29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

ÚVAHA: Politici a bankéři páchají kriminální čin...

Stručná poznámka o bizarnímu stavu současné společnosti: jak to, že se zpronevěra trestá u drobných šejdířů a potud, pokud ji někdo páchá ve velkém, je beztrestný?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 19.10.2011 17:54

To by ale byl čurbes

V takovém státu by přestali existovat politické programy, protože vítězové voleb by místo např. slibovaných investic do vzdělanostní ekonomiky, či modernizace energetiky dostali peníze např. na hry, rozdávání chlebů a na tvorbu teplých úřednických místeček. Bez realizovatelných politických programů by tedy přestali existovat i politické strany a tedy i politici, jejichž místo by pružně zaujala dobře placená a jistě neúplatná byrokracie. Služby poskytované státem by nemohly být určeny zákonem, protože jeho plnění by vyžadovalo peníze, které by lid třeba nedal, nebo jich dal tolik, že by nebyly zákonně utratitelné (musely by se prochlastat). To, že by lid třeba zapomněl na důchod pro bývalé politiky mě moc netrápí. Co kdyby ale zapomněl na mzdy výběrčích daní? Plakal by tam po čase lid na hrobečku bývalých politiků.

PS. Když se ve volbách prosadí určitý politický program, je přece v podstatě definována velikost i rozdělení daní.

P. Čech 19.10.2011 18:13

Re: To by ale byl čurbes

Politika je veřejnáčinnost, řízení státu. Politik ten, kdo tuto činnost provádí. Zánikem politických stran, nebo aspoň zásadním omezením jejich moci nezaniká politika, ani politici.Stát totiž vždy musí někdo řídit, jinak nemůže existovat. Docela dobře jej však mohou řídit jeho občané a nebo jejich svobodně a většinově zvolení zástupci. Nikoliv tedy politické strany. Ty nemohou být zástupci většiny občanů, protože musí hájit zájmy především svých členů a příznivců, kteří nikdy většinou nejsou. Proto je potřeba zákona o obecném referendu, referendu, jehož výsledky musí být závazné pro všechny, t.zn. i pro moc zákonodárnou, výkonnou i soudní. To je ona demokracie, pane rybáku.

p.s. Pusťte si toto : http://www.youtube.com/embed/W0Mydquf9S8

P. Čech 19.10.2011 11:51

Demokracie není v žádné krizi.

V krizi jsou systémy, které se za demokracii vydávají. Tyto systémy jsou si navzájem velmi podobné a je zcela jedno, zda se jedná o systém německý, francouzský, USA, polský či český. Všude tam totiž nevládnou občané (jejich většina), ale mocí jsou obdařeny politické strany a jejich představitelé - politici. Tedy nikoliv představitelé většiny občanů, ale přestavitelé jejich menšiny - politických stran. Jediný stát na světě, který je možno označit za vyspělou demokracii je Švýcarsko. Švýcarsko, kde většina jeho občanů rozhoduje pomocí referenda o většině věcí, které se jich týkají.V případě chybného rozhodnutí, které nastat může (pravděpodobnost jeho výskytu je však řádově menší než u politiků) se nemohou vymlouvat na "ty tam nahoře". A tak je to správně. Kdo říká a obhajuje něco jiného, ten se nejen mýlí, ale i lže.

K. Kužel 19.10.2011 12:06

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Myslím, že nemáte pravdu. Dovoluji si nabídnout odkaz na článek pana Jocha, který je žertovnou nadsázkou, ale je na něm hodně pravdy, alespoň podle mého názoru:

http://joch.blog.idnes.cz/c/119109/Proc-demokracie-zanikne.html

Souhlasím, že Švýcarsko funguje, ale to je dost anomálie.

P. Čech 19.10.2011 17:53

Re: Demokracie není v žádné krizi.

V tomto článku pan Joch použil opravdu velmi značnou míru nadsázky, ovšem obávám se, že jste jej nepochopil. Dle mého názoru skrytě a pod čarou neříká nic jiného, než skutečnost, že my v současnosti nežijeme v žádné demokracii, ale v systému, který se za demokracii pouze drze vydává a jen hloupí občané to baští. Znovu opakuji, jediná demokracie, která od dob demokracie Athénské očividně funguje ke spokojenosti občanů je demokracie Švýcarská. Jakýkoliv systém jiný (Německo, Velká Británie, USA, Canada, ČR, a tak bych mohl dlouze pokračovat) není žádnou demokracií, protože v těchto státech nevládnou (nejsou obdařeni mocí) občané, lépe řečeno většina občanů, ale vždy menšinové spolky - politické strany. Politické strany, jejichž rozhodování je vždy diktátorské,protože většina občanů těchto zemí nemá v rukou nástroje, jak tato rozhodnutí změnit, nesouhlasí-li s ním. O tom to je, vážený pane. Občané těchto zemí nemají v rukou institut obecného referenda, jediný to demokratický nástroj, nastolující vládu a moc jejich většinové vůle, tedy demokracii.

K. Kužel 19.10.2011 20:18

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Tak tedy: demokracie funguje jedině ve Švýcarsku. Předpokládejme, že se ji podaří udržet i nadále, přes narůstající podíl imigrantů. V čem vidíte řešení? Zavést stejný styl v jiných zemích, které se k demokracii (podle vás neprávem) hlásí? Obávám se, že by to dost dobře nešlo. Je tedy demokracie systém tak nepřirozený a umělý, že může fungovat jenom v alpské zemičce? nebo prostě demokracie překročila svůj zenit a zdegenerovala v sociální stát, který časem zajde na úbytě?

Velmi uvítám, když se pokusíte odpovědět, pokud možno bez povýšeného poučovatelského tónu.

P. Čech 19.10.2011 21:40

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Jestli mé příspěvky vypadají povýšeně, pak se omlouvám, nikdy jsem to neměl v úmyslu. Řešení opravdu vidím v tom, zavést stejný a nebo velmi podobný systém všude tam, kde opravdovou demokracii chtějí mít. Občané těchto zemí si však onu demokracii musí zavést sami, s jakýmkoliv exportem demokracie po vzoru USA opravdu nesouhlasím. Jsem přesvědčen o tom, že funguje-li něco někde, musí to fungovat i jinde, pokud to občané chtějí. Nechtějí-li opět cokoliv občané, fungovat to nebude, byť se kdokoliv bude snažit sebevíc. Navíc si myslím, že každý systém, kromě přírodních zákonů je umělý a zejména v počátcích se může zdát nepřirozeným. Postupem času, až lidem vejde pod kůži, bude přirozeným až až. Tedy znovu, funguje-li demokracie v alpské zemičce, může docela dobře fungovat i u nás. Chce to jen jedno. Občané to musejí chtít a musí si to vynutit. Jak, to nechť si každý přebere sám. Mám za to, že možnosti jsou jen dvě. Demokracie svůj zenit dosud nepřekročila a to proto, že byla zavedena zatím pouze v onom Švýcarsku. Tímto dozajista nechci nikoho poučovat, je to pouze můj osobní názor.

K. Kužel 19.10.2011 22:50

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Dobře, lidé by MUSELI chtít. A co by měli chtít? Blahobyt se zodpovědností? Nejen práva, ale i povinnosti? Vždy se jedná o dvě strany mince. To, že si Švýcaři zvolili toto zřízení, je podle mého názoru výslednicí mnoha okolností, bez kterých by to prostě nešlo. Velkou roli hraje jistě poloha státu, který se dá dobře bránit, ale také například náboženství. Souhra vícero šťastných okolností způsobila, že Švýcaři NEMUSELI, ale prostě CHTĚLI. Arabové mohou tisíckrát chtít, ale nezavedou ani stín naší, nikterak skvělé, varianty demokracie.

Obávám se, že v jiných podmínkách než švýcarských má demokracie tendenci degradovat v administrativně přebujelý opatrovnický sociální stát.

B. Rybák 19.10.2011 16:50

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Politici (odborníci) se tam ale mohou flákat a schovávat se za "hloupý lid", jehož mínění v dobách "tučných" většinou zvládnou pomocí masmédií (jsou i smutné výjimky). Zajímavé bude, jak toto velkým množstvím krve zaplacené, historicky výjimečné, konsensuální řešení politiky bude fungovat, až i na Švýcarsko přijdou léta "hubená". Jedinou a nemalou výhodou, kterou bychom jim mohli závidět je pouze to, že ani Brusel nemá dost peněz, aby podplatil většinu lidu (v EU mu stačí koupit si většinu poslanců). Kdo ale ví, jak to se Švýcarskou suverenitou dopadne, až i tam "Brusel" ovládne většinu masmédií (jako např. u nás). My jsme vůči masmediálním lžím nejspíš odolnější než oni.

P. Čech 19.10.2011 17:37

Re: Demokracie není v žádné krizi.

Možná jsem přílišný idealista, ale věřím, že pokud proti švýcarské demokracii (jediné pravé demokracii bez přívlastků) nezasáhnou okolní státy vojensky, podobně jako Sparta ve Starém Řecku v Athénách, bude tato dobře fungovat ve prospěch svých občanů. Nejdůležitější na celé věci je to, že švýcarští občané nemají pražádný důvod protestovat a stávkovat proti své vládě z jednoho prostého důvodu. Toho, co chtějí mohou mnohem efektivněji dosáhnout demokratickou cestou, referendem. S těmi masmédii se myslím, mýlíte. U nás je neovládá Brusel, ale nadnárodní korporace a banky, zejména německé a americké, které jsou opět ve vleku sionistů  -židobolševické plutokracie (pozor, nezaměňovat s Židy).

V. Mlich 19.10.2011 9:22

To by byla jen další komplikace

Daně je potřeba snížit a tím i veřejný rozpočet. Čím méně státních investicí, tím méně rozkrádání. Bohužel je problém v tom, že do politiky se tlačí lidi, kteří mají právě o ty státní peníze zájem, viz VV, takže od nich těžko můžeme očekávat, že si vypustí takový lukrativní rybníček. Ale na vině jsme ve skutečnosti my voliči, co jim dáváme hlas, my pácháme kriminální čin.

J. Urban 19.10.2011 9:13

No, taky už mne napadlo, že vybírání a

přerozdělování peněz by se mělo mnohem víc decentralizovat, aby se o penězích daň. poplatníků rozhodovalo blíže tam, kde se vyberou. Stát by se měl velmi velmi zlevnit, zeštíhlit a zefektivnit. Okamžitě by se měly např. zrušit úřady práce. Díky Czechpointu se může - a musí! - naprosto zjednodušit administrativa od matrik až po FÚ, sociálky, ministerstva atd. ... prakticky každý tento úřad si klidně vystačí s polovinou zaměstanců. Ministerstvo obrany ze státu zcela vyčlenit, chcete-li tak zrušit, zřídit jen malé pracoviště NATO, na něj přispívat. Atd., atp. Ale to vše je ve státě, který dnes zaměstnává 2x víc zaměstnanců, než v r. 1990. holá utopie!

V. Fürst 19.10.2011 12:06

Re: No, taky už mne napadlo, že vybírání a

Vážený pane Urbane,souhlasím s vaším názorem. Co ,ale by ty ,desetitisíce kvalifikovaných lidí dělali ,brali podporu nebo co ? Pracovní přiležitosti pro takové pracovníky  nejsou.Státní zaměstnanci většinou jsou kvalifikovaní (i když si myslíme opak) a zvyklí na dobré příjmy. Když ríkáte "A" měl byste dodat i "B"

J. Hejna 19.10.2011 8:27

Náhodou dobrý,

pokud budu ředitelem toho úřadu, který bude muset být vytvořen, aby určoval to předrozdělování.

K. Janyška 19.10.2011 7:40

Autore, máte v hlavě zmatky a nedostatečné vzdělání... Dzp.

F. Pavlis 19.10.2011 10:30

Re: Autore, máte v hlavě zmatky a nedostatečné vzdělání... Dzp.

Pane Janyško, autor příspěvku má jen jiný názor než vy. Že s ním nesouhlasíte, to je vaše svoboda. Ovšem je také limitována vaším "úzkoprofilovým" vzděláním. Někdy působíte stejně neodvolatelně jako marxista s obráceným znaménkem.

P. Rada 19.10.2011 5:06

Pěkné ale neúplné a nedůsledné.

Autorem nejsou vyjmenovány všechny hříchy tohoto tzv demokrtického systému kdy jedni delegovali svá práva jiným v důvěře, že ti je odpovědně uchopí a zhodnotí v jejich prospěch. Realita je taková, že politici a bankéři se za bílého dne dopouštějí beztrestně zpronevěry navíc tím, že si půjčují aniž by byli schopni splácet. http://www.novinky.cz/ekonomika/246998-1-456-800-000-000-to-je-aktualni-dluh-ceska-a-nezadrzitelne-roste.html

Toto jednání je už nejen proti zákonům společenským ale i proti samotným zákonům přírodním které říkají, že energie se nedá v uzavřeném systému vyčarovat a entropie musí růst. http://cs.wikipedia.org/wiki/Entropie

Politici a ekonomové si ale s porušováním i této vyšší zákonitostí zjevně hlavu vesměs nelámou a tak tu všichni začínáme mít ekonomickou stagnaci jež ale nutně musí přerůst do hluboké krize. Takže do toho "žaláře" postupně nutně půjde celá samolibá pospolitost lidská.

K. Janyška 19.10.2011 7:41

Re: Pěkné ale neúplné a nedůsledné.

Roste uspořádanost, člověče... Dzp.

J. Hejna 19.10.2011 8:32

Re: Pěkné ale neúplné a nedůsledné.

I tesař Janyška se utne.

O termodynamice nic neslyšev, plácá.

 

J. Skála 19.10.2011 9:34

O přechodnících slyše velmi málo,

plácáte také. Od sloves nedokonavých se přechodníky minulé netvoří.

Nicméně pan Janyška má pravdu. Pan Rada si přečetl pár příruček a myslí si, že je chytrý. Život na Zemi, tím méně život vůbec, není uzavřený systém.

P. Rada 19.10.2011 10:10

Re: O přechodnících slyše velmi málo,

Pane Skála není to jen tím, že čtu "příručky" ale i tím, že pozoruji co se děje kolem... Dluh USA už dosahuje 1500% a ekonomiku se tam ani jinde v technicky rozvinutém  světě nedaří nastartovat jako bychom padli do technologické pasti. Technologický vývoj prostě už nestačí krýt rostoucí spotřebu už sedmimiliardové populace a úbytek zdrojů které rovněž čerpáme jak nevratnou hypotéku k tomu všemu navíc.

V tom, že ona částečka vesmíru kde žijeme není zcela uzavřená lze souhlasit. Je ale otázkou zdali nyní využívaným tokem materiálu a energií mezi Zemí a ostatním Vesmírem dokážem vysvětlit oprávněnost tisku peněz coby důsledek reálné naděje v technologický pokrok.

Je ale také možné, že Vy věříte ve věci nadpřirozené povahy které pak pochopitelně mohou kdejaký exces oproti přírodní zákonitosti ospravedlnit. Nemám ale za to, že taková víra byla v pozadí při rozhodování mocenských aparátů.

Je také velmi na pováženou, že s toho okolního vesmíru se nějaká úspěšnější civilizace alespon neozývá - viz Fermiho paradox. http://www.energybulletin.net/stories/2011-10-08/hubbert-hurdle-revisiting-fermi-paradox

Tak to spíš vypadá že Vy i pan Janyška máte v hlavě nejslíš jen prázdná hesla o neomezeném rozvoji tržní společnosti na národním principu co vyřeší kdejaký problém jaksi autoaticky. Nevědomost prý hříchu nečiní - ale nepodsouvejte ji alespon jiným.

J. Skála 19.10.2011 10:31

Pane Rado,

mnoho slov není argument. A zařaďte si do příruček též pravidla pravopisu. Doporučuji i stať o používání 5. pádu.

P. Rada 19.10.2011 11:31

Re: Panu Skálovi

Argumenty máte v odkazech pane ignorant. A zařadte si do paměti, že gramatické výstřelky jsou sice mou ostudou a poněkud znevažují obsah, ale hlavně, že právě toto není žádný adekvátní argument k tématu.

(P.S. Pro milovníky gramatiky jen poznámka, že pane rado bylo správné oslovení k funkci - tedy např. kriminálního rady Vacátka)

B. Rybák 19.10.2011 19:02

Re: O přechodnících slyše velmi málo,

Dluhy vznikly především nákupem již vyrobených výrobků či vytěžených surovin a s technologickou pastí tedy nemají vůbec nic společného. Vznikly prostě a jednoduše tím, že výdaje byly větší než příjmy, což je problém především mravní a nemá tedy se zákony přírody nic společného. Nikdo si ale nepůjčoval např. od Marťanů, takže jsme kosmicky nezadlužení.

F. Pavlis 19.10.2011 10:45

Re: O přechodnících slyše velmi málo,

Pane Skálo, nechci se přít. Ten přechodník je možná jen chybou "klávesnice". Také se mi to stává, že tu a tam se objeví znak nechtěný. Nicméně - život je patrně opravdu systémem otevřeným. Ovšem filosofie a politika i iedeologie, tedy myšlenkové pochody,  znají zatraceně uzavřené systémy. Prolomit je, znamená někdy staleté úsilí...Příkladem je pan Janyška sám Se svým uzavřeným systémem trvale upřednosťňuje systém otevřený, který následně kritizuje. Spontaneita je prostě mnohotvárná, jak dokládá i tato řada příspěvků. Uměním je nalézt "průsečík" , který by nás posunul společně o krůček dál. To je ovšem těžší než se zdá. Obávám se, že spontaneita bez limitů plodí dokonalý chaos. Jiní si to třeba nemyslí.

B. Rybák 19.10.2011 18:33

Politici, bankéři a entropie?

Někteří politici a bankéři jsou dokonce tak šílení, že vyhazují obrovské sumy na boj s klimatem, na podporu ztrátových např. "zelených" technologií, na záchranu druhů nezachranitelných nebo žádnou ochranu nepotřebujících..

Společenské zákony se stejně jako biologické zákony nedají redukovat na termodynamiku nebo informatiku, tedy obory, v nichž se pracuje s entropií. V živé přírodě a ve společnosti nenapadené zhoubným ekologismem, míra organizace (uspořádanosti, diferenciace) stoupá a proto jeho entropie (na rozdíl od uzavřených neživých systémů) klesá. Je opravdu dobře, že s entropií si politici ani bankéři hlavu nelámou.