23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

GLOSA: Současná krize

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
vita 6.1.2010 12:10

Re: Výborně , mluvíte mi z duše !

Ale to je přece běžné!

Když je zle, víc se chlastá, víc se gamblí, továrny na sny víc vydělávají... U nás se za 1. republiky nejvíc chodilo do kina na začátku 30. let. A za války - Barrandov nestačil chrlit komedie a slaďáky.

Když je zle, potřebují lidi nějaké to "opium"...

kiki 6.1.2010 13:22

Re: Výborně , mluvíte mi z duše !

Kde ale na to " opium " berou když nevydělávají ? Za války lidé chodili do práce byla pracovní povinnost .

vita 6.1.2010 13:53

Re: Výborně , mluvíte mi z duše !

Zase byl jiný malér.

lucinapes 6.1.2010 14:46

Re: Výborně , mluvíte mi z duše !

podle klasiků (V+W) se nezaměstnaní těšili, že napadne sníh, aby si místo žebračenek mohli vydělat opravdové peníze odklízením. Doteď bolševická třídní pomsta nutila majitele domů, aby uklízeli sníh oni, dnes to nějak není úplně jasné, kdo a kdy to má uklidit, tak je potřeba si aspoň dávat majzla.

hologramm 6.1.2010 11:30

"potřebujeme novou válku !!!"

jak u pudinku zvolal pan plukovník v.v. (ve filmu ŽIVÍ MRTVÍ)

Marat 6.1.2010 12:22

Re: "potřebujeme novou válku !!!"

Děláte si s toho šoufky, ale tá válka by odpomohla všem státum od dluhu. Válka je matkou pokroku. Po zkončení války se rozběhla výroba ve všech oborech a začalo se stavět. Německo bylo rozbito na padrť a pár roku po válce bylo nejbohatší v Europě. Má moderní města a co má ČR která byla válkou ze všech Europských zemí nejméně poničená? Po válce je práce až až. Německo muselo dovážet pracovní sílý z Turecka a dnes si s Turky nevý rady.I ti Sudeťáci byly Německu prospěšné.

lucinapes 6.1.2010 14:18

Re: "potřebujeme novou válku !!!"

Typický příklad - po povodni vzkvetl zatopený Karlín.

para 6.1.2010 17:24

Re: "potřebujeme novou válku !!!"

To je Maratrate ale už dnes absurdnost, která by vyřešila možná místně problém lidnatosti ale dál asi nic. Dříve v historii se válčilo zejména o území ve smyslu zemědělsky produktivního povrchu. Kdo ovládal více, měl dokonalejší technologie transportu a hromadění toho malého nadbytku - ten měl tzv větší bohataství. Se začátkem průmyslové revoluce se začalo daleko spíše válčit u území "pod zemí" - tedy o lokality se surovinovými zdroji. Surovinové zdroje se ale dnes začínají vyčerpávat a jejich dobývání už zdaleka není tak lukrativní aby se vrátily válečné výdaje i ze snadno vyhrané války. Neposlední a podstatnou okolností je velmi malá pravděpodobnost, že lidstvo v důsledku toho že bude muset oběví nějakou novou životaschopnou technologii co svou inovací přinese kompenzaci výdajů. Fyzika totiž už od 80 let minulého století přes úpornou snahu a koncentraci nejlepších mozků světa stagnuje a prakticky jen informatika přinesla v poslwdních desetiletích mimořídný pokrok a to až takový, že jsme informacema zahlceni. Tak bych si vůbec nedělal naděje, že se situace bude opakovat a navíc s dobrým koncem. Maratovi asi už po studené válce otrnulo a zapomíná, že homo má dostatek zbraní všeho druhu k několikanásobnému sebezničení.

Ujo 7.1.2010 1:32

Re: "potřebujeme novou válku !!!"

A praxe ukazuje, že potřeba válčit není vyvolána snahou vnést demokracii do států ovládaných socialistickou totalitou, ale je usídlena v samém srdci kapitalismu - je jeho životní potřebou.

para 6.1.2010 11:12

Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Paní Jarmila se v pohledu na krizi plete v zásadních věcech a to:..... 1. Poválečné období bylo poynamenáno vyčerpáním s útrap a ničením infrastruktury, majetku. Dnes jak se to jeví přišla změna odjinud. .....2. U nás došlo v pravém slova smyslu zatím spíše ke stagnaci. Daleko dramatičtější byl průběh tam, kde se lavina utrhla. My jsme dnes jen také na šikmé ploše. Povlečné období bylo dobou rozmachu kdežto nyní jsme v období stagnace a před námi je hluboký materiální pokles..... 3. Příčinau utržení krizové laviny v USA bylo neodpovědné chování finančních institucí a jejich nekorektní víra, že hypotéční praxe se vrátí s úrokem tak jak tomu bylo dřívr v období celkového rozvoje. Celosvětově je ale lidstvo už dlouhodobě v období poklesu efektivit těžby energií a to vyvolává nerovnováhu - onu šikmou plochu na které se lavina utrhla nejdřív tam kde byla největší. Hrozí ale i jinde. Ropa jako hlavní zdroj pohybu začíná docházet byt jsme nyní na vrcholu těžby a všechna další nacházená ložiska jsou bud menší nebo obtížněji těžitelná. Analogicky je to s ostatníma surovinama - uhlí, uran, hnojiva... Vše se těží i přes technologický pokrok dráž a dráž. Současná spotřeba je tomu neadekvátní a to naklání pomyslný svah s lavinou víc a víc... Problém je prostě ten, že lidstvo za ubývající zdroje nemá nové nebo alespon ekvivalentní technologie.  I když s fyzikálního hlediska jsme energiemi doslova prosáknuti nebot většina našeho organismu obsahuje vodík - potenciálně nejenergetičtější jaderné palivo - neumíme jej ale vůbec efektivně těžit.

Autorka má jen pravdu v tom, že naši předkové dokázali vyjít se zlomkem naší spotřeby. Dnes Česko např konzumuje tolik energie co nacistické německo v době největšího rozmachu. Polovinu společnosti máme otylích.... Jde obecně o krizi růstu populace a konfliktu její spotřeby se schopností technologií a dostupnosti surovin. To je dlouhodobě vážná situace - může se ve výhledu staletí fatálně dotknout až 4/5 lidstva.

Klička 6.1.2010 11:52

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Mýlíte se a vidím, že se také snažíte příčinu "krize" svalit na někoho konkrétního (finanční instituce v USA). Příčinou stavu, který je jako krize nazýván není žádná instituce, ani USA, ale nezodpovědné chování lidí tamtéž. Nejen tamtéž, ale i u nás. Finanční instituce pouze umožnily širšímu okruhu lidí žít na úvěr, tedy na dluh. Bylo věcí každého z těchto lidí, aby zvážili, zda na takový způsob života přistoupí a zda na něj v budoucnu budou mít. Jak je vidět, ve většině případů na to neměli, chovali se tedy nezodpovědně hlavně oni. Nikdo totiž němůže žít nad vlastní poměry.Nikdo totiž nemůže mluvit o tom, že trpí nějakou krizí, když mu před domem stojí vlastní auto a na okně má satelit. Jestli se někdo nezodpovědně zadlužil, má nést všechny z toho vyplývající důsledky sám a nepočítat s nějakou pomocí od kohokoliv.

para 6.1.2010 12:05

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Prosím o pečlivější přečtení - nesnažím se hledat příčinu na konkrétních - snažím se vzsvětlit její podstatu. Opakuji,  že hluší příčinou je pokles efektivit těžby surovin a energií - tzv ERoEI. V češtině např článek pana Kašíka "Vesmír 9/08"   ... http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/scenare-soumraku-civilizace-rustu   Anglicky Ch. Hall http://www.esf.edu/EFB/hall/  nebo prřednáška amerického ekonoma Sachse v Praze:

http://www.ct24.cz/ekonomika/74849-predni-ekonom-sachs-v-praze-vyzval-k-prisnejsi-regulaci-financniho-trhu/

Klička 6.1.2010 13:28

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Reagoval jsem na 7. větu Vašeho článku

krmič 6.1.2010 11:52

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Vy to nacistické Německo musíte prostě milovat! (On to Áda myslel dobře, že? ;-))

krmič 6.1.2010 12:12

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Ještě mi to nedá. Tam měli heslo "místo másla děla". Příkladná skromnost! Naši vždycky vzpomínali, jak v prvních dnech po okupaci se němečtí vojáci u nás vrhli do cukráren a lahůdkářství (výhodný kurz marky jim dával takřka neomezené možnosti) a cpali se dobrotami, které v životě nepoznali. Až se z toho mnozí pozvraceli a pos....

A taková perlička k tehdejší energetice. Když Němci začali vyrábět elektronky s celokovovou baňkou (třeba EF14 - ale po válce se tytéž dělaly skleněné), používalo se při tom elektrické odporové sváření. Přitom prý v celé jedné čtvrti, už si nepamatuju, kde přesně, pohasla světla. (Tedy pokleslo napětí v síti, ne že by úplně vypadl proud.)

Marat 6.1.2010 12:30

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Kdepak jste na to přišel, že Nměci měli heslo "Místo másla děla" ! To vám nectný krmiči prozradila tá prasata která krmíte? Nebo co to vlastně krmíte a s čeho takové moudrosti čtete?

Harpyje 6.1.2010 13:23

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

http://en.wikipedia.org/wiki/The_Wages_of_Destruction

Karel 6.1.2010 14:06

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Jsem už děsně starý dědek, tak se mi to možná v hlavě plete.

Ale - Hitler na jednom shromáždění občanů (mám ten dojem, že ve Frankfurtu, ale možná se pletu) se davu zepta"Butter oder kanonen?" a všichni nadšeně křičelo "KANONEN!!!"

Tož asi tak, při mé senilitě.

para 6.1.2010 12:13

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Plácáš nesmysly Krmiči. Pokud mám k něčemu obdiv tak k tomu s jakým málem byli schopni naši předkové vyjít, jak byli houževnatí a jak si přitom vážili života. S tím Nacizmen to souvisí jen mírou našeho konzumu dnes a velikostí významu Čech v dnešním světě. Dalším aspektem byl už v té době boj o suroviny na územích které Německo oproti jiným neobsadilo. Problém je obecně v termodynamice systému závislém na energii a surovinách. http://www.energybulletin.cz/?q=clanek/ekonomika-ktera-neni-o-trznich-vztazich

Jestli někoho "miluji" - jako vzor duševního rozpoložení - tak je to spíše křovák XiXao s filmu "Bohové musejí být šílení".

Marat 6.1.2010 12:27

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Proboha, proč by musel Německo milovat? Stačí se dívat a porovnávat. Nic víc. Jenže vy musíte Německo nenávidět. Učíte se Německo a Němce nenávidět od prvního dne školní docházky a potom celý život.

krmič 6.1.2010 14:54

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

On to tady para má s tím Německem už nejmíň potřetí. Tak jsem ho musel poškádlit. Že by opravdu byl Áda náš vzor? Proč to nesrovná s jinou zemí? Vyšlo by to asi podobně - prostě svět se za ta léta změnil. Za Ludvíka XIV byla spotřeba energie ještě menší. 

krmič 6.1.2010 15:14

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Vlastně jsem měl napsat, že za Revoluce v roce 1, když jste ten Marat :-)

ps 6.1.2010 12:07

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Lidstvo ekvivalentní technologie (technologie které je možno i při současné spotřebě využívat tisíce let) má, jen jen, díky zeleným hysterikům, využívá v menší míře než by to bylo ideální.

para 6.1.2010 12:30

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

To je bohužel omyl "ps". Veškeré nové technologie včetně dnešních JE či fůze jsou investičně velice nákladné a nedosahují zdaleka návratnosti při těžbě ropy která dávala v počátcích 100x tolik co se vložilo. Dnes ještě uhlí dává američanům návratnost 40x ale JE podobně jako solar či vítr dává v našich podmínkách zlomek toho - zhruba 3x až 10x. http://cs.wikipedia.org/wiki/ERoEI

Svádět faktický propad poklesu efektivity investic do těžby energií na jakékoli fanatiky je omyl i když je pravdou, že dnešní požadavky na zabezpečení JE stavbu prodražují v důsledku hrozby terorismu - budování obálek odolných pádu letadla a konstruování reaktorů blbuvzdorného typu. To vše opravdu něco stojí - levný černobylský systém ale sotva kdo spustí. Proto i taková naprosto nezelená Čína spouští dnes co 14 dní další tepelnou elektrárnu na uhlí ale tepelných jaderných má jen 2%. Kéž se to změní a kéž i "ps" konečně prohlédne, že problém je daleko vážnější jak se mu jeví.

ps 6.1.2010 12:43

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Investičně nákladné je ledasco, přesto se do toho investuje. (Často se investuje i do věcí která návratné nejsou.)  Pokud je ta investice návratná a v případě JE je, tak není co řešit. To jakou měla návratnost tězba ropy koncem 19. století s tím vůbec nesouvisí. Tvrzení že návratnost JE je stejná solárních a větrných elektráren je holý nesmysl. Ty totiž bez státních dotací a garantované výkupní ceny elektřiny která dosahuje několikanásobku tržní ceny elektřiny návratné nejsou vůbec, narozdíl od JE.

ps 6.1.2010 12:58

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Výpadek v investicích do JE, který nastal v 80. a 90. letech nemá absolutně nic společného s rostoucími náklady na tyto investice. Jak jsem psal výše pokud je investice návratná, a to JE přes rostoucí náklady je, tak není co řešit. Tento výpadek má jediný důvod, a to antijaderná hysterie na západě. 

Ta nezelená  (a podle pary příliš chudá  čína aby si mohla dovolit investovat do neefektivních JE) dnes staví jaderné elektrárny s celkovým počtem jaderných bloků 24. To, že se krom toho staví i velké množstí uhlených el. je dáno pouze ohromným hladem číny po elektřině a delší dobou výstaby JE. Třeba tyhle fakta zbaví  "paru" zelené mázdry která mu znemožnují prohlédnout. 

para 6.1.2010 13:29

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

"ps" jeli zeleným názorem  procentuelní údaj o tom kam směřují hlavní investiční proudy a nezeleným názorem počet budovaných bloků bez kontrastu k celkové výrobě - pak se tedy hlásím k zelené ideologii obecně. Podle mého je pro míru životní úrovně důležitá efektivita zdroje a pro míru populace masivnost zdroje. Toto už popisuje Ch. Hall a nezelený "ps" to dosud ignoruje. Rád bych kdyby alespon projednou nebarevně poreferoval třeba o efektivitě té nyní budované ve Finku a porovnal náklady na KWh od různých zdrojů. Předem děkuji za konkrétní čísla a doufám, že ten který tvrdí, že náhradní zdoje máme má i číselné vyjádření k vlastnostem dnes reálných dominantních zdrojů energií..

ps 6.1.2010 14:25

Re: Jsme na pokraji dlouhodobého poklesu spotřeby, populace... To změní svět.

Zřejmě "paro" ti mnou uvedené údaje nestačili abys prohlédl. Mýlíš se v tvrzení, že hlavní investiční náklady směřují jinam než do JE. Pokud zůstaneme u té číny, tak do roku 2020 má podíl JE na výrobě elektřiny stoupnout na 4 %, z čehož plyne podíl fosilních zrojů tam má klesnout přes tebou proklamovanou a mylně interpretovanou masivní výstabu. Pro logicky uvažující je tedy jasné že do jaderných zdrojů inevstuje čína ještě masivněji než do klasických. 

Tak to se velmi mýlíš. Jak pro velikost populace tak pro životní úroveň je důležité hlavně velikost zdrojů nikoli jeho efektivita, která navíc není nijak nízká. CO tvrdí zelený Hall je pro JE a ekonomii irelevantní.

Chápu, že ti daná problemtika nic moc neříká ale věž že prototyp má logicky vyšší pořizovací náklady  a tudíž i nižší návratnost, než sériový výrobek ostatně jak dokazuje stejný typ reaktoru budovaný nyní ve Francii. Tento blok přesto (nebo právě proto) že jeho výstavba začala později než výstaba bloku ve FInsku je před dokončením.

Sly 6.1.2010 11:07

Nejste reinkarnaci legendarni Very Pohlove?

Mozna, ze vam nekdo v kasinu, herne nebo diskotece, kde jste dle svych slov pecena varena, dal do piti nejakou silnou drogu.

Na fotbal dnes chodi zlomek lidi, oproti 30-50tisicovym navstevam beznym za valky a tesne po ni. Ona je to zabava tech spodnich 10 milionu, co na kasino nemaji, ti chudsi ji dokonce sleduji jen v TV.

Posledni veta je primo esenci levicacke pitomosti, nevzdelanosti a hurvinkovskych predstav, ze by ji snad ani Skromach nebo Jandak z huby nevypustili.

vládík 6.1.2010 10:51

Přesné

Plný souhlas