21.7.2018 | Svátek má VítězslavDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


OSOBNOST: Milan Paumer. Proč?Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 116, poslední: 28.7.2010 7:53, přehled diskusí

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: V. Pavel Datum: 28.7.2010 7:53

Pane Kadleci - velmi oceňuji věcnost a kultivovanost vaší argumentace. Škoda, že takových diskutérů zde není více! Jistě, že činy bří. Mašínů a spol., při jejich útěku z totality, vždy zůstanou právně i eticky diskutabilní, avšak snad se lze shodnout aspoň na tom, že nebyly páchány "mala fide" s motivem vraždit. Právně lze prokazovat, že správnější kvalifikace než "vražda", by mohlo být "zabití". Osobně pokládám tuto výměnu názorů již za vyčerpanou a děkuji!

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2010 12:27

1/   správně jste napsal, že "vražda tyrana není zločinem".  Není to zločin - pokud zvítězíte, ale stále je to vražda. V případě neúspěchu je to pak i zločin. Mluvíme ovšem o vraždě, ne o bojové akci!

Legitimnosti protinacistického odboje se to, co jem napsal, vůbec netýká. Válka - mír. Dvě oposita, která mění všechno. OVŠEM - i protinacistický odboj někdy kryl vraždy, protože i vojenské akce někdy kryjí vraždy. To neznamená, že když byl někdo v odboji, měl morální právo zabíjet koho se mu zachce. Byli taky lidi v odboji, kteří vůbec nikoho nezabili, protože to nebylo třeba a nebyli součástí ozbrojeného odporu. Náš děda byl patřil do skupiny pplk. Balabána, po jejím pochytání byl v lágru, ale nikoho nezabil, nevím, zda byl vůbec ozbrojen.

Re: ani včera neměl právo ..:
Autor: O. Kadlec Datum: 27.7.2010 12:20

Ne. Vy a další lidé zde diskutující (podle symptomů zřejmě pravičáci) nechápete víc věcí.

Především neumíte rozlišit válečnou akci od vraždy. To ovšem koštuji na závažný etický problém ve vašem srdci, možná i na projev morální deprivace. Jestli to nevidíte, tak vám to nikdo nevysvětlí. Hluchý nepochopí Beethovena.

Re: ani včera neměl právo ..:
Autor: V. Pavel Datum: 27.7.2010 9:19

Kejkrte - v případě bří. Mašínů jsi se zorientoval správně!

PS Oproti své chybné orientaci na "zlo a dobro" zde, kde zastáváš postoje nečestného, nesnášenlivého, osobním založením komoušského udavače, M. Komárka

Re: Bylo možné za Protektorátu beztrestně veřejně schvalovat atentát na Heydricha? Naivní otázka.:
Autor: V. Pavel Datum: 27.7.2010 9:02

Pane Kadleci - myslím, že dokážu pochopit váš názor a respektuji jej. Ano - jistěže šlo principiálně o vraždy, možná spíše o úmyslná zabití, avšak rozhodně s podstatnými polehčujícími okolnostmi. Ty spatřuji v tom, že hlavní úmysl pachatelů nebylo zabíjet, nýbrž únik z totality na svobodný Západ i za cenu, že si cestu budou případně muset prostřílet. V tom je nepopíratelný etický rozdíl, oproti vraždění "mala fide".

Re: ani včera neměl právo ..:
Autor: J. Kejkrt Datum: 27.7.2010 8:59

Aha, tak to měli Mašínové a Paumer čekat na svobodné volby, nebo se měli domáhat (třeba názorové) plurality u komunistického soudu?

Podle vás jsou vrazi Gabčík s Kubišem, kteří také "neměli právo zabíjet příznivce režimu. A to ani v případě, že nevzešel ze svobodných voleb."

Chápu to správně?

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: V. Pavel Datum: 27.7.2010 8:54

Pane Kadleci - v případě Slaniny se orientujete správně!

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: V. Pavel Datum: 27.7.2010 8:52

Pane Kadleci - myslím, že se mýlíte! Existuje tzv. "Vyšší princip", pojednávající o tom, že vražda tyrana není zločinem a ani ozbrojený boj proti tyranii. Principiálně popíráte legitimnost protinacistického odboje v okupovaných zemích Evropy, vč. Protektorátu a to je špatně!  

Re: Bylo možné za Protektorátu beztrestně veřejně schvalovat atentát na Heydricha? Naivní otázka.:
Autor: O. Kadlec Datum: 26.7.2010 17:39

Je možné jim přiznat jen jedno: nebyli to zbabělci jako jejich dnešní obdivovatelé.

Bylo krátce po válce a kluci si hráli na svého otce. Bohužel jim unikly podstatné věci. Například že nejsou vojáci. Dále i to, že není válka. Dá se to snad vysvětlit tak, že byli moc mladí a tak jako někteří komunisti se inspirovali u svých nacistických dozorců, oni se inspirovali u protinacistického odboje. Doba byla krutá.

Tím se vysvětlují ale neomlouvají ty vraždy. Když se pak probili na západ, asi koukali jak vyvoraní, že je mír...

Co nelze vůbec omluvit - jejich celoživotní cynismus.

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: O. Kadlec Datum: 26.7.2010 17:33

Začínám slovníku pana Slaniny rozumět: jeho obrat "slušní lidé" má stejný význam jako mezi mafií slovo "čest". To jsou prostě "oni".

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: O. Kadlec Datum: 26.7.2010 17:29

Samozřejmě máte částečně pravdu pane.

"Dnes nemá nikdo právo zabíjet příznivce režimu."

Ale ani včera neměl nikdo právo zabíjet příznivce režimu. A to ani v případě, že nevzešel ze svobodných voleb.

Není to totiž proto, "že u nás není vláda totalitní moci", ale proto, že v civilizované společnosti nemá nikdo právo brát spravedlnost do vlastních rukou a vraždit lidi. Je to proto, že celá evropská společnost stojí z principiálních důvodů proti terorismu. Proto.

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: M. Trhlík Datum: 26.7.2010 14:06

Pane V.Pavle,máte naprostou pravdu,která bohužel zůstáva nepochopena i řadou diskutujících.

Re: Soudruzí !!!:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 8:57

Kejkrte, když jsi nepochopil obsah mého sdělení jinému diskutéru, neslouží ti zrovna ke cti, že ho hloupě napadáš! 

Re: Soudruzí !!!:
Autor: J. Kejkrt Datum: 26.7.2010 8:47

To je všechno? Zase jen osobní beznázorový žvást? Právě tohle dělá z fóra žumpu.

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 6:50

Pane Hile - logika chybí vaší úvaze! Při veškeré nekvalitě současných politických poměrů je 100% jisté, že u nás není vláda totalitní moci, na rozdíl od Protektorátu a období vlády komunistické státostrany od Února 1948 do Listopadu 1989. Proto dns nikdo nemá morální právo zabíjet příznivce režimu. Je totiž vzešlý ze svobodných voleb.

Re: Bylo možné za Protektorátu beztrestně veřejně schvalovat atentát na Heydricha? Naivní otázka.:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 6:02

Pane Mai, rozumím vašemu názoru na přístup obou polistopadových prezidentů k bří. Mašínům a .... budiž!

Pokud si však opravdu velmi vážíte pplk. Josefa Mašína, který své syny vychoval i svým osobním příkladem, pak byste měl snad být schopen pochopit, že bří. Mašínové právě v jeho duchu projevili nadstandardní osobní statečnost proti bezpráví a teroru zavedenému v jejich vlasti po "Vítězném Únoru" 1948 komunisty. Ctirad a Josef nejednali proti duchu svého otce - statečného vlastence a bojovníka za svobodu své vlasti. Rozdíl byl pouze v tom, že po Únoru 1948 teror v ČSR již nepředstavovali nacisté, nýbrž komunisté.

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 5:50

Pane Trhlíku, nesouhlasím zcela s vašimi názory, avšak souhlasím velmi se způsobem, jakým argumentujete a diskusi vedete. Oproti primitivům typu Slaniny, R. Sedláčka, M. Komárka a některých dalších zde, kteří z diskuzního fóra udělali skutečnou žumpu. Jednodušší R. John je oproti naprosto pokleslým jmenovaným ještě Pan Diskutér!

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 5:46

Johne, nejen kvůli vašemu spojení s primitivem Slaninou, nýbrž i váš osobní primitivismus není žádné "pravičáctví", hodné toho názvu. Je to pouze jakási zvulgarizovaná karikatura pravičáctví.

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: V. Pavel Datum: 26.7.2010 5:39

Špeku - odvoláním na "doporučení p. Komárka" jsi mne rozesmál! Věděl jsem, že jsi duševní chudák! :-)

Re: Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: O. Kadlec Datum: 25.7.2010 22:34

Myslím že ne.

S logikou to nemá co dělat, protože oni nemyslí. Podle toho, co mají v hlavách, je dovoleno střílet pouze  komunisty. Ne snad pro to, že s nimi nesouhlasí, ale protože jsou to komunisti. A kdo je komunista? Každý kdo se ti připlete do rány. A ten, kdo s tebou nesouhlasí.

Vypadá to nemožně, jako že je to jen na internetu, ale v Latinské Americe podle těchto "pravidel" jejich souvěrci skutečně skutečně donedávna jednali.

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: R. John Datum: 25.7.2010 22:17

kecáte na kvadrát, velevážený soudruhu. kdybych tě měl kopnout do pr ...ele, za každý rok, který naše rodiny odseděli v 50 letech, měl bys pr...el na cucky. takže si nechaj tu bolševickou propagandu a táhnou někam do svazu domovních důvěrníků a tam si cancaj pentli.

Re: Mašínové a spol. byli a jsou hrdinové!:
Autor: K. Křivan Datum: 25.7.2010 21:33

Ano, jel sloužit lidu !

Re: Milan Paumer a braři Mašínové...:
Autor: K. Křivan Datum: 25.7.2010 21:28

Lépe bych to nenapsal !!!

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: J. Slanina Datum: 25.7.2010 20:36

Zajímavé! A jakpak, pane Trhlík asi tak tu dobu znáte  vy? Docela bych se vsadil, že také jenom z vyprávění. Pak už záleží ovšem jenom na tom, kdo vám to vyprávěl. Jestlipak jste četl, či spíše alespoň jste slyšel o knihách Jana Nováka "Zatím dobrý", Oty Rambouska "Jenom ne strach" či dokonce Barbory Mašínové "Odkaz". Pokud však mohu soudit z vaší zmínky o znalosti soudružské produkce padesátých let, skoro bych řekl, že vašimi oblíbenci budou spíše soudruzi Řezáč-Voňavka, Sedláček či Říha. A to mluvím jenom o těch, kteří alespoň zvládali své řemeslo.

Píšete, že dnes už mi nehrozí, že mi někdo zakroutí krkem. To si mysleli poslanci Národního shromáždění 21. prosince 1929 při projevu gottwaldovské hyeny také. A netrvalo to ani dvacet let, když to pocítili na vlastní kůži. Copak mi asi řeknete na projev soudruha falmera?

Na 13. zasedání ÚV KSČM konaném v sobotu 24. února 2007 v Praze vystoupil s úvodním vystoupením předseda ÚV KSČM Vojtěch Filip. :"Je KSČM připravena ideově, teoreticky, ale zejména politicky a věcně vyvolat a postavit se do čela eventuálních revolučních procesů? Ano, či ne."

Doporučuji zvláštní pozornosti, že na konci citátu NENÍ otazník! Zajímavé by zřejmě bylo i pátrání po smyslu a naplnění slova "VĚCNĚ". Neznamenají snad ty "věci" milicionářské mundury a AK 47 v rukou těch do nich navlečených?

Copak mi na to asi řeknete?

Re: Soudruzí !!! Na stráž socialismu, pořádně stavte mírovou hráz!:
Autor: M. Trhlík Datum: 25.7.2010 18:32

Pane Johne,Váš příspěvek je náramně podobný těm,které produkovali soudruzi v padesátých letech.Zejména je krásná věta,že i mezi námi pravičáky to zajiskří v diskusi,tak si jí nenechme   zasvinit bolševiky.Vám oponovat nebudu i když mám od komunistů daleko,ale měl byste si vyjasnit názor komunista a bolševik.Pokud si myslíte,že Vaše příspěvky spolu s řadou dalších/paní  Lukešová/ jsou znakem pravičáků,tak to asi nebude stačit k tomu,abyste patřil mezi jejich opory.To asi nepřesvědčí ty,kteří také tu dobu prožili.Vy diskutujete opravdu v duchu zarytých soudruhů,ale v obráceném gardu.Už jsem se jednou zmínil o statečnosti skupiny bratrů Mašínů,kteří si opravdu nevybírali k likvidaci komunisty,ale každého koho potkali.Nevím jak byste tu situaci hodnotil,kdyby mezi nimi byl Váš otec.Stejně tak mohli na svém útěku zlikvidovat i lidi,kteří režim nenáviděli.Pokud  si myslíte i s řadou svých příznivců,že komunisté ovládají pořád rozhodující soudy či jsou jinde,vystupte s nimi před veřejnost s důkazy.Dnes už Vám nehrozí,že Vám někdo zakroutí krkem.Nebo si myslíte,že opravdu se připravují seznamy,jak píší někteří diskutující,aby pravičákům zakroutili krkem? Nevím kolik máte zkušeností s minulým režimem Vy,ale i další,kteří možná tu dobu znají jen z vyprávění.

Podle logiky mnohých přispěvatelů:
Autor: I. Hil Datum: 25.7.2010 17:32

mohou dnes mladí komunisté zabíjet příznivce režimu, protože s nimi nesouhlasí. Divné.

Re: Je smutné:
Autor: V. Bok Datum: 25.7.2010 16:30

Jo, pokladní chodívají dost často ozbrojeni. Když nesou peníze, to víte. Ale bývaj to civilisté, víte?

Re: Kajan:
Autor: V. Bok Datum: 25.7.2010 16:28

No, mám dojem že žádnýho komunistu zrovna nezabili.

Milan Paumer a braři Mašínové...:
Autor: S. REHULKA Datum: 25.7.2010 14:48

Vážený pane Stejskale, děkuji Vám za krásný článek.

Milan Paumer, byl jeden z mála našich statečných. Že jej ani první, ani druhý president nechtěli (nebo neměli odvahu) vyznamenat, nic neznamená ! Od nich, by to žádné "vyznamenání" stejně nebylo !

Čest jeho památce !

Re: Vrazi ? Pokud jde o toho pokladníka...:
Autor: M. Bílý Datum: 25.7.2010 14:09

... měl byste jako soudruh uznávat bolševickou zásadu: KDYŽ SE KÁCÍ LES, LÍTAJÍ TŘÍSKY!!! A že záměrem Mašínů bylo pokácet komunistický les je víc než jisté. Také byste měl připustit uplatnění Leninovy zásady: raději zabít deset nevinných, než nechat uniknout jednoho vinného!