20.4.2024 | Svátek má Marcela


Diskuse k článku

ŠVÝCARSKO: O basu piva

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Baloun 14.12.2010 22:56

hezký článek

ještě bych s dovolením doplnil jednu pro mně fascinující věc. když se lidová iniciativa vyvíjí zdárně - podpisů je víc a víc, vláda obvykle zareaguje vytvořením zákona, který na profi úrovni řeší onen problém kvůli kterému lidová iniciativa vznikla. k referndu pak častokrát ani nedojde protože vláda v souladu s vox populi přinese vlastní kvalitní návrh zákona. no není to gygyš?

J. Kanioková 14.12.2010 19:41

Výborný článek, autore, díky.

Moc by se mi švýcarský systém líbil, ale stačí se podívat na fotky ze socanských předvolebních mítingů, abych si barvitě představila, jak by tihle "voliči" deklarovali své svobodné představy. Škoda.. k tomuto systému musí Občanstvo být vychováváno a je to na několik generací..

K. Křivan 14.12.2010 20:08

Re: Výborný článek, autore, díky.

Stačilo  by podmínit volební právo placením daní z příjmu.

R. Kříž 14.12.2010 18:26

diky moc

hezky prispevek

L. Severa 14.12.2010 14:30

Není o čem diskutovat.

Švýcarský systém má tradici a vychází ze zodpovědného přístupu občanů k věcem veřejným. Přiznejme si, že na a to nemáme. Autorem uvedená basa piva je dobrým příkladem, daly by se vymyslet i markantnější.

P. Čech 14.12.2010 9:18

Demokracie ve Švýcarsku.

Výborně napsaný, pravdivý článek. S demokracií nelze experimentovat, tuto je nutno především zavést. A hlavně je třeba si uvědomit rozdíl mezi demokracií a anarchií. Mnoho původně demokratických revolucí se velmi rychle zvrhlo v anarcie a rychle též skončilo (Francouzská revoluce, VŘSR a pod.). Právě na příkladu Švýcarska bychom se měli nejen učit, ale hlavně jejich fungující systémy zavádět a nikoliv je potlačovat (ODS, pan Klaus).Konečně začít vytvářet občanský (nikoliv lidový) stát. Je nutno si uvědomit, že občana nikdy nevychovají k odpovědnosti žádné žvásty politiků od stranických stolků, ale praxe. Kecy ODS a páně prezidenta silně zavánějí elitářstvím, v konečném důsledku tedy diktaturou. Nikoliv většiny, ale elit.

K. Kužel 14.12.2010 11:03

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Nějak Vám nerozumím, co podle Vás dělá president špatně. Asi si představujete, že by měl přitakat zavedení přímé demokracie u nás. Pokud si přečtete znovu článek p. Frýborta (mimochodem velmi poučný), zjistíte, že tento způsob demokracie může fungovat jen tehdy, má-li obyvatelstvo zažitý silný pocit odpovědnosti. A ktomu se musejí nešvýcaři nejdříve dopracovat, což opravdu není jednoduché.

Zmiňujete občanskou společnost, kterou ODS a V. Klaus moc nemusí. Ale v tom to je, ta "občanská společnost" je právě souhrnem všemožných spolčení, která mohou vznikat ad hoc, získat určitou podporu a pak ovlivňovat věci, které se dotýkají závažných problémů nás všech. A to bez jakékoli odpovědnosti!! Příkladem mohou být různá zelená sdružení, která blokují stavby obchvatů či jiné důležité projekty a vůbec nenesou odpovědnost za ničení životního prostředí měst ani jiné škody, které svojí činností napáchají.

Ostatně není nikde psáno, že nově vzniklá sdružení musejí být jen pozitivní, klidně by mohla vznikat sdružení antidemokratického charakteru, například nacistická nebo rasistická.

P. Čech 14.12.2010 13:37

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Pod pojmem Občanská společnost si dozajista nepředstavuji nějakou moc všelijakých občanských sdružení ale skutečnou vládu občanů. Myslím většiny občanů. Většinový volební systém a systém a zákon o obecném referendu, podobně a nebo lépe stejně, jako to mají ve zmiňovaném Švýcarsku. Silné potlačení vždy menšinové moci politických stran, právě závazností výsledku referenda. Švýcarům tento dobře fungující systém také nespadl z nebe, museli k němu dospět zejména proto, že byli první a neměli se od koho přiučit. Kde se učit my máme, právě v tom Švýcarsku. Máme však smůlu v tom, že naši politici se rádi učí na nesprávných místech, tu v Rusku, tu v USA, tu v Německu. Na Švýcarsko zapomínají záměrně a to proto, že švýcarský systém by je připravil o moc. O moc, které drze říkají demokratická. Lžou ve svůj prospěch.

K. Kužel 14.12.2010 13:56

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

K pojmu "Občanská společnost" lze ne netu nalézti tento výklad: http://cs.wikipedia.org/wiki/Ob%C4%8Dansk%C3%A1_spole%C4%8Dnost

To odpovídá velmi dobře havlovskému pojetí, a takhle jsem pochopil Vaši myšlenku. Teď vidím, že máte na mysli nějakou jinou definici, zřejmě Vaši vlastní. Ale nehádejme se o definice: Švýcarský systém vládnutí velmi obdivuji a Švýcarům závidím. Jen nevím, jak tento systém alespoň trochu úspěšně implementovat v české kotlince, ale vlastně v kterékoli jiné zemi bez švýcarských tradic. Ostatně i pan Frýbort ve svém článku naznačuje, že by to nebylo jednoduché.

P. Čech 14.12.2010 15:21

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Každý systém lze zavést kdykoliv a kdekoliv. K tomu netřeba žádných tradic.Bohužel u nás to je demokratickou cestou téměř vyloučené. Vhodná doba k tomu již minula a nevyužili jme jí. Jak vinou pana Havla (zamítl většinový volební systém), tak vinou tvůrců ústavy a jejích schalovatelů - většinou současných a bývalých komunistů. Zdá se, že zbývá jediné a to nová revoluce. K ní ovšem ještě nenazrál čas. Lidé nepřemýšlí a jsou úspěšně ohlupováni demagogickými tvrzeními politiků a politických stran (opět povětšinou bývalými komunisty, kterým se velice chytře podařilo tento systém zakonzervovat). Jednodušší cestu mají země s většinovým volebním systémem a se zákonem o obecném referendu. Mají nástroje, ostatní záleží už jen na nich. My bohužel žádný z těchto nástrojů nemáme a musíme k jejich přijetí politiky donutit. A to je velice těžké, zejména s českou holubičí povahou.

K. Kužel 14.12.2010 15:36

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Souhlasím, že s většinovým volebním systémem by šly věci pravděpodobně lépe. Souhlasím, že na jeho zamítnutí má zásluhu Havel.

Ale Vaše tvrzení, že "Každý systém lze zavést kdykoliv a kdekoliv" mi připadá jako z jiného světa.

P. Čech 14.12.2010 18:14

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Má to jednu podmínku. Většině občanů je nutno výhody a i ev. nevýhody systémů odborně vysvětlit. Mám totiž za to, že 90% občanů vůbec neví co to je většinový volební systém, ani poměrný.Jsou totiž z dob před 60 lety až dosud  zvyklí nepřemýšlet a být líní. On to za nás někdo vyřeší.  Tam je jediný náš problém. Jsem skoro přesvědčen i o tom, že význam pojmů většinový volební systém a demokracie nezná ani většina politiků.

K. Kužel 14.12.2010 18:17

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Tak to asi máte pravdu. Rozhodně bych proti Vám nevsadil ani jedno pivo, natožpak celou basu!

J. Matuška 14.12.2010 12:41

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Pospíchám protože už je čas vyvenčit našeho Kubu. Napsal jste: "Kecy ODS a páně prezidenta silně zavánějí elitářstvím, v konečném důsledku tedy diktaturou. Nikoliv většiny, ale elit."  Jsem pouhý volič ODS a prezidenta mám ve velké úctě. Proto cítím povinnost říct, že toto nebezpečí vidím spíše u nepolitické politiky, která vítá silné osobnosti, politickými partajemi spíše opovrhuje. A dokonce podporuje i v demokratické a svobodné zemi legitimitu ulice, když v legálních volbách nevyhrají ti, kteří spolu mluví. Televizní rebélie a nekultivované projevy v zasedací síni pražského mgistrátu to jenom dokazovaly. Vrcholem všeho je, když prezident Havel dokázal popřít literu zákona Duchem, který se nad zákonem vznáší... Demokratická elita jak vyšitá... Ano, účastnit se voleb je únavné, je to velká fuška. Kavárenské poflakování to není.

P. Čech 14.12.2010 13:46

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Účastnit se voleb je zcela zbytečné v našem poměrném systému. Výsledkem voleb totiž není vláda většiny občanů, ale vždy menšinové koalice, která navíc nemá žádnou legálnost (nevychází z žádného zákona) a žádnou legitimitu. Žádný občan je nevolí, ani se nemá možnost vyjádřit k jejich programu. Legalitu a legitimitu mají pouze jednotlivé politické strany, které voleny jsou, koalice (jakékoliv) však nikoliv. Zajímejte se trochu o diskutovaný švýcarský systém a pokud mu porozumíte, dozajista přestanete volit ODS. Všechno totiž začíná a končí u moci politických stran, které, jako vždy menšinová sdružení, oplývající nekontrolovatelnou mocí, nemají v demokracii co dělat. Nikoliv strany jako takové, ale jejich moc. O tom to je.

J. Matuška 14.12.2010 14:01

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Nemohu si hrát na experta na volební systémy, od toho máme jiné, třeba pana Lebedu. Podle něho oba volební systémy jsou demokratické, každý má výhodu, ale i nevýhodu. I já jsem byl všemi deseti pro většinový systém. Trochu jem pozměnil svůj názor, když konservativci museli jít do koalice...V poslední době si čím dál víc dávám pozor, abych svá moudra trousil jako absolutní pravdu... Po čtyřiceti letech, kdy jsme nemohli svobodně volit, si každé svobodné volby užívám. Pro řadu elitářských intelektuálů to ale stále není to pravé. Oni by rádi do zastupitelských funkcí hopsli nějakou oklikou...

P. Čech 14.12.2010 15:33

Re: Demokracie ve Švýcarsku.

Pod pojmem "svobodné volby" si představuji něco zcela jiného, než ono směšné divadélko, odehrávající se u nás. Před občany musí být předloženy pouze alternativy (kandidáti na zastupitele - fyzické osoby a jejich vize, chete-li programy). Občan poté volí jednu z nich. Nic (ani ústava) nesmí občanům jakkoliv diktovat, že musí volit politickou stranu, nebo dokonce jak mají volit (pouze některé kandidáty - kandidáty jedné strany).To přece vůbec nejsou svobodné volby, ale diktát voličům za účelem zakonzervování systému vždy na další 4 roky. Jediná svoboda v našich volbách je svoboda nevolit. Cožpak to nevidíte?