19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Brousková 13.4.2011 12:36

Zřídil síť nemocnic..atd?

Žádnou "síť nemocnic" nezřídil. Zřídil jednu nemocnici ve které byla mimo jiné porodnice, nalezinec  i blázinec. Byla zřízena z bývalého chudobince na okraji Vídně a měla si na dva tisíce lůžek patnáct lékařů .I to byla ovšem nevídaná novota. Uherským králem se nikdy korunovat nedal. Jeho osvícenství je mimo pochyb, ale. sám nesnášel jakékoliv i dobře míněné rady a tak celou řadu novot musel vzápětí odvolávat.  Zakázal třeba "svým" poddaným studovat na zahraničních univerzitách. Byl osobně osamělý, bez přátel a nesnášel ani své sourozence . Neměl smysl pro humor a tak s církevními procesími zakázal zároveň i maškarní průvody a jiné taškařice. Jeden jeho výnos například nařizoval kolik svíček smí hořet na oltářích v kostelech. Pověstné bylo i jeho nařízení o pohřbech. Mrtví nesměli být pohřbíváni v rakvích (aby se neplýtvalo dřevem), ale jen zašití do lněného pytle. Rakev byla putovní, na každou farnost jedna. V té jen nosili nebožtíky na hřbitov. Jeho "proticírkevnost" neměla nic společného s ateismem, jen se nechtěl s církví dělit o moc. Sám byl věřící katolík. Zastával názor, že každý věřící by měl dojít do svého farního kostel nejdéle po hodině chůze.Vydal i výnos, že každý věřící, který nepříjde na dopolední bohoslužbu se musí dostavit na odpolední křesťanskou výuku. Proto byly založeny stovky nových far a postaveny v nich kostely.  Celý život miloval armádu a vojenství. Nikdy si neoblékl nic jiného než vojenskou uniformu. Jeho reformy byly jednoznačně pokrokem, ale těsně před smrtí najednou odvolal všechny své reformy týkající se Maďarska. Jeho nástupce Leopold II potom ponechal v platnost všechny jeho ostatní humanitní  reformy. Svého předchůdce a bratra Josefa II, popsal v jednom ze svých dopisů takto: "Císař je se vším nespokojený a špatně naložený.Chce každou věc prosadit podle svého, bez odporu, námitek a potíží. Když není hned po jeho, má okamžitě špatnou náladu. Mluví jen o sobě, vychvaluje jen sebe,  všechno si připisuje a všechny kolem tím popuzuje".

P. Andrle 13.4.2011 12:59

Re: Zřídil síť nemocnic..atd?

Máte pravdu, dalo by se toho napsat ještě stokrát více pro a proti,  nicméně nějakou tu reformu uskutečnil, zatím co se u nás o reformách jenom žvaní. O to mi šlo. Konec konců, když začnu číst Váš přispěvek od konce, vůbec mi nepřipadá, že se týká císaře Josefa II.

J. Pašek 13.4.2011 16:17

Re: Zřídil síť nemocnic..atd?

dodávám 2 přitroublé . . . . Císař Josef II uvalil embargo na dovoz zázvoru . . . Když pekaři remcali, že je do důležitá přísada do pověstných perníků, vydal nový zákon = Zákázal péct perníky . . . . Castrati = vyřezaní zpěváci? Vydal zákon, co jak douho smějí zpívat, aby si nepoškodili hlasivky . . .

Ten zákon o zákazu pochovávat mrtvé v zašitém pyti a ne v dřevěné rakví a kolik lopat vápna se na pytel muselo hodit? . . . Ten přitroublý zákon si zrušil už sám. Mozart zemřel cca 1 rok po smrti Josefa II a jak se pochovávalo v tom pytli nám ukázal Miloš Forman ve filmu Amadeus . . .  Nedochovala se zpráva jak a kde Mozarta pochovali, a tak ta hřbitovné scéna je zřejmě historicky nepravdivá . . . Ale film nám nechal nahlédnout do jednoho zákona, který zavedl a později zrušil . . .

Josef II byl jediný z císařů, kdo uměl obstojně mluvit česky . . .

B. Brousková 13.4.2011 19:32

Re: Zřídil síť nemocnic..atd?

Mozart byl sice pohřben v hromadném hrobě , ale v rakvi. Hrobař si polohu rakve zapamatoval a později z ní odcizil Mozartovu lebku.Jenže se ukázalo, že se zmýlil a lebka asi  patří někomu jinému, protože genetické srovnání vyloučilo příbuznost Mozarta  s jeho prokazatelnou tetou, jejíž ostatky byly za účelem porovnání DNA exhumovány.Pohřby v pytlích zrušil Josef II asi za půl roku po vydání původního nařízení. Skutečná  "vratná" rakev také vypadala jinak než ta ve Formanově filmu. Josef II byl monarcha na svou dobu velice pokrokový, ale byl to pořád jenom absolutistický despota, který sice byl ovlivněn osvícenstvím, ale  určitě by se  nechtěl dělit o moc s nikým jiným. Představa, že by v dnešní době pomohl s dnes potřebnými reformami asi nebude příliš objektivní. Jeho současníci ho hodnotili jako člověka nepříliš bystrého, jako ostatně většinu Habsburků. Krásně ho zhodnotil ve svých "Pamětech" i Casanova. "Jeho" reformy byly uskutečněny i v okolních státech a bez jeho přičinění. Což sice nesnižuje jeho význam, ale jeho nadšená glorifikace u nás, je tak trochu přáním vydávaným za skutečnost. Byl člověkem své doby, ale byl to pořád Habsburk.

J. Pašek 13.4.2011 21:52

Re: Zřídil síť nemocnic..atd?

Vono se z toho střílet nebude . . . Říkalo se jim "vÝSYPNÉ RAKVE" a já mám za to, že to bylo něco hodně podobného, co použil puntičkář Forman v tom filmu pohřít Mozarta . . . . Dodnes se neví, na jakém místě byl "hozen" do toho hrobu . . . Důležité je, co nám zanechal . . .Což je milionkrát více, než co Josef II . . .

J. Vozábalová 13.4.2011 10:03

Rušení klášterů

Ke tvrzení, že nebyly rušeny kláštery zabývající se vzděláváním bych měla přece jen výhradu, byť s obsahem článku velmi velmi souhlasím.

Byl zrušen i cisterciácký klášter ve Zlaté Koruně, který se prokazatelně vzděláváním zabýval. Poměrně rozměrné tabule - obrazy, pomocí kterých byly děti názorně seznamovány s mnohými oblastmi života, se zachovaly v klášteře dodnes, jsou součástí prohlídkové trasy. "Zlatokorunská škola" byla ne svou dobu mimořádně pokroková a zrušení kláštera samozřejmě znamenalo i její zánik se všemi neblahými důsledky.

Jinak, co se úřednictva týče, něco o tom vím, sama jsem byla ve veřejné správě posledních 20 let. Nechci se úředníků nijak zvlášť zastávat, ale obrovské množství všelijekých nařízení, kterým musí podřízené úřady vyhovět, znamená, že původní poslání úřadů - tedy veřejná služba, služba občanům - se pomalu ocitá na vedlejší koleji. Úřednictvo je nuceno se zabývat stále větším množstvím různých hlášení, tabulek, analýz a podobných záležitostí, které jsou po jejich úřadě požadovány  některým z úřadů nadřízených. Samozřejmě, že ne všichni, mnozí se skutečně věnují práci "pro lidi", ale těch, kteří se v úřadě zabývají prakticky pouze prací pro úřad je čím dál víc. Každý ten požadavek má a musí mít samozřejmě oporu v legislativě, takže se nedá obejít. Tam vidím zakopaného psa - nebude-li povinnost stále "něco hlásit", ubude úředníků, a to velmi. Kéž by na to mysleli naši milí zákonodárci.    

F. Matousek 13.4.2011 10:01

pan Bátora a Pepík druhej

Pan Bátora ve svých srovnáních rekl:

"Je mi blizsí Frantisek Josef I, nezli Josef II. "  Proto se domnívám, ze pan Bátora oprávnene nemá na zádném ministerstvu co pohledávat.

Díky autorovi za clánek!

Josef II, pres mnohé nepovedené a unáhlené reformy, prokázal civilizaci neuveritelnou sluzbu a byl positivní, prospesnou vyjímkou mezi státníky své doby! Dnes mu mnozí odpurci vycítají, ze chtel Germanisovat. Ze chtel povinne zavést nemcinu na úradech. On ale mel vizi jednotné reci, tedy opet geniální nápad, aby se v jeho zemi vsichni rádne domluvili jednou recí !  Mela to být Madarstina, nebo Cestina? Nevtipkujme!.

Mela to být Nemcina a je skoda, ze mu predcasná smrt zabránila se tomuto projektu více venovat. Kritizovat ho za to dnes mohou jenom naprostí hlupáci.

J. Kočí 13.4.2011 8:49

Není to jen česká specialita

Doporučuji Zákony profesora Parkinsona, kde jsou přesvědčivě vysvětleny důvody nárůstu úředníků.

K. Kužel 13.4.2011 5:45

A pak že není pokrok!

V době, o které pan Andrle píše, byl jediný osvícený panovník. Teď jich máme v Bruselu stovky!!

J. Pašek 13.4.2011 1:53

Coby cásař samovládce vydal 6 000 výnosů a 11 000 zákonů . ..

nepohodlné, nedomyšlené a nedopečené zase šmahem rušil . . .  Tu židů novou "svobodu a toleraci" jeho následník, brácha císař Leopold II, jim pěkně okleštil a Josefa mnoho zákonů krajcvajc zrušil, a hlavně ty, ktré se týkaly katolické církve na kterou měl Josef pifku  . . .