24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

RUSKO: Pachuť historie

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Hofman 10.5.2010 17:02

PRAVDA BOLÍ

Naprosto souhlasím s názorem pana Fištejna. Jen by mně především zajímalo, co si řekli oni páprdové v Kremlu předtím, než si vybrali Gorbačova a co pak řekli jemu, že od něj očekávají. Představa, že to byl Gorbi, kdo určoval co bude, je zcestná. V tak tuhém režimu měl předem politbyrem stanovenou roli. To, jestli ji hrál dobře či špatně, jak musel improvizovat a kde musel Západu ustoupit nechám na zasvěcenějších. Koncem 90-tých let jsem sledoval němce na čele s H.Kohlem. Ten správně vycítil historickou šanci pro Německo a pracoval na Gorbim jako číňan na nudlích. Gorbi si sice oblékl kabát světového politika západního střihu, ale to mu mohli uvěřit jen mnozí plebejci u nás, těžko v oněch západních politických salonech. Vycítili však smrtelný puch jdoucí z Moskvy a využili tuto neopakovatelnou šanci ve svůj prospěch. Gorbi je dodnes v SRN oslavován jako největší přítel Německa, zda věděl, čemu slouží a jak byl jimi využit nevím. Dělá mu to ale setsakra dobře. Znovu opakuji, byl jen pouhým pěšákem na poli ruských zájmů, země, která již byla ve smrtelné křeči. Jestli z toho vyšlo pro soudruhy v Rusku jen to, že je národ nezadupal holýma rukama a nohama do země, je i tak, pro ně osobně, jistě velký úspěch. S ničím víc snad ani nepočítali. A teď se vrací, jsou zjevně spokojeni a do budoucna se budou snažit minimalizovat ztráty posledních dekád. Buďme napozoru.

V. Novák 10.5.2010 15:51

Gorbačov zabezpečil, že chcípající kobyla

nekopla. Resp. kopala jenom dovnitř - a ve srovnání s tím, jak kopnout mohla a i s tím, jak kopaly jiné kobyly (kupř. španělské nebo portugalské nebo belgické impérium, Francie v Indočíně nebo Alžírsku) to bylo kopání minimální.

Vlastně jen takové pocukávání kopytem.

Nikdy jsem nečekal, že k tomu může dojít TAK mírně a klidně.

Současné obnovování "Ruského Commonwealthu" svědčí o tom, že i tam uvnitř exSSSR se nedělo nic nenapravitelného.

V. Kolman 10.5.2010 9:37

PANE FIŠTEJNE, NESOUHLASÍM S VÁMI.

Kdyby nic jiného, tak spoustě ujařmených a sověty okupovaných států (včetně nás!) umožnila Gorbačovova politika opustit tento "žalář národů" a to není málo!

      V mých očích pan Gorbačov zůstává státníkem se zásluhami o osvobození milionů lidí.

K. Janyška 10.5.2010 8:00

Kajan

Gorbačovova perestrojka byla jedním z neúspěšnějších projektů historie ! Rozbourala hnusný Sovětský svaz, jako hlavní pilíř světového socialistického zlořinu ! Dzp.

P. Brodský 10.5.2010 3:55

Kdyby nikdy neexistoval Teng Siao Ping,

Pak by asi všichni západní sovětologové, rusologové a odpůrci role osobnosti v dějinách tvrdili to co Jefim Fištejn.Historikové z nepochopitelných důvodů hrozně rádi tvdí, že historie"nezná žádné kdyby", čímž myslí, že ať udělají konkrétní lidé cokoli, mystická kola historického vývole se budou točit stejně. Ta kola se musí točit podle zákonů historie, které ovšem historikové objeví vždycky až po sezoně.

V daném případě tu ovšem máme co dělat s různými způsoby řešení, vedle čínnského způsobu existuje také korejský či kubánský, a rozdíly ve výsledcích jsou obrovské. Moudří komentátořu, kteří po bitvě vědí, jak nevyhnutekně musela dopadnout, tedy působí poněkud umanutě.

V. Novák 10.5.2010 9:37

Re: Kdyby nikdy neexistoval Teng Siao Ping,

Není popírání úlohy osobnosti v dějinách silně marxistické?

P. Brodský 10.5.2010 11:22

Re: Kdyby nikdy neexistoval Teng Siao Ping,

Samozřejmě, pro marxisty to byl jeden ze základních článků víry.