16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Volarik 12.9.2010 2:39

Moje máma, babička mých dcer, jednou dětem přivezla sem do Ameriky hračku.

Byl to malý pejsek na baterii. Dělal kroky, pak zahafkal a překulil se. Docela legrační. Podíval jsem se na spodek...Made in China. Za nějaký čas jsme byli na procházce u Pacifiku na proslulém Venice beach walk. Jsou tam spousty stánkařů. Jeden, hračkář, měl na chodníku asi tři pejsky na baterie. Dělali kroky, pak zahafkali a překulili se. Podíval jsem se na spodek jednoho pejska...Made in China. Není úniku. Babička přiveze hračku z Česka..Made in China. Jdeš v Americe na procházku, najdeš tutéž hračku a...Made in China. Jsme obklíčeni!!!!!!

V. Husák 11.9.2010 19:03

Autor panu Hrbkovi

Souhlasím s Vámi. Držím se stejného poučení, jako Vy,  ale zásadní problém je ten, že už ani v kamenných obchodech zboží vyráběné v Evropě či dalších klasických vyspělých zemí prakticky nenajdete !!! I slavné značky již s výrobou přesídlily východním směrem. 

V jednom ze svých článků jsem se zabýval velmi negativními důsledky tohoto vývoje. Pokud tedy budte chtít, mrkněte se na následující odkaz:

http://neviditelnypes.lidovky.cz/ekonomika-zvracena-logika-moderniho-kapitalismu-fb0-/p_ekonomika.asp?c=A100102_184545_p_ekonomika_wag

A. Hrbek 11.9.2010 20:59

Re: Autor panu Hrbkovi

Vážený pane Husáku, díky za odkaz, máte značnou pravdu. Na druhé straně si sáhněme sami do svědomí a přiznejme si, že nás často více láká láce než jakost. Jinak by nemohly být obchodní řetězce plné nejakostních potravin a tržnice plné nekvalitních spotřebních předmětů.

Do značné míry svou úlohu v tomto jevu sehrála i filozofie, že stát tu není od toho aby chránil spotřebitele a že každý má plnou svobodu, zda si koupit jakostní nebo nejakostní výrobek. Byla zrušena řada státních a oborových norem, byla potlačena činnost řady kontrolních orgánů.

Je očividné, že řada lidí dá přednost koupi např. laciného kladiva s vytahovadlem hřebíků, ale až do té doby než pozná, že toto kladivo není z jakostní kované oceli, ale z obyčejné litiny, takže při prvním vytahování se jedno rameno vytahovadla ulomí. Podobně je tomu s celou řadou další nářadí, počínaje bity přes vrtáky. Ale tam tak velké škody nenastanou.

Horší situace je u těch výrobků, jejichž použití ohrožuje zdraví nebo dokonce život uživatele, což je typické zejména u elektrospotřebičů a věcí pro děti. Tam je často značka CE dokonce umně zfalšována a dovolání není.Pokud za jakost odpovídá prodejce, není nic lehčího než z trhu zmizet.

Ale co je nejhorší, je zcela obecný trend vyrábět méně jakostní výrobky s krátkou životností, protože tím je zaručen odbyt nových výrobků a tím i zisky výrobců a prodejců. Vše enormně podporováno klamavou reklamou, kterou stejně spotřebitel musí zaplatit. Jsou samozřejmě výroby u kterých je obměna způsobena technických pokrokem, ale je obrovská spousta výrobků, jejichž způsob užití se příliš nemění. Přesto se stále propagují prakticky stejné výrobky, ale jako "nové" a "lepší".

F. Doušek 11.9.2010 22:27

Re: Autor panu Hrbkovi

Milý pane Hrbku, vzhledem k tomu, že se ve svém pojednání odvoláváte i na můj první příspěvek do diskuze, dovolím si malé upřesnění. Zmíněné kladivo jsem pořídil ve značkové prodejně a bylo opatřeno visačkou německého výrobce. Při vytahování hřebíku se "zobáček" neulomil, ale hlavička hřebíku jím projela, zkrátka hřebík byl z kvalitnější oceli než celé kladivo. Až poté jsem zjistil, že výrobek pochází z Číny, stejně jako mnou zmiňovaná italská sekačka z Mountfieldu. A pokračovat bych mohl značkovým japonským receiverem Denon, u kterého jsem až po vybalení z krabice zíral na štítek s nápisem Made in China (hraje, ovšem občas se zcela náhodně sám od sebe resetuje).

A k těm normám - máte pravdu, že původní ČSN byly zrušeny, většina z nich není závazná, ovšem jejich náhrady v rámci evropské unijní legislativy vycházejí a to v množství rozhodně větším než malém a také za nemalé peníze, a skutečně se týkají, lidově řečeno, každé 3,14čoviny.

A. Hrbek 11.9.2010 16:00

Autore a vážení pánové,

nikdo Vás přece nenutí si čínské výrobky kupovat. Jsou přece i jiní výrobci. Já osobně nejsem tak bohatý, abych si kupoval laciné výrobky jako Vy a pak se divil. Vždy platilo - za málo peněz málo muziky.

D. Nowodny 12.9.2010 18:38

Re: Autore a vážení pánové,

Byl by jste tak laskav a napsal nam tady seznam  "necinskych:" vyrobcu a mista kde se to prodava ???

V. Váňa 11.9.2010 15:33

Díky

moc jsem se pobavil a navíc s Vámi vřele souhlasím.

Třeba bude lépe.

S. Rehulka 11.9.2010 14:23

šMade in China....

... ano, i v Austrálii jsme na tom stejně !

Texil, nástroje, elektrospotřebiče, konzervy, ryby, zelenina, ovoce, dokonce i automobily (Great Wall), čínské výroby, levné ale šmejdové ! A Čínanů je v Austrálii už přez 5%, legálně i nelegálně,"studentů", "turistů" a stále jich přibývá !

Tradiční australský průmysl upadá, ale v tom dávám vinu nikoliv Čínanům, ale australským majitelům firem, kteří přesunují výrobu do Číny, kde s "kapitalistickými komunisty" udělají dohodu, že se místním dělníkům platí pakatel, tedy jejich zisk roste, ale u nás nejen umírá průmysl, ale hrozí i nezaměstnanost. Vláda je v Číně zadlužená a neví, jak z toho ven, tak si půjčuje dál. Podmínkou je odběr jejich šmejdů a dodávky našeho materiálu - uhlí, železné rudy, bauxitu, zemního plynu, uranu atd.

L. Severa 11.9.2010 11:45

Nejen výrobky.

Bohužel běžně se prodává převážně jen čínský česnek. Nechápu kam se ztratill náš, možná, že zemědělci přešli na pěstování elektřiny, což je škoda, protože ten čínský je nekvalitni a údajně při pěstování používají pro ochranu proti škůdcům DDT, které bylo v civilizovaném světě zakázané někdy před 30 léty.

K. Křivan 11.9.2010 11:23

Koupil jsem vnučkám dva houpací koně.

Čínské.  Nic proti nim, byli moc hezký. Musel jsem je sice složit, taky nic proti tomu, ALE žádná předvrtaná dírka tam, kde by měla být., všechny nakřivo,  konstrukce nedomyšlená, . . . .

Čínské zboží je brak.  Z Činy jen sojovou omáčku.

K. Janyška 11.9.2010 8:47

Kajan

Ano, vyrábí brak a navíc nemohu jejich konzervy, neboť mám neodbytný pocit, že tam může být lidské maso ! Dzp.

F. Doušek 11.9.2010 0:35

můj poslední výrobek čínské provenience bylo

zednické (klempířské?) kladivo, takové to s "rozštěpem" na jednom konci pro vytahování hřebíků. Při vytahování 100mm hřebíku z trámu se rozštěp rozštěpil. Nezodpovězenou otázkou zůstává, CO si koupit náhradou. Vždyť i v reklamě firmy Mountfield zdůrazňují, že jejich sekačky nejsou žádný čínský brak, a vskutku, na krabici je uveden výrobce z Itálie. Při sestavování sekačky pak doma zjistíte, že na dílech je vylisováno Made in China a kvalita tomu také odpovídá.