20.4.2024 | Svátek má Marcela


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Běhal 7.10.2010 16:11

Re: Ale pendrek, Václav byl knížetem leda Pražska,

Nezáleží na velikosti, kterou v době sv. Vaclava Čechy měly, ale na jeho postavení "de jure" v Říši římské.  Muselo se s ním jednat jako s rovným s ostatními vévody.Že měl Boleslav více času upevnit moc v celé oblasti a vybudovat toho více než Václav je jiná věc. S Boleslavem nejednal císař jako s rovným, Boleslav se mu musel podřídit a je mu ke cti, že se účastnil bitvy s Maďary.

V. Novák 7.10.2010 13:16

Ale pendrek, Václav byl knížetem leda Pražska,

které sahalo od Mělníka po Lštění a Boleslavi po Libušín a Tetín. Pro Bavory i Sasy to bylo okrajové knížátko, jedno z mnoha v Kotlině. Ani nápad, že by ho považovali za sobě rovného. I to podřízení si Václavova Pražska zvládl saský vévoda jako bokovku po vyvraždění Slovanů na severu.

Český stát - ba dokonce říši - založil Boleslav. Vraždou Václava si otevřel cestu a ustavování státu zahájil příští rok tím, že porazil saský expediční sbor a českého "subregula", tedy jiné ze zmíněných knížátek. Během několika let ovládl celé Česko, místo knížecích hradišť nastavěl garnizónní a rozšířil stát přes severní Moravu  a Krakovsko až k Červeňským hradům na Ukrajině. Resp. už před těmi bitvami r. 936 musel vybudovat armádu - Václavova knížecí družina by na dva pochodové proudy nestačila.

Boleslav založil český stát. Vytvořil první státní správu, první pořádnou armádu, zavedl minci dokonce včetně drobné měny a nastavěl víc kostelů než kdy zvládl Václav. První klášter v Čechách, připravil a předjednal založení pražského biskupství a v r. 955 poslal císaři celou armádu do bitvy na Lechu. TENKRÁT s ním bylo třeba jednat jako s rovným. S Boleslavem, ne Václavem.

Že o většinu české říše jeho vnuci přišli a málem se vyvraždili navzájem, to je už jiná píseň.

V. Běhal 7.10.2010 9:18

Ještě ke státnosti.

Občas se objevují názory, i u profesionálnálích historiků (spíš dějepisopisců), že sv. Václav nebyl zakladatelem českého státu. Položíme-li si položit otázku co za stát byly  Čechy ve středověku, pak je to zřejmé. Čechy byly vévodstvím Říše římské (středověké). Vévodství ustanovoval císař z většinou rodových knížectví. Čechy byly ustanoveny jako vévodství Jindřichem Ptáčníkem, za Sv. Václava, takže se jim dostalo mezinárodního uznání jako státního útvaru "de jure". Morava byla tímto způsobem ustavena později jako markrabství. Čechy byly tak postaveny na roveň Vévodství saskému, bavorskému a dalším,  s právem vévody být volen císařem. Byl tedy sv. Václav první vévoda země české. Na ustavení Čech jako vévodství mě sv. Václav zásluhu, jednak tím, správně vyhodnotil mezinárodní situaci a spojil se s Jindřichem, třeba proto, aby nemusil Bavorům platit výpalné, pak také sv.Václav svou zbožností zaručoval, že Čechy se stanou křesťanskými a pohanství bude ustupovat. Že sv. Václav platil voly a stříbro do Němec je výmysl Palackého, jak prokázal Pekař a dočte s i v "Toulkách českou minulostí".

K. Janyška 7.10.2010 8:10

Kajan

Ale hlavně, náš momentální prezident ví přesně, co říká ! Dzp.