19.6.2019 | Svátek má LeošDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VĚDA: Záludnost pomalých nenápadných změnŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 14, poslední: 25.4.2011 0:56, přehled diskusí

dobrá zpráva:
Autor: J. Klepal Datum: 20.4.2011 11:05

Drobná oprava, i kuru způsobují priony, nikoliv viry. Nemoce nejsou nic jiného než evoluční boj mezi různými organismy, vždyť např. dávnověkým retrovirům vděčí zřejmě savci za to, že mohou nosit svá embrya v placentě. Devastující účinek na početnost lidské populace měly dovlečené infekce do míst, kde proti nim lidé neměli obranné látky. Typickým příkladem je značné snížení americké populace po zavlečení euroasijských nemocí (neštovic, spalniček, chřipka atd.) evropskými dobyvateli a osídlenci, některé odhady mluví až o 98% redukci původních obyvatel. Ne všichni novým nemocem podlehnou, i proti viru HIV jsou někteří jedinci přirozeně imunní. Zatímco různé přírodní pohromy mohou počet lidí snižovat, na přírodu jako celek to může mít příznivý vliv.

Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: M. Martinovská Datum: 20.4.2011 10:29

Pomalé změny, třeba tloustnutí a pohodlnost, jsou jistě hrozba - ale s tím genofondem jsem se skoro urazila. Jak ví autor, že chytřejší lidi mají míň dětí? Není to spíš nedostatek skutečné moudrosti těch "chytrých" - není to tak, že ti prostší jsou poslušni základního instinktu přírody nebo svého těla, "rozmnož se" a ti "chytřejší" či vzdělanější nebo co jsou v tom základním prostě vedle, čili po právu vyhynou, když své geny nikomu nepředají?

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: R. Langer Datum: 20.4.2011 10:48

Chytřejší lidi mají míň dětí už z toho základního principu, že si nepořídí 15 dětí, když solidně (a tím je myšleno i jejich vzdělání) uživí 2. Ale vám a Afričanům možná připadá přirozené a moudré, když vám 10 z těch 15 dětí zhebne hlady a těch 5 zbylých bude nějak živořit. :-P

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: M. Martinovská Datum: 20.4.2011 11:15

No, ve výsledku ovšem těch "Chytřejších" - myšleno spíš vzdělání ubývá - v ČR je dorovnáván počet obyvatel pouze imigrací, to pro vás naštěstí jistě nepředstavuje problém, pro některé však ano. Nějaké vyhynutí v dlouhodobém horizontu vás možná nemusí zajímat, ovšem dotkne se to i vaší peněženky - problém nastává na účtu průběžného zabezpečení - víc příjemců, méně plátců. Když jsme tak chytří, proč to lidem nedochází? Ve Francii mají 2,1 dětí na matku, což je hranice prosté reprodukce, u nás 1,3 až 1,4. Samozřejmě za afičany myslí příroda, my se cítíme jejími pány, když rozhodujeme o omezování početí... ovšem zákony přírody nebo i matematiky jsou dost neúprosné.

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: J. Václavíková Datum: 21.4.2011 20:58

Paní Martinovská, tady se dá sledovat jistá souvislost mezi materiální úrovní určité společnosti a počtem dětí. Čím bohatší společnost, tím méně dětí a naopak. Vzhledem k tomu, že inteligentní lidé bývají socioekonomicky líp postaveni, mívají zároveň méně dětí. Tedy v průměru. Nevím, jestli je to tím, že se člověk zároveň stává egocentrickým a chce si především užívat.

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: P. Sulc Datum: 20.4.2011 20:46

Pani Martinovska, je to i ve skolnich ucebnicich, ze primitivnejsi organismy se vic rozmnozuji. Slon ci velryba ma rocne jedno mlade, mys az desitky. Delnicke kolonie byvaly preplneny detmi, a hospody zase fotry, v bohatsich ctvrtich tech deti nebylo zdaleka tolik a tech putyk take ne.

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: P. Fiala Datum: 21.4.2011 15:02

""Delnicke kolonie byvaly preplneny detmi, a hospody zase fotry, v bohatsich ctvrtich tech deti nebylo zdaleka tolik a tech putyk take ne.""

Dvojice lidí dělník-dělnice je nějaký jiný organismus (živočišný druh) nežli bohatá dvojice? Evidujete ekonomický vliv vládnoucích tříd na život podřízených tříd-člověka, ne vliv přírodního prostředí.

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: M. Martinovská Datum: 25.4.2011 0:36

Pane Šulci, a co problémy s průběžným financováním důchodového zabezpečení způsobené nízkou porodností? To je přece skutečný problém takzvaných "vyspělých západních zemí, ne? My jsme se ve škole ještě učili, že v zaostalejších krajích mají lidé víc dětí, protože potřebují, aby se o ně ty děti staraly ve stáří. To jsou ale  p r i m i t i v o v é, že?  O nás vyspělé pokročilé lidi se přece kdyžtak postará STÁT! A nebo ...ne?

Re: Věci jsou tak, jak jsou:
Autor: P. Sulc Datum: 25.4.2011 0:56

Vazena pani, ty primitivove v dzunglich neplatili statu 30-40% na danich po nekolik desetileti.. Vy je platite, rekneme od 20 do 65 let. To uz by stat mel z ceho platit, kdyby penize neprosustroval za pitomosti a hlavne, kdyby penize neskoncily v bezednych kapsach nenazranych politiku. Jak stale ctu na ceskem internetu, vse je , leckdy nekolikanasobne preplaceno a prace, na stavbe silnic je lajdacka, ovsem cedule u blbych silnic, kdo je stavel soud zakazal, takze:drzet hubu a krok. A jeden mesicni plat pana poslanc by stacil chudakovy pensistovy jiste nejmene na dva roky

Žádná lidská společnost v tom smyslu, jak popisujete, pane autore, neexistje ! Existuje jen spontánní řád lidské interakce !!! Dzp.:
Autor: K. Janyška Datum: 20.4.2011 8:45

Pane Hlubucku, z HIV si nelamte hlavu.:
Autor: P. Sulc Datum: 20.4.2011 2:59

Pokud najste teplous ci drug addict, tak tomu ujdete. A Africa? Tam se i pres AIDS a ohromne massove vrazdeni populace od valky ztrojnasobila a zapadni svet to tam musi zivit a nejen zivit v Africe, rozlejzaji se ty stenice vsude po nasem starem, dobrem svete.. Kdyz jsem se v 38 narodil, populace byla ani ne tri a pul miliardy. Ted je tech miliard sedum. Jak se uzivi ? A co s odpadem? Nejen organickym, ale hlavne prumyslovym. Byvaly zaneradeny reky, ted je to i more. RYby a sejra byl jidlo chudych, ted je jen pro bohate. Takze si z nemocemi nenamahejte hlavu, lidi je "jako $racek", jak to vyjadril klasik Svandrlik, budiz mu zeme lehka..

Re: Pane Hlubucku, z HIV si nelamte hlavu.:
Autor: J. Tachovský Datum: 20.4.2011 7:52

Pane Sulc, Vam asi pravopis moc nerika, ze. Nebo ze byste byl jednim z tech "inteligentnich" emigrantu, kteri se trochu nauci anglicky a zapomenou rodny jazyk, protoze jim hlava vic nez jeden jazyk nepobere ?

Re: Pane Hlubucku, z HIV si nelamte hlavu.:
Autor: P. Sulc Datum: 20.4.2011 20:40

Pane Tachovsky,, nemluvite k veci, jen do me rejete. Takze: polibte mi p.d.l.!

Nestrašte!:
Autor: J. Brunner Datum: 20.4.2011 2:36

Vy budete,myslím,tak trochu dost hypochondr.