
Autor: M. Macek Datum: 26.11.2011 15:41

Díky za jeden z mála rozumných příspěvků v diskuzích.

Češi se stydí za to, že lezou často druhým do řiti, necháváme si nevědomky vymývat mozky, práskat bičem po hřbetu a zastrašovat. Bohužel jsme národ Švejků. Remcáme na nepořádek, korupci a přitom je většina národa líná cokoliv sama udělat, nejvýš nějaký ten zmatek. Vůdců s vysokým morálním kreditem, etikou, výsledky práce pro druhé je u nás nedostatečno. Desítky (či stovky) let područí zanechaly masakrující výsledek na aktivitě lidí a jejich sebevědomí. Každý raději zaleze do své díry, kde má teploučko. K tomu "národ" mohu-li té mase takto říkat, většina režimů vychovala k aplikaci hesla: "Kdo nekrade okrádá vlastní rodinu." a je třeba "Držet hubu a krok a pak ti nic nehrozí." Začíná to podvůdky s nezaplacenou DPH u řemeslníků a končí prodejem čehokoliv borcům s igelitkami narvanými "hotovostí". Pokřiveně jsou někteří jedinci pak hrdí na to, že očůrali druhé. To je to v čem je problém...

Výborný článek:
Autor: B. Rybák Datum: 26.11.2011 14:55

Už dlouho je prokázáno, že k autentickému pociťování lásky k lidstvu lze dospět pouze přes lásku k vlastní rodině, k lidem ve svém okolí a k vlastnímu národu (lze ji totiž stavět pouze na prožitcích a ne na módních intelektuálních spekulacích). Bez důvěry ve vlastní národ a jeho instituce nemůže fungovat vůbec nic. Proto t.zv. indexy důvěry, patří ve vyspělých zemích k nejbedlivěji sledovaným statistickým údajům. Ve víru stále intenzivnější ekonomické války, je proto podlomení důvěry občanů jiných zemí ve vlastní národ a jeho instituce lákavou cestou ke snížení jeho konkurenceschopnosti a odolnosti vůči ekonomickému a politickému ovládnutí. U nás se to bohužel "našim" (převážně německým) masmédiím bohužel daří. Jak se asi jevíme např. občanům USA, Dánska, či Jižní Koreje, kteří své státní a národní symboly vystavují všude, kde je to možné? Vyvodí už konečně někdo nějaký závěr z toho, že nedostatek sebedůvěry a národní hrdosti je obvykle to první, co u nás cizince překvapí?

Jsme to snad my, kdo svět "obšťastnil" rasismem, nacismem, fašismem, bolševismem, (neo)kolonialismem, ekologismem, morálním relativismem, náhubkem politické korektnosti, sebevražedným multikultiralismem, nenávistným feminismem, Europeismem..? Tak za co se proboha stydíme? I největší, korupční aféry k nám přišly ze západní Evropy (tady přece na korupci dlouho nikdo neměl peníze).

Re: Všechno je jinak!:
Autor: L. Orlita Datum: 26.11.2011 11:00

malá skupina budoucích tunelářů tenkrát věděla velmi přesně co chtějí. A Klaus (který si myslí, že zbaštil všechnu moudrost světa) a jemu podobní těmto lidem tunely umožnily nebo na tom přímo participovali. Těžko to však voliči mohli nějak výrazně ovlivnit, když tady po 40 let byly zlikvidovány jakékoliv schopnosti, ohledně používání kontrolních mechanismů, které defacto ani nebyly vytvořeny skrz zákony (spousta tunelů prý není trestná... jen nemorální....).

jen jediná hrdost za něco stojí- být hrdým člověkem:
Autor: L. Orlita Datum: 26.11.2011 10:54

ostatní je k smíchu

Re: Všechno je jinak!:
Autor: J. Charvát Datum: 26.11.2011 9:57

Nevím, je-li Vám známo, že motto Vašeho příspěvku bylo osobním heslem K. Marxe. A je to jedno, máte oba pravdu. Ono je to všechno ještě složitější. Kapitalismus (tj. svoboda rozhodování) funguje na úrovni podniků, socialismus (tj. regulace a přerozdělování) existuje (a nefunguje) na úrovni řízení státních a nadstátních celků. A aby to všechno bylo ještě zmatenější, v takové Číně je to celé řízeno komunistickou stranou. Prostě klasické škatulky nefungují, když se do nich pokusíte realitu roztřídit, bude vždycky něco vyčuhovat a tak si myslím, že takovéhle učené debaty vlastně nemají žádný smysl. Prostě společnost buď funguje nebo nefunuje. A mám trapný pocit, že zatímco ta čínská (zatím) funguje, ta EU-vropská vůbec ne. Takže co je lepší? Kapitalismus, socialismus, post-něco? Jako námět na PhD. disertace ovšem tahle materie ještě vydrží staletí. Škoda, že nejsem pfilosof či politolog. Nebál bych se o chleba.

Jaký stát, taký národ a opačně:
Autor: J. Novak Datum: 26.11.2011 8:47

Jestliže si národ opakovaně volí do svého čela to, co tam teď na Hradě, ve Strakovce, Sněmovní a na Valdštejnském náměstí hřaduje, pak není opravdu proč být hrdý na to, že jsem Čech. Jsou zatím ale i jiné oblasti, které tu ostudu, co nám dělají voli zvolení voli, nic jiného mne nenapadá, trochu kompenzují.

Češi si bohužel udělali sport z nadávání a to, co se jim honí v hlavách skutečně, není to, co říkají . Chtějí stále trestat někoho za svůj vlastní neúspěch. Pak tak dopadnou ty nesmyslné hloupoučké manipulativní výzkumy... Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 26.11.2011 8:38

Re: Všechno je jinak!:
Autor: J. Kovaříček Datum: 26.11.2011 4:26

Jak se jeví, existuje mezi lidem zmatení pojmů. Socialismus a kapitalismus jsou pojmy ekonomické, demokracie a diktatura jsou pojmy politické.

Čistý kapitalismus dnes nefunguje nikde, v demokratických zemích byl vždy systémem, kde vedle soukromého podnikání existovaly i státní a družstevní sektory. Dnes už žijeme v éře, která se dá charakterisovat jako post-kapitalistická. A podle toho stav světa vypadá. Je to ale výsledek přebujelého rozvoje technologie a komunikací.

Jedině v demokratickém systému mohou se občané svobodně rozhodnout, zdali dávají přednost socialismu (tedy státnímu podnikání) anebo kapitalismu, který umožňuje soukromé podnikání. To je ovšem v diktatuře proletariátu nemožné. Socialismus s lidskou tváří pod vedením komunistické strany byl tedy koncept nesmyslný. Nebo asi tak smyslný jako žena, která je jen tak trochu těhotná.

Všechno je jinak!:
Autor: J. Blažek Datum: 26.11.2011 2:33

Já osobně 17. listopad neslavím, protože to není žádné přelomové datum. Sametová revoluce, nebo převrat, se u nás uskutečnil jako v jedné z posledních zemí bývalých sovětských satelitů. Tedy když už se to hroutilo úplně všude. Tak bylo jasné, že k tomu dojde i u nás. Bohužel Češi mají historicky tradičně náhled, že vše, co se u nás děje, že si to způsobujeme sami, a že to také my rozdmýcháváme. To, co bylo velmi zajímavé na tom Listopadu, bylo asi to, že se lidé velmi rychle sjednotili a věděli přesně to, co nechtějí. Bohužel ale většina lidí neměla vůbec jasno, co vlastně chtějí. Pak samozřejmě v tom okamžiku, že žádná jednota už neexistuje, jsme opět ti nejednotní Slované, kteří stále mezi sebou bojují o to, co by vlastně mělo být a následovat. Nedávno jsem četl nějaký průzkum z roku 1990 a lidé chtěli tedy většinově pokračování socialismu s lidskou tváří. Druhá skupina z nich chtěla socialismus s prvky tržní ekonomiky a pouze asi čtyři procenta lidí toužili po tom, aby tady byl pravý kapitalismus. Jenomže s velkou pravděpodobností vůbec netušili, co vlastně ten kapitalismus je. Představovali si zřejmě něco úplně jiného.