25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jezevec 7.1.2010 1:51

Re: novinky

to jako myslíte, že z neužitečného úředníka se dostudováním stane šikovný řemeslník? to tak asi nepůjde.

Didi 4.1.2010 14:21

Dotace jsou plýtváním

V článku ani v diskuzi zatím nezaznělo to podstatné: Dotace nepadají z nebe, jsou to peníze vytažené z kapes daňových poplatníků, tedy nás všech. V konečném důsledku nás tedy dotované potraviny stojí více než ty bez dotací.

jelínková 4.1.2010 13:25

proč dotace

podle mne jsou dotace jen peníze dávaně velkým zemědělským podnikům za nic.Proč se politici nestarají aby takhle nerozdávali?No přece je hoši budou volit.

RomanL 4.1.2010 10:54

Re: Jak je možné

Vy jste za komančů nežil, co? Jinak byste nemohl napsat takovou hovadinu, že něco fungovalo...

Fišta 3.1.2010 21:32

Re: Otázka, co chceme?

Ne, nechceme. Ano, bude nařízeno.

historik 3.1.2010 18:40

Re: Ako je to vlastne?

nuž, historicky vzaté, ono je to tak - súčasná podoba EU je cena za ktorú frantíci povolili zjednotenie Nemecka, teda že Nemci budú platiť a platiť, a všetci ostatní s nimi... všetky tie dotácie, hory predpisov, celý brusel, europarlament, zbytoční komisári, proste hrôza, frantíci sú od Napoleona brutálne dolu a toto je ich posledná šanca

čtenář 3.1.2010 18:10

Re: Z jakého důvodu????

V dnešní době existují jen dvě země na této planetě, které jsou významnými exportéry obilí: USA a Kanada.41 Předpokládá se, že v roce 2025 už nebude USA moci exportovat potraviny kvůli domácí poptávce. Vliv na ekonomiku USA bude zničující, protože export potravin přináší ročně USA 40 miliard dolarů. Co je ještě důležitější, miliony lidí na celém světě mohou zemřít hlady bez amerických dodávek potravin.42.

Podle údajů ze sčítání obyvatel z roku 2002 žije v USA 34.6 milionů lidí v bídě.43 A toto číslo roste alarmující rychlostí. Příliš mnoho z nich trpí podvýživou. Jak se situace v zemědělství bude zhoršovat, toto číslo poroste a Spojené státy budou svědkem rostoucího počtu úmrtí hladem.

VL 3.1.2010 18:04

Re: dotace zemědělců byly dosud konservovány právem veta.

Po přijetí LS se mohou "staré země" demokraticky rozhodnout, že v nových koloniích, jako jsme my, nebudou žádné dotace povoleny a my nemůžeme ani pípnout. EU ušetří.

lokki 3.1.2010 17:52

Re: Díky-zajímavé...trochu

podle typu komodity - u prvovýrobců cca o 300-600%. něco si taky přidaj sklady a řetězce.  Dotace kromě jiného taky celej sektor stabilizujou - ve chvíli kdy se zruší, riziko ponese spotřebitel (a samozřejmě se projeví i v ceně). A nedovedu si představit, co to udělá s plánováním - zemědělci nejsou zrovno byznysmeni s ostrýmy lokty a svěží myslí. Když se dobře prodává kukuřice, spoléhaj na to, že to bude i příští rok a sejou jí. Když se nějaká komodita, která zrovna nebyla v oblibě ještě navrch neurodí, budou zastánci volnýho trhu bez dotací žrát kořínky...moc hezky je to vidět na biopalivech. V zemích, kde dotace nejsou a vládne ruka trhu se ted dost hladově koukaj na tisíce tun palmovýho oleje...

Jura Jurax 3.1.2010 17:09

Re: - žít a nechat žít ???dávat dotace???

No, je sice internet, ale to je zbraň dvousečná - kromě informací se dají rychleji taky šířit desinformace, populistické a demagogické bludy, jednoduchá, avšak špatná řešení ...

Jura Jurax 3.1.2010 16:15

Re: Zato ODS má samé ekonomické génie...

Jistě. Ale ne díky socanům, nýbrž spíš jim navzdory ... a to ostatně platí pro jakoukoliv vládu ... vláda (v širším smyslu, nemyslím jen množinu ministů) má tendenci akorát brát a přerozdělovat podle svých politických preferencí ...

Jura Jurax 3.1.2010 16:10

Re: Každý týden jezdím okolo pozemků

Catch XXII ... ono to ale tehdy bylo psáno jako třeskutá ironie ... dnes je to realitou ... :-(

Val 3.1.2010 15:40

- žít a nechat žít ???dávat dotace???

Byla krize v r.1931-33.Ale nyní je internet a dájí se rychleji odhalit  příčiny.Zadlužování EU a budování nereálných sociálních výhod jen pro "někoho" přispívá k ožebračování států 3.světa.

Val 3.1.2010 13:09

Z jakého důvodu????

Je nás 10milionů.Myslíte,že NewYorku apod. městech se bojí,že nemají zemědělce????ˇO kolik se zvýší cena potravin,když nebudou dotace????A nebo potom začnou opět více pěstovat???

Čitateľ 3.1.2010 11:55

Re: Vidíte-asi logické.

Skúste to. Prenajmite alebo kúpte si pôdu a pestujte (chovajte) čokoľvek na predaj. Spočítajte si, že či vás to bez dotácií uživí. Pritom si u nás môžete účtovať mesačnú mzdu iba 1000 Euro (dá sa z toho vyžiť), pre najatých pracovníkov potrebujete 2x toľko (dane a odvody). V Nemecku a Holandsku si musíte účtovať mesačnú mzdu aspoň 3000 Euro, inak by ste neprežil. Nepíšem tu o rade iných nákladov, vrátane investičných, a o rizikách, keď sa vám nepodarí úrodu výhodne predať.

krize 1929 3.1.2010 11:49

Re: Francie - žít a nechat žít

V Evropě se krize nejdříve projevila v Německu a Rakousku, které byly závislé na americkém kapitálu. Došlo ke zhroucení velkého množství německých i rakouských bank.Krize se postupně projevovala i v řadě dalších evropských zemí, například ve Velké Británii došlo k devalvaci libry. Začaly se hroutit i ostatní měnové systémy, navázané na libru, marku nebo americký dolar.

Na Francii dolehla krize až koncem roku 1931 především díky tomu, že nebyla tolik závislá na anglosaských trzích.Prudce stoupala nezaměstnanost, v roce 1932 bylo např. v Německu sedm milionů lidí bez práce, nezaměstnanost činila 30 procent. Ve Velké Británii byla nezaměstnanost nejvyšší též v roce 1932 (22 procent) a v Rakousku se v roce 1933 vyšplhala až k 29 procentům.

Krize se pochopitelně projevila i v zemědělství, kde prudce poklesly ceny zemědělských produktů, též v zahraničním obchodě, kde bujel boj o nová odbytiště. Bylo nutné uzavřít velké množství mezinárodních kartelových dohod.

Vzhledem k tomu, že došlo ke zhroucení hospodářství velké většiny zemí, kromě Sovětského svazu, panoval mezi lidmi názor, že kapitalismus je u konce, že krizi přivodil demokratický systém. Tento názor se velmi hodil fašistům, kteří se postupně dostávali k moci a slibovali nastolení nových pořádků.

Lze konstatovat, že velká hospodářská krize je považována za jednu z hlavních příčin 2. světové války.

R 3.1.2010 11:27

Re: Ako je to vlastne?

V první řadě jde o peníze. Vykácíte les a potom musíte ze země do hloubky vykopat pečlivě všechny větší kořeny. A to je hodně drahé, vyžaduje to speciální stroje. Nebo vytrháte jen pařezy zvenku, díry zarovnáte a potom musíte ten pozemek na takových 10 let zatravnit zase  ale pouze speciálními stroji, které hlouběji než několik centimetrů do půdy nejdou. Takových 10 let tam jen sekáte trávu na píci nebo jen na biomasu jako extenzívní louku a až kořeny zhnijí a jejich zbytky po vyorání stačí jen posbírat, tak teprve tehdy můžete pozemek poorat a začít tam zase klasické zemědělství. Pokud vyberete všechny kořeny hned na začátku, půda stejně není naplno úrodná, půdní horizonty jsou promíchány, musíte několik let čekat, než se půdní horizonty usadí, případně dokonce na nějakou dobu rezignovat na výnos a zlepšovat tu půdu jen zeleným hnojením.

Houkal 3.1.2010 11:25

Díky-zajímavé...trochu

jsem myslel- o kolik %  by se cena potravin zvýšila bez dotace zemedělcům.

kalkulace 3.1.2010 10:58

Re: Může mi-zhruba někdo říci cenu potravin / zemědělství - nedostatek financí

- za kolik se prodává tuna pšenice    - cena hnojiv (hnojí se méně, ubývá i statkových hnojiv), léčiv, pesticidů       - ceny zemědělských strojů        - zemědělská daň

- pachtovné vlastníkům (pronajato téměř 90% zem. půdy, pachtovné nízké)

- mzdy zaměstnanců (nejnižší ze všech rezortů cca 70 %,  pracuje zde méně než 3 % pracovníků, velmi vysoká produktivita práce, EU při vstupu cca 5 %, Polsko cca 18 %)

- dodržování cros compliance v EU

- v Japonsku udržují zemědělce v určité ekonomické stabilitě - váží si jich, je zde take 10 x méně zem. půdy na osobu než u nás a jsou dost závislí na dovozu rýže atd...a v neposlední řadě každoroční vlivy počasí ať pozitivní či negativní, u nás či kdekoliv jinde

Val 3.1.2010 10:53

Vidíte-asi logické.

Nečtu tady nic o dotacích...nebo vlastně-proč nechtějí lidé pracovat bez dotací..

AE 3.1.2010 10:44

Re: Promiňte-že vstupuji:Cena potravin by byla-jaká má být!

,,Všichni víme, že volná hra hospodářských sil, nespořádaný a bezuzdý hon jedinců za majetkem a mocí už sám o sobě nevede ke snesitelnému řešení problému. Je třeba jistého racionálního pořádku ve výrobě statku, v užívání pracovních sil a v rozdělování vyrobeného zboží, abychom zabránili hrozivému vyřazování produktivních sil a ochuzování a zvlčilosti velkých skupin obyvatelstva".          Albert EINSTEIN  

Houkal 3.1.2010 10:37

Re: Otázka, co chceme?

Chceme fungovat jako Francie???? Bude nám v EU nařazeno právo"šáríja"???

Houkal 3.1.2010 10:27

Může mi-zhruba někdo říci cenu potravin

BEZ DOTACÍ??????

sanace bank ČR 3.1.2010 10:26

Re: Ten-kdo dotace vyplácí-

Na sanaci bank stát v ČR věnoval 500-600 miliard Kč(před více než 10 lety - Le Monde), na to peníze byly.

Stát, který socializoval před desítkami let, měl na sebe vzít 120 miliard(zřejmě však víc), vyrovnat se s restituenty a následně privatizovat (ne opačně).

Jenomže někdo prohlásil "Venkov kolaboroval"

a venkované odkrouhali, stejně jako dnes při "Rozpočtovém určení daní"  ( což je lup za bílého dne).

Takže i stát má svoje resty z minulosti  a ze současné doby.

Houkal 3.1.2010 10:24

Otázka-co nechceme!

Obyvatelů EU se už nido neptá-jak se EU má vyvíjet.A oni to už začínají cítit.Horší je ,že se elity s pohodlným životem v Bruselu nechtějí rozloučit..........

Val 3.1.2010 10:18

Re: Otázka, co chceme?

Ano-co chceme???Obyvatelé se ptají a jestli můžete-tak mi odpovězte:1.jak bude stát velký?  2.Jakou řečí se domluvíme-tj.úřední řeč  3.Jak bude definován ůEvropan"-tj.kdo má nárok na občanství.........Myslím si,že dokud to "multikulturní inženýři"nebudou definovat-tak EU fungovat nebude.

Val 3.1.2010 10:13

Promiňte-že vstupuji:Cena potravin by byla-jaká má být!

A že dotacemi se udržuje nespravedlivý sociálistiký systém-vám nevadí????O kolik by byly potraviny cenově vyšší????...Že bychom přestali být obézní.

profesor JB 3.1.2010 9:55

Re: A čemu se divíte ?

Svět má omezené zásoby potravin

První projevy naznačeného scénáře zažil svět už loni, kdy s nárůstem cen ropy a zvýšenou poptávkou po biopalivech vzrostla cena potravin. Nedostatek základních obilovin následně vedl v některých rozvojových zemích k nepokojům hladovějícího obyvatelstva.

Beddignton upozorňuje, že potravinové zásoby na celém světě jsou poměrně nízké - kolem 14 procent celoroční spotřeby - a potravinová krize může kdykoli propuknout i kvůli mimořádnému suchu nebo záplavám v některých oblastech, což znovu povede ke zvýšení cen potravin.  

Nedostatky potravin, vody a energie jsou přitom jako spojené nádoby a navzájem spolu úzce svázány. “Nemůžete řešit jedno bez druhého. Musíme se na ně dívat současně,” zdůraznil Beddigton, který se zabývá aplikovanou populační biologií na londýnské Imperial College.

Naše zásoby potravin jsou na nejnižší úrovni za posledních 50 let a v roce 2030 budeme potřebovat o 50 procent více potravin, o 50 procent více energie a o 30 procent více pitné vody.       profesor John Beddington

Mgr. Milda 3.1.2010 9:52

dotace zemědělců byly dosud konservovány právem veta.

Po přijetí Lisabonské smlouvy však Francie v dosavadní taktice pokračovat nemůže. Rozhodne většina, ovšem i ta většina si nepřeje v EU roztržku, bude se mírnit asi tak, že bude ty subvence ořezávat jako salám, kolečko po kolečku.

Problémy dělalo vždy chudé Španělsko a Portugalsko, Francie sice už tak chudá není, za to ale na dotace už dlouhá desetiletí zvyklá. Francouzský problém jsou také kolonie s černoušky jako Quadeloupe, jednak odtamtud imigruje spousta lidí, dále stojí v cestě ostatním výrobcům banánů ve střední Americe, protože kvůli nim EU uvalila na dovoz banánů clo. Tím postihla ty nejchudší z chudých karibských států. I bývalé francouzské kolonie v Africe jsou plné občanů Francie, tudíž  EU s muslimským vyznáním, výbušná masa v budoucnu. Podobně ovšem je to i se Španěly a Portugalci, jejich zaniklé koloniální říše budou zatěžovat EU imigranty ještě velmi dlouho.

neokolonialismus 21.století 3.1.2010 9:49

Re: Francie - nepřítel Evropy

Bohaté vlády a korporace začínají zkupovat miliony hektarů zemědělské půdy v rozvojových zemích s cílem zajistit si dlouhodobě přísun potravin.

Jacques Diouf, šéf organizace OSN pro potraviny a zemědělství, varoval, že to může vést k "neokolonialismu", kdy chudé státy budou produkovat potraviny pro bohaté státy na úkor vlastního chudého obyvatelstva.

Stoupající ceny potravin už vyvolaly "druhou vlnu kolonializace" Afriky. Tento týden oznámila jihokorejská firma Daewoo Logistics, že má v plánu pronajmout si na Madagaskaru na 99 let milion hektarů zemědělské půdy. Plánuje tam do roku 2023 pěstovat ročně 5 milionů tun pšenice a na dalších pronajatých 120 000 hektarech půdy bude pěstovat palmový olej. Zemědělské pracovníky najme z Jižní Afriky. Výroba bude určena pro Jižní Koreu, která chce omezit svou závislost na dovozu potravin

"Jsou to čistě komerční projekty, ale podkládá je bezpečnostní imperativ, nutnost zajistit spolehlivou dodávku potravin, program, který podporuje vláda," řekl Carl Atkin, poradce v britské firmě Bidwells Agribusiness, která pomáhá vyjednávat takovéto velké mezinárodní prodeje zemědělské půdy.