24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

ENERGETIKA: Německé NE

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 2.6.2011 23:12

ta iracionalita je opravdu zvláštní

A právě  u Němců.

P. Fiala 2.6.2011 20:54

Teorie stanovování cen

Cena na trhu vzrůstá, pokud se zboží stává vzácným či nedostatkovým. To začíná platit pro ropu a plyn, jejih zásoby se vrtnými průzkumy nezvětšují očekávaným tempem a navíc rozvíjí se čínský automobilový trh, takže se musí ostatní dělit a reguluje se cenou s výhledy na desítky roků. Elektrické energie vyrábí Německo dostattek. A když si odepře elektřinu z jádra nakoupí něco ze zahraničí, od Francouzů možná od ČEZ možná až z Ruska. Pokud ČEZ nabídne cenu o 30% větší, Němcům neprodá. Naši energetičtí myslitelé by se měli důkladněji zamyslet nad tím co se dělo, co se děje a predikovat co se bude dít. Pokud toho nejsou schopni, stačí následovat německé energetiky.

B. Uhlich 2.6.2011 23:10

Re: Teorie stanovování cen

Nezlobte se na mně, ale opravdu ...ale opravdu lžete!!! Německo nevyrábí dostatek energie ani náhodou. Už Vám to tady říkalo a dokázalo nemalé množství diskutujících a Vy stále melete jeden nesmysl za druhým. Smutné dokonce je, že tento fakt není zveřejňován ani v samotném Německu, kde se to tak jako decentně tají.... Ukazoval jsem jednomu Němci online stránky Čepsu a byl velmi překvapený jaký kontinuální výkon jde od nás do Německa....  A věřte tomu, až Německo opravdu vypne své jaderné elektrárny pocítí to celá Evropa...tedy já ,Vy a všichni ostatní. Někdo, kdo moc elektriku nepotřebuje ..ten si toho možná ani moc nevšimne, ale pro lidi, kteří mají na elektrické energii závislé živnosti a podnikání...ti na tom budou velmi  velmi špatně. On totiž každý nemá tu možnost, že to zvýšení dál někomu naúčtuje....pokud je cena nějakého výrobku světově daná - těžko můžete argumentovat, že máte drahou elektriku. Jak pak každý takový výrobce dopadne ve srovnání třeba s nějakým číňanem je asi předem jasné.... Doufám pane Fialo, že kromě Vaší bezbřehé ekologické fantazie máte také představu kde budou evropské země brát prostředky na sociální stabilizaci systému, kde bude každý druhý nezaměstnaný.....

J. Tic 2.6.2011 19:37

Kotrmelec

ve vládních názorech jak hrom. Kdyby jim podle průzkumů setrvání u moci zajistilo konvertování k islámu, tak Merkelová chodí v burce. Naprosto nezodpovědné. Zabít málo.

B. Uhlich 2.6.2011 23:12

Re: Kotrmelec

Jo, je to fakt neštěstí...co tihle političtí pitomci dokáží jen proto, aby se udrželi u lizu....

J. Pospíšil 2.6.2011 18:41

jaderný odpad

Rád bych věděl, s jakou radostí by přivítali na  svém pozemku skladiště vyhořelého jaderného paliva všichni ti nadšenci pro  jadermou energetiku.

D. Seibt 2.6.2011 19:18

Jaderný odpad

Proc by to melo vadit? Palivo ulozene v Castor kontejneru je dezpecne na nekolik desitek tisic let. To by jste se nadrel poskodit ten kontejner, ani vlak by to nemel poskodit. Testy tech kontejnetu jsou opravdu hodne prisne. Me osobne by to nevadilo. Nicmene bych byl radeji kdyby se vyhorele palivo prepracovalo a uplne nejlepe kdyby se spalilo v reaktorech 4 gen.

T. Kočí 6.6.2011 18:56

Re: Jaderný odpad

Nepřesvědčíte sebedokonalejší argumentací,když nechce.Je homo sapiens sapiens?

J. Tic 2.6.2011 19:40

Re: jaderný odpad

B. Uhlich 2.6.2011 22:45

Re: jaderný odpad

Mně by to taky nevadilo, dokonce bych to velmi uvítal, zajistil bych tím celou svou rodinu na mnoho generací dopředu....

K. Dvořák 3.6.2011 15:12

Re: jaderný odpad

Mezisklad vyhoreleho jaderneho paliva nebo trvale uloziste jsou rozhodne mene problemovi "sousede", nez JE.

Ironii je, ze Nemci se zrekli vyhod energie z jadra, jenze vetsina nevyhod jim i tak zustala - pocinaje likvidaci odstavenych elektraren a skladovanim vyhoreleho paliva konce. Je uplne jedno, jestli budou muset skladovat 50 000 tun vyhoreleho paliva nebo desetkrat tolik.

J. Pospíšil 2.6.2011 18:39

Dotaz

Rád bych věděl, s jakou radostí by přivítali na  svém pozemku skladiště vyhořelého jaderného paliva všichni ti nadšenci pro  jadermou energetiku.

J. Kadeřábek 2.6.2011 14:46

Jedinou nepřesností pana Párala

je tvrzení, že únik radioaktivity se blíží Černobylu. Tak to ani náhodou. Stačí se seznámit s fakty o vývoji situace v Japonsku např. na stránkách SUJB nebo přímo s anglickými originály. Takováto tvrzení pak nahrávají panikářům. Naopak, Japoncům se podařilo perfektně zvládnout následky zemětřesení a tsunami na JE a situaci mají pod kontrolou. Bezpečnostní pásmo je stanoveno z preventivních důvodů, nikoliv kvůli neobyvatelnosti. Nikdo tuto věc neakcentuje. Samozřejmě jinak zní tvrzení, že oblast je bezpečná a jinak, že naměřená radioaktivita přesáhla 100% přirozeného pozadí v Japonsku (a rovná se prostředí třeba ve Finsku).

K. Dvořák 2.6.2011 16:31

Ze stranek SUJB

"Nejvyšší hodnota byla naměřena na hranici 20 km zóny, cca 38,4 µSv/h (měření z 29.5.)"

To mate skoro 1 mSv denne, a za rok pres 300 mSv ... Ja rozhodne netrpim radiofobii, ale to uz je skutecne moc. O dva rady nad urovni prirozeneho pozadi temer kdekoliv na Zemi a soucasne nad limity pro obecnou populaci. Dokud se mluvilo (Radek Skoda, napr.) o rocnich davkach 20 mSv, prosim, bylo mozno o obyvatelnosti diskutovat. Pokud jsou udaje z SUJB spravne, diskuse konci.

Pokud jsem dobre informovan, byl charaktera osidleni kolem elektrarny prevazne venkovsky, mnoho lidi se asi zivilo zemedelstvim. Uvazite-li, ze prevazujicim zdrojem ionizujiciho zareni budou radioizotopy cesia, ktere maji tendenci byt zadrzovany v pude a maji pomerne dlouhy polocas rozpadu, neni mozne se k pestovani cehokoliv vratit po nekolik generaci. Pokud tedy neexistuje spolehliva a levna dekontaminacni metoda pudy do hloubky nekolika desitek cm ... A to myslim neexistuje.

D. Seibt 2.6.2011 16:42

Ze stranek SUJB

Podle mereni je jen v jedne casti evakuovane oblasti namereno kolem 20 az 30 µSv/h, ale to je jen v  casti Litate, vsude jinde je to pod 1µSv/h. Podle informaci co jsem si zjistoval, tak 95% unikle radioaktivity byla izotop jodu a zbytek izotopy s delsim polocasem. Otazkou bude jestli se bude oblast Litate dekontaminovat nebo ne. Jeste bych pockal s hodnocenim, je to pomerne slozite tema.

K. Dvořák 2.6.2011 17:20

Re: Ze stranek SUJB

Nooo, podivejte se na mapku, ta oblast, kde je namerena uroven radiacniho prikonu nejmene o rad vyssi, nez je prirozene pozadi (>1 uSv/h), tak to je velmi orientacne mozno odhadnout na mnoho set, ale spise na nekolik malo tisic km2. V nezanedbatelne casti teto oblasti je uroven radiace jeste radove vyssi. Je soucasne otazka, jestli nemohou byt lokality, kde se nemeri a radiacni situace je tam jeste horsi.

Tomu, ze hlavnim zdrojem kontaminace je jod, neodpovida jen pozvolny pokles davkoveho prikonu ("Dávkové příkony vně i uvnitř 30 km zóny od elektrárny jsou bez výrazných změn, opět mírné oboustranné kolísání ...").

Souhlasim, ze to je slozite tema, ale i kdyz jsem si mozna trochu zaspekuloval, nic to nemeni na skutecnosti, ze bagatelizujici tvrzeni pana Kaderabka nemaji oporu v datech a bylo treba je uvest na pravou miru.

D. Seibt 2.6.2011 19:32

Ze stranek SUJB

Ty procenta jodu nejsou z me hlavy, ale z IAEA. Mapu s rozlozenim radiace znam, divam se na ni kazdy den na teto adrese http://www.mext.go.jp/english/incident/1303962.htm Tech mereni je vice, jsou stacionarni, ale i mobilni mereni, mereni vody, morske vody atd. Uvidime kam to pujde dal. Myslim, ze do roku se lide vrati a uzavrene zustane jen pasmo cca 3 az 5km od elektrarny a asi i oblast Litate.

B. Rybák 2.6.2011 17:52

Re: Jedinou nepřesností pana Párala

Souhlasím s Vámi. Černobylské havárii se to bezpochyby nemůže přibližovat, protože ve Fukušimě se podařilo reaktory odstavit (problémy byly především s odváděním (pouze) zbytkového tepla a příliš velkým množstvím mírně kontaminované chladicí vody vypouštěné do moře), zatím co v Černobylu došlo k výbuchu reaktoru, v němž se jaderná reakce nekontrolovaně rozběhla. Je přirozené, že v obavách z hystérie rozpoutané antijadernými alarmisty jsou japonská bezpečnostní opatření (alibisticky) nadsazená.

K. Dvořák 3.6.2011 16:05

alibisticky nadsazená opatření ?

Mohl byste uvest priklad takovych "alibisticky nadsazenych" opatreni?

B. Rybák 3.6.2011 18:33

Re: alibisticky nadsazená opatření ?

Alibistické je už určení limitů dávek ozáření. Z pochopitelných důvodů jsou (minimálně) několikanásobně nižší než je hranice, na níž začíná objektivně prokazatelné radiační poškození organizmu. Nepochopitelné je, že radiační poškození se určuje pomocí zcela nevědeckého předpokladu, že toto poškození je přímo úměrné velikosti dávky, takže sebemenší radiace způsobí nějaké poškození. To je v rozporu s prokázaným biologickým zákonem podle kterého každá škodlivina při rostoucí dávce nejprve nezpůsobuje nic (eventuálně homeopatické účinky), pak působí pozitivně, protože "trénuje" imunitní systém (viz přiměřené opalování, princip očkování v medicíně, pobyt v radiačních lázních...) a pak teprve škodí.

Takže alibistické je pochopitelně např. vyhánění lidí od elektrárny podle takto "stanovených" rizik . Přirovnáním k Černobylu se pan Okamura dopustil dvojího faulu. Jednak jsou obě události neporovnatelné a jednak "Černobýl" byla především obrovská mediální bublina. Nikde mimo v západní Evropě se "Černobýl" v lékařských statistikách prokazatelně neprojevil. Kromě těch cca 35 lidí ozářených přímou u reaktoru a několika dětí, které nikdo nevaroval před požitím ovoce zaprášeného radioativním jódem se toho moc neprojevilo ani na té Ukrajině. Na motorce se určitě zabije za 1 měsíc víc lidí než jich prokazatelně zahynulo za celou éru JE.

K. Janyška 2.6.2011 9:35

Merkelová z NDR je průserem Německa... Dzp.

J. Tachovský 2.6.2011 8:33

ja bych se toho nebal

V nemecku at zaviraji a u nas at se stavi. Energie je docela dobry vyvozni artikl. Navic moznost nedodat jim energii na prida dost diplomatickych bodu a s tim souvisejici vyjednavaci silu v bruselu.

A. Bocek 2.6.2011 9:14

Re: ja bych se toho nebal

Jen aby to nedopadlo vybudováním obří přehrady v Děčínském hrdle, viz čínské Tři soutězky.

S. Ševeček 2.6.2011 9:51

Re: ja bych se toho nebal

U kterých bank se bude ČEZ asi tak ucházet o úvěry na stavbu nových částicových elektráren v Česku, pane Tachovský, kdo tady má "prachy" - zajisté u filiálek BundesBank ... nemluvě o již nyní připravované Harmonice z brusele, která zakáže stavbu nových JE - tedy, to tak pochopitelně nenazve; pouze stanoví nesplnitelná povolovací kriteria.

J. Tachovský 2.6.2011 10:57

Re: ja bych se toho nebal

No a co ma byt ? Banky pujci na nejaky urok, CEZ udela vyssi zisk. Ten pak pujde castecne pomoci dani a dividend do statniho rozpoctu. Jinak jsme stale jeste suvereni stat, takze si tu muzeme stavet, co chceme. Po ziskani lokalne dominantniho postaveni na energetickem trhu navic muzeme diktovat my. Brusel sice muze neco narizovat, my muzeme na cas odstavit nase JE a odpojit draty do zahranici s tim, ze budeme prednostne zasobovat vlastni trh. Myslim, ze pak nebudou tak striktni.

S. Ševeček 2.6.2011 10:59

Re: ja bych se toho nebal

"Jinak jsme stale jeste suvereni stat, takze si tu muzeme stavet, co chceme"

Cha cha cha.

J. Schwarz 2.6.2011 11:31

Re: ja bych se toho nebal

Stát je stát ale banky jsou banky. A ty klidně půjčí ČEZu na nové jaderné reaktory, ty německé třeba ještě s vládní zárukou. Nakonec když  můžou v zájmu svých bank sanovat Řecko, proč by německý daňový polpatník  nemohl ČEZu postavit i novou jaderku. A vyhořelé palivo bysme mohli vyvážet do německých pohraničních lesů, jak to činí "zelení" němci se svým sajrajtem který "prodávají" do Česka pochybným dovozcům, kteří vše navezou na jednu hromadu, zapálí a zmizí.

A. Bocek 2.6.2011 7:36

Historie se opakuje .

Německo táhne celou Evropu do velkého průšvihu. Je zde několik paralel , ze kterých až mrazí :  Opět je Nemecko jednotné, opět vítězí pocity nad rozumem, opět média pracují ve prospěch Národa a nakonec se zase do Evropy tahá Ruský medvěd !

J. Kunes 2.6.2011 4:33

qui bono?

V Nemecku existuje neskutecna medialni masaz namirena proti jaderne energetice. Z Ceska si to clovek neuvedomi, ale kdyz si v Nemecku pustite televizi, tak se o tom mluvi porad. Proc? Jednou z moznosti je urcita stadnost medii, ktera nasla nove dlouhodobe nosne tema pote, co silny antiamerikanismus se zvolenim Obamy jiz tolik netahne. Jadro bylo vyznamne tema, ale nekoli tema cislo jedna, ktere zasadnim zpusobem ovlivnuje volby. Tim se nyni stalo. Soucane deni okolo jaderne energetiky v Nemecku by melo byt pripomenutim a varovanim, jak nesmirnou moc maji media, zvlaste televize.

R. Langer 2.6.2011 10:14

Re: qui bono?

Doufám, že těm televizím brzo vypnou proud...