28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Urban 27.5.2011 13:37

To může být pravda, ale

ty tunely v České republice (a Řecku) skutečně existují.

Až se v tomhle udělá jakž takž pořádek nebo až vláda projeví ochotu do boje s korupcí opravdu jít, pak může chtít po lidech, ať si utahují opasky.

Za těchto okolností by to nebyl projev zodpovědnosti, ale blbosti. Bohužel.

J. Kanioková 26.5.2011 18:49

Zadlužení eurozóny i EU loni stouplo na rekord, řecký dluh 142,8 %, irský schodek 32,4 % HDP

Celkový dluh zemí eurozóny i celé Evropské unie loni opět vzrostl na nejvyšší úrovně v historii. V eurozóně, zastižené evropskou dluhovou krizí, poměr dluhu vůči hrubému domácímu produktu narostl ze 79,3 procenta v roce 2009 na 85,1 procenta HDP za rok 2010.Podle úřadu dluh celé Evropské unie dosahuje v přepočtu téměř 10 bilionů eur, tedy zhruba 241 bilionů korun. Ještě před čtyřmi lety v roce 2007, tedy před začátkem největší hospodářské krize od 30. let, bylo zadlužení nižší o téměř tři biliony eur (zhruba o 72 bilionů korun)

Ke konci roku 2010 nejnižší míru zadlužení zaznamenalo Estonsko (6,6 procenta HDP), Bulharsko (16,2 procenta HDP), Lucembursko (18,4 procenta HDP), Rumunsko (30,8 procenta HDP), Slovinsko (38 procent HDP), Litva (38,2 procenta HDP), následována Českou republikou (38,5 procenta HDP) a Švédsko (39,8 procenta HDP). Celkem 14 států bojuje se zadlužením, které je vyšší než 60 procent HDP. Mezi ně patří Řecko (142,8 procenta HDP), Itálie (119 procenta HDP), Belgie (96,8 procenta HDP), Irsko (96,2 procenta HDP), Portugalsko (93 procenta HDP), Německo (83,2 procenta HDP), Francie (81,7 procenta HDP), Maďarsko (80,2 procenta HDP), Velká Británie (80 procent HDP), Rakousko (72,3 procenta HDP), Malta (68 procent HDP), Nizozemsko (62,7 procenta HDP), Kypr (60,8 procenta HDP) a Španělsko (60,1 procenta HDP).

J. Kanioková 26.5.2011 19:03

A p. Fajmon má naprostou pravdu,

pár výńatků ze světového tisku, co si o nás myslí   -  "Rozdíl mezi ambicemi mnoha Evropanů, jejich velikášstvím a tím, čeho může Unie skutečně dosáhnout, se stále zvětšuje."

"Evropská unie polyká své zdroje, které v ní mizí, a Brusel je přesně taková černá politická díra uprostřed, která absorbuje spoustu energie spíše než aby nějakou produkovala."

"Rozdíl mezi ambicemi mnoha Evropanů, jejich velikášstvím a tím, čeho může Unie skutečně dosáhnout, se stále zvětšuje."

"Asie vnímá Evropu jako vymírající kontinent slabých sociálních států. To si lidé opravdu myslí. Pro ně je to světadíl, kde se lidé nepředřou, kde spousta lidí nepracuje vůbec, kde je pracovní doba krátká, snaha minimální a růst zanedbatelný."

"Takže i když je ten evropský model potřebný, nebude uskutečnitelný. Je to model pro unavený světadíl, který ve skutečnosti nemá dost vůle na to, aby se stal velmocí. Má na to potenciál, ale ne dost vůle, a tak Evropa zůstane stát stranou," soudí ekonomický komentátor britského listu Financial Times Martin Wolf

O. Kadlec 26.5.2011 23:19

Re: A p. Fajmon má naprostou pravdu,

Evropa je unavená hlavně ze sebelítostivých žblebtů věštících nevyhnutelný úpadek, které trvají od 15.stol. dodnes. Pokud je tohle pravda tak maximálně o vašem duševním stavu.

O. Kadlec 26.5.2011 17:01

poslanec Fajmon

se nechal zvolit do Evropy, aby mohl nosit domů děsivé zprávy.

To se od pocestných odjakživa žádá. Lidé pak mají pocit, že všude jinde je hůř, než jak je doma, a hned se realita líp snáší. Navíc to dobrodružství - Fajmon jezdí tam a zpět, do krachující země, a nic se mu nestalo!

Jenomže v tomto případě nejde o pábení, ale o lež.

P. Fiala 26.5.2011 13:59

Otázka č.1: Komu dlužíme? . . .

Otázka č.1: Komu, kterým bankovním domům, dlužíme (a co se za půjčky pořídí)?

Otázka č.2: Koho věřitel zkasíroval, že může tak mnoho půjčovat?

Otázka č.3: Není to jen nějaký "vyšší" typ letadla na mezinárodní či unijní úrovní?

K. Janyška 26.5.2011 7:35

Ano, socilismus je nerealizovatelný a pokusy o jeho zavedení vždy končí tragicky... Dzp.

M. Gavlák 26.5.2011 7:34

Chápu, že píšete PR,

když už jste poslanec ODS, ale jste historik, se píše u vašeho jména, nikoli ekonom, nebo, nedejbože, národohospodář. Vaše poučení nevědomého lidu, jak si žije nad poměry, k tomu se prý vybere méně daní (zatracený růst!), je úžasné. Kdybyste ekonom byl, věděl byste, že stav, kdy jsou veřejné zakázky předraženy až o 50% (ano, i to se u nás děje), velmi silně podvazuje ekonomiku. Váš silně zjednodušený text mi připomíná doby PŠM (politické školení mužstva)...

A. Bocek 26.5.2011 7:15

Chtělo by to anketu.

Zdravotní péče zdarma, velké sociální ochrany, krátké pracovní doby,

dlouhé placené dovolené a odchod do důchodu před 60 - tým rokem : schválně  vžijte se do role Kalouska, kde začít ?

J. Novak 26.5.2011 5:38

Proč státy krachují?

Odpověď na tuto otázku najdete v Britských listech v článku Jak lze (ne)rozumět ekonomii Gabriely Hradecké ze dne 20.5.2011. Stručně řečeno, aby někdo mohl zbohatnout, musí někdo jiný zchudnout. Pokud ti bohatí nevrátí peníze zpět do oběhu, což se dnes děje a navíc se jim daří se vyvinout z platby daní, státu se začne nedostávat peněz. Řešením rozhodně není brát další peníze tam, kde nejsou, nebo je jich málo, čili u střední třída a nízkopříjmových, jak nám to právě předvádí Nečasova nevláda, protože to ve skutečnosti povede zase k dalšímu snížení příjmu státu a nakonec ke krachu celého systému, nejspíše další revolucí, až těm dole nezbyde nic jiného, než ty pověstné hole v ruce. Ona třeba ta zvýšená DPH todiž dopadne právě na ty nízkopříjmové skupiny a střední třídu, která ztratí pro svou práci a byznys odbyt.

P. Schon 26.5.2011 6:11

Re: Proč státy krachují?

Nováku klídek, po příštích volbách socani společně s komunisty DPH zruší úplně a bude zde ráj na zemi.

Pracující Nové hutě Bohuslava Sobotky uzavřeli socialistický závazek : na počest slučovacího sjezdu KSČM a ČSSD vyrobí 100 tun surového železa nad plán !  [>-]

M. Krátký 26.5.2011 12:53

Re: Proč státy krachují?

Ano, já se také připojuji k výše uvedenému soc. závazku - imperialistům zalijeme jejich chřtány mírovou ocelí. Ostatním hezký den

J. Kanioková 26.5.2011 18:41

:)))))))))))))))))))))))))))

J. Kanioková 26.5.2011 19:10

A p. Nováku, BL je skutečně úžasný zdroj relevantních informací

když jim chcete věřit, vaše chyba

K. Kužel 26.5.2011 6:24

Re: Proč státy krachují?

Baťa nezbohatl okrádáním jiných, jeho dělníci bohatli také. Jsou lidé, kteří GENERUJÍ prospěch pro všechny. Je věcí společnosti, nakolik dokáže této jejich schopnosti využít či jen kouká, jak jim pustit žilou. Jsou země, které nemají téměř žádné přírodní bohatství, a přesto prosperují. Jejich největším bohatstvím jsou iniciativní a schopní lidé, kteří se mohou uplatnit. Tolik k Vaší tezi, že "aby někdo mohl zbohatnout, musí jiný zchudnout".

Naopak souhlasím s Vaším názorem, že potlačování a poškozování střední třídy je velmi špatný čin.

R. Langer 26.5.2011 10:31

Re: Proč státy krachují?

Ach jéje! 8-o

J. Schwarz 26.5.2011 11:22

Re: Proč státy krachují?

V době kamenné byli všichni chudí. Kdo  tedy zchudl ještě víc, abyste vy, Novák, mohl zbohatnout? Současná demokracie  je neudržitelný systém. Socialismus ukázal, že bez motivace je hospodářský rozvoj zoufale pomalý.  Kapitalistická společnost se rozvíjí rychle, protože dává možnost schopným lidem ochotným makat, riskovat nebo těm co mají dobré nápady zbohatnout. Nemyslím  multimilionáře a jejich dědice, ale inženýry, vědce, doktory... t.zv. střední třídu. A zrovna tyhle "demokracie", která dává stejný hlas každému blbovi, dusí.  Miliardářům "sociální stát" vyhovuje. Oni taky hodnoty nevytvářejí, ale jen "přerozdělují" a to prakticky stejně jako socani. To, že ovládají firmy znamená že pro svou osobní spotřebu mají  pořád dost, bez ohledu na daně. Jejich majetek neměří spotřebu, ale možnost ovládat, určovat směry rozvoje hospodářství. Je to hra pro omezenou elitní společnost, v níž se vliv jednoho zmenšuje a druhého roste spolu s přesuny peněz, jako když budou podobní hrát poker. Nikdo nevsadí polovinu majetku, a pokud vsázejí procenta tak nikdy nepřijdou na buben, i když se jim nebude hra dařit. Pro některé z nich je  výhodné, když stát "přerozdělí" prostředky od produktivní střední třídy k "nízkopříjmovým" - protože ti získají prostředky na koupi jejich výrobků - výrobků, které by si střadní třída nekoupila.  Ale přerozdělování má své meze - pokud daně a odvody přeženete, dopadnete jak socialismus. Proč by měl někdo pracovat, aby nějaký "soudruh"  "přerozdělil" plody vaší práce "potřebným"? Místo práce je lepší šťourat se v kytkách na chatě, jezdit na kole a klábosit u piva.  Pokud chce stát dostát nesmyslným slibům, které levičáci ve snaze setrvat u lukrativních koryt dávají svým voličům, musí střední třídě část výdělků nechat a na své výdaje si od ní "půjčit". To nejde do nekonečna, takže jsou možné dvě alternativy - socialistická "planeta opic" nebo krach "sociálního státu" s jeho podvodnou "solidaritou". Howgh.

J. Feřtek 26.5.2011 12:52

Re: Proč státy krachují?

Začínající 21 století prudkým rozvojem techniky a průmyslového rozvoje ve většině zemí světa směřuje postupně ke globálnímu konzumizmu společnosti. Když se vyrobí musí se prodat, když se má koupit musí na to občané mít peníze. Kup, použij,dej do sběru. Vyrábí se na sklad a nejlidnatější státy světa dosud zdaleka nevyužily  svůj potencionál pracovních sil. 

Je potřeba globálních opatřeních. Pokroková technologie je otevřena po pádu železné opony všem státům a snaha je vyrábět kvalitní zboží ne jen pro svoji potřebu, ale hlavně vyvážet. Velký výrobní potencionál mnohonásobně dokáže v budoucnosti  převýšit společenskou potřebu, proto nebude možno zaměstnat  velké množství obyvatel na zeměkouli. Nezaměstnaní občané budou muset důstojně žít. Ti, kteří budou mít možnosti být zaměstnáni budou muset  vyprodukovat pro národní hospodářství vždy tolik, aby důstojná existence všeho byla zabezpečena. Doba chování států a jednotlivců žít na úkor někoho ve svůj prospěch skončila. jinak nastane stěhování národů.  Občany, které  nebude moci společnost zaměstnat by měli  za sociální dávky  povině pracovat zdarma-dobročině v sociálních službách, ochraně životního prostředí, ve výchově, kultůře, sportu a pod.. Občany  bude  muset společnost nutně zaměstnat nějakou činností.

R. Langer 26.5.2011 14:35

Re: Proč státy krachují?

"Občany, které nebude moci společnost zaměstnat by měli za sociální dávky povině pracovat zdarma-dobročině v sociálních službách, ochraně životního prostředí, ve výchově, kultůře, sportu a pod.. Občany bude muset společnost nutně zaměstnat nějakou činností"

Myslíte takové ty "Tábory pro osoby práce se štítící"?

Přečetl jste si po sobě vůbec tu větu?

O. Kadlec 26.5.2011 23:20

Re: Proč státy krachují?

- "Stručně řečeno, aby někdo mohl zbohatnout, musí někdo jiný zchudnout."

Stručně řečeno - je to blbost.

P. Urban 27.5.2011 13:39

Článek Gabriely Hradecké má jednu zásadní chybu

totiž že zcela ignoruje faktor reprodukce bohatství a zdrojů. Jinak řečeno efektivitu.

P. Válek 26.5.2011 4:36

Dluhy????

Ovšem ty dluhy milý pane někdo nasekal, že? A zvláště v té naší malé zemi, kdo nemá krátkou paměť o tom ví své. To tu nehodlám zjišťovat , kdo se přičinil větším dílem ( ono to u těch modrých i oranžových podle rozborů vychází na stejno). A teď už hledat jen nepřítele- třeba odbory atd. Nebo je nám to na obtíž, že se v populaci zvyšuje věk dožití? No nic, to pánové Kalousek a Drábek vyřeší lusknutím prstu. Poslední genialita - zvýšení téměř všech správních poplatků.Měl bych pro mistra v tomto oboru (super hrubá mzda) pana Kalouska návrh. Obyčejný lid je třeba zatížit ještě úplně novými daněmi,např. z dýchání, čerpání spodních vod,obecně by všichni měli platit za parkování auta už jen z principu, že ho vlastní atd.U pana Kalouska věřím, že má invence je proti té jeho úplně chabá.

J. Novak 26.5.2011 5:41

Re: Dluhy????

U pana Kalouska bych si dovolil připomenout jeho památnou větu coby náměstka na Ministerstvu obrany, která zněla takto: "Teď vůbec nejde o armádu a obranu republiky, ale o to, dostat ty peníze do správných kapes". Proto zařídil třeba také to, že armáda musí (musela) nakupovat techniku přes prostředníky, hlavně přes Omnipol, který vlastní jeho kamarád Hava. Proto také třeba letouny Casa, které dodnes do Afghánistánu nelétají, byly dražší o cca 300.000.000.- Kč, než kdyby je armáda koupila přímo, podobně automobili Iveco, které u výrobce nakoupila Armáda Slovenské republiky o cca 30% levněji, než AČR přes Omnipol.