25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

Poprask kolem ledu v Grónsku

Oteplovači zřejmě propašovali svoje alarmistické teze do nejnovějšího vydání The Timmes Atlas of the World. Grónsko je tam namalované obklopené bažinami, jenže fotky z vesmíru ukazují, že je Grónsko zamrzlé tak, jak v poslední době jsme zvyklí (v minulých dobách bylo ovšem jiné, nezamrzlé, proto se mu říká Zelená země, ale to bylo hrubě před industriální érou).

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Anděl 21.9.2011 0:05

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Zapomínám na to.

R. John 20.9.2011 23:49

I Vám paní Václavíková, dobrou. :-)

J. Václavíková 20.9.2011 23:48

Re: To vidíme my , oni to viděli jinak.

Tak dobrou noc.

R. John 20.9.2011 23:45

To vidíme my , oni to viděli jinak.

   nakonec, byl to sovětský model , u nás byly v padesátých letech také týdení jesle. Co se jeví jako dobré dnes,bude zítra opuštěno. Takový je svět.

J. Václavíková 20.9.2011 23:33

Re: Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

Ať je to jak chce, na těch dětech to byl zločin!

J. Anděl 20.9.2011 23:32

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Aha, omlouvám se, nepochopil jsem ten model přesně. Nepochopil jsem, že je od matky dítě odděleno zcela. To, o čem jsem četl, byl komunitní model, kde je matka vždy k dispozici, jen na ní neleží celé břímě rodičovství.

Funguje to v některých komunitách. V takových, ve kterých potřebu dítěte pro kontakt s matkou (a další, nevím, jestli znáte třeba knížku Koncept kontinua - provokativní, ovšem zajímavé čtení o rodičovství) berou dost vážně a respektují.

J. Václavíková 20.9.2011 23:32

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Ten dojem bude téměř určitě mylný, protože ona nediskutuje jako rovný s rovným a s akceptováním oponenta, ale vždy pojímá role asymetricky. Ona jako rodič, oponent jako dítě.

R. John 20.9.2011 23:29

Opět mísení historie , náboženství a myšlenka na Mesiáše, ovšem v podobě komunismu.

  Takže jim to přišlo normální, v ghetech žili po staletí, s  náboženskou vírou se rozešli a nahradili jí vírou v komunismus. Moše a Golda byli komunisti, i když se s komunismem později rozešli. Kolik jen ve světě bylo komunistů židů, zejména v Rusku. Možná že kibuc kromě ekonomiky ještě přinášel myšlenku sounáležitosti, pocit bezpečnosti a naplnění snu o spravedlnosti.  Zejména po holokaustu. Dnes jsou slavné kibucy dávno zaniklé, ty poslední se drží ze všech sil, ale individualismus se prosadil a prosazuje i v Izraeli.

J. Anděl 20.9.2011 23:28

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Ale abych se nedopouštěl křivdy, jsou chvíle, kdy mám pocit, že ta komunikace funguje.

J. Václavíková 20.9.2011 23:27

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Do 2- 3 let to fungovat nemůže, dítě potřebuje kontakt s matkou. A i pro starší dítě je to hodně stresující situace. Nevím o tom, že by tohle někdy někde fungovalo.

J. Anděl 20.9.2011 23:27

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Smysl? Ne, výsledku jsem se nikdy nedobral. Ale něco mě na tom zatím vždycky přitahovalo.

J. Václavíková 20.9.2011 23:24

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Jak to tak sleduju, tak myslím, že to platí. Ovšem nechápu, proč si v případě pana Janyšky lámete hlavu s logikou. Ta je tam snad přímo na překážku, ne? No a paní V. stejně všechno překroutí, navíc zásadně nechápe vtip, takže je to taky jedno. Má vůbec smysl na ni reagovat?

J. Anděl 20.9.2011 23:24

Re: Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Něco takového může fungovat jen s vědomým chtěním všech zúčastněných.

Primitivnější národové takhle však fungovali.

Tady je jistý problém individualizace - vznikla nejmenší jednotka, zvaná rodina, která má na starosti celou výchovu potomků. Nejplodnějším a pro početí věkově nejvhodnějším je člověk někdy ve dvaceti, kdy však ještě nemá moc zkušeností a kolikrát ani schopnost všechen čas, plány a představy přizpůsobit potřebám dítěte. Ve výše uvedeném modelu se však zkušenosti sdílejí. Tady nám to trochu suplují prarodiče, ale ani ti nejsou nafukovací.

Teď ovšem nechci tvrdit, že je takový model dobrý, jen že jsem o tom četl a tyhle argumenty mi dávaly smysl. Každopádně u nás to zkrátka a jednoduše fungovat nemůže, je to jen hypotetické.

J. Anděl 20.9.2011 23:19

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Ach jo, jsem unavený a dělám školácké chyby. Správně je samozřejmě, že si to nemyslí.

J. Anděl 20.9.2011 23:17

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Aby ta souslednost byla zřejmá: individualizace vede k sobectví, sobectví vede ke ztrátě skromnosti a je-li to možné, tak i pracovitosti. Platí taková teze?

Vím, že zastánci volného trhu coby garanta a dělohy morálky si to myslí.

J. Anděl 20.9.2011 23:14

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Díky :). Radši ne, mám v tom logické mezery a i kdybych neměl, on to nějak zašamrdá a paní V. mi vysvětlí, že to je proto, že my pravdoláskaři jsme Satani. Je mezi námi myslím neprostupná zeď a tady bych si rozbil hlavu.

Hlavní logická mezera je v tom, jestli emancipace a individualizace zákonitě vede k poklesu morálky, pracovitosti a skromnosti, nebo jestli to nějak souvisí. Co myslíte? Nejsem si jistý.

Myslím však, že vezmu-li takovou tu definici, že prosté sobectví v rámci trhu vede k ekonomickému prospěchu všech zúčastněných, tak mi skoro přijde, že to souvisí. Protože sobectví, má-li příležitost, k pracovitosti a skromnosti automaticky nemotivuje.

J. Václavíková 20.9.2011 23:13

Ještě jsem chtěla zareagovat na zmínku o kibucu.

Mně to přišlo až svým způsobem zvrhlé, jak odevzdali děti společné výchově a vzali si je až na víkend.

R. John 20.9.2011 23:13

Otázky jsou známé, odpovědi také, to není problém.

  Problémem je to, že výroba se stěhuje k nim. Každá společnost, která může na "svých" lidech ušetřit pár dolarů, spěchá do Číny. Tím vzniká nezaměstnanost se všemy neblahýmy důsledky v sociálním pnutí. Pokud nebudu pracovat za pár dolarů, jako číňan, jsem nezaměstnaný. A ještě něco, Čína není svobodný trh, má taková omezení na dovoz, ve výši cel, že tam nedovezeme ani špendlík. Ovšem nátlak na politiky právě těch,co tam vyrábějí, je škodlivý, protože není svobodná výměna zboží. Takže někdo vydělá, ale v celku proděláváme.  Někdy to proberem u pivka.  :-)

M. Varadinková 20.9.2011 23:09

Socialismus nefunguje, pane Vandasi

Ani v Číně, ani nikde jinde. Co fungovat může, je to, když i v rámci socialistického zřízení vyžene své výhonky kapitalismus a komoušům se ho nepodaří v zárodku zlikvidovat. To byl osmašedesátý u nás, to byly Slušovice, to je dnešní Čína. Ale takový  hybridní systém, tedy "ostrůvky živelného kapitalismu v socialismu"  není trvale udržitelný, protože se chová jako prosakující hráz.  Současně s kapitalismem se totiž zvyšuje nejen bohatství sebevědomých lidí, kteří ho praktikují, ale hlavně jejich touha po svobodě. Takže režimu, pokud se chce udržet, nezbude, než se vrátit buď zpátky k tvrdé totalitě (opravit tu hráz, aby nepropouštěla ani kapku), a nebo se více a více transformovat směrem k liberalismu. Jenže pak se tím sílícím proudem vymývá víc a víc kamínků z té hráze a ten valící se proud nakonec ten režim tak jako tak smete jako voda smete protrženou přehradu.

P. Vandas 20.9.2011 23:08

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Dobrý, to je skvělý základ k diskusi a k nalezení východiska.

J. Anděl 20.9.2011 23:07

Re: Nějak blbne Pes.

Bude to tak :).

J. Anděl 20.9.2011 23:06

Re: Čína se sama uzavřela světu,jako svého času Japonsko,

Téměř určitě. Možná je to civilizačně nevyhnutelný krok, jako má rok čtyři roční období...

P. Vandas 20.9.2011 23:04

Re: Nějak blbne Pes.

 Též jsem tento problém zaregistroval několikrát. Přikláním se k verzi: " Už po nás jdou."

J. Anděl 20.9.2011 23:04

Re: Čína.

Ano, tak to nějak asi bude.

J. Václavíková 20.9.2011 23:03

Re: Nějak blbne Pes.

Mně to na začátku dělalo taky, i s paní Martinovskou jsme to zmínily. Taky bylo zpoždění v příspěvcích, takže jsme je psaly znovu.

J. Anděl 20.9.2011 23:03

Re: Čína.

Já ten postoj chápu. Kdo krade, bude okraden. Tak to je. Někdy to trvá staletí... Pro nás z toho plyne, co s tím uděláme dál. Rozčilovat se a říkat, že to je nečestné a nesportovní jednak nepomůže a jednak skřípe.

Na druhou stranu to platí i pro současnost. Jestli si Číňané z hlediska osudu a vesmírných zákonů přivlastňují něco, co jim nepatří, své následky to jednou přinese. Je to zamotaný kruh, jak se říká, že násilí plodí násilí atd.

P. Vandas 20.9.2011 23:02

Re: Čína se sama uzavřela světu,jako svého času Japonsko,

 To jistě, když zrušili i oceánskou flotilu a zakázali opouštět břehy. Jest však otázka, zda nečiníme my nyní totéž.

J. Václavíková 20.9.2011 23:02

Re: Nemohla jsem teď chvíli psát, nešlo to, asi jsme zavařili Psa.

Tohle se Vám povedlo, napastujte mu to tam zítra a klidně pohustu :-)))

R. John 20.9.2011 23:02

Nějak blbne Pes.

   zobrazuje se mě "Eror, litujeme za potíže, na odstranění se pracuje". Bu´d  z nás Pes dostal psinku, nebo po nás již jdou. .-))

P. Vandas 20.9.2011 22:59

Re: Stačilo se ho zeptat, jestli má z té doby patenty na jmenované.

Pane Johne, řekl jste to dole i za mne. Já to vidím stejně, avšak je nutné si tyto otázky klást, abychom nakonec nebyli předmětem obchodu, kdy nás Čína prostě koupí a nastolí u nás pořádky, jako v Tibetu. Pokud nebudeme zkoumat, co je příčinou úspěchu soupeře, s jistotou nás porazí.