24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

SVĚT: Jak na Čínu?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Vandas 30.12.2010 20:28

Re: Politika je vždycky především ekonomika.

 To je ale zásadní nedorozumnění ve věci křesťanství. Zatímco, všechny nové systémy jako fašismus, nacismus či komunismus mají za cíl změnit , či spasit svět, křesťanství má za cíl změnit , či spasit člověka. Už jen tímto rozdílem nemůže býti řazeno k myšlenkovým proudům levicovým. Navíc, Kristova teze " Mé království není z tohoto světa. " dává jasně na jevo, že ambicí křesťanství není vládnout, či vytvářet království Boží na zemi.

V. Novák 30.12.2010 17:03

"Dolarová chapadla"...

Koukám, že se za chvíli dostanem k vrahům z Bigwólstrýtu...

Čína zjistila, že nemusí svět dobývat - úplně stačí, když si ho koupí. To je přece tržní, kapitalistické, takže správné - no ne?

Investory tam někdo tlačí? Nebo se chovají dle Marxových a Leninových pouček? Už si to přesně nepamatuju, ale bylo tam cosi o kapitálu, který se nebude štítit žádného zločinu, pokud mu zajistí 20% zisk. A o kapitalistech a špagátu, který klidně bolševikům prodají.

Lenin se ovšem sek - kapitalisti neprodají SSSR, který se mezitím rozpadl, ale ČLR. A to Mao byl mizerný marxista, který spoléhal na rolníky a ne dělníky. No - on vlastně dělníků moc neměl...

R. Langer 30.12.2010 15:36

Re: Otrokářství? Nesmysl, když už, tak raný kapitalismus.

I když se to zdá zvláštní, tak oboje je stále komunismus. I u nás byl, a hlady taky nikdo nechcípal. Ba mnohým bylo lépe. Pokud to ovšem vidíte takto, tak se s vámi nemám o čem bavit. Nemluvě o tom, že v té Číně lidi chcípají hladem taky, jenom to není tak vidět... :-P

R. Langer 30.12.2010 15:32

Re: Mají-li být

To je ovšem váš názor. Můj je třeba zcela opačný.

J. Láníček 30.12.2010 14:37

Představy autora o pravém, ničím nerušeném globálním kapitalismu,

se asi nikdy nenaplní. Pokud tedy zůstane v lidech aspoň špetka nějakého citu. Představy ortodoxních neokonů, že by to mělo fungovat tak, že ti "nejschopnější" nebudou brát ohledy na nikoho a nic, tvrdě si půjdou za svým (bohatstvím) bez ohledu na to, kolik bídy a neštěstí za zdmi jejich ostnatým drátem obehnaných a soukromými armádami hlídaných příbytků zůstane - doufám - zůstanou i nadále nenaplněny. Už tak je toho víc nežli  zdrávo. Možná si toho akorát pan Bartoň nevšiml. Všimli si toho dokonce i superboháči v Americe, kteří se chtějí dobrovolně vzdát většiny svého majetku. Co má za smysl mít tolik finančních prostředků, že nejsem schopen je smysluplně a účelně investovat, to bych si rád nechal vysvětlit speciálně od pana Bartoně, když tomu tak rozumí. Zvlášť za situace, když pomalu miliarda obyvatel planety nemá přístup ani k obyčejné pitné vodě. Pan Bartoň a podobní  myslitelé na to nejspíš odpoví, že se měli umět líp narodit, nebo být snaživější !

J. Kanioková 30.12.2010 14:17

Článek je výborný, stejně jako včera Robejškův

J. Kanioková 30.12.2010 14:15

Otrokářství? Nesmysl, když už, tak raný kapitalismus.

Čína je politicky především levicová totalita, která ekonomicky už nějakou dobu zvolna přechází na tržní systém. Hospodářsky je už skoro zcela "kapitalistická".  

Běžte do háje s vyšším stádiem komunismu, to mají tak možná v KLDR a proto tam lidi chcípají hlady!

J. Kanioková 30.12.2010 14:04

Politika je vždycky především ekonomika.

Takže názvy - kapitalismus a socialismus jsou docela podružné, realističtější je - tržní systém  a  plánovaný, regulovaný systém. Čili "pravice" a "levice". Takže křesťanství se svými sociálními prioritami má k levici velmi blízko.

J. Kanioková 30.12.2010 13:55

To je škoda, že si nemůžeme jen

tak povykládat, moc by mě zajímaly zkušenosti z Číny. Já mám totiž z Číny občas osypky, jejich skupování dluhopisů a různých firem po světě jim přihrává čím dál větší ekonomický vliv a to mě  děsí. Neříkejte, že neovládnou svět, dnes na to ani není třeba tolik zbraní, protože ekonomika je velmi silná zbraň. Vím, že Čína má obrovské vnitřní dluhy, ale její obyvatelstvo to zatím "snáší",  jeden nositel Nobelovky na tom ještě dlouho nic nezmění, cenzura je mocná zbraň.  Ale to, jak už Čína ekonomicky ovládá kus Afriky a nenápadně svá dolarová chapadla roztahuje po kontinentech, to mě nabádá k ostražitosti.  Nerada bych, pro své potomky, aby naše vláda musela dbát nejen jako dřív na zájmy Moskvy, dnes Bruselu a jednou... možná..  I když toho nedosahuje jen financemi, ale taky tím, jak hnusně kopíruje "západní" technologie, a na nich zakládá vlastní výrobu a zaručený odbyt. Svými mizernými "sociálními standardy" přetahuje investory a tím zvyšuje počet svých pracovních míst, čímž přispívá k opačnému procesu tady.

P. Jášek 30.12.2010 11:13

Re: Mají-li být

Srovnávat křesťanství s komunismem je trochu mimo mísu! Křesťanství není totiž politický systém a nikomu nic nenutí!

R. Langer 30.12.2010 11:08

Re: Obyčejný kapitalismus?

Přesně tak, ten slavný "čínský kapitalismus" je ve skutečnosti normální poslední stadium komunismu - otrokářství!

J. Schwarz 30.12.2010 10:48

Mají-li být

nedemokratické režimy alespoň po určitý čas úspěšné, musejí  dostatečně zblbnout lidi. Nedemokratický  režim je velmi efektivní, pokud jde o heroické činy, obracení toků řek, vyzbrojení armád a historické bitvy jako z Pána Prstenů. V nedemokratickém režimu je člověk materiálem volně k dispozici "elitám" k realizaci monumentálních plánů - a elity musí "Lidu" slíbit odměnu v budoucnu. Až bude svět dobyt, například. Většinou ale nedovedou "občanům" zajistit ani dostatek toaletního papíru, o jeho různých druzích nemluvě. Takže, pokud se jim nepodaří opravdu "svět dobýt" , čeká je stagnace a úpadek. Z tohoto hlediska byl realističtější projekt nacistů než komunistů. Kdyby  nacisti ovládli svět, všichni by makali na Němce a Hitler by "národu" splnil co slíbil. Komunismus chtěl taky dobýt svět, ale po likvidaci "vykořisťovatelských tříd" měli být "vítězi" všichni. Což nešlo udělat jinak, než konstrukcí "Nového člověka", člověka, který by se nejlíp cítil jako otrok, ve svém postavení by si liboval a "znělo by mu to hrdě". Když s podobným nesmyslem přišlo před 2000 lety křesťanství, bylo možnosti jakéhokoli společenství tak mizivé že to svět neohrožovalo. Při dnešní úrovni technologie, kdy se svět náramně scvrkl, už tomu tak bohužel není a "lidstvo" si úspěšně kope jámu, do níž spadne.

P. Jášek 30.12.2010 9:59

Obyčejný kapitalismus?

To, co zavedli čínští soudruzi je jenom vyšší stádium komunismu! Otrokářství!

Ovšem to, že si na Západě necháme diktovat blb**, pardon neomarxisty, je naše velká chyba!

R. Čtvrtníček 30.12.2010 8:26

cina a demogracie???

 Vazeni ctenari, mel jsem to stesti , ze jsem nekolik let poznaval lidskou rasu, zvanou cinane

 a  z vlastni skusenosti mohu konstatovat:

a) cinane nikdy neovladnou svet, b) demogracie je je v cine nemozna.

Cina bude velmoc jen do te doby, kdy cinskeho delnika nahradi roboti a to je jen otazka casu a penez. Obrovska populace populace bude pro ne velky problem. Je faktem, ze v Cine je nejvice milionaru na svete, ale v mnozstvi chudaku jsou hned na druhem miste po Indii. 

I. Hanuška 30.12.2010 7:04

nebuďte naivní

Nebuďte naivní. Čína a další asijské státy zažívají neskutečný vzestup hlavně dík jejich schopnosti "uskromnit se". Jenže uskromnění se koná zejména na základě vypuštění ekologických a požadavků a požadavků alespoň na minimální kvalitu života.

Zatímco pochabé evropské orgány nařizují dodržování jedné směrnice za druhou, čímž také podřezávají demokratický vývoj naší části země a dopustí odliv práce do jiných zemí, to samé není požadováno po číně. Zde se pak vyrábějí nekvalitní materiálově a ekologicky náročné výrobky za nízkou cenu. Prostě, problém je, jako už bylo řečeno mnohokrát, v politicích, kteří místo aby konali v zájmu voličů, konají v zájmu jiných subjektů.