18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

SVĚT: Lidumil Kaddáfí

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 13.4.2011 19:10

Tleskám, naprosto perfektní příspěvek

V. Novák 13.4.2011 17:19

No, většina občanů/poddaných

většiny států žijících z těžby surovin, má z prodeje těch surovin prd - zatímco saudská královská rodina za ty příjmy lítá za děvkama a chlastem po světě vlastními letadly. Zásluhu na příjmech má přitom nějaký ten král Abdalah stejnou jako Abdalah z ulice.

I jako spolumajitel ropných polí máte požitky zadarmo - musel jste snad investovat? Furt to platí někdo jiný - a na rozdíl od Araba v SA se něco z toho dostane i k vám.

J. Schwarz 13.4.2011 16:09

Re: Libye sociální ráj? Sotva

Není snad zdarma a bezplatně takřka totéž? Pokud cikán pobírá dávky, žije zadarmo - protože si to neplatí sám oklikou přes daně. Platí to někdo jiný. Pokud  mi zaplatíte, pane Klepale, dovolenou na Tahiti,  budu se tam slunit, z mého úhlu pohledu, "zadarmo" bez ohledu na to kolik vás to přijde. A Kaddáfí  dárečky Libyjcům  financoval z příjmů z ropy takže zase záleží na úhlu pohledu. Pokud  přijmu za fakt že stát /a tedy i ropa/ patří prakticky Kaddáfímu, pak mám benzin prakticky zadarmo a doktory zadarmo. Pokud  si naopak myslím, že jsem spolumajitelem ropných polí a Kaddáfí mne okrádá, jsou ty požitky setsakra drahé. Kapišto?

V. Novák 13.4.2011 12:24

U sousedů v Alžírsku se nechali ukecat

mudrci z USA a západní Evropy a začátkem 90. let tam svobodné volby uspořádali.

V prvním kole suverénně zvítězili islámští fundamentalisté (dneska by se řeklo islamofašisté) - a mudrci zírali s otevřenou hubou, co se jim to kousek od Evropy vylíhlo. Ještě rádi drželi hubu, když vláda volby zrušila. Stálo to ovšem desetitisíce obětí následné občanské války.

Taky si lidi svobodně zvolili někoho, kdo by je o svobodu připravil - a ani se tím netajil.

J. Štrobl 13.4.2011 12:07

Re: Libye sociální ráj? Sotva

V poměru k tomu, jak to tam vypadalo když se dostal Kaddáfí k moci, je to poměrně velký úspěch.

J. Klepal 13.4.2011 12:00

Re: Libye sociální ráj? Sotva

Zase jeden "mudrc", který nerozlišuje mezi zdarma a bezplatně. Zdravotnictví zdarma není nikde na světě, ani v Libyi. I tam, kde nemají peníze, musí šamanovi něco přinést na jeho obživu.

J. Štrobl 13.4.2011 10:48

Re: Jen bych k tomu dodal

Nejen to, ale je to oblíbená trafika pro kamarádíčky partajních hlavounů.

J. Schwarz 13.4.2011 10:36

Re: Jen bych k tomu dodal

Jenže ta byrokracie zdůvodňuje svou existenci potřebami "sociálního státu"... Není šance omezit byrokracii, pokud se nerozloučíme s představou  všeobjímajícího "státu blahobytu" založeného na "vzdělanostní ekonomice"...

J. Schwarz 13.4.2011 10:33

Re: kde je pravda?

Válku zahájil - s Čadem, jedinou zemí, proti které měla šestimilionová Libye šanci vyhrát. Jenže ji prohrál, protože Čad je v mocenské sféře Francie...

J. Schwarz 13.4.2011 10:29

Re: Libye sociální ráj? Sotva

Jenže v Libyi, narozdíl od nezaměstnaného někde v Somálsku, dostane třeba pečivo v obchodě zdarma, zdravotnictví je zdarma... je jistý rozdíl být nezaměstnaným ve Švédsku, v Libyi a v Zimbabwe... V Libyi makají hlavně cizinci, a o nějaké "minimální mzdě" 1000 USD si můžou nechat jenom zdát. Libyjci jsou páni, nechtějí dělat nic než šéfy nebo šoféry. A šofér v Libyi - to je pán...

J. Schwarz 13.4.2011 10:24

Sociální stát je

opravdu "sociální sebevraždou". Solidarita se probudí v čase katastrof nebo válek, kdy všem jde o krk. Proč by měl ale jeden makat aby si "bližní" mohl taky "dopřát" vyhřívaný bazén od Mountfieldu nebo udržet "svébytnost etnika" netuším. Taky to čím dál míň funguje a lidi mají pocit, že se snad mají hůř než za války - alespoň podle žvástů o zbídačování "Lidu", rozšiřování propasti mezi bohatými a chudými a Kellerova evergreenu - úpadku středních vrstev. Teď se všichi mají jako prasata v žitě - a přitom mají furt "blbou náladu", bojí se, že na ně nevybyde místo ve špitále... Po válce bylo mnohem hůř, ale lidi byli optimističtí a hlavně věřili, že si můžou zařídit budoucnost vlastními silami, že jsou vládci svého osudu. To ale jde hlavně v časech zvratů, kdy je zpochybněná společenská hierarchie. Jakmile se ptáci usadí na svých větvích, začíná být boj o společenský status mnohem těžší. Perspektiva, že jeden bude celý život vyrábět zbytečné výkazy a šaškovat před imbecilním šéfem, i když třeba za 50 tisíc málokoho nadchne. Nakonec, jak to proběhlo u nás? Po "revoluci" si zasloužilí pracovníci založili "profesní komory", rozdali si kulatá razítka na základě mnohdy pochybné praxe - aby následně kvůli údajné "ochraně  spotřebitele" zavedli tvrdé zkoušky ve kterých požadují šikanózní nesmysly. Jasně, že nejde o žádnou ochranu spotřebitele, ale obranu proti konkurenci. Vždyť jediný úder kulatým razítkem může vynést slušný peníz. Zato na prstech jedné ruky se dají spočíst lidé, kteří se u jakékoli "profesní komory" dočkali zastání v případě profesního pochybení. To se všichni "kolegové" kryjí.  Evropské společnosti jsou na tom, oproti rozvojovým zemím, se svou mizivou populací ještě dobře - není tu takový tlak na generační výměnu na vedoucích postech jako v Arábii, kde je mladých 50% a práce žádná. A ještě k té Libyi - k čemu jsou jim dolary, když nemají do čeho píchnout a jako musulmani nesmějí chlastat? Nafta za korunu, ale není kam jet?

S. Netzer 13.4.2011 10:20

Libye sociální ráj? Sotva

- GDP - per capita (PPP): $13,800 (2010 est.), country comparison to the world: 84

- Unemployment rate: 30% (2004 est.), country comparison to the world: 177

- About one-third of Libyans live at or below the national poverty line

https://www.cia.gov/library/publications/the-world-factbook/geos/ly.html

K. Křivan 13.4.2011 9:34

Re: Jen bych k tomu dodal

Cikáni nás stojí pár miliard měsíčně.  To taky není částka k zahození.  Vzhledem k tomu, že jedinné co tato částka "produkuje" jsou další a větší množství parazitů, by nebylo špatné toto zarazit.

V. Kain 13.4.2011 8:44

Re: Jen bych k tomu dodal

Je neuvěřitelné jak ve všech městech nabobtnala za dvacet let byrokracie.To jsou daleko větší pijavice než cikáni.

J. Klepal 13.4.2011 8:18

kde je pravda?

V tomto případě pravda nebude jednoduchá, podezřelá je již značně nestandardní britská a především francouzská ochota k válčení, rovněž podezření napojení povstalců na Al-Kajdu nelze podceňovat.. Například již teď je zřejmé, že podstatná podpora povstalců - vyzbrojených i tanky a těžkou technikou - mezinárodními silami se minula účinkem. Původně podle rezoluce 1973, schválené Radou bezpečnosti OSN bez souhlasu dvou stálých členů s právem veta, mělo jít o ochranu civilistů vytvořením bezletové zóny. Takovou rozsáhlou vojenskou akci lze sotva označit jako "opatrnou", vždyť bylo použito několik set raket s plochou dráhou letu a intenzívní bombardování vojenských cílů, až na několik 'omylů' výhradně na straně vládních sil. Výsledkem jsou daleko větší škody a rozsáhlejší utrpení a ztráty civilních obyvatel.

Možná nějakou roli hraje i etnická stránka, původní berberští Libyjci žijící vesměs v kmenovém uspořádání a na druhé straně arabská populace. Pokud jde o vůdcovství Hitlerova typu, především Kaddáfi nebyl zvolen a nezastává žádnou funkci, vystupuje jako ideologický vůdce, a nezahájil žádnou dobyvačnou válku. Výkonnou moc má předseda Všeobecného lidového kongresu. "Volby zde probíhají systémem od komunit, kde všichni voliči zvolí představitele obcí (zpravidla vůdce nejsilnějších rodů v komunitě) a zástupce (volitele – opět na stejné bázi) do voleb v baladii, kde jsou zvoleni představitelé baladie a zástupci (volitelé) do voleb do Všeobecného lidového kongresu" (podle NP M. Janák Datum: 31.03.2011 10:08). Ze stejného zdroje: Čorta se sítí placených udavačů je zdrojem moci.  Po ekonomické stránce si libyjští občané nemohou stěžovat. Je ovšem snahou ústřední vlády vzdělávat a zaměstnávat všechny občany, aby jejich podíl na ropném hospodářství země nebyl jejich jediným příjmem. Jejich aktivita je sledována a pokud se nerealizují v jakékoli práci nebo vzdělávací činnosti, jsou „popotahováni“.

J. Štrobl 13.4.2011 8:15

Jen bych k tomu dodal

Nejsou to jen příjemci sociálních dávek, kdo zatěžuje stát, ale i celý byrokratický aparát. Jak dlouho budeme moci uživit neustále se rozrůstající skupinu úředníků, která tyje při svých platech ze státního rozpočtu rozhodujícím způsobem. Za chvíli budeme mít víc státních úředníků, než lidí vytvářejících nějaké hodnoty. Jak dlouho je stát dokáže uživit? To jsou ti skuteční paraziti.

J. Kilian 13.4.2011 7:49

Re: V interview pro časopis TIME odpověděl Kaddáfí na jednu otázku takto...

no a co na stejnou otázku odpověděli rebelové ?

B. Volarik 13.4.2011 7:25

V interview pro časopis TIME odpověděl Kaddáfí na jednu otázku takto...

Otázka: Proč nepřipustíte svobodné volby?

Odpověď: Lidé by si mohli zvolit někoho, kdo by je připravil o svobody, které jsem pro ně zajistil.

B. Volarik 13.4.2011 7:23

Kdo se má v těch musulmaských idiotech vyznat?

Kaddáfí je za 18, rebelové za 20 bez dvou.

Proč je nenechat pobít se navzájem a smát se zpoza stromu?

P. Vandas 13.4.2011 6:37

Krásně jste to napsal.

Pane Frýborte, tento text se Vám opět povedl. Mluvil jste mi z duše.

J. Brunner 13.4.2011 2:14

Máte,

podle mého soudu,strašlivou pravdu.