20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Eliáš 14.4.2011 19:49

Dotace?

Jakákoli dotace je přelévání peněz všech daňových polatníků do kapes některých z nich. Z dotací žijí úspěšně především jejich rozdělovači. Na žádných dotacích nenaleznete nic pozitivního. Výjimkou jsou dobře prověřené dotace do věcí sociálních a zdravotních.

J. Kanioková 14.4.2011 13:53

Přiznám se, že jsem tohle moc nesledovala,

takže o tom vím jen z tisku. Ale něco se mi tak motá v hlavě, nešéfoval tomu p. Michálek? Který se tak vehementně domáhá návratu na svou funkci? Nekamenujte mě, jestli jsem vypotila pitomost ...

M. Krátký 14.4.2011 9:34

Ano, souhlasím

jak s autorem, tak přispěvateli pode mnou. Vlk = Úřednická byrokracie ČR se nažral a koza je prde...

A tak je to zde se vším

B. Uhlich 14.4.2011 8:39

Nechápu, jak vůbec mohl někdo očekávat....

...něco pozitivního od věci , ve které se hned od začátku angažovala celá "zelená tlupa" v čele s Bursíkem. Prostředky za prodej povolenek (pominu-li celý totální nesmysl této věci) měly samozřejmě jít do průmyslu, který se v největší míře "postaral" o snížení emisí..., a ne si kupovat vděčnost obyvatestva tím, že se jim proplácejí vybrané ekologické projekty. Navíc už celkový systém, kdy pro tento projekt byly vybrány jen tzv autorizované firmy, je na tolik prapodivný, že každý soudný člověk chápe, že zas nešlo o nic jiného než o ryze "český" přístup a postup. Tedy ne, že by nebylo potřeba , aby si občané poněkud zvedli ekologicko-energetický rating svých obydlí, ale dělat to tímhle způsobem je opravdu velmi legrační. Myslím, že daleko prospěšnější by bylo za peníze získané z prodeje povolenek pořídit plošné energetické audity objektů a pak teprve navrhovat nějaká řešení. Takhle většina peněz byla socialisticky uvažujícím obyvatelstvem vyplencána na nesmysly, které do budoucna nepřinesou vůbec nic. K čemu je vám např. kotel na biomasu, když díky tomu, že biomasa vlastně v budoucnu nebude (schválilo se její spalování ve velkém) vám bude kotel k ničemu... a to vůbec záměrně nepíšu o pochybných firmách, které tu zateplovaly jak divé a nikdo se moc nezabývá tím, co se v tom domě bude dít díky "zateplení" za pár let....  a to nepíšu o oknech....kde si myslím, že bude ještě problémů víc než si kdo dokáže představit.

Myslím(a už jsem to tady zmínil), že problém programu "zelená...", není v tom, že by byl apriori nesmyslný, jen ti, co se v něm angažovali jaksi nepochopili, že v první řadě měl sloužit tam, kde jsou energetické ztráty největší - tedy v průmyslu, veřejných budovách a hromadném bydlení obyvatelstva....to by ovšem o celé věci musili rozhodovat ti, kteří tomu rozumí a ne ti, kteří do toho dělají...nebo si myslí, že do toho dělají....  Takhle je jasné, že zas nešlo o nic jiného, aby si někalik vybraných přišlo na své...jak jinak v téhle zemi, že???

P. Rada 14.4.2011 2:23

Dobrá myšlenka s bídnou realizací.

Souhlasím, že po formální stránce nebyl tento program vůbec zvládnut. Říkám to po osobních zkušenostech člověka jemuž soukromá česká firma naslibovala rychlé navrácení investice při nákupu její technologie na ohřev TUV i s montáží. To se psal prosinec 2009. Následovala má investice v hodnotě přes sto tisíc a realizace. Obojí běželo jak na drátkách a doslova za pár měsíců bylo nainastalováno, a funguje dodnes.

Druhou etapu tj. vyřízení formalit k podání žádosti ale bylo potřeba u oné firmy už urgovat ale po dalších dvou měsících bylo i toto dodáno a začal jsem si dělat naději, že prakticky polovina s investice (55tis) se mi jak bylo i přímo se zástupci programu předkonsultováno a přislíbeno vrátí a s navrácenými prostředky budu moci dál disponovat.

Realita byla ale dál taková, že jsem štos cca 30listů A4 dokumentace opakovaně podával postupně do třech poboček bank, které formálně byly akreditované toto vyřídit. Postupně se mi to potřikrát vrátilo po cca měsíci s tím, že v dokumentaci jsou nedostatky ač přejímající v bankách  závady neshledali. Při následné konsultaci nad dokumentací přímo na pracovišti fondu kroutil úředník hlavou nad tím jak je možné, že banky lecos nevědí ač prý bylo na školení příslušných úředníků na toto vyčleněna nemalá suma - a že prý by bylo dobré si na nekompetentnost v bankách stěžovat. Raději jsem však zanesl fascikl přímo už nikoli na nejbližší pobočku ale přímo do ústředí k nejvýše dostupnému úředníkovi. Od podání v popovině lonského roku se mi však složka zpět už nevrátila. Po 5ti měsících ticha jsem ale zas musel urgovat - tentokrát přímo fond.... Počátkem tohoto roku konečně přišla i finální smlouva. Dodnes ale na faktické přidělení dotace čekám.

To, že by za koncem krmení tupého byrokratického aparátu co se na tomto programu přiživuje bylo japonské zemětřesení už mě ani nepřekvapuje a přál bych mu to.

Na druhou stranu ale vlastní ideu programu cením a rád si užívám alespon "levné sluneční" sprchování ke ktrému mě přivedl.

D. Seibt 14.4.2011 9:04

Dobrá myšlenka s bídnou realizací.

Ja dotacim vsech moznych druhu zase tak moc nefandim. Kazda dotace jde pres hromadu uredniku, bank, poradcu a jinych vyzirku, kteri se za tyto penize skoli, delaji se rauty a jine veselice, takze nakonec z toho zustane malo a jeste je v tom neporadek. Mozna by bylo lepsi u nekterych komponent na zatepleni dat treba nizsi DPH. Proste ten impuls udelat mimo stat, ktery umi jen pozirat penize. Ovsem uplne nejlepsi by bylo kdyby to proste bylo vyhodne samo od sebe a bylo by po problemu.

P. Rada 14.4.2011 10:46

Re: Dobrá myšlenka s bídnou realizací.

Já jsem na tom pane Seibl s fandovstvím k dotacím všeho druhu podobně jak Vy. Problém ale vězí nenápadně právě už u toho Vámi zmíněného státního rozpočtu jež je také de facto uměle dohodnutým čerpáním ze společného - tedy rovněž jakousi "dotací" nevýdělečného státního aparátu a služeb zdravotních, školských či bezpečnostních...

Navíc k tomu ale vidím jeden zásadní systémový problém v tocích energií a materiálních hodnot - a sice neobnovitelné zdroje. Ty jsou totiž právě tou s 80% převažující systémovou dotací kterou všichni s nějaké míry přijímáme a na které proto naše společnost dokonce svou podstatou stojí.

Obnovitelnými by se fosily stali možná jen v přeneseném slova smyslu - pokud by totiž jejich využití přineslo zásadně nový technologický prvek, či změnu naší bytostné podstaty tak aby tato  "fosilní hypotéka" byla v dlouhodobém horizontu alespon vyvážena. V opačném případě hrozí systémový kolaps.