16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Nový 9.2.2010 1:09

Re: nesmyslná otázka v titulku avizuje pomýlený článek

Jestliže pálím ropu kvůli své  práci  či zábavě , nejsem o nic  větší hříšník, než Arab, který mi tu ropu prodává.

Dokonce bych řekl, že ten Arab má jednodušší  živobytí. Prostě  má štěstí. Přeji mu to. Jestliže  si  ale bude Arab  po  10 generací pořizovat  10 dětí  a po  ukončení  bezpracných příjmů z ropy  bude mít problém s ukončením  pohodlného  života a  zajištěním populace, opět se  nebudu cítit povinován  živit jeho potomstvo. To bych byl  naprostý  idiot.  Každý  člověk opdovídá sám za  sebe  a  svou  obec. Podobně  lze  rozvést Váš hypotetický problém s kávou.

Pokud jde o  hypotetický problém s kolonizací a průmyslovou revolucí, je nesporné, že bohatsví  a  kvalita života všech lidí na  světě  se  za  posledních  200 let  nebývale  zvýšily. Pochopitelně nikoliv rovnoměrně. Co si proboha  myslíte, že  v Africe  bylo před  kolonizací ?  Ráj, svoboda  a  blahobyt ?  Ani omylem. Nepředstavitelná  bída a  kanibalismus. A i kdybych se s pozitivním  vlivem kolonizace  na  prehistorické  kultury  mýlil, my Češi  jsme  nikdy  žádné kolonie  neměli. Takže opět jsem bez  výčitek svědomí !

EW 7.2.2010 14:53

Re: Jojo

A pak se mozna, Jakoubku, zamyslite i nad tim, komu za to vdecime. Proc bylo treba rozbit homogenni evropske populace stejne jako euro-americkou populaci v USA prilivem etnicky i kulturne cizich imigrantu.

Ale jak vas znam z diskusi, tak asi ne...

EW 7.2.2010 14:50

Re: Ad podpora zemědělců v EU

A to, co tam roste nikdo kupovat nebude. Protoze to neni standardizovane a neni to dodavano v dobe, kdy to trh potrebuje. Je mi lito, ale je to tak. Nejsou silnice, po kterych by se treba takove cirokove zrni dovezlo k pristavu nebo na burzu do mesta.

Cirok, ktery pestuji venkovane, ma kazde zrno jine, a je ze starych nevykonnych odrud, ktere tamni pestuji, protoze potrebuji dlouhe trimetrove stonky na vypletani chatrci. Ovsem plantazni velkopestitelsky cirok ma jen metr az metr dvacet a palice tezke zrnim. Ten ovsem mistni nepestuji, protoze je moc kratky a navic na to musi byt F1 hybridni osivo.  To jejich zrni se moc nehodi ani na krmeni pro slepice.

EW 7.2.2010 14:43

Re: nesmyslná otázka v titulku avizuje pomýlený článek

A vlastne - jak s tim to kafe, banany a ropa souvisi? Platime jim za ne, nebo ne? Kdokoli si muze banany, ropu nebo kafe radne koupit. A pro tamni obyvatele to zrovna nepredstavuje chleb, ktery jim  utrhujem od huby.

EW 7.2.2010 14:41

Re: To je nesmysl,

Ale porad jste nam jeste nevysvetlil, proc si nemuzou pestovat plodiny pro vlastni potrebu. Ne na vyvoz. Ne na prodej. Pro sebe. Treba s tou motykou v ruce. Jako nasi predkove.

EW 7.2.2010 14:37

Re: Buďme hrdí na to, co jsme dali světu!

No, Japonsko by nejspis bylo tam, kde je, i bez komodora Perryho. Obyvatele jsou inteligentni, kulturni a organizovani. A byli takovi jiz pred prichodem komodora.

EW 7.2.2010 14:35

Re: Buďme hrdí na to, co jsme dali světu!

A neni on taky dost dramaticky rozdil mezi OBYVATELSTVEM India a Afriky? Co treba prumerne IQ? Indove v prumeru taky nemaji kdovi kolik, ale staci to, aby se nasli lide pro uchazejici statni spravu, vedu, inzenyring...a to je drzi nad vodou a pomalu posunuje vpred. Kdezto v Africe takova cast populace je strasne mala a jeste kde muze zdrha do Evropy a Ameriky.

Ostatne jen se kouknete na Haiti a Santo Domingo. Jeden ostrov, jedno klima, jedny zdroje. Akorat Haitane pred 200 lety vymlatili vsecky belochy a i vetsinu mulatu. Sto Domingo tak neucinilo. Vysledek vidi kazdy.

EW 7.2.2010 14:29

Re: Juro

Mno - ale na to, jak je kona draha, tak pomer cena/vykon silne zaostava.

O. M. 4.2.2010 22:56

Re: Zajímavé teorie

Ovšem, když by na to přišlo, tak vlastní zdroje budou dostatečné (akorát nebude tolik řepky na metylester a kukuřice na etanol).

Didi 3.2.2010 16:00

Re: Cena obilí klesá

Při pohledu na grafy vývoje většiny komodit v uvedeném období lze jen kostatovat: brát jakoukoli nekrytou měnu jako stabilní prvek je hloupost.

Když se Vám nelíbí zlato, můžeme zkusit jiné komodity: Stříbro 4,95 USD/oz => 0,48 oz/bušl v roce 2000, 17,79 USD/oz => 0,34 oz/bušl v roce 2010 neboli pokles o 30%. Měď 1,813 USD/kg => 1,32 kg/bušl v roce 2000, 7,385 USD/kg => 0,81 kg/bušl v roce 2010 neboli pokles o 39%. Ropa 28,0 USD/barel => 0,086 barelu/bušl v roce 2000, 78,54 USD/barel => 0,076 barelu/bušl v roce 2010 neboli pokles o 11%. Průměrná mzda v ČR 13614 Kč/měs, 38,60 Kč/USD => 0,0068 měs/bušl v roce 2000, 23500 Kč/měs, 18,31 Kč/USD => 0,0047 měs/bušl v roce 2010 neboli pokles o 31%.

Proto si dovolím znovu opakovat, že obilí za posledních deset let ZLEVNILO cca o třetinu. Zda je to krátkodobý výkyv daný obzvláště dobrou úrodou nebo zda se jedná o setrvalejší trend daný zlepšováním pěstebních postupů je na delší rozbor. Osobně se domnívám, že je to kombinace obou vlivů.

portwyn 3.2.2010 10:22

Re: Ad podpora zemědělců v EU

Děkuji za odpověď, nicméně pokud by šlo o GLOBÁLNÍ nedostatek potravin, tak přešupování plodin mezi státy navzájem nic nevyřeší...možná zjednoduší distribuci, ale zásadní řešení to není. Viz Fafa, Jurax.

autor 3.2.2010 1:54

Re: To je nesmysl,

ANO, přesně tak. Děláme je závislými na pomoci a namísto vzdělání se kolonka pomoc zaplní množstvím darovaných konzerv. Přece si nebudeme pěstovat konkurenci, že? Zbytek zařídí ochranná opatření proti vstupu zemí třetího světa na naše trhy.

autor 3.2.2010 1:52

Re: Ad podpora zemědělců v EU

To je jako hrách na zeď... V TOM JE PRÁVĚ PROBLÉM. Dokud někdo nebude kupovat to, co tam už dnes roste, nikdy si tamní lidé nevydělají na technologie a nebudou moct produkovat to, co tam chybí. Devadesát procent "pomoci" jde do potravin, devět procent do léků a procento do vzdělání. Ti lidé nevědí jak co pěstovat a ani nemají peníze na to začít. I kdyby té jedné či dvou nebo tří plodin, které mohou ihned začít exportovat, bylo stonásobně víc, dokud budou fungovat bariéry na trhu, nemají šanci to prodat. A to ani v Africe. Cukr obilí , pitnou vodu nebo maso nenahradí.  

autor 3.2.2010 1:47

Re: Buďme hrdí na to, co jsme dali světu!

No, v podstatě jste si odpověděl sám. Srovnejte si vývoj třeba v Indii a jakým způsobem se tam chovala koloniální správa GB, a v Africe. V tom je diametrální rozdíl.

Fafa 3.2.2010 0:07

Juro

Kona je kava pestovana na jihozapade Velkeho ostrova na Havaji, vetsinou na malych rodinnych farmach. udajne ma unikatni podminky diky kombinaci vulkanicke pudy, sussiho podnebi na zavetrne strane ostrova a mirneho mnozstvi soli z morske vody (ty farmy jsou velice blizko k mori). Rozhodne doporucuju. A je nezavisla na Jizni Americe. :-) 

para 2.2.2010 23:50

Vcelku souhlasím ale vidím to i jinak.

Příčin je asi víc a dokonce naše Evropská civilizace je mnohdy nezvládá korektně řešit natož rozvojové země. Ten potravinový problém tlačil i na naše předky a ti se mu opakovaně vyhnuli změnou technologie. V počátcích věků to byl nejdřív přechod od lovu a sběratelství poldů k zemědělství. Pak vylepšení technologií orby, zavlažování, dvojpolné.. trojpolné pěstování, kácení lesů.... A lidí přibývalo.... Půda se přesto vyčerpávala a tak se hledala hnojiva. Zvrat přinesl Chilský ledek - Guano... Ale i jeho zásoba se vyčerpala a znovu hrozil kolaps. Přišel však oběv umělé výroby dusíkatých hnojiv .... a zdálo se, že je zas vzhráno, že chemie má veliké možnosti. Chvíli to tak vypadalo. Dnes je dusíkatých látek tzv aktivního dusíku v přírodním oběhu už dvojnásobná velikost jak kdy v historii planety a začí ná to měnit i chemismus moří a s ním i výtěžnost rybolovu - té další pro lidstvo významné úživné plochy. Konkrétně to postihlo celé pro Evropu důležité Středomoří kde se dosud převládající korýšovití změnili na medůzovité....

Problémy co popisujete ja nadstavba tohoto v jiných oblastech světa a další vlivy jako ubytek snadno těžitelných surovin a energií spolu s nastupující klimatickou změnou si patrně vynutí naplnění Maltusiánských představ už v následujících generacích. Dlouho se lidstvu dařilo vytloukat klín klínem a jen málo kdy technologie opravdu bezproblémově pomohly. Dnes by bylo potřeba supertechnologií  typu  kouzelného proutku i pro stagnující celosvětovou ekonomiku a to nevěstí nic laciného.... Bude se asi muset vážně účtovat. S některými pak biofyzikální a termodynamické zákony zúčtují asi až fatálně. ////  ttp://www.energybulletin.cz/?q=clanek/scenare-soumraku-civilizace-rustu   ////  http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/prelidneni-jako-casovana-bomba   ////   http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/jaky-naporu-vydrzi-jeste-zeme   ///   http://www.esf.edu/EFB/hall/   ///   http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

No, nevím 2.2.2010 23:50

Re: To je nesmysl,

my jim držíme hlavu pod vodou až natolik, že si nemohu vypěstovat dost potravin pro vlastní potřebu?

Jura Jurax 2.2.2010 23:47

Re: Ad podpora zemědělců v EU

Asi tak ...

Jura Jurax 2.2.2010 23:44

Re: Juro

Co je to Kona?

Jura Jurax 2.2.2010 23:43

Re: Buďme hrdí na to, co jsme dali světu!

Složitější to vpravdě je, ale myslím, že jinak, než si myslíte. I dnes jsou na světě kultury, jimž se nedostalo dobrodiní kolonizace bílého muže - Indiáni v pralesích jižní Ameriky, primitivní kmeny ve vnitrozemí Nové Guiney a snad i jinde. Jejich společným jmenovatelem je, že žijí v době kamenné se všemi průvodními znaky tohoto způsobu života - sepětí s přírodou, ale taky fatální závislost na ní, délka života 40 let, vysoká úmrtnost dětí a tak dál a podobně. A neschopnost přizpůsobení se jiným životním podmínkám. Kulturní rozvoj se nekoná - jsou to stabilizovaná, leč stagnující společenství.

A ještě - kolonií byla takměř celá Indočína - a dnes odtud dovážíme průmyslové výrobky, Ze Zimbabwe, Keni a jiných afrických států černé Afriky tak nanejvýš exotické ovoce a suroviny. Kolonií byla Indie - a dnes - přestože má jistě mnohé k řešení - vyrábí nadzvukové stíhačky a vypouští družice. Myslíte, že by toho tyto státy dosáhly bez impulsu daného kolonizátory? I Japonsko je dnes tam, kde je, díky fregatám komodora Perryho ...

Fafa 2.2.2010 23:42

Juro

No, nevím, život bez kafe :-(

mam pro Vas jedine slovo: "Kona"

Jura jurax 2.2.2010 23:29

Re: Jojo

No, nevím, život bez kafe :-(

Fafa 2.2.2010 23:00

Re: Ekologové nejezdí na ledovec...

Spis jestli Vy si nepletete ekology a ekologisty. Ne kazdy pan se zajmem o slecny je gynekolog a ne kazdy pan placajici dramaticky o zivotnim prostredi je ekolog. :-)

Fafa 2.2.2010 22:56

Jakube

Jakube, zadna kapitulace nebude. Pekne salamovou metodou neboli metodou vareni zive zaby dospejeme k situaci, kdy pametnici vymrou a novi evropsti lide uz ani nebudou pamatovat, ze existovala doba, kdy trestni zakonik NEOBSAHOVAL paragrafy o rouhani. Nebo ze svoboda slova kdysi znamenala pravo vyjadrovat svoje nazory, i kdyby to urazelo vetsinu populace. Dneska staci urazena mensina, za chvili bude duvodem omezeni svobody projevu jeden urazeny magor.

pavel 2.2.2010 22:54

oni musi zemrit autore

nebo zemrem vsichni

autor 2.2.2010 22:30

Re: Dokud to jde.

A to přitom stačí je trochu přemýšlet...

autor 2.2.2010 22:12

Re: prachy

Tak už jsem podruhý za levičáka! Super! Jinak ten "protimluv", viz můj  příspěvek "hint" výše.

Jakub S. 2.2.2010 22:11

Re: Jojo

Tak. Heslo dnešní doby. Ani naznačovat. Až do totální kapitulace.

autor 2.2.2010 22:09

Re: Být relativně soběstačný v produkci potravin je naprosto nutné k přežití za

Tak takhle jednoduchý pohled na svět vám závidím. Hint: jen z třtiny se asi populace neuživí a i desetinásobné přebytky jsou k ničemu, když je není komu prodat.