24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Brodský 22.8.2010 20:39

Opatrný bázlivec může být hodný člověk a statečný hrdina může být padouchem.

Historie nám dává dostatek příkladů statečných masových vrahů a naopak.Pan Jež je pro mě sympatickým autorem, zde  dává do protikladu částečně mimoběžné pojmy. Obdobně není nic rozporného v tom, že komunistický lékaž působil v čínské komunistické armádě, případně v tom, že se československý odbojář stal komunistou. Zadržování Kriegla v SSSR bylo Brežněvovským idiotstvím, které by z něj udělalo daleko slavnějšího mučedníka a Svobodovo trvání na tom, že se musí vrátit s delegací sloužilo objektívně i sovětské politice stejně jako věci bolševizmu v Československu.

V. Pavel 22.8.2010 8:51

Re: Archivy KSČ r.1968-1992

Pane Fialo! Dobré hodnocení!

PS Upozorňuji na překlep, pokud jde o chybně uvedený r. 1996 v poslední větě

P. Fiala 21.8.2010 20:45

Archivy KSČ r.1968-1992

Škoda, že současná KSČM blokuje přístup do archívů KSČ, od které se distancovala. Nekomunistům a nové generaci se předhodil ústav na zkoumání totalitních režimů a "ohlodané" archivy STB.

Dle mne bylo obsazení ČR delší dobu naplánovanou ruskou vojenskou operací. Tentokrát o tom, jak umí obsadit území obydlená velmi blízko sousedící se západním Německem, vč. ovládnutí politického dění, tedy nová kvalita oproti běžným cvičením armád. S otestováním NATO v Evropě. Následné instalace raket a houfnic s malými atomovými náložemi to dotvrzují.

Opět kvalitní lidé odešli za hranice. Nicméně to byl záčátek totálního ekonomického podrobení ČR. Očekávané ekonomické reformy byly potlačeny. Pracovní síly a výrobky šly do SSSR přes RVHP po dobu asi 20 let s podporou všech členů KSČ!  Spoustě rodin se důkladně změnil život, díky tomu, že nesouhlasili s ruskou okupací. Myslím, že díky obyvatelům "západní Evropy" , kterým došla v průběhu doby trpělivost, že sedí na sudu prachu, kteří pak donutily USA a SSSR k "pádu železné opony" potvrzené Reganem a Gorbačevem v r.1996 včetně stažení všech raket, které mohly obyvatele Evropy totálně zničit několikrát..

K. Janyška 21.8.2010 11:25

Kajan

Okupace SSSR – ČSSR musela být v pořádku ! Vždyť za ní nebyl nikdo z komunistů potrestán ! Ani za otevřenou kolaboraci s okupantem ne ! Tak co pořád máte ?! Dzp.

V. Pavel 21.8.2010 9:04

Odpovídala rozporuplnost F. Kriegla a L. Svobody rozporuplnosti doby ve které žili?

Pan Ješ předkládá kultivovanou formou, bez osobní předpojatosti, přehled některých rozporuplných životních postojů dvou ikon československé, nejen "posrpnové" historie. Můj názor k tématu je, že jistě každé lidské individuum, obecně, je plné vnitřních rozporů, které se někdy projeví i navenek. V tom u F. Kriegla a L. Svobody nelze spatřovat nic neobvyklého, natož nepochopitelného. "Zajímavost", z podobných zcela obvyklých rozporuplných osobnostních projevů, z toho činí až patologická bolševická mediální prolhanost, která nikdy nepřipouští o nikom a o ničem zveřejňovat úplné informace, nýbrž pouze "třídně správně" okleštěné o "třídně nevhodné" a jinak "nepřípustné". V důsledku takového způsobu "informování" veřejnosti, pak lze celkem obyčejné a snadno pochopitelné životní postoje, často i kotrmelce, postupně o komkoliv zveřejňovat jako nová "odhalení" a z dosud známého, avšak, protože skrývaného, učinit nový "překvapivý objev". Lze tak dělat z přirozeně lidsky tápajícího charakterního intelektuála F. Kriegla "záhadu" a z do jisté míry nesporně statečného, avšak vůči Kremlu, jehož "dlouhé prsty" dostatečně osobně poznal, i zbabělého L. Svobody, totéž. Osobně docela dokážu pochopit, že oba jmenovaní, v ideových zmatcích charakteristických pro XX. století, s jeho dvěmi světovými válkami a bolševickou a nacistickou revolucí, kde jejichž představitelé Stalin a Hitler spolu proti mírovému světu od r. 1939 bratrsky spolupracovali, než Hitler v r. 1941 předběhl Stalina v přepadení jednoho druhým, ve kterém objektivně nebylo nikdy jednoduché hned správně rozlišit, co je "dobré" a co "špatné", hledali pro své osobní postoje rovněž obtížně a někdy i rozporuplně správná stanoviska.