20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Šourek 1.12.2010 12:31

Postkomunismus jako nejvhodnější označení

20 let po změně by se už měla přestat používat nálepka postkomunismu pro stav země. Ne že by vliv bolševizace byl už tak zanedbatelný, to jistě ne, ale otázka je, zda to lze označit za skutečné jádro našich problémů a zda takové označení nakonec neposlouží jako zástěrka: "To víte, paní, postkomunismus." Přílišná zjednodušující generalizace, schopná odvést pozornost od pravdivějšího poznání. Ono se krásně napíše, že "Smyslem politiky v civilizovaném světě je vyrovnávání zájmů a urovnávání konfliktů v duchu spravedlnosti. Je zjevné, že je to možné jen tam, kde lidé něčemu věří", ale pak by mne zajímalo, kde tedy je vůbec k nalezení ten "civilizovaný svět." Ta věta je pouze vyjádření ideálu. Jinak by nebyl prezidentem Obama, Lisabonská smlouva by nebyla přijata nedemokratickým nátlakem, v EU parlamentu by existovala skutečně svobodná rozprava atd. Koneckonců EU by nám sem, poté, co jsme se ho zbavili, nezanášela znovu socialismus, byť pod rouškou nedemokratického multikulturalismu, "korektní" politiky, nedemokratických preferencí všeho možného patologického, omezováním volného trhu (navíc s vyloženě drzým tvrzením, že jde stále o "svobodné" tržní hospodářství...).

Ne, ne, naše hlavní problémy nevyplývají z postkomunismu!

B. Rybák 1.12.2010 13:16

Re: Postkomunismus jako nejvhodnější označení

Souhlasím. K vyrovnávání zájmů a urovnávání konfliktů, může docházet jen tam, kde je lze správně pojmenovat a diskutovat o nich. To ale v prostředí t.zv. politické korektnosti možné není a to nejen u nás. Konec konců i neonacismus, ekologismus, politická korupce davu, jeho uplácením za peníze ukradené (progresivním daněním a inflací)spořivým a pracovitým občanům, a současná politická nenávist (k Izraeli, USA, ...) sem byly importovány.

L. Šarina 1.12.2010 11:06

pravda až

na to že nemluvme o stranách,ty jsou na západ od hranic a k nim naše mají daleko,ale o mafii.

F. Pavlis 1.12.2010 10:06

Pokud

p.Doležal opustí problematické téma "SUDETY", mívá opravdu zajímavé průhledy. Současné politické rozvrstvení ve stranách i ve voličích pramení zřejmě ze zcela stejných pohnutek.  Velká část voličů si chce ponechat výhody minulého režimu a politici rovněž. Pouze ten dělený koláč má jinou výměru.  Ústavní soud je podle jeho členů s minulostí ze starého režimu rovněž součástí pokřiveného systému. Prokázal to už mnohokrát. Také ústava je dědictvím partikulárních zájmů a zrcadlem jejích tvůrců . Obávám se, že ani dvě generace nebudou mít dost síly a etosu na to to změnit...

T. Kočí 1.12.2010 8:48

Postkomunistická politika

Článek mne příjemně překvapil(po několika týdnech)je docela dobrý-až na poslední větu.Jen bych doplnil o postřeh z volby primátora Prahy.Notoričtí kverulanti (včt.Havla)randálovali.

P. Fiala 1.12.2010 7:32

Souhlasím velmi

Jěště bych přidal: Komu to vyhovje?

Je to ku prospěchu občanů, nejvyšší kategogorii ústavy?

Dle šeku od pana Kalouska, že dluží každý občan 160 000.-Kč, to politické strany ČSSD a ODS a političtí lídři s občany moc dobře nemyslí, nebo zkrátka nedokážou překročit svůj stín.

J. Jílek 1.12.2010 1:05

výborné postřehy...

třeba tento: Postkomunistický systém stojí jako ten minulý na představě, že hybnou silou dějin je nenávist, a politiku chápe jako pokračování třídního boje jinými prostředky.

J. Jílek 1.12.2010 1:11

Re: výborné postřehy...

U nás probíhá na předscéně okázalý třídní boj, v zákulisí různé politické čachry, jež se zdají být společným základem politiky. Stranické vedení, kterému jde o zásadní politiku, je izolováno od komunální úrovně a docela bezmocné......vypadá to, jakoby si oba nepřátelé na život a na smrt padli do náruče a dělili se o koryta. V tomto objetí se pochopitelně demokracie mění v šaškárnu.

M. Gavlák 1.12.2010 6:33

Re: výborné postřehy...

... stranické vedení? Jeden Nečas? Vždyť vedení obou stran nebylo schopno se ani usnést na stanovisku k velkým koalicím... To jsou pragmatici, vždyť jde o peníze..,