22.5.2019 | Svátek má EmilDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


JUSTICE: Obrana soudceŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 19, poslední: 17.9.2010 18:52, přehled diskusí

po přečtení tohoto článku mi došlo,:
Autor: F. Doušek Datum: 17.9.2010 18:08

že jedině soudce se zmrazeným platem může v podstatě osvobodit partičku vrahů, kteří utloukli nevinného člověka a otce 4 dětí s odůvodněním, že se nejednalo o vraždu, ale pouhé ublížení na zdraví.

Pane soudče, jen tak dál!

Nějak mi to nesedí:
Autor: S. Libor Datum: 17.9.2010 14:55

Když se tedy několik let zvyšovaly platy státním zaměstnanců a soudcům ne a jestliže to zvýšení bylo více než 4%, potom by ten základ pro výpočet průměrného platu soudců měl zůstat ( při více než 4% jde základ nahoru!). Platy soudců by se nekrátily 2x, jak uvádí autor.

Re: Nějak mi to nesedí:
Autor: M. Sedláček Datum: 17.9.2010 18:45

To je omyl: geniální politici totiž přišli na to, jak platy ještě více soudcům snížit. To snížení vázali totiž na zmrazený platový základ, takže základ z roku 2009, který je stejný jako v roce 2007, snížili o další 4%. Mezi tím je na stole návrh MPSV, jak tento snížený zaklad od ledna 2011 snížit o dalších 5%. To vždy jednorázovými zákony. Kdyby nejprve platovou základnu odmrazili, skutečně by poskočila o cca 18 % a plat by byl i po snížení pak vyšší. Tak tomu ale není.

ve staré dobré Anglii:
Autor: M. Vondráček Datum: 17.9.2010 13:29

býval soudcem ctný občan, který tuto funkci chápal jako čest a ne prostředek k obživě (taky za to nic nedostával) . Myslíte , že soudil špatně ??

Soudci?:
Autor: F. Eliáš Datum: 17.9.2010 9:47

Jestli hrozí nebezpečí, že snížení mzdy by jakýmkoli způsobem ovlivnilo nezávislost soudce, je tento soudce lidský zmetek a mělo by mu být zabráněno soudit.

Mně se jeví:
Autor: J. Schwarz Datum: 17.9.2010 9:18

argumentace pana soudce být relevantní. Pokud je to opravdu tak, jak píše. Co se mi ale nelíbí  je stav justice, nepostižitelnost soudců za právní zmetky, liknavost i otevřené lumpárny jakož i falešná solidarita, která umožňuje soudcům a jejich kamarádům vyhýbat se postihu, který by na běžného občana dopadl /opilství za volantem, neplacení dluhů, braní úplatků a jiné/.

Re: Mně se jeví:
Autor: D. Streit Datum: 17.9.2010 9:39

A ještě bych k tomu přidal "mravní integritu" soudců, co přežili ještě ze socialismu. Kučera a "justiční mafie" také něco napovídají. A soudce Berka a Nagy...

Re: Mně se jeví:
Autor: J. Slanina Datum: 17.9.2010 14:38

A co takhle ještě soudružka Horváthová, Veselá, soudruh Král a další a další....

No a co kdyby se jim proste neposlaly penize:
Autor: J. Tachovský Datum: 17.9.2010 8:55

Zacnou soudci stavkovat ? Zmenilo by se jejich stavkou neco ? Nemel by jim nekdo rict, ze ponize nedostanou, protoze nejsou ?

Re: No a co kdyby se jim proste neposlaly penize:
Autor: D. Streit Datum: 17.9.2010 9:33

Také mě to napadlo:

http://streit.blog.idnes.cz/c/155094/Zadne-doplatky-soudcum.html

No to snad ne:
Autor: J. Veselý Datum: 17.9.2010 6:55

Vždyť máme okolo sebe mnoho plzeňských rychlokvašků, ne? Tohle tu už je a divím se že pan soudce o tom neví a on se jako profesionál proti nim nebrání? proč když jsme na to mekonomicky špatně se nemohou soudci uskrovnit stejně jako my ostatní? Navíc zákaz podnikání máme ve státní správě všichni tak proč uvádět jen soudce že jsou chudáčci?

Mne děsí mnohem víc že nám už utekla většina doktorů, kteří na tom jsou mnohem hůř než soudci.

Re: No to snad ne:
Autor: M. Prokop Datum: 17.9.2010 8:53

Většina? Utekla?

Re: No to snad ne:
Autor: J. Kulheim Datum: 17.9.2010 9:06

Mne děsí mnohem víc že nám už utekla většina doktorů, kteří na tom jsou mnohem hůř než soudci.

Většina doktorů neutekla a soudce neodejde žádný. Pokud si cení svoji práci na víc než na co daňoví poplatníci mají, tak ať jdou za lepším.

Re: No to snad ne:
Autor: J. Slanina Datum: 17.9.2010 14:43

Nu zatím většina lékařů skutečně neutekla, ale budeme-li uvažovat v obecné rovině, tož v případě, že se rozhodne odejít do ciziny lékař, s nejvyšší pravděpodobností se tam uplatní. Nedovedu si ovšem představit, co by si v té cizině počali asi tak se soudružkou soudkyní Horváthovou, jejíž "útěk" by mne docela i potěšil.

Re: No to snad ne:
Autor: M. Sedláček Datum: 17.9.2010 18:52

Vážený pane, při vší ctě, pokud s  Vaší gramatikou, interpunkcí a pravopisem pracujete opravdu ve státní správě, pak je skutečně něco špatně. Možná se ovšem mýlím já a jste opravdu dobrý "mekonom".

Tak tomu se říká soudcovský oslí můstek:
Autor: S. Sedlák Datum: 17.9.2010 5:27

Je smutné, pokud takto argumentuje soudce. Hlavně proto, že to dokumentuje mentální vybavenost těch, kteří rozhodují o našich osudech a zhusta není proti jejich manýrům obrany a pokud, tak za téměř likvidačních podmínek. (Délka soudního řízení, náklady a nevyzpytatelnost rozhodnutí těch, kteří získali rozhodovací trafiku na celý život.)

Demokratický stát nestojí na třech pilířích, které se navzájem nemohou ovlivňovat. Naopak. Ovlivňovat se mohou, ale ne tak, aby se ovládaly. Těžko může vláda jakýmkoliv ekonomickým opatřením rozhodnout nějakou právní kauzu stejně, jako nemůže rozhodnout jaký zákrok zvolí lékař u konkrétního pacienta. Neznamená to, že neovlivní způsob jeho léčby obecně - ta musí odrážet ekonomické možnosti země.

Když už píšete o rychlokvašených soudcích a jejich rozhodování, tak bych závěrem připoměl, že největší zvěrstva nedělali rychlokvašení soudci, či právníci, ale takoví, kterým chybělo to nejpodstatnější. Pokora před rolí, kterou má soudce svěřenu. Pokud si začne hrát na poloboha, skončí jako neřízená střela.

Re: Tak tomu se říká soudcovský oslí můstek:
Autor: D. Streit Datum: 17.9.2010 9:34

Krásně vystiženo.

Re: Tak tomu se říká soudcovský oslí můstek:
Autor: M. Sedláček Datum: 17.9.2010 18:48

Božíčku, jak moudrá slova. Jenže já jsem patrně narozdíl od Vás rozhodoval po roce 1990 v rehabilitacích, a mohu Vám říci, že to byli právě tito soudci povolaní dělnickou třídou, kdo se dopouštěl největších zvěrstev. Oni totiž pokoru nepotřebovali, cítili se být druhou pěstí dělnické třídy po LM.

Soudce neni nic vice a nic mene, nez statni zamestnanec, prestoze ...:
Autor: T. Pansky Datum: 17.9.2010 4:21

... musi by z pracovniho pohledu soudni moc nezavisla na moci vykonne a zakonodarne.  Protoze vsichni vyse jmenovani jsou statni zamestnanci, mely by se jejich platy odvijet od tabulek pro statni zamestnance.  Vytrhnout z techto souvislosti jednu slozku je nezadouci a potazmo nebezpecne.  Nedostalo se mi do rukou rozhodnuti US pri jeho poslednim zduvodneni odmitnuti zmen platu soudcu, ale tusim, ze toto rozhodnuti popudilo vetsi cast populace.  Ano, prace soudcu je ve spolecnosti velmi dulezita a nenahraditelna.  Soudci musi mit urcite vzdelani a moralne volni vlastnosti.  Jenze porad nejsou nicim vyssim, nez lide ve sluzbach statu placeni z dani obcanu.  Vase zduvodneni, ze snizovani platu by mohlo vest k odchodu soudcu a snizovani kvality je ve skutecnosti vymluva.  Jak nalezneme tuto hranici, kdy dobri soudci budou odchazet???  Je to pri dvojnasobku prumerne mzdy v neziskove sfere nebo petinasobku nebo vice???  Ma to urcit US?  Tim se de facto soudni urednici vytrhli z kontextu: jak je vidime, tak je nelze odvolat a stali se i financne nezavislymi - takova kasta sama pro sebe.  Obavam se, ze toto chapani soudcu a jejich odmenovani podkopava nejen pohled spolecnosti na soudce, ale predevsim praci US.  Prezident Klaus (v cele mnoho politiku z CSSD a ODS) jen prahne po moznosti (znacne) omezit praci US.  Nemam zadny duvod verit v jejich dobre umysly.  Obrazne receno, s velmi slabym zduvodnenim, ustavni soudci prezidentovi nabiji kanon ke svemu vlastnimu odstrelu a ubyva tech, kdo budou plakat.  top0625top@hotmail.com