29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Být vlastencem v EU… možné je

Dnes aby se člověk málem bál veřejně říci: "Jsem pro Evropskou unii." Nevyslovil bych se ale zcela, kdybych nedodal: "Jsem pro větší centralizaci, jsem pro to, aby se státy vzdaly ještě více svých pravomocí, zejména v ekonomické, politické a sociální sféře a delegovaly je na společné orgány Evropské unie."

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 4.11.2011 16:07

Re: Čtěte něco rozumějšího

Výborný článek.Takhle odvážného prezidenta si nelze nevážit

L. David 3.11.2011 20:35

Milý chlapče,

všechny světové říše založené na zpupné pýše lidského rozumu zanikly.

Proč by to mělo být s EU jinak?

J. Charvát 3.11.2011 19:32

Re: ++

Máte ve všech bodech pravdu, ale kudy ztohoven??

J. Charvát 3.11.2011 19:28

Re: Tím posledním odstavečkem

Skvěle vypointováno, jen ta gramatika. Nepíše se přece "vo co go", ale "vo co gou"!!

J. Ráž 3.11.2011 18:51

Re: Čtěte něco rozumějšího

Díky za tip na článek!

Utěšuje mne, že je u nás někdo, kdo dokáže hovořit o problému EU otevřeně!

J. Ráž 3.11.2011 18:47

Takový plán jednotné Evropy měl

už jistý mužík s knírkem, který pocházel ze stejné země jako propagátorka jednotné centralizované Evropy frau Merkelová. Další sjednotitel Evropy měl také knírek,pocházel z Gruzie a s tím prvním si ohromně po jistou dobu rozuměl. Jejich pokus o sjednocení Evropy pokus se jaksi nezdařil, díky tomu že se jistému panu Churchillovi u toho prvního a díky jistému panu Reaganovi u následovníků toho druhého uskutečňování jejich plánů bohudíky nelíbil. Já kvalit pana Churchilla ani pana Reagan zdaleka nedosahuji, ale Váš plán sjednocené Evropy se mi nelíbí ze stejných důvodů! Diktatura je neslučitelná se svobodou jednotlivce a to po čem volá Mrkelová se Sarkozym není ničím jiným než modernější a skrytější formou diktatury směřující poněkud zakrytěji k omezení svobod jak národních, tak i jednotlivců!

D. Šimáček 3.11.2011 16:16

Re: Autor

skoro až bez alternativy dementální

P. Urban 3.11.2011 15:15

Být vlastencem je jistě dobrá věc

Jak ovšem ukazuje historie Německa ve 20.století, méně je někdy více.

Německo své vlastence nakonec přežilo, byť za jejich víru zaplatilo obrovskou cenu. Přežije i Evropa ty své ?

J. Skála 3.11.2011 15:10

Pone Došlíku,

Vy protlačujete názory, se kterými nesouhlasíte?

E. Došlík 3.11.2011 14:53

Re: Jezuskote, tolik naivity...

Madam Kanioková, to znamená, kdo není s vámi je levicový a tím je proti vám, a to vám nevoní, že? Budete protlačovat jen a jen svůj názor! To je podle vás demokratické, nebo jaké?

J. Mrázek 3.11.2011 14:00

Zajímavé-nedůležité úkoly a 400% platu úředníci

Nemluvě o jejich množství, přejíždění do dvou úřadů, nákladům na provoz toho byrokratického molocha.....nějak se nemohu dopočítat prospěšnosti...  :-(

P. Fiala 3.11.2011 13:10

Doplnění názoru, s kterým v podstatě nemám problém

""Ale stejně tak je podle mého názoru nutné, aby měla EU odvahu se přihlásit ke křesťanskému ethosu, který je jejím základem i celkovým rámem, v kterém všechny naše společné snahy nacházejí svůj – řečeno s Deleuzem - "rhizome".

Dle mne jsou všelijaké "víry" mimo realitu. V současném stavu vědění o tom, jak si vysvětlit to, co se se kolem nás děje a jak to můžeme ovlivnit, přece není možné hodnotit Systémy "Věr" za reálné. Já jsem "nevěrec" věr všech, reflektuji poznání vědecké ne poznání  "individuální" či "stádní" založené na "vírách". Když vidím katolického Papeže a jeho prezentace, ptám se sám sebe, co to jsou za lidské bytosti, on a jeho řídící týmy. Jednají podle Bible křesťanské, ale nekonají, když je porušováno "NEZABIJEŠ" a "NEPOKRADEŠ".

I. Klepáček 3.11.2011 13:09

panecku

Pane autore,

problém je, ze sjednocená Evropa notabene , jak dnes vidíme, politickou a ekonomicky nepodloženou spoluprací, mezi zcela rozdílně výkonnými členy, dosud nikdy neexistovala. Dílčí unie, spíše politické a feudální,se vzdycky rozpadly. Čili vás vede pocitologie, nikoliv racionálno. A podle mého soudu, pocitologie ústí v totalitu a v konečném kroku i válku. Mnohem lepší asi je pomalu se rozvíjeící spolupráce mezi samostatnými a vyzkoušenými jednotkami (např. státy s neokleštěnými pravomocemi), a ne radostně deklarovaná jednota, definovaná spíše bláboly politikářů a rozumbradů, než realitou. Přání prostě není skutečnost. Ale vaše snění, ze se nestanete otrokem, pokud se svěříte do péče někoho jiného, nez je tento nedokonalý stát je , je az poetické...

J. Hejna 3.11.2011 13:04

Autor

je zjevně mentálně alternativní.

S. Ševeček 3.11.2011 11:02

Čtěte něco rozumějšího

http://www.klaus.cz/clanky/2958

P. Urban 3.11.2011 10:33

++

Jednotná ekonomická politika pro Švédsko, Česko i Řecko může vést jen k tomu, co ve slabší podobě už přineslo euro. To jest, poctiví budou platit, platit a zase platit, státy daňových podvodníků (méně efektivní, ale původně aspoň jakž takž stabilní) krachovat, krachovat a zase krachovat. Jedni budou naštvaní na parazity, "paraziti" zase na zahraniční vydřiduchy. Co to udělá se sdíleným evropským prostorem si lze snadno domyslet. Stejně tak si lze domyslet, že racionální argumenty nebudou mít v takovém prostoru dostatečnou váhu a spíše budou přilévat olej do ohně.

R. Langer 3.11.2011 10:24

Re: Jsem pro EU

Bingo!

P. Urban 3.11.2011 10:24

+

Čím větší pravomoci budou mít evropské orgány, tím důležitější bude obsadit je lidmi, kteří budou tyto pravomoci používat politicky citlivě. To jest, ve skutečně "horkých" záležitostech pokud možno vůbec. Tak tomu také je. Kdyby na místě van Rompuye seděl nějaký malý Napolenon, možná by vládnul důsledně. Ale pak by se taky mohlo stát, že by členské státy tuto vládu prostě ignorovaly a dělaly si domácí i zahraniční politiku podle svého. Komu se to nelíbí, může na nás poslat evropskou armádu. Která ovšem neexistuje a kdyby existovala, musel by ji někdo zaplatit.

Bez ryzí transcendentály se žádná stavba nedostaví. Jenže evropský transcendentál je velmi slabý a byrokracie jej může suplovat jen ve velmi omezené míře. A křesťanský ethos se bez EU docela dobře obejde.

P. Urban 3.11.2011 10:24

Pokud si srandu nedělá,

pak připomínám, že kultura není jen folklór, ale také způsoby, jakým se lidé chovají vůči svému sociálnímu okolí, vůči širší společnosti i vůči státu. V Evropě existují země, kde daňový podvod je společensky nepřijatelný zločin. Například ve Skandinávii, v poněkud menší míře to platí i pro Německo. Pak jsou země jako Česká republika, kde je daňový podvod gentlemanským deliktem. Sami jsme možná poctiví, ale nevadí nám stýkat se nebo pracovat pro někoho, kdo na daních podle všeho podvádí. Přinejmenším do okamžiku, než je oficiálně soudem odsouzen. A konečnečně jsou země jako Itálie nebo Řecko, kde na daních podvádí i lidé jinak zcela poctiví, protože je to normální součást života.

Pokud bude stát s takýmito občany řízen jako Švédsko, pak nevyhnutelně zkrachuje. Itálii ovšem vedou Italové, kteří místo striktního vymáhání daní (které by patrně nebylo příliš efektivní a rozhodně by nebylo populární) nechávají lidi do jisté míry bohatnout na úkor eráru a chybějící prostředky částečně získávají zvyšováním nepřímých daní (kde je motivace k podvodm slabší) a před zavedením eura inflací. (Která je jakousi dodatečnou daní.)

Změnit tyto zvyklosti by bylo obtížné i pro diktaturu, která by je skutečně změnit chtěla a měla by v tomto směru určitou podporu dole. Těžko s nimi ale mohou něco udělat evropské orgány, jejichž legitimita i reálná moc jsou založeny na tom, že se žádný národ doopravdy nenaštve. Současná dluhová krize je ovšem problém, který se takto řešit nedá; tady budou nejspíš naopka naštvaní všichni.

P. Urban 3.11.2011 10:23

Autor si možná dělá srandu

R. Langer 3.11.2011 10:22

No, pane autore,

jste přesvědčený socialista a nestydíte se to dát veřejně najevo. To je potřeba vám přičíst ke cti. Dál už ale nic... :-(

J. Jonášek 3.11.2011 10:13

Souhlasím s ostatními v diskuzi,

takže se nebudu vyjadřovat k jednotlivým, dle mého názoru, hloupostem, které uvedl.

Spíš mu doporučím dopít kafe (možná i něco vyčíst z logru, určitě to bude obsažnější než nějaká směrnice z Bruselu), vyklepat dýmku a opustit zakouřené prostředí kavárny a rozhlédnout se po reálném světě. Chvíli po něm chodit, vnímat, co se děje, zjistit si nějaká skutečná fakta (ne ta z brožur a příruček s modrou vlajkou a zlatými hvězdami), a pak použít mozek a zkusit to napsat znova. Tak za rok, za dva...

J. Vacek 3.11.2011 9:56

Tomáš Lajkep ??? Hmmmm.

Naivní a hloupý autor, který nevidí základní souvislosti. A nejhorší na tom všem je, že podobní blázni, jako je právě autor, dnes určují směřování EU. Ale všeho do času - EU s e prostě a jednoduše rozpadne zpět na národní státy, tento stav není normální. Tento stav Evropy je to, co si vysnil Hitler a jeho fašistická kamarila. EU je prostě a jednoduše fašistická!!!!

J. Schwarz 3.11.2011 9:48

Re: Kdysi

Jenže tehdy nikdo nevyhlásil "panevropský cíl" že latinsky bude umět 60% evropské populace, ti "Panevropané" tvořili docela výběrový klub. Pokud by to tak zůstalo,  mohlo by to fungovat i dnes.

J. Schwarz 3.11.2011 9:44

Tím posledním odstavečkem

jste to vlastně zazdil. Tak vy byste chtěl Evropu, která by se jasně přihlásila ke svým křesťanským kořenům ... Jenže v oné Evropě je trend na křesťanské kořeny plivat, sypat si popel na hlavy a omlouvat se různým mouřenínům jakoby skutečnost, že prohráli prokazovala, že byli a jsou jaksi lepší, přinejměnším morálně než naši předkové. I kdyby chtěli zachovat křesťanské kořeny všichni čechové, tvoří jen 2% populace Evropy a ve sjednocené Evropě se můžou jít se svým názorem klouzat. Ve vlastním, suverénním státě se dá prosadit víc - někdy. A když bude mít "Evropa" víc pravomocí, proč by měla fungovat líp? Vždyť už dnes v ní mají Německo a Francie rozhodující vliv a právě tyto země si prosadily neuplatnění sankcí, když porušily "Maasrichtská kriteria" a překročily 3% deficit rozpočtu. Tak vo co go? Problém není  v nedostatečných pravomocích a kontrole. Změnu nedovolí rozežranost vlastních obyvatel, stupidní sázka na  "společnost vzdělání" a koncepce "sociálního státu" která zdražuje jednoduché práce a vytlačuje je do Číny a Indie. Místní pak mohou být buď nezaměstnaní na podpoře nebo vystudovat sociologii, věnovat se "gender studies" či "studovat kterak bojovat proti CO2" a zvýšit tím vzdělanostní potenciál Eurozóny. Společně s takovou "vzdělaností" ji úspěšně posunout směrem k bezvýznamnosti. Ještě by bylo možné zavést studia Koránu a bylo by vymalováno. Snad by Alláh pomohl.

R. Jonák 3.11.2011 9:28

Re: Jsem pro EU

Podepisuji se pod váš názor.

F. Pavlis 3.11.2011 9:22

Kdysi

Kdysi bývalo normální, že se člověk stal panevropanem. Musel umět latinsky a pohybovat se ve světě univerzit, církve a umění.  Dnes se na společných pravidlech nedohodne ani česká parlamentní smečka, natož evropská s dominantní rolí dvou největších států s vlastními zájmy a strategií. Být evropským vlastencem je tak trochu úlet do jiných časů...Žel.

S. Ševeček 3.11.2011 9:10

Autor?

Hoďte na něj síť !

J. Urban 3.11.2011 8:52

EU

by se musela hodně změnit, chcete-li "reformovat", aby byla pozitivním projektem pro budoucnost států, v ní sdružených. Musela by existovat jednotná fiskální politka, s jasnými a nepřekročitelnými pravidly. Systém "dotací", "přerozdělování" a "podpor" by se musel dramaticky omezit, ne-li úplně zrušit. EU by neměla mít "větší" pravomoce ve smyslu "kecat do všeho", ale pravomoce, které by jí byly svěřeny, by musela vykonávat se 100%ní odpovědností beze zbytku a bez výjimek pro kohokoliv. Odbyrokratizování aparátu v Bruseli a jinde o 90 procent. Prostě holá UTOPIE!

P. Kolář 3.11.2011 8:38

Ptám se

jestli je možné aby normální člověk miloval armádu perfektně placených a přitom nikým nezvolených byrokratů,kteří jsou schopni vydávat nesmyslné direktivy a ignorovat základní principy demokracie.Myslím si,že evropanem můžu být i bez nich.Evropské unii vládne duo Merkezy,které bohudík nepřežije volby ve vlastních zemích.A potom uvidíme,co se stane s nikým nevolenými presidenty a generálními tajemníky.