24.4.2024 | Svátek má Jiří


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
liberal shark 11.1.2010 12:09

Re: Pokud z těch miliard

Sociální ekologie v praxi, Keller a Stropnický budou v sedmém nebi :-))).

kocour 11.1.2010 15:48

Re: Pokud z těch miliard

A gdepak chces bejt, soudruhu - mezi tema, co zahinou f ty valce, nebo mezi tema co prezijou ?

www racek 11.1.2010 9:29

autorovi bych doporučil

asi tak 14 ti denní brigádu někde u opravdového sedláka. s vidlemi, lopatou a pěkně v noci vstávat ke kravám a přes den na poli. howg

ver 11.1.2010 9:42

Re: autorovi bych doporučil

Vámi popisovaný zemědělec trpí dotační politikou úplně stejně , řekl bych , že k dotačním penězům se dostanou jiní kádři

www racek 11.1.2010 9:54

Re: autorovi bych doporučil

no já jen že není nad osobní zkušenost( asi by mluvil jinak) ... nicméně, sedlák trpí vším možným počasím počínaje a je to jedna z mála oblastí, kdy dotace považuji za potřebné.

jirka.s. 11.1.2010 10:26

Re: autorovi bych doporučil

Nádhera, soudruh pojišťovák z EGAPu si plete dotace s běžným pojištěním proti nepřízni počasí!!!

Jirka 11.1.2010 10:09

Já bych zas rackovi doporučil

...používat mozek! Pokud by se zcela zrušily zemědělské dotace, rázem by byli aši zemědělci konkurenceschopní. Potraviny by byly o něco dražší - no a co?! Tak bychom se méně přežírali a byli bychom zdravější. Voliči Paroubkových bolševiků by řvali - ale ti budou řvát stejně.

Takže - donuťme Svaz Evropských Socialistických Republik zrušit dotace zemědělcům - Germáni i Frantíci by to přežili - i po dvojnásobném zdražení potravin by na jídlo dávali menší procento příjmů, než dáváme dnes u nás...

MLOK 11.1.2010 10:25

Re: Já bych zas rackovi doporučil

Milý Jirko - souhlas. Domyšleno ovšem ještě dále - za ideálních podmínek by potraviny sice zdražily, ale naproti tomu bychom byli méně zatíženi daněmi (o ty neexistující dotace), takže bychom vlastně to zdražení neměli pocítit. Ovšem, pouze TEORETICKY!!!

     V praxi by to dopadlo tak, že daně by neklesly (ty by pod jakoukoliv záminkou stouply) a imaginární peníze navíc by se "prožraly" na př. t.zv.: "třináctým důchodem (neuvěřitelných 200,-Kč měsíčně :-)), pastelkovným" a pod.

Minutus 11.1.2010 10:27

Re: Já bych zas rackovi doporučil

Tohle je vaše spekulace. Potraviny se dají dovážet i odjinud, než z EU, takže by zrušení dotací vedlo k devastaci krajiny. Pokud by byly potraviny z EU dražší, vyplatilo by se možná dovážet obilí z Argentiny a Brazílie. Tam by se by platilo vykácet více deštných pralesů, aby bylo víc zemědělské půdy ... EU není pustý ostrov.

liberal shark 11.1.2010 11:57

Re: Já bych zas rackovi doporučil

Souhlas. Dokonce si myslím, že by Němci přivítali, že už nemusí dotovat Francouze, Španěly, Italy, Řeky a ostatní členy klubu PIGS.

Josef 11.1.2010 12:18

Re: Já bych zas rackovi doporučil

Jirko, ty brepto, sam bys mel pouzivat hlavu ! Dotace dostavaji ti kteri omezi produkci ! Po zruseni dotaci se vsichni vsude vrhnou do vyroby a ceny potravin drasticky poklesnou. Potom zemedelci zacnou hromadne opoustet venkov. A jeste pozdeji se dostavi potravinova krise !!

Minutus 11.1.2010 9:21

Jistě je tu hodně dobrých argumentů

proti dotacím zemedělství a určujících, kde všude jsou náklady. Pro vyváženou úvahu je to ale hodně málo. Chybí analýza, co všechno dotace zemědělcům přinášejí pozitivního nejen v cenách, ale také jistém stupni soběstačnosti a co znamená zemědělství pro krajinu. Tady jsou pozitivní i negativní dopady.

Ze zemědělce se nestane kvalifikovaný dělník.

Jakub Havel 11.1.2010 9:43

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Dotace přináší zemědělcům soběstačnost? Nespadl jste z jahody na hlavu? Dotace snad vždy znamená závislost dotovaného subjektu na jejím poskytovateli!

Minutus 11.1.2010 10:10

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Také nemluvím o soběstačnosti zemědělcům, ale o alespoň částečné soběstačnosti státu, ve výrobě potravin pane moudrý. Počítat vše jen z hlediska okamžitého zisku bez ohledu na ostatní souvislosti se dlouhodobě nevyplácí, spíše se to vymstí. 

402 11.1.2010 11:29

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Imperium Velke Britanie bylo vybudovano na NESOBESTACNOSTI ve vyrobe potravin. Misto dotaci na pestovani psenice sli anglicane delat NECO JINEHO a brzy byla Anglie tovarnou Evropy. S prilivem bohatstvi, ktere zaplatilo vzestup imperia.

Francouzi v te dobe trvali na potravinove sobestacnosti a kde skoncili...

Minutus 11.1.2010 11:40

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Jak se to vezme. Impérium jako takové, anebo jen ostrovy? Také netvrdím,že soběstačnost musí být 100%. Navíc v době průmyslové revoluce byla potřeba nekvalifikované pracovní síly v průmyslu velmi vysoká, narozdíl od dneška. Něco podobného řešila i válka sever-jih v USA a zrušení otroctví tamtéž. Jenže časy se mění. Dnes je zemědělců do 10%, spíše tak 5% a zajistí soběstačnost, tenkrát to bylo 90%

ver 11.1.2010 9:43

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

pro krajinu znamená zemědělství holé neštěstí vyjma snad malorolníků

woka 11.1.2010 10:07

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

no nejlepší je ušlechtilý blábol. Víte, jak vypadala naše krajina před příchodem zemědělců? Zkuste si prolistovat nějaké historické materiály, kolik bylo např. na jižní Moravě nebo na v těch krásných jižních Čechách močálů a bažin s myiliardami komárů...No ale opusťme historii, žijeme v současném světě - podívejte se někde, jak vydadají průmyslové krajiny třeba v Číně bez péče o krajinu...sci-fi hadra

Minutus 11.1.2010 10:13

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Vcelku souhlas, možná právě o to jde. Závislost malorolníků na dotacích MÚŽE být vyšší, všem hodnotu vyváženější krajiny zatím nikdo nespočítal. Jednodušší je například (je to jen jeden z efektů) zregulovat potoky a udělat protipovodňové hráze než zadotovat pár lidí aby se postarali o obnovu mezí.

liberal shark 11.1.2010 9:50

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Vy si fakt myslíte, že zemědělec nepotřebuje kvalifikaci ? Podle mého názoru naše zemědělce nejvíc ruinuje nekalá konkurence dotovaných potravin ze starých zemí EU a lokální monopoly zpracovatelů a obchodních řetězců. Recept je jednoduchý: zrušení dotací v rámci společné zemědělské politiky EU, zavedení kompenzačního cla na dotované produkty a obnovení zpracovatelských a odbytových družstev z první republiky.

eu 11.1.2010 10:07

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

Prostřednictvím zemědělců jsou   p l o š n ě     dotováni konzumenti všech potravin v EU.

EU se bojí útěku obyvatel z venkova do měst a vzniku nových revolučních skupin - viz jižní Amerika.

Potraviny  - věc Nezbytná, jíst se musí denně - bohatí i chudí - věci Zbytné se dají oželet.

PS  vývoz potravin od nás r. 1990 za 2,3 mld korun, dovoz v roce 2006 za 32 mld korun a zejména nárust dovozu mléčných výrobků ( původní země EU mají o 40 % vyšší dotaci) v době jejich nadbytku u nás (Čína po aféře nebere ?). Dovoz potravin v době jejich nadbytku u nás - je dovozem nezaměstnanosti, luxusní převážení potravin po silnicích a zněčišťování životního prostředí.

PS    silniční daň snad bude tyto luxusní a zbytečné převozy postupně omezovat; bývalý vicepresident FAO (sídlo v Římě) před téměř 20 lety uvedl, že základní potraviny se mají výrábět tam (pokud to jde) tam kde žije většinová populace  (a nedělat obchod pro obchod).

Minutus 11.1.2010 10:23

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

To dává smysl. Plošná dotace potravin například snižuje cenu pracovní síly. Snižuje náklady na důchodce, atd. S postupující automatizací je stále obtížnější zamestnávat lidi z venkova v sofistikovaných automatizovaných provozech a navíc jim konkurují levní gastarbeitři. Takže zničme zemědělství a máme další nezaměstnané, co budou stát možná více než ty dotace. Všechny tyhle souvislosti autor pomíjí.

liberal shark 11.1.2010 11:56

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

Ty dotace jdou z daní těch konzumentů, takže nula od nuly pojde (v lepším případě). Jíst se musí, takže zemědělství bude vždycky. Pokud vzrostou ceny potravin, vzrostou i platy a lidi neutečou. Souhlasím, že masivní dovoz potravin je ekologické zvěrstvo. Potraviny se mají sníst tam, kde se vyrobí.

Didi 11.1.2010 15:34

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

Situace, kdy nula od nuly pojde, by byla docela optimistická. Jenže v reálu konečný spotřebitel zaplatí na daních více než se mu na dotovaných cenách vrátí.

A co se týče ekologičnosti dopravy: je docela jedno, zda dané množství nafty proteče motorem lodi přivážející hovězí z Argentiny nebo jestli to bude motorem traktoru chovatele skotu v Horní Dolní, který musí pro zajištění krmiva vyjet x-krát na pole. Stejně se to nakonec promítne v ceně, tudíž ten kdo vyrábí levněji, spotřebovává obvykle i méně zdrojů.

Minutus 11.1.2010 20:23

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

To zní jako ty Greerovy články na BL. Jenže cena potravin u nás není dána množstvím nafty, ale cenou pracovní síly. Co se týče spotřeby zdrojů, bude zemědělství v EU asi efektivnější.

Didi 12.1.2010 8:36

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

Jenže i ony nominálně vyšší mzdy jsou nakonec vyměněny za nějakou formu energie a tak proletí komínem či výfukem.

Minutus 11.1.2010 20:21

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů / potravinová bezpečnost státu

No, vzhledem k tomu, že pořádně platí daně jen střední a vyšší třídy, jde o skrytou formu přerozdělování. Jdou z daní, ale ne ode všech stejně. Já tu jen říkám, že problémem společnosti je, co s chudšími vrstvami a taktéž zemědělci, aby se společnost neradikalizovala, to není v zájmu nikoho. V tom dovozu se shodneme.

Minutus 11.1.2010 10:18

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Myslím si pravý opak. Ovšem jinou, než třeba údržbář NC strojů. Potřebuje specifickou kvalifikaci a zemědělec jednou vytrhnutý ze svého prostředí se tam už většinou nevrátí. Zvykne si na lehčí život v paneláku. Moc si ve městě nevydělá, protože na tvrdou dřinu jsou tam Ukrajinci. Prostě není kvalifikován na práci ve městě, stejně jako Pražák se těžko uchytí v zemědělství, pokud vůbec zachce. Když je necháme zpoloviny zkrachovat tak se může stát, že je budeme potřebovat a on na vesnicích už nebudou.

liberal shark 11.1.2010 12:13

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Myslím, že nám všem jde o to, aby naše zemědělství existovalo a prosperovalo. Bohužel, dotace působí právě opačně. Pokud budou potraviny za skutečnou tržní cenu, zemědělci si vydělají tolik, že nebudou mít důvod utíkat do měst a tvořit městskou chudinu.

Minutus 11.1.2010 13:19

Re: Jistě je tu hodně dobrých argumentů

Jak mohou dotace působit opačně? Pokud je u nás zrušíme, převálcuje je zbytek EU. Pokud je zrušíme v celé EU, převálcují nás Argentinci, Brazilci a možná i Číňani. Zrušení dotací by muselo být pro celou EU a navíc doprovázeno drakonickými cly. Jenže všichni dobře vědí, že zrušení dotací v celé EU je utopie. To by musel být snad válka, nebo něco podobného.