19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

FEJETON: O vlastenectví

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Sulc 22.1.2011 1:37

Do skoly jsem zacal chodit ve 44 roce

a nemcina byla od prvni tridy. Pamatuju: "byla jedna mutter, matka, prodavala aple, jabka etcetc" Byla velka chyba, ze se z nemcinou prestalo. Takto vznikl narod tupcu, kteri neznali reci, diky tomu ze se je neucili uz v mladem veku, meli potize pri uceni uz jako dospelci. A kdyz Cech prekrocil hranice, cumel jako trouba. Pro generaci nasich rodicu, kteri se narodili za R-U to byla jina, vsichni se domluvili nemecky, navic i francouzky.

J. Kanioková 21.1.2011 21:39

Vlastenectví a patriotismus

by měl mít člověk v krvi. Chápu, že emigranti žijící většinu života venku, že tohle ztrácí, ale my, co tu žijeme...  je to základ, naprostý... Nějaká EU je mi ukradená, nejdřív prosperita mého domova...

A. Hrbek 21.1.2011 17:03

Vážený pane

donutil jste mne oživit si paměť.

Dovoluji si upozornit, že ve školním roce 39/40 byl na základní škole německý jazyk nepovinným předmětem a vysvědčení byl zcela české. Ve školním roce 40/41 byla němčina povinný jazykem, ale vysvědčení bylo stále české.Ke změnám došlo teprve po nástupu Moravce.

A. Hrbek 21.1.2011 16:58

Vážený pane,

donutil jste mne oživit si paměť.

Dovoluji si upozornit, že ve školním roce 39/40 byl na základní škole německý jazyk nepovinným předmětem a vysvědčení byl zcela české. Ve školním roce 40/41 byla němčina povinný jazykem, ale vysvědčení bylo stále české.Ke změnám došlo teprve po nástupu Moravce.

A. Hrbek 21.1.2011 16:53

Vážený pane,

J. Pašek 21.1.2011 15:59

Doufám, že pubertální holky už přestaly . . .

s těmi památníky . . . Co ty se jen s tím  naotravovaly . . . Nakresli a napiš mi něco do památníku . . . a tak jserm kreslil a opsoval všelijaké uvědomělé vlastenecké verše jako třeba Opustíš-li mě, zahyneš . . . a podobné blbosti . . .

Brácha se narodil r. 1936 a začal chodit za války do 1. třídy v Podolí u Vodárny . . . Když tu Němci zabralli na ubytovnu-kasárna, tak musel chodit pěšky na až Zelenou Lišku . . . Když tu školu zabrali na lazaret, musel bydlet přes týden u babičky a dědy, protože to bylo blíže do školy v Dolní Krči . . .. "Ze 4. třídy nemám vysvědčení, protože v květnu 1945 předčasně zavřeli školu a zakráto se nám táta vrátil živej z Pankráce. To bylo radosti a ty jsi se za 9 měsíců narodi. Táta s dědou hřáli vodu na plotne, já běžel pro poridní bábu. Půlka tě vylezla 5. a druhá 6. tak hodili minci a tak jsi se narodil 6." . .. .  Maminky tatínek byl Rakušák a babička Češka . . . Dobře mluvili jak česky tak německy. Po válce bylo zakázanévenku mluvit německy  . . . Maminka mi vyprávěla, když se ve škole brácha musel začít učit německy, jak tvrdohlavě odmítal, "To bylo, kdy jsem Bedouška pohlavkovala, při zkoušení slovíček a on se tvrdohlavě odmital učit německy"  . .. "Když oni nám zavřeli tátu" . . . Křída . . Nevím . . Krajde  . . . . Křída . . . Nevím . . Krajde . . . Křída . . Nevím . . Krajde . . . pohlavek  . .Křída . . Nevím . . pohlavek . . Krajde  . . . . . Maminka vyprávěla že měla o bráchu strach, aby s tím nebyl malér, že se odmítá učit se německy . . .

L. Severa 21.1.2011 14:57

Výuka němčiny

byla již před válkou od třetí obecné. Ještě malou poznámku : německou hymnu museli umět nejen učitelé ale i žáci. A Horst Wessel Lied také, protože byla, jestli se nemýlím, součástí hymny.

J. Friedlaender 21.1.2011 12:38

Ten závěr

Vážený autore, až na to datum Heydrichova úmrtí máte pravdu. Jenom bych nechtěl, aby atmosféra v mé vlasti byla kontaminována těmi tunami nenávisti, která sálá z toho posledního odstavce. Nenávisti, s kterou bouráme Evropu a připravujeme se o budoucnost.

J. Heincl 21.1.2011 14:15

Re: Ten závěr

Myslíte tím, že svou vlast nepotřebujeme?

B. Rybák 21.1.2011 12:27

Není třeba něco dodat

V. Heidlerová 21.1.2011 9:34

Papagei, ésl etc.

Němčina se začala vyučovat už v prvé třídě, pamatuji si na jednoduchá slovíčka - názvy zvířátek, hlavně ten papagáj, Ve třetí třídě bylo pro mne už po válce.

K. Křivan 21.1.2011 12:17

Kdysi byla znalost němčiny

samozřejmost. Ještě před 1.světovou válkou. A i po ní. U akademiků samozřejmost, řemeslníci chodili na vandr po Rakousku, a obchodníci se bez ní neobešli.

Kolik řečí umíš, tolikrát jsi člověkem.

V. Heidlerová 21.1.2011 19:13

Re: Kdysi byla znalost němčiny

Reagovala jsem na větu z článku, kde se říká, že němčina byla povinná od 3. třídy. Proti cizím jazykům nic nemám, němčina je jazyk sousedů, jen jsem ztratila přízeň k jazyku ruskému. Myslím ale, že za války jsme to vnímali jinak a ruštinu nám zhnusili komunisti