18.6.2019 | Svátek má MilanDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


NORSKO: Slovo k masakru IŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 67, poslední: 28.7.2011 15:51, přehled diskusí

Křesťané = neviňátka?:
Autor: P. Fiala Datum: 28.7.2011 14:52

""Ojedinělé činy „křesťanských“ teroristů jsou vždy všemi skutečnými křesťany bez rozdílu vyznání, včetně vysokých církevních a politických činitelů, odsouzeny. Ne tak je tomu v islámském světě. Některými duchovními a politickými autoritami jsou teroristické činy podněcovány. Ostatně v žádné „křesťanské“ zemi není u moci teroristická organizace. V muslimských zemích ano – namátkou: v palestinské Gaze vládne Hamas, v Libanonu se na vládě podílí Hizballáh. V Íránu mají prezidenta, který otevřeně vyzývá k likvidaci Státu Izrael. Měli tam i duchovního vůdce, který vyzval k vraždě spisovatele, občana jiného státu."

Stačí porovnat a racionálně vyhodnotit s konáním USA a NATO a EU v případě Libye a Afganistánu. Námi jednotlivými lidmi - křesťany , kteří si navolili své lídry do USA a EU a NATO a placenými vojáky na zabíjení lidi v Libyi i Afganistánu. Vůbec se naše myšlení o nás samých neliší od toho letce, který na rozkaz vypustí bombu, která někoho tam dole zabije. My jenom odvedeme na daních těch několik miliard, kterými jsou vyplacení vojáci, kteří udělají špinavou práci. V současnosti je to v Libyi či Afganistánu. Nelišíme se od toho vraha z Oslo, jen si to přiznejme, nejsme o nic jinačí nežli on, jsme psychicky zdeptáni vůči základním lidským pravidlům spolužití. Současné lidry EU by měl nějaký unijní zástupce povolat k soudu. Jako ty lídry z bývalé Jugoslávie, za jejichž působení byli zabíjení lidé po tisících.

Tento hrůzný ukázal i na něco jiného:
Autor: J. Ráž Datum: 27.7.2011 21:09

To co učinil v Norsku zmatený mladý muž, který se domníval, že tak činí na ochranu křesťanství (mimo jiné) bylo v celém křesťanském světě odsouzeno jako hrůzný čin, který se příčí všemu, co je smyslem křesťanské víry. Hlasitě tento čin odsoudili světské i církevní autority celého křesťanského světa, včetně milionů prostých lidí hlásajících se ke křesťanství.

Zafabulujme si: Kdyby něco podobného provedl muslim, tak by byl v mnoha mešitách oslavován jako hrdina a mučedník. Nedovoluji si odhadnout kolik muslimských duchovních vůdců či jiných muslimských autorit by jej razantně odsoudilo a hlasitě se od tohoto činu distancovalo s prohlášením, že takové činy se neslučují se zásadami muslimské víry.Silně pochybuji, že by jich bylo víc než máme prsty na rukou.

A v tom musíme vidět zásadní rozdíl mezi našimi kulturami. Křesťané zabíjení nevinných, ať z jakéhokoliv důvodů odsuzují, a muslimové?.....dosaďte si sami.

Re: Tento hrůzný ukázal i na něco jiného:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 21:27

To je právě ten zásadní rozdíl - a síla Západu. Toho šílence odsoudí všichni. Kromě pár stovek nebo pár tisíc radikálů na internetu. Ale ti jsou, vzhledem k autoritám, bezmocní.

Ve světě 10-40, kde leží těžiště islámu, by vraždícího soukmenovce sice taky mnozí, patrně většina (ne jak se domníváte pět) odsoudili, ale ti kdo by ho adorovali, ti by tvořili významnou destruktivní sílu. Můžete se o tom přesvědčit podrobnějším rozborem takových atentátů, bylo jich už dost. Jejich společnost je rozpolcená, zmatená, slabá. Tedy ve srovnání se Západem.

O jeho "manifestu":
Autor: J. Kanioková Datum: 27.7.2011 17:21

Jakkoli je text žánrově nevyhraněný, neozývá se v něm primárně nenávist vůči muslimům, ale vůči vlastní společnosti, která rezignovala na své evropské křesťanské hodnoty.

http://www.ceskapozice.cz/zahranici/evropa/breivikuv-manifest-popravy-zen-multikulturalistu-pak-druha-renesance

Primo z Osla.                 příspěvek Čecha tam žijícího

Jiz vice nez 4 roky pracuji v Oslu jako ridic autobusu MHD (spolecnost UniBuss AS). Soucasna hyperaktivita norske policie ve veci kdekoliv nahodne zapomenutych zavazadel je pro mne ale uz, navzdory te strasne patecni tragedii, ponekud usmevna. Proc? Pred casem mi kolega na konecne stanici linky c.54 predal spolecne s autobusem i plnou velkou cernou tasku. Lezela vedle dvirek k sedadlu ridice, ani se totiz nevesla za sedadlo. Moc se mi to nelibilo - prekazela totiz u nastupnich prednich dveri. Ale kolega prohlasil, ze dispecer je uz informovan a v kontaku s majitelem tasky, ktery si pro ni ma prijit na stanici Jernbanetorget (Oslo hlavni nadrazi) v centru. Tam si vsak nikdo pro tasku neprisel! A tak jsem nelenil a hned po odjezdu od nadrazi jsem zavolal dispecera kvuli tasce i ja. Ten mi ale ponekud podrazdene odsekl, ze se nic nedeje, ze zavola znovu majiteli tasky a on si pro ni na zpatecni ceste urcite prijde na tu stejnou stanici. Opacil jsem vsak dispecerovi, ze v Anglii, kde jsem jezdil s autobusem predtim (Manchester) bych pri takoveto "zapomenute" tasce musel ihned zastavit, vyhnat vsechny pasazery z autobusu a okamzite zavolat policii. Nas dispecer zde v Oslu mi ale trochu opovrzlive odpovedel, ze takovy predpis v Oslu naprosto neplati a neni nutny, protoze tohle je preci bezpecna zeme! No, tak uz asi neni, jak vidno!!! 

pokrač.:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.7.2011 17:30

Jeste kratkou poznamku k te avizovane "protimuslimske" motivaci masoveho vraha Breivika. Novinky.cz uvedly, ze v Norsku jsou "jenom" tri procenta muslimu (150.000). To je sice pravda, ale to je celostatni prumer. V samotnem Oslu uz je jich registrovano pres 50.000, tedy pres 10 % populace hlavniho mesta. Pristehovalcu celkem uz je tady 22 %. Neregistrovanych muslimu bude ale urcite taky jeste vic - zejmena manzelek anebo senioru, kteri zustavaji doma s detmi, nemluvi vubec norsky a nehledaji tudiz praci ani se nikde neregistruji. Ve meste je uz 12 mesit. Zdejsi muslimska komunita se dle meho nazoru i informaci z tisku uz ani prilis nesnazi se integrovat do vetsinove norske spolecnosti!

Naopak, zustava uzavrenou komunitou! Napriklad v typicky muslimske ctvrti Groenland uz slysite norstinu pomerne zridka. Dokonce tam pred casem mistni policie "nacapala" nelegalni samozvanou muslimskou mravnostni policii! Byl z toho skandal az v parlamentu. Zajimava je taky diskuse okolo dalsi pristehovalecke basty - velke mestske casti Groruddalen. Tam uz totiz bydli tolik pristehovalcu, ze mistni etnicti Norove berou z mistnich skol sve deti radsi pryc (z duvodu sikany od deti pristehovalcu) nebo se dokonce stehuji pryc.

Etnicti Norove byli ochotni tolerovat jeste napriklad oddeleny plavecky vycvik kluku a devcat ve veku 8-10 let, protoze male muslimske divky se preci nemohou svleknout do plavek pred kluky nebo fakt, ze se do skolnich jidelen kvuli muslimum musi vozit tzv. halal-maso (maso z ritualne zabijenych zvirat), ale co bylo moc to bylo moc. Kdyz se jednou jedna z mistnich skol rozhodla spolecne navstivit namisto vyucovani a v ramci poznavani cizich kultur zidovskou synangogu, neprisly ten den samozrejme do skoly zadne muslimske deti! A bylo zle, skola je preci povinna! Jenomze mistni Islamska rada se zacala stavet na zadni...Na nenavisti k Zidum dokazuji, ze tolerance k jinym neni pro mistni muslimy prilis dulezita...

27.07.2011 12:15   R. Kirsch

Re: pokrač.:
Autor: S. Netzer Datum: 27.7.2011 19:42

Máte také vlastní argumenty?

Re: pokrač.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 27.7.2011 20:23

Nevěříte, že ?

Můj soused se do Norska odstěhoval loni, je to velmi tolerantní člověk,  ale v podstatě má podobné postřehy.  Navenek si nikdo nic netroufne, aby nebyl označován za fašistu a xenofoba, ale v soukromí jsou Norové v Oslo frustrovaní. Se sousedem jsme toho nadiskutovali dost, abych jeho soudům docela věřil.

Co Vy - nějaké vlastní argumenty ?

Re: pokrač.:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 20:40

Ale to je dobré znamení o společnosti. Jestliže si xenofobové a fašisti musí dávat ve společnosti pozor na jazyk, pak to znamená, že jsou obklíčeni slušnou společností, která je netoleruje.

Re: pokrač.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 27.7.2011 21:05

Potvrzujete sousedův postřeh. Agresivita v označování mírně kritických názorů za fašistické a xenofobní začíná nabírat hnědočerně košilatých rozměrů. Fašouni naruby.

Re: pokrač.:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 21:21

Ale já o žádných mírně kritických názorech nemluvím. To vy jste začal o názorech xenofobních a fašistických. A když už jsme v tomto vláknu - doufám že nepovažujete názory madam Kaniokové za "mírně kritické". Podle mne jsou xenofobní.

Re: pokrač.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 27.7.2011 21:50

Ale JÁ o mírně kritických názorech mluvím. A když mi odpovídáte, tak alespoň na chviličku držte téma. Paní Kanioková mívá velmi často pravdu, nicméně jsem její dnešní příspěvky nestudoval natolik, abych mohl něco obhajovat, či zatracovat. Takové mlhavé nálepky .... názory madam Kaniokové... mě sice rozčilují, ale zatím to zvládám.

Re: pokrač.:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 21:57

Já je taky zvládám. Nenaznačil jste, že byste mluvil o nějakých "mírně kritických názorech". Ani jste jaké neuvedl, jen jste napsal, že se je lidé bojí vyslovit jinde než doma, protože by byli nařčeni z xenofobie nebo dokonce fašismu.

Podívejte - držte se logiky a nehoupejte lidi přesmoc. Já nejsem mírně kritický, já jsem ostře kritický. A nehrozí mi nic. Obvinil jsem paní Kaniokovou že je xenofobní pravičák - a co se jí stalo? Nic. Ani jí nic nehrozí. Takže aby se nějaký Nor BÁL projevit na veřejnosti své názory - nepřichází v úvahu že by to byly jen mírně kritické názory. Tahají vás za fusekli.

Re: pokrač.:
Autor: Z. Rychlý Datum: 27.7.2011 22:45

Víte, Vy pocházíte z rodiny, kde je "ostrá kritika" považována za běžnou - někde jste se ve svém příspěvku vyjádřil, že pro ostré slovo nejdete daleko. Označit někoho xenofobem, náckem ... božíčku, to je toho. Ostré slovíčko sem, ostré slovíčko tam, nějaká nadávka, vždyť o nic nejde, žejo !

Jsou ale lidé, kteří takhe buransky neuvažují, je jim to nepříjemné, pokud mají někomu (kdo dělá bugr) říct - přestaň, nedělej to. A mylně se domnívají, že to za ně vyřeší policie. Ta do toho nejde, má špatné zkušenosti s jinými kulturami. A frustrace narůstá.

A věřte, že pravý nácek a xenofob své názory neskrývá, ten se jimi dokonce chlubí. Mě se však zdá, že se dokonce objevuje nová sorta z podobného hnízda, jako nácci a xenofobové a to jsou multi-kulti ultras. Pro ně každý, kdo místo: "sousedi zase od rána do noci  žili intensivním kulturním životem", řekne: "nevyspal jsem se protože ti parchanti odvedle zase chlastali a do rána řvala muzika", je ihned označen za rasistu, či xenofoba, jelikož ti sousedi bohužel měli tmavší barvu pleti.

A Vy osobně jděte se svou ostrou kritikou do p...e, ať tedy máte důvod mě nazvat pravicovým xenofobem.

Re: pokrač.:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 22:50

Jo, pomalu se chystám do postele.

Re: pokrač.:
Autor: J. Ráž Datum: 27.7.2011 21:16

Paní Netzer: Proč ten demagogický a hloupý výpad nehodný vzdělané ženy?

Jak může mít někdo vlastní zkušenost, když po většině v Norsku ani nebyl. A proto je velice poučné předávat informace od lidí, kteří tam žijí. To je bezprostřední nezkreslená informace za kterou bychom měli být vděčni. Tak prosím nenapadejte lidi, kteří tyto informace přinášejí, i když se jedná o informace, které jsou v rozporu s vaším náhledem na realitu světa.

Ten vrah je obětí šílené antiarabské a antimuslimské propagandy, kterou nás zahlcují:
Autor: V. Bok Datum: 27.7.2011 13:05

téměř všechna média dnes a denně. Viz diskuse k tomuto článku. Skutečným viníkem jsou ti, kteří potlačují veškeré svobodné vyjádření k záležitostem, které se týkají jich samých a naopak kupodivu svobodně nechají šířít tyhle strašné názory. Konec konců, názory toho vraha jsou v podstatě stejné jako názory vládnoucích u nás i jinde. Jediný rozdíl, vlády vraždí bombami házenými z 10 km na sídla teroristú (tedy přeloženo místních pasáků koz), kteří se provinili zejména tím, že na jejich půdě je ropa, plyn či vzácné kovy a chtějí je pro sebe.  Tenhle vrahoun bohužel na rozdíl od nich tomu co dělá, věřil. A přímá vražda vypadá jinak než vražda z 10 km.

Je mi líto téhle malé svobodné a nezávislé země, kde lid žil dosud, jako všude ve skandinávii, svobodně. Škoda. Už tomu tak nebude.

Sorry, je mi z toho všeho  špatně. Už mlčím.

Re: Ne, ne, pane Boku, všechna média,:
Autor: H. Lukešová Datum: 27.7.2011 13:12

zejména ta levicová štvou proti Izraeli a sionismu...I ti socani vyzývali k bojkotu Izraele...Proč!? Co jim Izraelci udělali!? Proč je nenávidí?! Příčina je nenávist k médií!!! Teď levicová média budpu řvát, že za vše vlastně můžou sionisti...Už to také hlásají mladí komunisti a mladí nacisti...

To H. Lukešová:
Autor: P. Brodský Datum: 27.7.2011 13:23

Izrael je špičkově  multikulturní stát. Jazykové i jiné kulturní potřeby Arabů, stejně jako náboženská svoboda muslimů je tam respektována více než v okolních arabských státech. Jste li proti multikuloturalismu, jste proti Izraeli.

Re: To H. Lukešová:
Autor: H. Lukešová Datum: 27.7.2011 13:27

Já Izrael oceňuji pro jeho toleranci k Arabům...Ale sleduji zprávy pane Brodský a čtu noviny...a nic než protiizraelskou nenávist nečtu a nevidím...

Re: Ten vrah je obětí šílené antiarabské a antimuslimské propagandy, kterou nás zahlcují:
Autor: P. Brodský Datum: 27.7.2011 13:18

Nebyl bych tak pesimistický. Názory politických elit jsou rúzné, ale zřídky kdy jsou natolik šílené jako názory zmasírovaných lidových mas. Dokonce i eurofob, Němcofob a přívrženec národních států Klaus islamofobii důsledně odmítá.

To paní Kanioková:
Autor: P. Brodský Datum: 27.7.2011 13:01

Ten čin neakceptuji, odsuzuji, měl by dostat trest smrti, ale...  prvotní příčinou je multikult

Tak praví pí Kanioková

Tak tak. A prvotní příčinou mých zločinů je Vaše Huntingtonovská, lžinenávistnická agitace na Psu. Svým viděním světa jako arény války ras a náboženství se shodujete s Breivikem, Usámou i Křivanem.

Re: To paní Kanioková:
Autor: P. Brodský Datum: 27.7.2011 13:03

Oprava: Usáma válku ras nepropagoval.

Re: To paní Kanioková:
Autor: P. Brodský Datum: 27.7.2011 13:11

Stačilo mu náboženství

Prvotní příčinou je multikulti - tak praví NEJEN Kanioková !:
Autor: J. Kanioková Datum: 27.7.2011 17:14

Článejk je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: J. Kalivoda Datum: 27.7.2011 11:50

Argumentace obsahem Nového zákona a Koránu je zbytečná. Statisíce mrtvol náboženského násilí v dějinách křesťanství jsou oběti povražděné křesťany ve jménu Nového zákona, i když v něm není pasáž, která by to požadovala. Takže vrahy byla nekonečná řada křesťanských fundamentalistů.

A je hezké, jak se autor vyhýbá Starému zákonu. Ten má židovský původ, je to však svatá kniha všech křesťanských komunit (pokud vím, poslední, která to odmítala, tiše zmizela kolem 190 po Kristu). A ten je plný pasáží požadujících a nadšeně popisujících likvidaci náboženských a etnických odpůrců. Těch několik súr Koránu, které jsou několika větami tomuto vidění podobné, jsou rozsahem i obsahem dětským stylistickým cvičením.

Autor článku má velmi blízko ke křesťanským protestantským evangelikálům, pro něž je i Starý zákon pravdivý a závazný do poslední řádky. Ale v tomto článku se o tom nezmiňuje a jistě se nezmíní ani v jeho pokračování, které napovídá jednička v názvu tohoto článku.

Re: Článejk je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 12:22

Hehe! Ten váš primitivní ateismus má přece na svědomí mnohem více zavražděných, než náboženství, které kritizujete. Máte to marný: jakmile vezmete v úvahu dostatečně velké skupiny lidstva, z násilí ideově motivovaného se nevymotáte.

Jediné co mne na tom vašem příspěvku zaujalo, je vaše přesvědčení, že "Autor článku má velmi blízko ke křesťanským protestantským evangelikálům, pro něž je i Starý zákon pravdivý a závazný do poslední řádky." Odtud dvě otázky:

- myslíte tím že je pan Stejskal adventista, nebo že je evangelikál? Obojí být nemůže.

- a jak to víte?

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: J. Kalivoda Datum: 27.7.2011 13:45

Na úvod své reakce se hezky inteligentně smějete. Tím jste možná mohl i skončit, stačilo to.

Ale dobře, odpovím. Čtu pana Stejskala průběžně již asi tři roky. (Vy také?) Proto si o něm myslím, co si myslím. Pokud to pan Stejskal popře nebo koriguje, budu mu věřit.

A co sem pletete ateismus? Píše o něm něco pan Stejskal? Víte, tyhle diskuse jsou ke článku, pod kterým se objevují, pokud jste si toho nevšiml. Napište na Psa článek o vlivu ateismu na norský zločin a budeme diskutovat o ateismu a o vás.

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2011 14:29

Ateismus nemůžete z obecného vlivu náboženství na násilné chování lidí vyloučit. Obzvlášť když jste sám ateista. je to druhá strana mince, ta horší.

Jestli o evangelikalismu pana Stejskala víte z jeho článků, tak dobře. já ho čtu jen výjimečně. Ale protože jsem sám evangelikál, tak mne to zaujalo. Vaše mínění, že pro evangelikála je Starý zákon doslova platný, je ovšem mylné. Možná jste myslel jako že ho považujeme za slovo Boží. Jen jste se špatně vyjádřil.

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: J. Kalivoda Datum: 27.7.2011 21:53

Už je pozdě, dříve jsem odpovědět nestačil. Možná už to ani nebudete číst. Ale zkusmo odpovídám.

Respektuji vaši osobní znalost evangelismu, pokud si rozumíme. Ano, jsem ateista, ale dějiny i současnost křesťanství mne velmi zajímají, ostatně i profesionálně. A ze svých styků vím, že evangelikálové považují bibli za slovo boží nejen obecně (to však všichni křesťané, nemyslíte?), nýbrž doslovně. Odmítají připustit jakýkoli její alegorický nebo obrazný výklad. Pokud to popíráte, patrně myslíte pojmem evangelikalismus něco jiného, než já znám jako všeobecně používaný význam toho slova.

Ateismus nemůžete považovat za determinovaný náboženstvím. To byste musel nekuřáky považovat za potenciální kuřáky, kteří v hloubi duše trpí tím, že nekouří, a klid najdou až poté, co si poprvé zapálí.

Re: Článek je jen chytristika, ani ne sofistika:
Autor: J. Kalivoda Datum: 27.7.2011 21:55

Pardon - ne "evangelismu", ale "evangelikalismu". Už je pozdě.