19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Šejnoha 18.2.2011 0:56

Re: Podstatnější, než jednat

Izraeli by stačilo, aby ho celý svět neustále   nefackoval. Obrazně  řečeno. 

Stačí se podívat na  mapu, aby  bylo soudnému  pozorovateli jasné, komu jde  o život. Zda  Židům nebo  Arabům !?  A zda  má slabší právo na obranu ?

J. Šejnoha 18.2.2011 0:52

Proč Západní podpora Egypta ?

Postihlo je  zemětřesení ?  Tsunami ? Jsou snad všichni retardovaní ?  Že jsou zaostalí, chudí a  přespříliš  hyperaktivně  se množí ?  Tak  by jim spíš měli  pomoci jejich muslimští bratranci tonoucí v ropném bohatství. Ti  nevědí kam s  přebytečnými penězi.

Ostatně, ať si Atrabové doma  dělají  co uznají za vhodné.

Naše  starost je jediná, aby  neexpandovali, i se  všemi svými problémy, do EU. Máme  svých starosatí až nad hlavu i bez  nich.

Bohužel se obávám, že z EU  pomatených politiků to  chápe  málokdo. 

J. Urban 17.2.2011 22:14

Podstatnější, než jednat

s islamisty, by bylo podpořit všestranně Izrael. Ale toho se od zdegenerované a zmuslimatělé EU nedočkáme. Bůh ochraňuj Izrael - a hned potom nás!

V. Novák 17.2.2011 16:56

Rozhodně vím dost o AKP, abych věděl, že NENÍ fundamentalistická.

Je to koneservativní, ekonomicky liberální, centristická strana - tedy nic moc pro mě levičáka. Ale v každém případě jsou výsledky jejího vládnutí po všech stránkách pozoruhodné.

Náboženské složení členstva AKP se mi zjistit nepodařilo - ale v zemi, kde je oficiálně 97% praktikujících muslimů a 0,2% křesťanů, asi moc velké zastoupení křesťané nikde mít nebudou. Čistě statisticky - mimo křesťanské komunity.

Co jste chtěla dokázat odkazem - a proč jsem dle vás vedle s věkem Muslimského bratrstva, netuším. Ani jak vaše tvrzení souvisí s citovaným článkem.

V. Novák 17.2.2011 16:44

Turecko začalo vzkvétat zhruba

od začátku tisíciletí. Do té doby to byla obyčejná orientální země, vojenský a policejní stát, který utlačoval, resp. vůbec neuznával národnostní menšiny. Demokracie tam byla taková, jakou si představovala armáda a na třetině územá vládl vyjímečný stav. Policie běžně v rámci výslechů mučila a zrovna tak bylůy běžné drakonické tresty za politickou činnost nelíbící se armádě.

Začátkem 90. let byl Istanbul chaotické, špinavé město zahlcené auty a s celými čtvrtěmi polozbořenin. Lidé, kteří  při zemětřesení přišli o bydlení, bydleli léta letoucí v provizoriu, přestože jim vlády slibovaly pomoc.

Ještě v polovině r. 2001 se mě udivení mladí Turci na hranici v Edirne vyptávali, proč proboha jezdí Evropan do Turecka, když oni se snaží vypadnout jak můžou. Dnes na takové nenarazíte - ne kvůli islámu, ale kvůli ekonomickému pokroku. A z něj vyplývající národní hrdosti. Ne nařízené jako za vojenských vlád.

Kdo byl v Istanbulu před 20 lery a teď - pozná památky, ale ne město. Totéž platí pro Turecko jako celek, stavbu infrastruktury, i rozvoj kurdských, dříve úmyslně zanedbávaných oblastí.

Bohužel, bohužel říkám jako ateista - v Turecku začal rozkvět ekonomický i lidskoprávní až za umírněně islámské (ne islamistické!) vlády.

S. Netzer 17.2.2011 16:01

Re: Doporučuji nenadužívat termín "islamista" a "islamismus".

O křesťanské demokracii toho asi moc nevíte, když tak lehkovážně srovnáváte fundamentalistickou AKP s CDU/CSU. CDU/CSU má 2000 muslimských členů. O čem to asi vypovídá, a kolik křesťanů má asi ve svých řadách AKP, co myslíte?

S tím "dědečkovským věkem" Muslimských bratrů jste taky pěkně vedle.

http://zpravy.idnes.cz/arabove-na-barikadach-vzhlizi-k-turecke-polarce-ankara-je-pro-ne-vzorem-1zs-/zahranicni.asp?c=A110217_095521_zahranicni_aha

R. Langer 17.2.2011 15:43

Re: Doporučuji nenadužívat termín "islamista" a "islamismus".

To Turecko začalo vzkvétat zejména díky zavedení těch zákazů...

B. Rybák 17.2.2011 14:45

Re: Výborný článek!

Souhlasím. Je to realistický pohled na neuralgický bod světa.

V. Novák 17.2.2011 13:56

Jinak souhlas -

ať se nejevím jako remcal. Dobrý článek.

V. Novák 17.2.2011 13:55

Doporučuji nenadužívat termín "islamista" a "islamismus".

Dosud se používal pro označení radikálního až militantního politického islámu, případně jeho stoupence. V tomto smyslu v Turecku rozhodně islamisté nevládnou - vládne tam umírněná muslimská strana, ani radikální, ani militantní, která se snaží spíše o odstranění zákazů, jež vůči islámu zavedla armáda. A je to strana, pod jejímž vedením Turecko vzkvétá - což nelze rozhodně říci o předchozích vojenských nebo pseudocivilních, armádou ovládaných vládách. Vzkvétá nejen co do ekonomiky, ale i občanských, menšinových a obecně lidských práv a svobod.

Turecká vládní strana je srovnatelná s umírněně křesťanskými stranami v Německu - a bylo by pro ni urážkou srovnávat ji s polskou PiS. Přesto nenazýváme PiS "katolicistickou" stranou.

Projeví-li se  Muslimské bratsrtvo v Egyptě jako islamistické, je otázka. Zatím nemělo možnost se otevřeně projevovat nijak, protože po otevřeném projevu byl dotyčný okamžitě zavřen. Je to organizace v dědečkovském věku a mnozí její představitelé rovněž. To není Al-Kajdá - "sekáč, mladej, co se nezakecá". Jedno můžeme předvídat se značnou jistotou - s vahhábitskou, salafijskou Al-Kajdou má MB společné jen vzájemné antipatie. Antipatie arabské, jižanské, tedy mocné.

Mimochodem - zmíněné křesťanské patriarcháty vznikly v Římské říši, jež byla v době jejich vzniku suverénně pohanská. Proč tedy zmiňovat Řeky nebo křesťany, když zrovna tak by se zmíněná území mohla nazývat "okupované římské teritorium"? A co "okupované pelištějské území"? Co  "kanaánské"?

L. Severa 17.2.2011 13:48

Re: V dnešní Mf Dnes

oprava: Představitel MB

R. Tichý 17.2.2011 12:15

Re: Výborný článek!

Souhlasím. Věcné shrnutí bez patrného úmyslu stranit někomu.

L. Severa 17.2.2011 10:47

V dnešní Mf Dnes

je článek, ve kterém autor uvádí, že Muslimské bratrstvo reprezentuje smiřlivou část islámistů. V podtitulu  je uvedeno " MB a násilí nejdou dohromady". Představitel MF prý odsoudil teroristický útok z 11.9. 2001 jako "strašlivou událost proti všem lidským a islámským normám". Podle autora vznikla al-Káida o 60 let později než MB, navzdory tomuto bratrstvu, založenému v 20. létech 20. století. U. bin Ládin MB nemůže vystát.

Autor: Šádí Shanaáh, výzkumník Pražského institutu pro globální politiku.

K. Kužel 17.2.2011 9:40

Výborný článek!