24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ráž 2.2.2011 11:40

Revoluce (válka) = hlad

Kamarád, historik specializující se na Balkán řekl v době Srbsko-Bosensko-Chorvatské války tuto krutou větu:Za to,že tato válka trvá tak dlouho a způsobuje tolik utrpení může západní humanitární pomoc.(Muslimské státy svým souvěrcům v Bosně a později v Kosovu neposílaly potraviny, ale bojovníky a zbraně!!!) Balkánské národy mají daleko silnější vazbu na rodinu (matka,děti)než středoevropané.Kdyby na Balkáně nebylo co jíst,a bojovníci všech stran by viděli své děti hladovět, vyměnili by zbraně za pluhy a válka by dávno skončila.Nemá cenu tento výrok rozebírat, ale připomněl jsem si jej v souvislosti se zcela zákonitě nastalým nedostatkem potravin v Tunisu, Egyptě a jiných arabských zemích, což bude zákonitý následek demokratizačního vzepětí Arabů. Po upadnutí turistického ruchu,odchodu evropských specialistů i kapitálu (kdo jej má uteče)a s rozvrácenou ekonomikou nebude čím platit především za dodávky potravin. Takže vzniknou jen dvě možnosti: a) Rozsáhlá humanitární potravinová pomoc z Evropy a USA, jako vždy,když se někde mimo Evropu a USA nějaký idealista pokouší naroubovat demokracii euroatlanského typu, popřípadě kde si to mezi sebou rozdají místní mocenské skupiny nebo b) nastane totální náboženská válka, kterou zahájí zablokování Suezského průplavu. Mimochodem: Třicetiletou válku nevyhráli ani Katolíci, ani Protestanti, ale vítězem byl hlad a mor, který zdecimoval 60% obyvatel Evropy a tak nebylo kde válčit ani s kým. Arabům to nepřeji, ale kdo chce kam...ať si také sami poradí jak zpět. Irák, Afganistán, Zimbabwe, Kongo a pod. by mělo být pro nás dostačujícím mementem, že k demokracii lze dospět dlouhým civilizačním vývojem při kterém proteče mnoho krve a stojí hodně potu a dřiny ne z pozice idealistického snění a různých humanitárních pomocí. Je to kruté, ale historie nás poučila, že to jinak nefunguje.

J. Šejnoha 1.2.2011 23:27

analýza skvělá

Bohužel ty  muslimské náboženské války, kterými si musí projít, se díky  hlouposti našich  multikulturalistů a  korektních politiků  přelijí do  Evropy.

P. Jášek 1.2.2011 19:57

Dobré,

ale já, jako malthusián se nedivím!

K. Janyška 1.2.2011 20:38

Re: Dobré,

Malthusiánský problém je zcela vymyškený a neplatí ! Dzp.

P. Jášek 1.2.2011 21:08

Re: Dobré,

Chcete říci, že to, jestli je na světě 1 miliarda nebo 8 miliard lidí, je jedno?

J. Kanioková 1.2.2011 19:27

výborný článek,

je to o obavách z tamějšího vývoje. Arabské země jsou přelidněné mladými rozhněvanými muži, kteří doufají, že když svrhnou své diktátory, nastane ráj. Nenastane, ekonomika je neúprosná, prosperita je přetěžký úkol na desetiletí.  Takže za čas budou ti mladí, dnes rozhněvaní dost zklamaní a přijde další revoluce. Byl by zázrak, kdyby se to udrželo uvnitř hranic, když ty tam nejsou pro jazyk a víru žádnou překážkou. A fundamentalisti budou přikládat pod kotel - za vaši bídu může USA, Izrael, atd. Pokud je tam negramotnost velká, budou to brát jako návod. Nedělám si o tom vývoji moc iluze a bojím se o Izrael

P. Fiala 1.2.2011 17:37

Přelidnění

V Praze je kolik obyvatel na km2, či v NY či Hongkongu, Tokyu? Vědci a inženýři spolu s techniky a byznysmeny dosud vždy reagovali na změny prostředí. Tuším, že vyřešíme i klimatické změny, tím, že se přizpůsobíme. Kdopak dnes ví proč lítáme do kosmu, či na Měsíc, a víme již spoustu věcí i o ostatních planetách? Rozloha oceánů je rovněž obrovská. Čeho musíme mít dostatek je energie. Jak víme aplikuje se v současnosti FotoVoltaika a není to náhoda, že EU má nejvyšší využití. FV je jakoby stvořena pro ekonomicky zaostalejší země kolem rovníku, kde svítí Slunce nejvíce. Též termojaderná fuúe je slibný EU vynález. Je třeba mladé generace vzdělávat k přemýšlení nejen k memorování, což se dá mnoha státním vzdělávacím systémům zazlívat.

V. Hošek 2.2.2011 6:19

Re: Přelidnění

pane Fiala, v celem vašem kontextu jeden blábol stíhá druhý.

J. Mrázek 1.2.2011 16:55

Jak zajistit TAMNÍ řešení JEJICH problému?

Přenos téhož přes Středozemní moře by znamenal "rudé moře" v pudu sebezáchovy Evropou realizované ... a následnou nezvládnutelnou eskalaci... "bude to zajímavé období", se obávám....

J. Pašek 1.2.2011 15:39

Muslimské Bratrstvo = radikální organizovaní mohamedáni v Egyotě . . .

jsou tam v té jejich "touze po demokracii" ve velké módě coby hlas "lidu" = lůzy . . . Otevřeně požadují, aby Egypt  ucvaknul dodávky zemního plynu do Izraele a připravit Egypt pro vítěznou válku proti Izraeli . . . . 

Irán se už nechal slyšet a mne si ruce, že to v Egyptě dopadne a bude mohamedánský ráj na zemi jako je v Iránu . . .  a světu nic jiného nezbývá než jenom čumět a mudrovat a doufat. . .  Pokud toho nedostaku tam jídla? Všimnul jsem si ani jeden z demonstrantů podvyživený hubeňour, ba naopak . . .  Něco jako Československý demonstrující riff-raff v 1948 . . .  

H. Lukešová 1.2.2011 18:11

Re: Muslimské Bratrstvo = radikální organizovaní mohamedáni v Egyotě . . .

Je to zlé.Muslimští bratři chtějí válku, Mubarak by měl rebélii rozdrtiti, ale záleží na čí stranu se postaví armáda.

J. Pašek 1.2.2011 19:27

Re: Muslimské Bratrstvo = radikální organizovaní mohamedáni v Egyotě . . .

Zakuklený komunista generl Ludvík Svoboda = ministr národní obrany odmítnul poslušnost prezidentovi E. Benešovi   . . . . Armáda tehdy měla pár "houknout" do té pomatené rudé lůzy a k rudému puči by nedošlo   . . . .  Armáda v Egyptě by měla pár "houknout" do té pomatené lůzy a bylo by po demonstracích . . . Mubarak odstoupí, militantní mohamedánská "strana"  = Muslimské Bratrstvo dostane většinuhlasů, která dekretem odstraní sekulární politické strany a Izrael, USA s EU budou mít o zábavu vystaráno . . . .

H. Lukešová 1.2.2011 21:26

Re: Muslimské Bratrstvo = radikální organizovaní mohamedáni v Egyotě . . .

Máte pravdu, bude legrace... Jenže EU si říká, že se jí to netýká, že je to problém jen Izraele a nebo USA, ale to se mýlíme.

P. Jášek 1.2.2011 19:55

Re: Muslimské Bratrstvo = radikální organizovaní mohamedáni v Egyotě . . .

Nerozdrtí, protože Západní neomarxisté mu to neumožní!!!

S. Netzer 1.2.2011 10:30

Že

se demokracie nemůže uchytit v muslimských zemích, je fakt, který ale není důsledkem populační exploze. Podobnou populační strukturu má miliardová Indie (http://en.wikipedia.org/wiki/File:Median_age.png,   http://en.wikipedia.org/wiki/File:Countriesbyfertilityrate.svg) a přesto je parlamentní demokracií.

S principy demokracie inkompatibilní náboženská nauka, a v mnohých muslimských zemích existující kmenové struktury jsou největšími překážkami.

Pro muslimy je vzorem slučitelnosti islámu s demokracií, nejlidnatější muslimský stát Indonésie, se svou prezidiální demokracií.

P. Čech 1.2.2011 10:47

Re: Že

Aby mohl být jakýkoliv systém označen za parlamentní, lépe řečeno zastupitelskou demokracii, musí být především demokracií. Takovýto systém není zaveden nikde na světě a v Indii už vůbec. Jediná země, která to myslí se zastupitelskou demokracií vážně a skutečně se jí blíží je Švýcarsko. Blíží se k ní, to neznamená, že ji má. Je nutno si uvědomit, že pokud přidáváme k nějakému pojmu přívlastek ( k pojmu "demokracie" přívlastky typu parlamentní, prezidiální, ale i lidová, socialistická, sociální či jiná), nesmí tento přívlastek potírat význam tohoto pojmu. Zatím všechny používané přívlastky, vyjma "přímá", "nepřímá" "zastupitelská"či "občanská" pravý význam tohoto pojmu potírají a vylučují. Právě proto se nemůžeme hnout z místa.

S. Netzer 1.2.2011 11:07

Re: Že

Váš názor nemá s tématem článku, kterým je deficit demokracie v muslimských zemích, nic společného.

http://www.danielpipes.org/5517/a-democratic-islam

P. Čech 1.2.2011 11:40

Re: Že

Jestli jste si nevšiml, tak zde nereaguji na článek (na ten reaguji níže), ale na Váš příspěvek.

P. Fiala 1.2.2011 17:21

Re: Že

Určitá výhoda aktivních lidí proti neaktivním lidem je v tom, že ti aktivní dodážou zdánlivě nemožné. Jistě známe paradox želva-Achiles. Pokud jen o tom přemýšlíme v mozku, jsme vedle.Stačí konat v reálu a výsledek se dostaví.

P. Čech 1.2.2011 10:03

Svět není jiný než v 19. století.

Svět je stejný, jen lidé jsou jiní. Lidé ohlupovaní církvemi (nejen muslimové). Nejen církvemi v pravém slova smyslu, ale i různými ismy (kapitalismus, socialismus, komunismus a j.) a jejich nositeli - politickými stranami a politiky, což v podstatě jedno jest. V jednom má autor pravdu, ikdyž to neříká rezolutně. Svět je přelidněný a z tohoto jediného důvodu se řítí do záhuby. Je nutno si uvědomit jedno. Nic na světě, bez absolutní destrukce podstaty nemůže růst do nekonečna. Ani ekonomika, ani hospodářství a konec konců ani počet lidských jedinců. Lidé jsou ovšem nepoučitelní. Zejména ne z historie, ať již známé či takové, kterou neznají a znát nechtějí. Připustíme-li pravé důsledky přelidněnosti v dějinách, byly tyto katastrofami, byť známými - místně omezenými, nebo i globálními, z nichž se ovšem nechceme poučit a stále setrváváme v mylném vzývání růstu čehokoliv. Výsledkem nemůže být nic jiného než katastrofa. Katastrofa mnohem větší, než jakou lidstvo zná. Zánik lidstva jako druhu. Zánik dominantního druhu, jaké ovšem také jsou z historie známy. Jen se poučit.

D. Nowodny 1.2.2011 15:57

Re: Svět není jiný než v 19. století.

Myslim, ze se mylite- lide jsou stejni a minulost se opakuje. My lide, nejsme schopni se poucit z chyb minulosti.a tak se vsechno opakuje s ruznou rychlosti  a v ruzne podobe.

P. Čech 1.2.2011 17:05

Re: Svět není jiný než v 19. století.

Veškerá rozumná činnost lidí (myšleno činnost na základě myšlení) v minulosti i současnosti směřovala a směřuje k vytváření oné minulosti i současnosti, jako časového úseku. Tedy, neopakuje se minulost, ale její projevy, tvořené lidmi. Lidé jsou stejní, pouze disponují větším či menším stupněm poznání. Chyby ovšem dělají stejné a to proto, že nejsou ochotni se z nich poučit. My, lidé, schopni poučit se z našich chyb v minulosti jsme, nejsme však ochotni. Nejsme ochotni proto, že rádi podléháme demagogickým žvástům samozvaných "vůdců", ať jimi jsou jedinci, či skupiny, králové, různí diktátoři, církve, politické strany a jejich představitelé. Všichni tito vyvíjejí svou činnost pouze pro své obohacení a touhu po moci. O nic jiného jim nikdy nešlo a nejde ani nyní.

K. Krbálek 1.2.2011 9:34

ano, za všechno může pan Vlk

tak ať to taky napraví...

K. Janyška 1.2.2011 8:47

V muslimském světě stále ještě neprobíhá kalkulace v životech ! Jsou to země s nízkým stupněm civilizace ! Dzp.

S. Netzer 1.2.2011 9:58

Re: V muslimském světě stále ještě neprobíhá kalkulace v životech ! Jsou to země s nízkým stupněm civilizace ! Dzp.

Kecáte!

Civilizace postupuje i v arabském světě a šíp času zrychluje následkem multiplikace z přímé komunikace ! Dzp.:

K. Janyška 1.2.2011 20:40

Re: V muslimském světě stále ještě neprobíhá kalkulace v životech ! Jsou to země s nízkým stupněm civilizace ! Dzp.

Gunther, nepastovat mé myšlenky ! Dzp.

M. Zavala 1.2.2011 6:11

bohuzel, demokracie NEVYCHAZI z krestanstvi natoz zidovstvi

ale z  RECKA. a taktez Rima, ale ten to jen okopiroval z Recka, i kdyz te demokracii dali jinou dimenzi. Nebyt jich tak by krestanstvi bylo to same jako Islam. Ve stredoveku byvala Cirkev Svata horsi nez TEHDEJSI Islam, diky renesanci a vracenim se do reckych a rimskych tradic jsme odstavili Cirkev na druhou kolej a casem jsme se demokratizovali.

J. Chládek 1.2.2011 6:53

Re: bohuzel, demokracie NEVYCHAZI z krestanstvi natoz zidovstvi

Bla bla.

K. Krbálek 1.2.2011 9:37

Re: bohuzel, demokracie NEVYCHAZI z krestanstvi natoz zidovstvi

bohudík, že demokracie nevychází z křesťanství, je totiž mnohem univerzálnější, viz její přijetí Japonskem, Koreou či Tchajwanem - žádný čínský potentát mě nepřesvědčí, že orientální despocie je nejlepším způsobem vlády v Číně a že se to prostým lidem líbí.

V. Běhal 1.2.2011 10:11

Re: bohuzel, demokracie NEVYCHAZI z krestanstvi natoz zidovstvi

Řecká demokracie platila jen pro svobodné, v Římě pro Římany. Až křesťanství hlásalo, že všichni lidé jsou si před Bohem rovni a že mají být sobě bratry a milovat se navzájem. I řečtí filosofové považovali barbary za zrozené, aby sloužili jako otroci a černochy za křížence lidí s opicemi.

Ve středověku katolická církev pomocí klášterů obnovila znalosti antiky a díky učení, že Bůh stvořil svět, dal hmotě pevné zákony, kterými se řídí a ne vrtochy všelijakých bohů, umožnil vznik moderní vědy. V renezanci se začalo vracet pohanství, víra ve velkou moc ďábla, satanismus, astrologie, čarodějnictví a nadřazenost vladařů nad Bohem danou morálku,což vedlo k absolutismu.