28.3.2024 | Svátek má Soňa


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jílek 6.1.2011 20:50

V Německu chybí 8000 lékařů

Setkal jste se s nějakou organizací pořádající přesuny českých lékařů do Německa?

Samozřejmě. To je velký business. Když si vezmete, že v současné době chybí v Německu 8 000 lékařů. Spousta větších německých nemocnic si proto najímá ty takzvané huntery, kteří pak dostanou až 5 000 eur za to, že někoho seženou. Vedle toho existují ještě samostatné organizace, které v tomto směru podnikají. Ty pak nedostanou od kliniky 5 tisíc, ale třeba jen tisíc euro za jednoho lékaře. Hunteři pak přímo obchází české, slovenské a maďarské nemocnice.

J. Jílek 6.1.2011 20:57

Re: V Německu chybí 8000 lékařů

http://www.generace20.cz/zpravodajstvi/domaci/dekuji-odesel-jsem

J. Marešová 6.1.2011 23:52

Re: V Německu chybí 8000 lékařů

Nevím pane Jílku, kde jste přišel k informaci, že v Německu chybí 8 tisíc lékařů, mám známého lékaře v Mnichově, má plnou kvalifikaci a sám říká, že u nich sice místa volná jsou, ale pouze jako terénní lékaři, něco, jako u nás obvoďáci. Na ta dobře placená čekají už Němečtí kolegové. Oni by brali odborníky typu prof. Pirka, Beneše, Pafky, ale o sekundáře bez znalosti jazyka moc zájmu nebude. I když zde lékař studuje němčinu, s tou školní se s pacienty nedomluví, bude trvat nejméně 3 roky, než si s nimi popovídá. Ten můj známý praktikuje v Bavorsku už 40 let a sám říká, že jsou tam oblasti, kde se on sám nedomluví. Také říká, že když se náhodou uchytí, bude brát tak do 4 tisíc eur a když bude chtít byt pro rodinu, polovinu z platu dá za bydlení a ze zbytku si nebude moci dovolit stejný standard, jako má zde. Lékaři se tam také musí k pacientům chovat jinak, než byli zde zvyklí, tam je pán pacient, ne jako zde, kde s námi někdy jednali jako s méněcennými a člověk z nich musel páčit informace. Zvláště lékaři ze státních nemocnic. Ti ze soukromých už mají chování na úrovni, pacientovi podají ruku, představí se, informují o zdravotním stavu a o způsobu léčby - což zde nebylo zvykem.

J. Kanioková 6.1.2011 19:15

Souhlas s autorem,

ale i tento problém ukazuje nutnost ŠKOLNÉHO.  Když si budou studenti platit školné, tak ať si pak klidně vyberou, kde jim bude líp. Klidně pak může studovat víc studentů. Jenže studovat na náklady státu, potažmo nás všech, a pak odejít za hranice, kde bude platit daně, tady nechá třeba rodiče, aby se o ně postaral stát. Tohle mi vadí. Prostě školné a pak klidně ať si zvolí pro ně tu nejlepší variantu.

Momentální situace se sice může někde vyvinout do dočasného průšvihu, ale zase se pozná, kde úbytek lékařů fakt bolí a kde to problém nebude. Možná se tak některé nemocnice změní v LDN, o kterých se ví, že jich je málo. Taktéž je problém s nedostatkem "pobytových domovů se zvláštním režimem". Jsou to zařízení, kde jsou umístěny osoby např. s chronickým duševním onemocněním, nebo s jinak zdravotně postiženými.  Obojích je v republice naprosto chronický nedostatek!

S. Maršálek 6.1.2011 19:54

Re: Souhlas s autorem,

Školné je pouhý zlomek toho, co stojí studium jednoho studenta. Školné nepokryje náklady na studium. Jste mimo!

J. Jílek 6.1.2011 20:39

Re: Souhlas s autorem,

zcela....a vždy....

J. Zak 6.1.2011 15:54

Dobre napsano

Ziju "venku" uz skoro tricet let tak o tom neco vim. Do startu by clovek mel byt jazykove vybaven, oblozen penezi, bezdetny, zdravy a mlady. V mem pripade byl splnen jen ten posledni bod, no a tak nasledne jsem nepoznal svet, ale lidi. Bylo nekdy i neveselo...

F. Matousek 6.1.2011 16:04

Re: Dobre napsano

Velky souhlas. Jenomze zkusenosti zvencí v CZ nikoho nezajímají. Jsou príliz samostrední a nejradeji by radili celému svetu. Problém reci v CZ neexistuje. Stací jít na rok do ciziny a umíte perfektne jazyk. Kolikrát uz jsem tuhle nehoráznost slysel.

Ukrajinstí lékari a vzdelanci chodí do Cech pracovat na stavbu a uklízet. Cestí geniální lékari pujdou rovnou na operacní sály a budou lécit pacienty se kterymi se nedomluví!

Uz se naivite smeju!

J. Jílek 6.1.2011 20:42

Re: Dobre napsano

no a ti noví, ti už dávno plánují, že odejdou ven...loni jich odešlo 400. Má dcera ještě studuje pátým rokem a říká, že skoro všichni kolegové neuvažují o tom, že by zůstali....

problém ukrajinských lékařů je jiný, trubko, spočívá v neuznávání jejich vzdělání zde a v EU.....

smějte se své neznalosti....

P. Svoboda 6.1.2011 22:40

Re: Dobre napsano

Pan Jílek nám to vysvětlil.Sám bydlí v Amberku a dcera studuje pátý rok medicinu u nás.Proč nestuduje v ráji?

J. Heincl 6.1.2011 22:50

Re: Dobre napsano

Ukrajinští a jiní východní lékaři si u nás mohou udělat a dělají aprobační zkoušky a po jejich složení pracují jako lékaři. Zkoušky se konají 2 x ročně a organizuje je Ministerstvo zdravotnictví ČR.

F. Matousek 6.1.2011 16:09

Re: Dobre napsano

Navíc v CZ mediích jeste nenapadlo nikoho spocítat, je jestli lékar v Nemcku nakrásne vydelá 90. tisíc korun, ze mu po odectení vsech nákladu zbyde úplne stejne, jako by delal doma v Cesku.

J. Jílek 6.1.2011 20:49

Re: Dobre napsano

http://www.lekarvnemecku.cz/faq.htm

A o kolik se českému lékaři v Německu zvýší výdaje, například na bydlení, stravu, služby?

V Praze jsem platil za nájem 10 000 korun a v německém Ambergu, kde bydlím teď, mě bydlení vyjde v přepočtu na 5 000 Kč. Přitom oba byty mají téměř stejnou rozlohu. A v obchodech nakoupím za velmi podobné ceny jako v Čechách. Jediné, co vyjde dráž, jsou služby – restaurace, kadeřnictví a podobně.

J. Pašek 6.1.2011 15:19

Zouzalíku, buď opatrnej dávat rady . . .

Chytrej je nepotřebuje a hloupej je neposlechne . . .

F. Eliáš 6.1.2011 14:04

Doktoři nemusí odcházet

mohou si nalézt jiná povolání. Je přece řada možností. Mohou jít učit a užívat si prázdnin. Mohou rubat uhlí a jít dříve do penze. Mohou se stát policajty a brát úplatky. Je přece tolik možností. Proč se nechat vydírat ve špitálech?

Z. Bureš 6.1.2011 12:39

120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

OSVČ a zaměstnaci malých firem nejsou na tom s přesčasy jinak, a mnohdy pracují i o sobotách a nedělích, své zaměstnání dělají většinou proto, že jejich podniky skončily . . . .  a to vše za postatně a podstaně menší peníz, než Pánové lékaři !!!

Určitě by i oni chtěli požívat výhod zaměstnanců státní správy a nechávat si  za sebe platit sociální a nemocenskou . . . . . . a mít své jisté . . . . . A navíc - oni si svoje zaměstnání většinou svobodně nevybrali - ale byli k němu dohnáni okolnostmi, zatímco Páni lékaři si svoje řemeslo zvolili dobrovolně !!!!

Naprosto souhlasím se slovy V. Klause : Je to prach sprosté vydírání, protože bez zedníka, pokrývače, topenáře, lesního dělníka . . . . . atd. . . . . se svět nezboří - zatímco zdraví má každý z nás pouze jedno !!!

A na péči o toto zdraví Páni lékaři skládali Hipokratovu přísahu !!!

P. Boublíková 6.1.2011 14:04

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Pro zaměstnance paltí zákoník práce - tedy aspoň by měl platit, a můžete se třeba stavět na uši.

OSVČ mají zase jiné výhody, mimo jiné např. platí ve srovnáýní se zaměstnanci minimální zdravotní pojištění, za které jim právě lékaři poskytují úplně stejné služby jako těm, kteří platí vyšší sazbu.

Pindy, o tom, kdo byl okolnostmi donucen dělat něco, co vlastně dělat nechce, si nechte dětem na dobrou noc.

Z. Bureš 6.1.2011 14:18

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Jste zcela mimo realitu - pravděpodobně jste právě spadla z Marsu !!!

Nemám více co dodat !!!

P. Boublíková 6.1.2011 14:19

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Co konkrétně jsem napsala špatně?

Z. Bureš 6.1.2011 16:19

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Všechno - úplně všechno je mimo realitu . . . . . resp. mimo mísu !!!

Neboť : Zákoník práce je jedna věc . . . . . a zástupy nezaměstnaných před branami, čekající na vyhození zaměstnance - to je druhá věc !!!!

Co se týče OSVČ - tak v tom jste totálně mimo mísu - to snad ani není třeba rozvádět !!!

A že spousty podniků a firem "odešlo do věčných lovišť" . . . a že práce není - tak spousta lidí se chtě-nechtě překvalifikovala, nebo si založila živnosti . . . . a šla dělat úplně něco jiného - tak o tom snad také nebudeme diskutovat !!!!!

Takže jak říkám : Jste totálně mimo a Páni lékaři jsou prach sprostá vyděračská pakáž !

F. Kusák 6.1.2011 14:29

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Pane, pane, máte velmi zkreslené informace o výhodách stavu OSVČ. Platí samozřejmě plně sociální a zdravotní pojiištění, jpouze v případě, že jejichn hrubý příjem klesne pod definovaný základ, cca pod 1/2 průměrného příjmu ve státě, platí tzv. minimální vyměřovací základ, ale se všemi důsledky, zejména to má vliv na výši později vzpláceného důchodu, podopory v nezaměstnanosti a pod. oSVČ nemá nárok na placenou dovolenou, musí si na ni vydělat. Mnoho OSVČ (někde jsem četl, že téměř polovina) kryjí svým podnikáním normální pracovní poměr a tudíž se na ně nevstahuje zákoník práce. Smlouvy, které uzavírají s tzv. dodavatelem (vlastnězaměstnavatelem) jsou většinou uzavírány tak, že je lze prakticky okamžitě zrušit, samozřejmě bez nároku na odstupné. Ty tzv. výhody bych tady mohl uvádět dál a dál. A jinak zkuste si spočítat tržby malého květinářství, trafiky nebo večerky a jiných drobných živnostníků, pak zjistíte, že často je to bída s nouzí. Přesto se tito lidé snaží a od státu nic nechtějí a přesto mu podle možností přispívají.

P. Boublíková 6.1.2011 14:50

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Děkuji za upřesnění - ale to tom jsme právě psala, že řada OSVČ platí minimální zdravotní pojištění a přesto má ve zdravotnictví nárok na cokoliv jako každý jiný pojištěnec. Takže by bylo minimálně slušné respektovat, že pro zaměstnance (v tomto případě lékaře z nemocnic) by měly platit zase výhody zákoníku práce.

Jinak ať si každý dělá co chce - každý může zkusit být OSVČ a každý může zkusit být zaměstnancem. Ale je úplně pitomé se ohánět tím, že pro OSVČ zákoník práce neplatí a tím pádem by neměl platiti ani pro lékaře, čehož se dopustil pan předřečník.

J. Skotnica 6.1.2011 15:10

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Ve své firmě jsem běžně pracoval 10 až 12 hodin denně a často i o víkendech. Práce mně těšila a tak jsem nikam neodcházel. Vybral jsem si sám a jsem dalek toho, abych si stěžoval. Jsem dospělý a většinou vím co dělám. Myslím, že i lékaři by měli být dospělí a těn nedospělým je teď asi dost nejisto. Nezávidím.

S. Maršálek 6.1.2011 16:56

Re: 120 až 130 hodin přesčasů - no a co ????

Plně vás podporuji p. Boublíková ve vašem názoru. Ještě je třeba k tomu přidat pojištění sociální a samozřejmě minimální daně. Obvyklé rčení opačných názorů je, že za zaměstnance platí odvody zaměstnavatel Zapomíná se ovšem na to, že zaměstnanec si na to musí vydělat a k tomu i na svého zaměstnavatele. Jsem jen zvědav, až začnou odcházet OSVČ do důchodu a budou chtít od státu aby to řešil (nízký důchod).

J. Dvorská 6.1.2011 12:37

odchody

Díky za zhodnocení situace, velmi souhlasím, snad se lékaři / aspoň někteří / zamyslí!

J. Slanina 6.1.2011 12:06

Že by byl až takový problém to uhádnout?

"...když ale odejdou k jednomu dni čtyři tisíce lékařů, nastane krizová situace se všemi důsledky a o to se zde jedná. Jedná se o organizovanou akci, která má být pro tuto společnost co nejvíce bolestivá, ale komu poslouží?"

BTW: Znáte to bolševické přísloví: "Čím hůře, tím lépe!" ?

F. Matousek 6.1.2011 11:57

Hurvínek a válka

Jako Hurvínek válku, si predstavují nejenom lékari, ale celá ceská populacce odchod do zahranicí a za prací. Podporováni stupidními ceskymi médii, která informují jen z jedné strany, vzniká dojem, ze je to jakási procházka za lepsím.

Pan autor clánku má naprosto pravdu. Je to spís boj. S jazykem, s postavením vecného cizince,  s postavením profesním, odlouceností a nakonec po odectení nákladu nezbyde nic moc víc, nez doma. A jen o penezích to také prece není?

Prípad pana Kiliána, jak to zde popisuje, je naprosto vyjmecny a nedemonstrativní.

J. Jílek 6.1.2011 11:08

ty vaše kydy

poslouchali lékaři 21 let a plní tu sociální funkci na svůj úkor, jen kvůli neschopnosti pravice

Požadavky lékařů představují 1% výdajů pojišťoven.... NEEXISTUJE DŮLEŽITĚJŠÍ A DLOUHODOBĚ AKUTNĚJŠÍ "NÁPAD", NEŽ ZAPLACENÍ KVALITNÍHO ZDRAVOTNICKÉHO PERSONÁLU....A JE PERVERZNÍ, ŽE TO VISÍ NA TOM 1%

http://www.finance.cz/zpravy/finance/245888-vydaje-na-zdravotnictvi-jsou-v-cesku-nizke/

95% výdajů hradí pojišťovny jenom 5% je spoluúčast...Česko je zemí s nejnižšími soukromými výdaji občanů na zdravotní péči ze zemí OECD. ........prostě socialismus....a chce se po doktorech, aby dál sanovali socialismus a neschopnost "pravice" hledat a prosadit pravicové řešení, jako ji sanovali celých 21 let....

J. Kilian 6.1.2011 9:20

pro autora

každý máme nějaké zkušenosti., Já třeba takovou, že nemusím nikam psát, píší oni mně. Dvakrát týdně dvě tři nabíd, následně telefonická rozprava o konkretním místě a podmínkách. V jedné odbornosti. Já nabídky sleduji už dlouho, bez ohledu na akci D-O, hne dod doby, kdy jsem se z ciziny vrátil,  znovu do ciziny zatím nějak nechci, jakkoli s prací tam a podmínkami mám skvělé zkušenosti. A to jak se zajištěním ubytování, dovolených, letenek, stravování. Na jednom pracovišti to bylo tak, že 72 dnů práce šest dnl v týdnů sedm hodin denně, poté 18 dnů dovolené s letenkou. V současné době jsou nabídky i na víkendovou práci, čtyři vínekdy znamenají dvakrát větší příjem než zdejší měsíc. Takže trochu jiné věci, než jak Vy píšete, asi odor od oboru to má jinak.

Nicméně : možná než soustředění na úroky na lékaře by pro občany bylo účelnější žádat po státu a zdravotních pojišťovnách garanci dostupnosti.péče.   

 

E. Tocháček 6.1.2011 9:50

Re: pro autora

..až lékaři přestanou vyhrožovat lidem jejich exitem, věřím že budou vnímáni vstřícněji.

A ve věci dostupnosti péče se obávám, že z těch vice jak 6-ti miliard lidí na zemi patříme k  naprosto nejužší špičce a to tak, že si to ke své škodě nedovedeme ani uvědomit, natož pak si toho vážit.

 A tu znáte: Inzerát: "Jsem 30-ti letý, svobodný, štíhlý, pohledný,  s vlasním bytem v Praze, drahým autem, skvělým zaměstnání. Zn. "Nikoho nehledám, jenom se tak chlubím""