24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Stoura 2.2.2010 19:34

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Sonar byste měl, pokud by pro stovky generací Vašich předků byla jeho existence otázkou života a smrti.

Jak přesně získali dinosauři křídla, nevím. To, že pro tvora může být výhodou i nějaký přechodný nedokonalý orgán letu, ale dokazuje třeba existence poletuch nebo létajících ryb.

Suchoř 2.2.2010 16:42

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

je asi rozdíl v tom, zda se do lesa volá pro zábavu a nebo zda jde o přežití v přírodě, o holý život. Nejenom Tarzani by mohli předvést, jak se musí v nouzi všemu možnému naučit. Za rok se žádný tvor nenaučí létat a spíše vymře, když bez toho nebude moci za krátkou dobu přežít. Ale při postupné změně podmínek a za milion let se jistě může naučit každý tvor létat, když to jinak nepůjde. A nebo se odnaučí a křídla zakrní, když po celý další milion let to nebude potřebovat. 

Církve a kreacionisté staví evoluci proti Bohu neoprávněně. Připisují mu povinnost stvořit svět primitivně kreacionisticky podle Bible. Genialita stvoření světa však spočívá právě ve vytvoření takových vlastností hmoty, aby byla schopna geneze a vývoje života. Tak jak to prožíváme a objevujeme. Možná, že i tajemný proces geneze života hmotou jednou poznáme a že ho budeme využívat ke svému prospěchu.

Suchoř 2.2.2010 16:15

Re: problém bývá v unáhlených závěrech

jazykové ekvivalenty zde nebývají na obtíž

Senior 2.2.2010 15:27

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Už jako malý kluk jsem do lesa volal, ale sonar dosud nemám. Ale jinak. Když dovedete tak pěkně "vysvětlit" vznik sonaru u velryby, mohl byste mi také vysvětlit, jak vlastně získali některé druhy dinotosaurů křídla a žijí dodnes mezi námi?  Děkuji.

Stoura 2.2.2010 13:00

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Jednoduchý sonar máte i Vy. Neslyšel jste někdy o tom, že jak se do lesa volá, tak se z něj ozývá? Podle doby ozvěny můžete odhadnout vzdálenost toho lesa. Slepí lidé jsou se v místnostech schopni orientovat velmi dobře podle ruchů a odrazů. Takže zvukovou lokaci je schopen člověk (a zvířata obecně) používat mnohem déle, než k tomu získal samostatné technologie. Ve vodě je to jen užitečnější a  proto výhodné - tvorové s lepším sonarem častěji přežijí.

Pantarei 2.2.2010 12:38

Dvě slova: Zamrzlá evoluce

Ještě doplním jméno autora - Jaroslav Flégr. Přečíst, přemýšlet a nechytat se kdejakého idiota :)

Suchoř 2.2.2010 10:24

podivný Sparťan

ne podle toho jaké výkony předvádí, ale podle toho, jak tento klub vytvořil první mančaft

Senior 2.2.2010 9:04

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Milý "Stouro", myslím, že jde tady o jisté nedorozumění.  Nikdo přeci nepochybuje o tom, že v životě přežívá ten nejschopnější jedinec. Ale problém je vtom, že i ti méně schopní jedinci z toho vrhu kteří nepřežili, byli z biologického hlediska stejně dokonalí, jako ti, co přežili. Denně vidíme, jak  mizí z našeho světa desítky biologicky dokonalých tvorů, kteří se jen nedokázali vyrovnat se změněnými životními podmínkami.

Ale mě šlo v mém předchozím příspěvku o něco jiného. Nedávno jsem v televizi na příklad viděl, jak se původně z typicky suchozemského živočicha stala velryba.  Prostě nedostatek potravy ji nasměroval obrátit svou pozornost za potravou do vody. A tam se později složitým vývojem adaptovala na trvalý život.  A protože tam byla zakalená voda, vyvinul se jí postupně, patrně podle nějakého darwinisty  zcela náhodně metodou pokusu a omylu , dokonalý echo systém, na který lidstvo přišlo až ve dvacátém století, díky ničivým světovým válkám. A takových příkladů bych mohl uvést celou řadu. A to bych byl opravdu rád, kdyby mi to mohl někdo přesvědčivě vysvětlit a věrohodně prokázat.  Nic víc. A  pokud by mi ještě vysvětlil a prokázal, jak touto evolucí vznikla první živočišná buňka, byl bych spokojen a stal se možná i darwinistou.

Stoura 2.2.2010 3:29

Re: problém bývá v unáhlených závěrech

Jaké rozměry energie v přírodě nikdy nebyly? Doposud jsem si myslel, že rozměrem energie je vždy joule (kg.m^2/s^2).

Stoura 2.2.2010 3:24

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Nevhodných mutantů vzniká neustále neuvěřitelné množství. A přírodní výběr je nelítostný. Zkuste probrat nejjednodušší model:  Všichni tvorové zpravidla zplodí více mláďat, než jich nakonec přežije. Pokud je průměr stejně dobrý, jako jeho rodiče, pak jen tím, že podprůměr zahyne, se průměrné vlastnosti  zbytku populace zlepší.

Suchoř 1.2.2010 23:12

problém bývá v unáhlených závěrech

a ne jen v růžových či černých brýlích nebo dokonce v podjatosti. Příkladem unáhlenosti může být právě srovnávání staleté teorie s momentální situací v názorech na klimatologii. V této oblasti vědy se rozhořela skoro světová válka "oteplovačů" a skeptiků s mnoha nefér argumenty, přeceňovanými chybami a aktivitami. Avšak činit z toho závěr, že se klima oteplovat nemůže a proto i evoluce má být jen podobným blufem, zasluhuje pozornost snad jen u sklenice piva.

Například již proto, že vinou člověka se klima Země oteplovat musí. Vkládá do její bilance nové druhy a rozměry energie, které dosud nikdy nebyly. Ne jen zvýšenou produkci CO2. Takže je radno počkat se soudy na další zprávy. Zejména se soudy které by se týkaly zkušeností celých generací

Suchoř 1.2.2010 22:42

falešně objektivní církevní výplod

na pokračování, ve kterém pochopitelně nemůže chybět laciný refrén o čiré náhodě. Tu má čtenář logicky zavrhnout a stát se zbožným křesťanem.

Soudný čtenář by měl být uražen lacinou pohádkou autora v úvodu o jeho objektivitě s tím, že má mít dokonce averzi vůči náboženství a Bibli. To je něco jako převlek vojáka na frontě do cizí uniformy, jenž pro věrohodnost ještě zdánlivě ublíží vlastní straně.

Článek není určen pro hlubší diskusi, ale pro působení pochybností a rozvratu v řadách racionálně myslících lidí. Zasluhuje ocenění nejspíše ze strany těch zdejších kritiků, kteří umí trefně posílat podobné nájemné autory na příslušná místa.

Suchoř 1.2.2010 21:54

do vědy politika?

s vědou válčí odjakživa spíše náboženství. Přesněji, církevníctví a duchařina

Thrinie 1.2.2010 14:46

Re: Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Nezlobte se, ale ja mam pocit, ze jste v tech hodinach tedy asi lustil pod lavici krizovky ;) Protoze si odpovidate na otazky, ktere sam sobe pokladate - jen v nich nevidite odpovedi ;)

Nechci tim rict, ze je nekde dokazano, ze skutecne teorie nahodnych mutaci je spravna. To v zadnem pripade. Ale taky nikdo netvrdi, ze jak rikate: "nějakou náhodnou mutací genetického fondu došlo najednou k nějekému

novému druhu, nebo k výraznému vylepšení toho stávajícího. A to zrovna

právě tím nejoptimálnějším způsobem!"

- naopak. Pokud je mi znamo, darwinismus tvrdi, ze k tomu dochazelo pomoci milionu mutaci, ktere prirodni vyber protridil a vybral z nich jen ty, diky nimz jejich nositel efektivneji v danem prostredi plodil potomstvo ;) A samozrejme ze o tomto se v darwinismu (nebo mozna az neodarwinismu, zas tolik se neorientuji), mluvi. Oprravdu neverim, ze jste se s tim za tech 18 let prirodovedne zamereneho studia nepotkal, nas to ucili na gymnaziu ;)

Senior 1.2.2010 14:11

Darwinismus - věda, nebo jenom teorie?

Ačkoliv jsem strávil ve školních lavicích přírodovědného  zaměření osmnáct let a zakončené státní zkouškou, s pojmem darwinismus a jeho teorií jsem se tam nikdy nesetkal. Jistou informaci o této teorií vzniku života na zemi jsem tak získával pouze útržkovitě a nesystematicky. Ale i z toho mála co jsem nabyl, jsem pojal  k tomuto učení jistou nedůvěru. Především proto, že  jsem se nikdy nedočetl o nějakém relevantním důkazu, že se v počátečním období vzniku života na zemi  vytvářely a potom opětovně slučovaly organické sloučeny v celky (buňky), nad kterým dodnes žasneme a některé pochody v nich si dosud nedovedeme vysvětlit. A to jsou ty základní a nejjednodušší stavební prvky!  Dále mi bylo vždy podezřelé, že nějakou náhodnou mutací genetického fondu došlo najednou k nějekému novému druhu, nebo k výraznému vylepšení toho stávajícího. A to zrovna právě tím nejoptimálnějším způsobem!  Ze zkušeností je však známo, že ne každá změna je k lepšímu. A  aby vzniklo něco nového, nebo alespoň lepšího náhodným procesem, muselo by před tím nebo současně vzniknout několik desítek až stovek a tisíc nevhodných mutantů. O těch se však nikde nemluví. A mohl bych pokračovat. Ale o podstatě , mechanizmus a důvodu,  proč k této změně došlo, tak to  jsem se také nikdy nedověděl. Potvrzení tohoto vývoje laboratorním pokusem, je zřejmě v nedohlednu. Vždy byly popsány jen ty vnější, viditelné změny a pokrok. A mohl bych pokračovat.  Ale to možná až příště.

Samael 1.2.2010 8:54

věda není hledání Pravdy

mnoho povyku pro nic. laici si často pletou vědu s hledáním Pravdy. vědecké poznatky nejsou žádná pravdy, jsou to "jen" modely opakujících se jevů (vědu nic jiného nezajímá). žádný model není jednou pro vždy. pokud jde o evoluci, je to zatím jediný ucelený model, který nepotřebuje nadpřirozené zásahy. nic víc, nic míň. zítra může být všechno jinak. může se objevit lepší vysvětlení. to ale zatím nemáme. chtělo by to méně vášní a více kritického myšlení. jenže se do vědy začala plést politika a to je vždycky zle. tož tak.

Mell 31.1.2010 23:50

Re: Vite, v cem je problem ?

Plně s vámi souhlasím, včetně te genetiky, je to povrchní pohled na složitý problém, který se snaží vyřešit již generace  vědců i různých demagogů, na druhé straně je to pro pisatele článku, vychovaného neomylným bolševizmem,  velký pokrok, když o tom začal přemýšlet a snaží se co nejvíce dozvědět a podělit se o své poznatky s ostatními, kteří v tom mají díky jednostranné výchově úplný hokej. Problém darwinismu mi trochu připomíná problém s oteplovači, pro svoji vymodelovanou pravdu jsou ochotni udělat cokoliv, třeba vyrábět vědecké paskvily, podvodné analýzy a moc dobře na tom i vydělat na úkor těch líných, co všemu věří a neradi přemýšlejí.

Jirka 31.1.2010 20:44

Vite, v cem je problem ?

Problem, je v tom, ze tomu vubec nerozumite. Ja tomu sice taky nerozumim, ale zato jsem cetl spoustu odbornych clanku se zamerenim na genetiku, ktere na vetsinu otazek, ktere kladete v zaveru, odpovidaji. No a nemam ani cas, ani naladu je jen kvuli Vam vyhledavat. Pokud ale skutecne stojite o odpovedi, najdete si je sam, ale bude Vam to chvili trvat. Rozhodne dele, nez sepsat tenhle povrchni clanek, ale odpovedi ale urcite najdete.