28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

FEJETON: Vlna blbosti

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 15.4.2011 13:28

Posměšky verzus realita.

Realita je zjevně taková, že projektant, provozovatel i kontrolní systém dohledu JE Fukušima zanedbal míru vyššího zajištění odolnosti u bezpečnostně klíčových záložních disel zdrojů u JE a navíc i funkčnost odvětrávání u všech reaktorů pokud se dostanou do komplikované situace s vnějších příčin.

Pokud by totiž v místě havárie přežil alespon jeden diselagregát z šestice - třeba jen asymetricky umístěný na kopečku za elektrárnou - mohlo se dnes naopak asi spekulovat o neobvykle vysoké celkové kvalitě konstrukcí i u staršího typu JE.

Toto a další profesionální pochybení pokud by bylo alespon následně, zřetelně a zavčas na veřejnosti pojmenováno a chyba či vina nebyla sváděna zejména na neobvyklou přírodní nahodilost - která sama o sobě může přivádět na hranici mystiky - pak by se dalo zásadním způsobem předejít lidové tvorbě spekulací, fantazírování, "Mašíblu" a dalších bludných projevů.

Posměšky na adresu "vlny blbosti" v těchto případech proto nemohou už s principu kompenzovat chyby profesionality.

Je také otázkou do jaké míry je oprávněná naše dnešní technokraticky odůvodnitelná pýcha lidské nadřazenosti a civilizační úspěšnosti bez dlouhodobějšího nadhledu,

M. Stuchlik 15.4.2011 23:09

Re: Posměšky verzus realita.

nejde o chybu profesionálů, ti splnili zadání. Chyba je v zadavatelích, že nepočítali s 10m tsunami. Ale předpokládejte ji ...

P. Rada 16.4.2011 0:23

Re: Posměšky verzus realita.

Pokud by to bylo jak říkáte pak by zničeno bylo kde co - ale elektrárna bez zjevných trhlin přečkala jak zemětřesení tak nápor vody... Jen právě energetické zálohy na dochlazování systematicky všechny selhaly. Navíc nebyl ani max příliv ani větrná bouře navyšující hladinu....  Toto vše se stalo v seismicky dlouhodobě aktivní oblasti kde se s nasčítáním vlivů počítat musí. O absenci odpovídajícího odvětrávání a umocněných škodách po prakticky zbytečných explozích vodíku nemluvě. Na eventualitu výpadků napájení se vždy systém navrhuje a právě nejkritičtějších zálohy se i násobí. Četnost a sled výpadků ale hovoří zcela výmluvně o systémovém nedostatku.

Při simulování nehod se musí pravidelně dělat celé řady nahodilostních testů na nejrůznější vlivy a podle jejich výsledků upravovat odolnost - včetně chyb obsluhy....

Nelze ekonomicky chránit stovky kilometrů pobřeží ale lze chránit jednotlivá strategicky významná zařízení a právě s minimálním nákladem oproti riziku škod. Nevyhodnocuje se na výšku vlny ale na možné dopady tak aby ochrana byla ekonomicky adekvátní hrozícím následkům  - to v hustě zabydlených oblastech plattí tuplovaně.  A i kdyby bylo po Vašem pak i zadavatelé jsou přece také profesionálové.

Osobně mám za to, že japonci paradoxně doplatili na svou pečlivost a tradiční disciplínu která jim prostě nedovolila zavčas zdravě zapochybovat o kriteriích, úplnosti testů či věrohodnosti autorit.