16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Bob 29.1.2010 10:52

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Co Lomborg? Ten má ostruhy z odborný činnosti větší než polovina slavnýho "panelu", ale má holt tu smůlu, že se nedá politicky využít, jako různý katastrofisti.

Suchoř 21.1.2010 9:15

stáří plynů v atmosféře

dá se snad nějak měřit? A nebo jde o spekulace které se pak jeden druhému doporučují

Suchoř 21.1.2010 0:27

Re: Přátelé,doporučuji shlédnout dokumentární film BBC a Kanad.TV o výbuchu Sv.Heleny.

na diagramech které byly doporučeny je pochybně zohledněn vliv albeda. Protože účinkuje v oblasti spektra záření s větší energií (viditelné světlo) než IR kde působí CO2 přes skleníkový efekt. U solárních fotovoltaických článků je normou příjem 1000 W/m2, reálně přes 350 a to i difuzním světlem.

Oxid uhličitý může být navíc ještě odvanut tam, kde je teplota povrchu Země nižší. Solární elektrárny se naopak staví právě tam kde je intenzita záření větší a zůstávají tam trvale bez možností odvanutí větrem.

Albedo může být znásobeno uměle reflexními plochami, které odrazí až 100% záření v celém spektru a navíc na vhodných místech z hlediska lokálního i kontinentálního.

Polemika o nevyčerpatelnosti skleníkového vlivu CO2 v okolí dnešní koncentrace kolem 370 ppm a výše nad ní je málo přesvědčivá. Například kvůli tomu, že je produkován nikoliv na Sahaře která vyzařuje IR nejvíc, ale tam kde je potřeba fosilní paliva spalovat.

Jaderné a solární elektrárny nezvyšují svůj předchozí jakýsi průměrný přínos do bilance energie, jako CO2, ale jsou zcela novým příspěvkem do dlouhodobě vyváženého stavu. A to bude muset být kompenzováno, jinak se bude teplota atmosféry, oceánů a povrchu Země skutečně zvyšovat.

para 20.1.2010 18:55

Re: Přátelé,doporučuji shlédnout dokumentární film BBC a Kanad.TV o výbuchu Sv.Heleny.

Fotolýza tak akorát odbourává metan ve stratosféře na CO2. CO2 se deštěm nevymývá tak snadno jako SO4 či NOx proto jeho koncentrace stále roste i když už se i moře okyselují. Projděte si doby setrvání radiačně aktivních plynů uváděné v odborné literatuře. Bilance přímé výroby tepla je proti změně skleníkovými  plyny zanedbatelná a projevuje se jen v městských aglomeracích. Albedo je sice významný faktor ale kácením lesů klesá. Namísto doporučování co by měli dělat aktivisté doporučte raděj sobě nejprve prostudování třeba: http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik/sklenik.htm

http://zmeny-klima.ic.cz/sklenik /grafyIPCC2007.htm

http://www.e-polis.cz/doporucujeme/433-atmosfera-a-klima-aktualni-otazky-ochrany-ovzdusi.html

libienski 19.1.2010 16:37

Re: Proto chce Roko, aby 13. důchody platil ČEZ!

potíž je v tom, že nejsme bohužel Norové, abychom si zakládali "účty pasivních příjmů", ale všechny své příjmy, samozřejmě včetně dividend ČEZ, jako stát okamžitě prožíráme a na co zrovna nemáme si směle půjčíme. Prosperitu Norů všichni odvozují od jejich bohatství ropy a hlavně plynu. Nikdo však neříká ono "b" a sice, že Norové na příjmy z ropy a plynu NESMÍ ŠÁHNOUT (snad vyjma války). Naopak VŠECHNY příjmy z nerostných surovin se ukládaj a investují, podle předem daných pravidel. Příjmy z těchto "akcí" pak lze použít na některé investiční tituly norskho rozpočtu....

libienski 19.1.2010 16:29

Re: A v tom je to "jádro pudla"

Normální přírodní konopí:-) Natur produkt

libienski 19.1.2010 16:09

Re: No, třeba Slunce

Tak tak:-/ odpovědný postoj je věřit, že "MY" to dokážeme a dokážeme to JISTĚ do doby, než nám TO, co máme TEĎ, dojde. Kdo říká, že to je neodpovědné, je ekoterorista, trockista z evropské komise:-) nebo idot:-)

Rendlahopkirk 19.1.2010 16:03

Dobrej článek !

Fakt dobrej článek. Prdění ovcí a krav bylo a bude, to je holt příroda ! Ale tak mě napadá, estli ty magnetický pole nakonec nevyhazou jističe i ve Strašicích, kde z toho novináři udělali poltergeista. No né ?

libienski 19.1.2010 7:50

Re: Prosím Vás,

Jenomže nejste major Zeman, abych Vám musel odpovídat na Vaše otázky:-)

fuf 19.1.2010 4:30

doporucuji vice poslouchat a mene psat

Mate to trochu pomotane - Fotosynteza zpracovava CO2 na pevne slouceniny uhliku tvorici biomasu, tedy narust fotosyntezy by zpusobil pokles koncentraci CO2.

Sýček 19.1.2010 4:25

Re: A v tom je to "jádro pudla"

běžná údržba? No kdypak jste a kolikrát už měnil tašky? obnovoval fasádu, měnil okna, a krov, ještě vám drží? máte patro? co podlahy, nehoupou se? Co voda, ještě máte původní trubky? A elektřina, stále tytéž rozvody? A jak dlouho si myslíte že vydrží "zateplení"? Máte čedičivou vatu? Ne?

Nebojte, vím o čem mluvím.

Karlos 19.1.2010 1:09

No, třeba Slunce

nám vyhasne už za 7 miliard let. Už se bojím :-) Uranu už teď máme přinejmenším jenom na 300 let. A až dosáhneme fúze budeme mít jenom prakticky nekonečný zdroj. Oni se kapitalisticky nechovali - nesnažili se vylepšovat technologie, ale zakonzervovali svůj rozvoj a žádné nové technologie se nesnažili nalézt. Přesně podle rady zelených teoretiků z Římského klubu. 

para 19.1.2010 0:24

Re: Ale páro,

Máte na mysli biotechnologie? Medicínu...Zbraně... Mutace a genové manipulace...? Nebo něco lepšího? Je pravdou, že je to také obor bezbřehý a příroda sama je vněm dosud vzorem. Zatím ale nevím jak a co podstatného pro homo přinese. Celé se to jistě nenaučím ale dám si rád napovědět kterýže oběv by mohl klima a další výrazně pozitivně ovlivnit?

Jo renesančním vzdělancem - jak to dnes už jen málokdo zmákne bych rád byl - což o přání těch by bylo.... :)))

para 19.1.2010 0:09

Re: Pro Petra, Velikonoční ostrov

To je právě to co je také na pováženou. Jak se s téhle planety jednou zvednout když už nyní si ze stagnací ekonomik a úbytkem zdrojů... nevíme rady a s dalšímm populačním růstem jak by smet. Je také divné, že nikde kam dohlédnou naše radioteleskopy ani známka po jiném životě a to se alespon o indikaci snaží lidstvo už celá dlouhá desetiletí svou nejlepší technikou a jen ticho a hvězdný šum... Je to celé na pováženou už proto, že velmi masivní injekci fosilů jsme využili prakticky jen k pomíjivému přepychu ale v podstatě jsme titíž jak naši předkové před tisíciletím i hlouběji. Lecos sice víme ale to je vědění společenské a nikoli naše vnitřní biologické v genech zakotvené. Prakticky za vše platíme vyší energetickou a surovinovou náročností jak naši předkové - snad jen informatika se s toho vymyká ale taky jen podmínečně. Pokud bychom se i v malé skupince na jiné planetě uchytili a neměli sebou velkou databázi znalostí zas bychom museli začínat úplně od nejprimitivnějších kroků. A přitom by stačila třeba jen "maličkost" ovládat vnitrobuněčné jaderné reakce a přestali bychom být na celé biosféže závislí. Takto si ji musíme hýčkat jak vlastní život nebot jsme na ni pprostě dosud bytostně závislí a navíc vlastní druhy přesvědčovat co se s nima děje... a že by neměli plýtvat alespon do doby než na něco bytostně nového přijdem.

Jsme tu na celé Zemi jak ti s prominutím omezenci uvěznění na Velikonočním ostrově.

Petr 18.1.2010 23:57

Re: Prosím Vás,

mno já to četl přímo od Diamonda, Kolaps (ale to vám asi nic neříká). Nicméně ten autor to popsal v blogu celkem dobře a čtivě.

para 18.1.2010 23:48

Re: Libienski,

Nepřekrucujte to muellere... Vy by jste rád aby Vám nikdo nestál v demagogické cestě - že?

Chris Kelvin 18.1.2010 23:48

Re: Pro Petra, Velikonoční ostrov

Oni se ale kapitalisticky chovali: snažili se rychle využít všechny stávající zdroje. Těžko mohli vůbec tušit, že někde nějaké rychleji rostoucí palmy rostly (jejich svět byl omezen obzorem oceánu a pobřežím ostrova) a i tak by obměna zabrala celou generaci a nemuseli by to stihnout.

A propos, kam pro "rychlejší palmy" poletí pozemšťané......? :-)

para 18.1.2010 23:47

Re: Pro Petra, Velikonoční ostrov

Oni ještě asi neznali Karlose a tak se možná chovali kapitalisticky ale ve smyslu "Po nás potopa".

Chris Kelvin 18.1.2010 23:42

Re: Ano, mate v zasade pravdu,

On ten graf pravda lineární není, ale na daném měřeném úseku se tomu trochu blíží. Mám někde doma asi pět grafů ze všech důležitých světových měřících míst včetně Mauna Loa, v trochu jiném měřítku (delší osa x). Všechny vypadají podobně. Samozřejmě, pokud provedeme aproximaci do devatenáctého století, tak ten exponenciální obrat v určité době tam vidět je.

Ale zpět k tématu: v době výbuchu St. Helens žádná boule:

http://www.esrl.noaa.gov/gmd/ccgg/trends/co2_data_mlo.html

Jinak Lord samozřejmě nejsem, to si mne asi pletete se sirem Thomsonem Lordem Kelvinem :-)

bono 18.1.2010 23:36

Re: Ano, mate v zasade pravdu,

Protože si často rádi protiřečí:-)

http://www.climateactionnetwork.ca/images/charts/vostok-ice-core.jpg

Petr 18.1.2010 23:35

Re: Ano, mate v zasade pravdu,

potom nějak nechápu, proč toho CO2 je teď najednou tolik, když současně tvrdíte, že dříve přece bylo o tolik tepleji...

mueller 18.1.2010 23:26

Libienski,

kdyz chcete byt odpovedny, poveste se na nejblizsim strome. Tim odstranite z ekosystemu zatez zpusobenou vami i vasimi eventuelnimi potomky.

mueller 18.1.2010 23:24

Ale jo, cetl,

to jsou vsecko takove zvasty, ktere se porad opakuji doleva doprava a ktere davno znam. Co myslite, odkud prisli dlouhousi ?

Karlos 18.1.2010 23:21

Pro Petra, Velikonoční ostrov

To je argument, který použil již Worldwatch Institute v miléniovém vydání své zprávy. Takže; z 10 000 tichomořských ostrovů jich zažilo úpadek 12; daná civilizace byla závislá na chilské palmě, která roste zhruba 50 let. To je zásadní rozdíl proti všem ostatním ostrovům v Polynésii, kde rostou palmy kokosové a vějířové. Sečteno podtrženo, kdyby se obyvatelé Velikonočního ostrova chovali trochu kapitalisticky (což zelení pochopitelně nechtějí), tak by investovali peníze do novější technologie (mohli si třeba postavit vor a dovést rychleji rostoucí palmu) a nikdy by se jejich společnost nezhroutila.

mueller 18.1.2010 23:20

Ale páro,

mikracka = mikrobiologie, to vy, takovy renesancni vzdelanec, nevite ? Uz jste se ji doucil ?

mueller 18.1.2010 23:18

Ano, mate v zasade pravdu,

az na malou chybicku v zaveru: .. setrvaly linearni narust (teda, neni linearni, linearni je prirustek rychlosti, kouknete se na data koncentrace CO2, ze vy jste je nikdy nevidel ?)...ktery velmi dobre koresponduje se zvysenou produkci CO2 ekosystemem Zeme, vyvolanou pomalym zvysovanim teploty Zeme jako dusledku vlivu Slunce. Tak je to dobre, lorde.

Suchoř 18.1.2010 23:09

Re: Přátelé,doporučuji shlédnout dokumentární film BBC a Kanad.TV o výbuchu Sv.Heleny.

že by se plyny nevymývaly deštěm a nebo že by právě CO2 byl nerozpustný ve vodě? Pak kyselé deště asi neexistují. Podceňována je také fotolýza CO2 a nebo že by neexistoval atomární uhlík nad stratosférou?

Podceňován je ještě zhoubný lidský faktor na albedo trvalého rázu. Rovněž tak narušování dlouhodobě vyvážené bilance energie jadernými a solárními elektrárnami, včetně geotermálních zařízení. Především tyto aktivity by měly být nějak kompenzovány, aby se zamezilo (pokud by to bylo vůbec účelné), oteplování. CO2 má diferenčně stokrát menší skleníkový výkon ve srovnání s odrazem nebo příjmem záření, vztažmo na jednotkovou plochu. Navíc je nepředvídatelně stěhovavý a nezpůsobuje vyzařování jednosměrné. Ekologičtí aktivisté by se měli proto poohlédnout po účinnějším nástroji pro zasahování do klimatu.

Chris Kelvin 18.1.2010 23:04

Re: Přátelé,doporučuji shlédnout dokumentární film BBC a Kanad.TV o výbuchu Sv.Heleny.

Pár poznámek k té erupci:

Hora se nejmenuje Sv. Helena, ale St. Helens. Je pojmenována po jednom šlechtici, který se opravdu nejmenoval Sv. Helena, ale Lord St. Helens. A věřte mi, vím to - stál jsem pod ní :-) A i když samozřejmě uzavřením okruhu se k té Svaté Heleně dostaneme, připadá mi tento poměrně častý český překlad dost nevhodný.

Ano, erupce této sopky (a byla opravdu výjimečně veliká, celé jedno úbočí se přeměnilo v prach a opustilo zemský povrch) jednorázově ovlivnila celosvětové klima, a to zaprášením atmosféry a vychrlením sloučenin síry, které, jak známo, způsobují ochlazení. Ale jako u každého jednorázového zdroje došlo k poměrně rychlému vyrovnání.

Pokud byste však sledoval/a grafy (podotýkám, že nevyhlazené) přesného měření obsahu CO2 v atmosféře (například z relativně ne příliš vzdálené Havaje, kde se velmi přesně měří od roku padesát), zjistil/a byste, že v dotyčné době v grafu není žádný vrchol. Jenom setrvalý lineární nárůst, který probíhá již od začátku měření a velmi dobře koresponduje s lidskou (civilizační) produkcí tohoto plynu industriální činností.

paštun višnu 18.1.2010 22:37

Re: Prosím Vás,

Nejsou. A mimochodem, položil jsem Vám konkrétní otázku.

Breeder 18.1.2010 22:36

Re: po nás potopa - filosofie ničitelů přírody

Jakej ventil proboha, mně tam nenarvali externí GER ale interní, pokud vite o čem mluvím. A emise C02 je to poslední na co se u auťáku nekoukám :o). A hypotéku nemám, jsem něco jako rentiér, páč jsem na tom dvacet let tvrdě makal.

P.S. pozdravujte Piňose, pokud to nejste přímo Vy