24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Novák 20.5.2010 13:08

2 autor (a ostatní diskutující)

Já si to zaklinadlo pamatuji "Páka, výhybka, hradlo, most,.......". Je nožné, že to bylo v různých vydáních různě?

V. Kolman 18.5.2010 11:08

NEMOČTE PROSÍM NA VEDENÍ!

Přiznávám se po desítkách let dobrovolně a bez mučení, že jsem krásnou smaltovanou cedulku s výšeuvedeným nápisem odšrouboval z Smíchovské lávky přes koleje, o které se zmiňuje pan Čech. Měl jsem pak přímo dětinskou radost, jak se na**al vedoucí učňáku, když jsem mu tu cedulku přišrouboval na dveře jeho kanceláře :-))

J. Hanzal 18.5.2010 10:00

Jó pára!

J. Němec 18.5.2010 9:23

Honzíkova cesta

Může mi někdo vysvětli co je na knize Honzíkova cesta špatného? Jaká je tam propaganda? Uznávám, že je to kniha velmi jednoduchá, tak akorát na čtení pro malé děti, ale žádnou propagandu jsem tam neviděl. Jako děcko jsem ji nepřečetl, ikdyž byla poviná a tak když jsem ji našel v knihách nedávno, tak jsem se rozhodl, že v rámci četby dětem před spaním si doplním vzdělání. "Naočkován" názory o propagandě jsem pozorně dával bacha co dětem čtu a zbývá už jen tuším poslední kapitola a nic jsem nenašel. Možná podle současných měřítek by zlý kluk Ferda byl oblíbeným pro svou bezpáteřnost při vypořádávání se s konkurencí a tam je chudák tak pranýřován. Nebo jde o to, že je tam leccos družstevního? Tož ... družstva existují i teď a rozlišování mezi tím, co patří mě a na co musím dávat pozor, bo je to více lidí najednou mi špatné nepřipadne. Když budu vlastnit společně s dalšími činžák, taky nemůžu o společných zýáležitostech rozhodovat svévolně.

Řekněte mi někdo, proč je ta kniha propagandou?

J. Pašek 18.5.2010 8:26

Lokomotivy a jízdní řády byly velký koníček . . .

skladatele Antonína Dvořáka. Ve volném čase chodil v Praze navštěvovat nádraží a z lávky - přechodu nad kolejema sledoval příjezdy a odjezdy. Je psáno, že tam jednou promokl, nachladil se, dostal horečku a srdce mu selhalo ve věku ani ne 63 . . . . U zámožných předků dnešního pana Neffa byl velký smutek, protože A. Dvořák tam byl častým a vždy vítaným hostema vyučoval Neffů děti hrát hudební nástroje . . . . .

T. Kočí 18.5.2010 8:09

Klukovské vzpomínky 99

Opět nádhera.Zelená nasedat taky moje oblíbená kniha.Včera jsem ji měl v ruce.Je tam řada chyb a ideologie,ale to jsme nezaznamenali.Vzpomínky na parní provoz mám obdobné.Jen ta kniha o mašinkách se mi vyhnula,škoda.A to mám přezdívku Ing.Mašinka.

Znovu se ptám-a kdy bude  kniha?

V. Křepelka 18.5.2010 7:44

Mluvíte mi z duše: Jak Pohádky o mašinkách prolomily dyslexii

Co se týká mne, dostal jsem pohádky o mašinkách ve vydání před Vítězným únorem - v tom po něm byla vynechána pohádka jak jela lokomotiva pro bramobry. Asi pan správce v Litni či deputátníci a samozřejmě pan starosta s pány radními byli politicky nepřijatení.

V roce 1981 jsme byli s našimi syny - tehdy 7 a 4 v Kořenově. A i ten tehdy čtyřletý ušil i 21 km a to na Pohádky o mašinkách. Také je znám téměř zpaměti a byl jsem je s to odrecitovat. Byli jsme tam s rodinou kolegyně od manželky, kteřá měli děti o něco větší - kluka asi 9. A toho to tak zaujalo, že si knížku po návratu do Brna vypůjčili. A pak dodatečně jsme se dozvěděli, že to byla první knížka kterou přečetl a hlavně tím prolomil do té doby dost vydatnou dyslexii! Dnes je dávno inženýrem.