24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 1.6.2011 1:38

Dopady výkyvů klimatu.

Klima se mění a měnilo a v místech dnešní České kotliny byla např. i miliony let mohutná vrstva ledu. K tomuto celosvětovému zalednění došlo mimimálně 2x. Poprvé před 2.2 až 2.45 miliatd let, podruhé před 730 mil let - doby ledové a meziledové nepočítaje. Je až s podivem, že se s tohoto ledového sevření planeta vůbec vymanila. Jak jinak to vysvětlit než sopečnou čiností která obohacovala atmosféru o radiačně aktivní plyny tak dlouho, až tento vliv víc jak vykompenzoval ochlazující vliv albeda sněhové koule.... pak už šlo vše už ráz na ráz... sedimenty právě o takovémto průběhu svědčí.

Dnes v klimaticky relativně poklidné době se zas začíná dít něco nezvyklého. Teploty pomalu ale už dlouhodobě rostou a zatím jediné vysvětlení mající doložitelný fyzikální základ je právě v růstu koncentrací skleníkových plynů. Sluneční vliv je také nezanedbatelný ale když se vyčíslí tak to nějak nevychází. Vliv kosmického záření je pěkná myšlenka - jen se ji nedaří kvantifikovat ani experimentálně jednoznačně potvrdit.

Pan Šesták vyjmenoval klimatické výkyvy v nedávné minulosti ale už neuvedl, proč k nim došlo a že se na ty chladné vesměs vázaly hladomory a na ty teplé naopak mory.

Dnešní potravinová situace lidstva zas začíná být napjatá. Nikdy v minulosti totiž planeta nehostila tolik miliard krků druhu homo, nikdy v minulosti nebyla situace taková, že nebylo prakticky kam migrovat.

Evropa sama má dnes jen několikaprocentní nadbytek potravin a jejich zásoby se uvádějí jen na desítky dní a to tak akorát stačí k ustabilizování vnitřního trhu. Lidstvo si planetu dnes podmanilo a není prakticky oblasti, která je úrodná a nebyla přitom civilizovaná a zároven přesto chybí celosvětově potraviny pro stovky milionů. Je hloupé, zbytečné a i kontraroduktivní vytvářet kolem změn klimatu panickou atmosféru. Na druhou stranu je ignorace povážlivých změn klimatu poukázkou na problémy tak velké, že je už později nebude možné nejen ignorovat ale dokonce se na ně nebude třeba možné ani adaptovat.

P. Válek 1.6.2011 12:05

Re: Dopady výkyvů klimatu.

Víte ono by možná stačilo řídit se skautským heslem, že: "Skaut je ochránce přírody a cenných výdobytků lidských". Je to úplně jednoduché a je v tom obsaženo všechno. Zdravím.

P. Rada 1.6.2011 15:01

Re: Dopady výkyvů klimatu.

Několik skautů znám - velice si jich Vážím pro jejich morální kredit, pracovitost, skromnost,  sebekontrolu.... Toto všechno jsou ale vlastnosti, které většinová spotřební společnost přehlušuje reklamou a převálcovává zbytečnou spotřebou. Na osobnosti člověka pak dnešní konzumní život zanechává jizvy podobně hluboké jak totalitní režim. Není proto asi náhodou, že skauti to dříve neměli a dosud nemají lehké. Možná ale právě proto patří k té skupině obyvatelstva, která se v nesnázích nadcházejícího období asi bude nejlépe adaptovat at jde o klima, mezilidské vstahy či nedostatek energií a potravin. Pěkný den.

P. Fiala 1.6.2011 14:44

Výkyvy klimatu na planetě Zemi

To připomenutí nedostatku potravin je dle mne velmi dobré neustále zveřejňovat. Marná sláva planeta Země oběhne hvězdu Slunce jednou za až 365 dnů, tedy střídá se Jaro, Léto, Podzim, Zima. A úrodu ve větším měřítku lze započít a sklidit v docela krátké době závislé na genech zemědělských plodin a v souvislosti s obdobím Jara-Léta (slunce a deště). Pokud nejsou vhodné přírodní klimatické podmínky na větších rozlohách území planety může to být velmi špatné. Mohlo by to být horší jaderných místních katastrof, které se staly rovněž z důvodů přírodního prostředí (po planetě plují horninové masivy a zasouvají či se nadsouvají na sebe na povrchu či pod vodami a pod tím vším je snad nějaké tekuté žhavé jádro v pohybu a s magnetickými silami v sobě chránícími před slunečním zářením, které by mohlo dopadat na povrch planety Země s našimi maličkostmi).

B. Rybák 2.6.2011 10:53

Re: Dopady výkyvů klimatu.

Na počátku rozmrznutí Země určitě nestály (sopečné) skleníkové plyny, protože ty zachycují tepelné záření ze slunečním zářením ohřátého zemského povrchu, jež u ledu prakticky nepřichází v úvahu (čistý led odráží cca 90% světla). Protože po zamrznutí moří skončil odpar vody a tedy i sněhové srážky, nebyl sněhový povrch obnovován (obzvláště v oblastech vzdálených od rovníku)a jeho pokrytím sopečným prachem a mikrometeority výrazně klesalo to zpočátku 90% albedo a sníh tál (sublimoval). Pak, po částečném odkrytí a ohřátí tmavých skal se možná mohly uplatnit i skleníkové plyny. Průzkumy posledních ledových dob ale ukazují, že vždy se nejprve oteplilo a pak (za cca 800 let) stouplo množství CO2 v atmosféře (jeho uvolněním z ohřátých moří). To, že do klimatických modelů nejsou zahrnuty sluneční cykly (na př. Milankovičovy, a velmi důležité I. Charvátovou CSc objevené výkyvy Slunce kolem těžiště sluneční soustavy) je velmi trapné (ony totiž dobře vysvělují výkyvy klimatu v posledním tisíciletí). To, že se nezabývají změnami albeda, které vytváří (živá) příroda i člověk (tím, že mění vlastnosti zemského povrchu včetně povrchu oceánů - některé organizmy jako např. emiliana) je směšné.