28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

SPOLEČNOST: Ladovská zima

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
K. Babák 15.1.2010 13:49

Něco o Grónsku

I když to není tématem článku, argumentuje se zde i jindy tím, zda je Grónsko zelené nebo ne.

Grónsko je veliký ostrov (největší ze všech) a je prakticky celé pokryté ledovou vrstvou řádově kilometrové tloušťky. Stoupne-li teplota o takových 40 stupňů, roztaje za několik stovek let. Na malé části jeho pobřeží mohou žít lidé a kdysi část této části umožňovala po nějakou dobu zemědělství. Název Grónska je možná odvozen od zelené barvy, ale není to vědecký popis klimatu (Co takhle Tichý oceán nebo Dolní Sasko?). Připomínám, že v téže oblasti je ostrov, označený stejným národem jako ledový, třebaže tam na většině území tvalé zalednění není a zemědělská civilizace  tam funguje (v těžkých podmínkách) už přes tisíc let. Rozhodně jméno Grónska není argumentem pro nic.

Jiří Hrbek 15.1.2010 13:57

Re: Něco o Grónsku

Grónsko bylo Vikingy osídleno o něco později než Island a asi pět století se tam dařílo osadám uživit se na skromném zemědělství. Na konci šestnáctého století už po osadách nebylo památky. Těch několik století koresponduje s oteplením klimatu v té době.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:19

Re: Něco o Grónsku

Troufám si tvrdit, že křehké klima Grónska je spíše ovlivnitelné i malými změnami proudění v oblasti, než globální změnou teploty. I bez velkého špekulování by k tomu vedla dobře známá Occamova břitva.

Když říkám křehké klima, mám na mysli možnou křehkou rovnováhu klimatu úzkého pobřežního pásu mezi teplým Golfským proudem a s obrovkým pevninským ledovcem za zády. Tam může být hrana znamenající obyvatelnost tohoto pásu velmi úzká.

Mirek Šejna 15.1.2010 14:03

Re: Něco o Grónsku

Máte pravdu, ale klimaskeptické extrémisty nepřesvědčíte. Pro ně je Grónsko zelená země podle toho, že tam Vikingové pěstovali obilí, zatímco o "ledovém" Islandu se takticky mlčí. Podle těchto extrémistů je nejspís nejstudenějším místem v Česku zámek Lednice a nejvíce fouká vítr ve Větrném Jeníkově. A nejvíce zlí lidé žijí ve Zlíně, a pražské Vršovice jsou nikoli v ďolíčku, ale na kopci nad Prahou. A na pražské Palmovce rostly palmy a v Dejvících dávaly holky nejvíc.

:-))

Oteplovač 15.1.2010 14:44

A ještě jsi zapomněl

Šejna uplácán z lejna. Nic víc se ti kreténe říci nedá.

Mirek Šejna 15.1.2010 14:58

Oteplovači

v lékarně prodávají léky na uklidnění. Zdá se, že je potřebujete. Netušil jsem, že můj pokus o humor vás rozzuří tak, že začnete být poněkud vulgární.

:-))

Pete Brich 15.1.2010 15:50

Ale dobře se to rýmuje.

PB

para 15.1.2010 14:04

Re: Něco o Grónsku

Jméno zelené země dal tomu ostrovu rafinovaně na odiv svého lidu panovník Vikingů aby osadníky vůbec do zámoří dostal a rozšířil pasteveckou plochu své země a tím i svou moc. Dlouhodobě mu to sice nevyšlo avšak název se traduje dosud.

Petr 15.1.2010 14:19

Re: Něco o Grónsku

Souhlas.

Taky je možné, že když tam dorazili, našli úrodnější půdu, která se postupem času zemědělstvím a erozí vyčerpala. Plus konflikty s Inuity například a přerušení kontaktů s mateřskou zemí. Takových zaniklých civilizací bylo v historii hodně. Zemědělství dokáže půdu vyčerpávat mnohem rychleji než se tato stačí vytvářet.

Chris Kelvin 15.1.2010 14:25

Re: Něco o Grónsku

Přesně tak, jakou hodnotu mohla mít asi půda vzniklá v tak přírodně chudé oblasti, kolik tam asi mohlo být humusu a jiných složek. Umělá hnojiva tenkrát ještě zaručeně neznali :-)

Historik 15.1.2010 14:33

Re: Něco o Grónsku

Půda se vyčerpává při špatném obdělávání daleko rychleji, nevydržela by několik set let. Existují i archeologické nálezy chlévů, které měly umožnit přežití dobytka v zimě. A existují i doklady o zhoršujícím se zdravotním stavu populace.

Prostě, klima zprvu zemědělství na tehdejší úrovni umožňovalo ale pak se zhoršilo natolik, že ani inovace, které Vikingové mezitím vynazlezli, k zemědělskému životu nestačily.

To, že Grónsko byl název, použitý z důvodů propagandy nezastírám. A co takhle název Vinland???

Petr 15.1.2010 14:58

Re: Něco o Grónsku

Dobytek tam nikdo nepopírá. Ale chová se tam i dnes.

Vinland znamená pastvina.

http://en.wikipedia.org/wiki/Vinland#Pasture-land

para 15.1.2010 14:33

Re: Něco o Grónsku

Bazální balvanité morény, výplavové plošiny a sedimenty obrůstají sice rychle lišejníkem a za čas i dozelena travou.... ale říkat tomu půda?.... I když podzoly, píseční či kamenité pouště... mezi půdní typy také patří. Znavu doporučuji zaggooglujte si fotomapou do Gronska.

Historik 15.1.2010 14:43

Re: Něco o Grónsku

Existence ZEMĚDĚLSTVÍ v Grónsku, ne název sám je zde uváděno jako důkaz, že tam bylo před tisícem let tepleji, než dnes. O nic jiného se nejedná. Přeneseněji, též jako důkaz toho, že když se globálně oteplí o 3 stupně, nic závratného se patrně nestane.

Petr 15.1.2010 14:57

Re: Něco o Grónsku

To skutečně není důkaz.

para 15.1.2010 15:17

Re: Něco o Grónsku

Historiku tak to, že při GW o 3 stupně sxe nic nestane to je historická či spíše histerická lež jako věž! Každý stupínek oteplení např u nás znamená potřebu o 100mm vyších celkových srážek a to při 500 mm v našich obilnicích bude znamenat sucho takové, že úroada nebude! Budem tu mít step. Dokonce pro JE Dokovany i možná JETE by v takovích chvílích chyběla voda na chlazení a musely by se odstavovat.

A k tomu Gronsku ještě doporučuji si všímat jak se nad ním velmi často zdržuje tlaková výše kdežto u stejně severně položeného Islandu je to spíše níže. To samo o sobě je pro klima v oblasti podstatnější než zeměpisná šířka. Ve výši Gronské to konkrétně znamená, že i v létě tam od ledovců vanou suché chladné větry a jen tehdá když převládlo západní podnebí tak mohlo pro otužilé inuity být podnebí vlídné. Jinak je to tam dosud celoročně jen pro nejtvrdší náturya je to ráj pro geology i glaciology.

Pete Brich 15.1.2010 15:53

Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

PB

Jurajda 15.1.2010 18:33

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

ani ho nemusej sejt.

para 15.1.2010 19:32

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

A já čím to, že se sem dostává tu a tam jak Saharský písek tak Ukrajinský prach... Nebude to časem vedle poryvů větru stále pravidelněji taky v důsledku podobné úrodností?

krmič 16.1.2010 13:56

Re: Na ukrajinské stepi roste obilí samo.

Step ale opravdu není poušť.

A jak se tak dívám na průměrné srážky u nás, většinou je to nad 500 mm a ne jen v horách. Největší sucho (pod 500 mm) je v Praze.

Alex 15.1.2010 13:32

Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

Bouřlivá diskuse o oteplování, či ochlazování, vypadá, jakoby ji záměrně vyvolávali technokrati, kteří chtějí, aby výrazné vlivy člověka na biosféru (tedy na to prostředí, ve kterém žije a na které je odkázaný) zůstaly v pozadí a nemluvilo se o nich. Znečišťování ovzduší, vod a půdy, kácení lesů, drancování zdrojů, masivní úbytek živočišných druhů jako důsledky nekontrolovaného, závratně rychlého přemnožování jednoho živočišného druhu - bude to mít pro tento druh škodlivé následky, nebo ne?

honzak 15.1.2010 13:42

Re: Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

pán bude krystalickí esence melouna, neníliž pravda? kde by pán byl bez těch technokratů? Do čeho by bušil svoje moudra? Do bubnu, potaženého oslí koží?

Chris Kelvin 15.1.2010 14:23

Re: Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

Honzaku, dovolil bych si jemně upozornit, že technokrat není slušné slovo. Je to synonymum pro idi0ta, který obtížně chápe složitost některých vztahů a prosazuje své, většinou primitivní názory na úkor druhých. Technokrat je člověk, který bude preferovat ekonomické zisky chemičky (nebo železárny) a bude mu jedno, že jeho potenciální pracovní síla se stěží dožívá v dané oblasti čtyřiceti let.

Technokrat není slovo, které by označovalo člověka technicky nadaného, přemýšlivého, tvůrčího.

Glosator 15.1.2010 14:40

Re: Existuje měřitelný vliv člověka na Zemi?

Podle mě je technokrat technicky vzdělaný člověk, který záměrně ignoruje iracionální argumenty a není je ochoten u jiných tolerovat.

A paradoxně, škodí lidem kolem sebe mnohem méně, než jedinci, živící se ideologií a různí spasitelé lidstva vůbec.

Není pravda, že technokratovi bude "jedno, že se jeho pracovní síla dožívá stěží 40 let." Ale bude mu jedno, když člověk, který pracovat odmítá, zemře hladem.

Glosator 15.1.2010 14:48

Pletete jablka a hrušky

Celá diskuse se vede pouze a výhradně o emisích CO2 a jejich vlivu na klima.

A pokud chcete regulovat přemnožení lidstava v Africe (tam se to projevuje nejvíce, Evropa a Rusko VYMÍRÁ) napište nám, co s tím hodláte dělat. Já bych řešení měl, ale rudozelení salónní intelektuálové, právě ti, kteří nejvíce brojí proti GO, by z toho dostali infarkt.

Jenda 15.1.2010 15:19

Re: Pletete jablka a hrušky

Zadne drsne reseni neni potreba. Staci nekrmit a nehlidat. Co se vzajemne nevymlati, vymre hlady a opacne.

Terry 15.1.2010 13:31

Ladovská zima_Jarek Nohavica

Na ČT1 Studio sníh

Voldanova sedi na saních

A v Praze kalamita jak na Sibiři

tři centimetry sněhu

a u Muzea štyři

Pavel 15.1.2010 13:25

Vědečtí příznivci globálního oteplování už dávno vyrazili tiše a nenápadně do útoku.

http://i300.photobucket.com/albums/nn12/Evilpens/its-a-conspiracy.jpg

Příspěvek 15.1.2010 13:19

DALŠÍ K TEMATU

viz. www.antimeloun.cz

Pamětník 2 15.1.2010 12:41

Ladovská zima

Všem diskutujícím položím otazku a zároveň dám i odpověď.Víte co dělají Indiáni když prší?Odpověď"Nechají to tak! Myslím si,že žádný vědec ani laik není schopen dát uspokojivou odpověď ani na globální oteplování ani na další věci,které nám příroda připraví.Jediná věc,kterou popírá řada "znalců",je to,že člověk se přičiňuje nemalou mírou na  věcech,které si příroda řídila sama.A k tomu nepotřebuji desítky doktorátů,ani plavecký odznak.