26.3.2019 | Svátek má EmanuelDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


VZPOMÍNKA: StefansruheŘazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 44, poslední: 1.1.2010 15:35, přehled diskusí

Zdravim te, Stepane:
Autor: Tomas S Datum: 1.1.2010 15:35

Co te primelo psat o starym Winterovi prave na Silvestra? Mas pravdu, ze nas ten pribeh radne vystrasil. Bodejt by taky ne, navic ta desna sekera na zdi, koho by to nedostalo? Ani si nevzpominam, jestli si tenkrat Tomas T skutecne nechal udelat analyzu tech skvrn. Myslim, ze nas to tehdy (asi diky ty hruze) nepodnitilo k debatam na tema Sudet, spis jsme to brali jen jako desivej mord, coz uplne stacilo.

Ty uvahy typu meli jsme se branit/nemeli jsme se branit, byl nebo nebyl odsun v poradku budou nekonecne. A dobre nam tak - ten hlodajici cerv je cena, kterou musime platit za nasi ohebnost a tez vypocitavost. Nejsou to zrovna ctnosti, ale diky nim, jako narod, stale existujeme. Nicmene, at se nam to libi nebo ne, s Nemci jsme ze sebe vyrvali kus sebe sama (kdyz nas ovsem titiz Nemci o neco drive tak dukladne zbavili tez naseho zidovskeho dedictvi). A i kdyby to treba opravdu bylo "spatny maso", tak to boli. Dodnes.

Re: podobně vyvraždil vlastní rodinu i Goebbels:
Autor: Bereniké Datum: 31.12.2009 22:09

Je to možné, určitě měla strach z pomsty.

Re: Úchvatné, plastické, dokonale živé líčení.:
Autor: 68 Datum: 31.12.2009 21:52

Ano, je to moc pěkné literární dílko, se zajímavým tematem, zápletkou i vyvrcholením. Snad ale mnohým čtenářům nezpůsobí nepřiměřeně hlubokou lítost nad "smutným osudem starého Wernera", smutným osudem mladého Wernera... a také možná podobně smutným osudem starého Posselta a rovněž toho mladšího, a vůbec, nad mnoha těmi poválečnými osudy postiženými prostými sedláčky, horálky a řemeslníčky. Je to už takový osud. I oni si nakonec svých radostí kdysi bohatě užili. Prostě osudové události se dály, dějí a dít se určitě zase budou.

Re: V roce 46:
Autor: 68 Datum: 31.12.2009 20:18

Možná vydesinfikovat, pořídit nové peřiny, hrníčky, dečky...?

Re: podobně vyvraždil vlastní rodinu i Goebbels:
Autor: Jenda Datum: 31.12.2009 19:10

Manzelka na jeji urovni musela vedet jak se naciste chovaji k detem "menecenych narodu" a po tech letech si ani nedokazala predstavit, ze by se k jejim detem ti meneceni mohli chovat jinak.

je skoda, ze vsechny co kolaborovaly:
Autor: tom Datum: 31.12.2009 18:44

pred a po 68 se sovetskou okupacni moci a vsechny komunisty po 89 neodsunuly take do SSSR.

To by tady bylo pustych mest a obci. :-/

Re: Můj názor na poselství povídky:
Autor: Informace Datum: 31.12.2009 18:17

V politických čelistech dní Zaplombovaných tankovými pásy

Spí Svědomí světa Klade pod sebe důvody jako miny

Zatímco velká schizofrenie dějin

Podobná ručičce horečně pobíhající po skle aut Stírá si z čela pot namísto deště.

Všechno nejlepší do Nového roku všem, co tu diskutují. Na zdraví!

Re: podobně vyvraždil vlastní rodinu i Goebbels:
Autor: Bereniké Datum: 31.12.2009 17:10

Nostalgii asi ne. Ale vzpomněla jsem si na jeden film, kde je to vyvraždění rodiny G. do podrobna zobrazováno (Pád třetí říše?) a ta scéna je prostě šílená. Snažila jsem se vžít do myšlení matky, která raději své děti zabije, než by jim dala šanci na život v podmínkách zajisté zcela jiných, než si kdy představovala, ale nedokážu to.

Re: Můj názor na poselství povídky:
Autor: alena Datum: 31.12.2009 16:57

Možná jsem se vyjádřila v příliš veliké zkratce: ten člověk, který postřílel celou svou rodinu - jak strašně se musí cítit někdo, kdo se rozhodne k takovému činu. Já ho vůbec nelituji - i když - vlastně i ano. Svým rozčarováním si byl vinen sám - ale to strašlivé, beznadějně nezvratitelné prozření, že všechno, v co věřil - že patří k nadřazené rase, že jemu a všem jeho soukmenovcům dal Bůh právo vládnout světu - jo, když tak člověk spadne z výšky na prdel, tak to zatřese mozkem. Nelze tady rozebírat duševní pohnutky takových lidí - je tam těch příčin asi víc. A ukazuje to také na slabost toho člověka (předpokládám, že příběh je pravdivý) - nepokusil se vůbec o záchranu rodiny - sám se mohl zabít, to je mi jedno, ale proč ženu a děti? Musel být velmi zoufalý (zas ovšem podotýkám, že za všechno si mohl sám - německý národ si za všechno, co následovalo na konci války a po válce, mohl sám. Když jim Hitler našeptával, jak jsou skvělí a předurčení vládnout, to se jim dobře poslouchalo - mimo těch pár rozumných a odvážných, co je ovšem jejich spoluobčané případně potom pověsili - znám příběh ze života od konkrétního Němce- jeho otec byl ve 30. letech oběšen ve své vesnici, páč asi neřval nadšením..).

Ještě chci doplnit vzhledem k památce mojí milé babičkyV, jak musela chystat dědu do války - její otec se nevrátil z 1. světové - byla poloviční sirotek, téměř si na něj nepamatovala. Tím chmurnější asi byly její myšlenky v tom zmíněném 38. roce.

Tak! A jdem pomalu vítat Nový rok, ne? On bude "Nový" jenom zítra, pak bude chvíli "nový" - a pak, za 12 měsíců, tu bude další - prostě furt dokola!

Přeji hodně štěstí a zdraví všem! Zdareček!  :-)VV 

Re: jo, jo, hezké:
Autor: Jenda Datum: 31.12.2009 14:08

Nebylo umozneno? A jak se to asi melo udelat? Ta strana proste nebyla schopna sehnat koalicniho partnera a na to aby sama ziskala v parlamentu duveru nemela dost poslancu.

Re: Poděkování:
Autor: NevericiTomas Datum: 31.12.2009 13:01

Pocitam, ze Winterova rodina byla zapocitana mezi obeti odsunu...

Re: Poděkování:
Autor: Marat Datum: 31.12.2009 12:04

 Zásah ! Huhu.

podobně vyvraždil vlastní rodinu i Goebbels:
Autor: huhu Datum: 31.12.2009 12:03

akorát ne na chalupě, která dodnes stojí, ale v Hitlerově bunkru...má z toho někdo nostalgii ?

Můj názor na poselství povídky:
Autor: Informace Datum: 31.12.2009 11:52

na rozdíl od příspěvku paní Aleny je odlišný. Ano, je to pěkně lterárně zpracováno a přímo dojemně to líčí zoufalství otce, který zabije sebe a celou rodinu. Ale nemohu toho otce  litovat nebo s ním mít nějaký soucit. Byl to slaboch, kterému selhaly nervy a nedokázal se postavit čelem ke své zodpovědnosti. Proč vraždil celou rodinu a nezabil jenom sebe? Syn, který utekl, umřít nechtěl. A chtěla snad umřít manželka s ostatními dětmi?

Pana autora straší postavy mrtvých Němců, kteří se vracejí  jako přízraky do starých míst, kde žili a násilně umřeli. Zústaly po nich časem snad nesmazatelné stopy, hroby, domy, nádobí, fotografie, dopisy. Ale v kolektivní paměti a i v té individuální mnohých z nás zůstaly nesmazatelné vzpomínky na dobu války a protektorátu. Často to nejsou ani vzpomínky, ale psychická zranění, která se tak hluboko vstřebala do podvědomí, že na ně nevzpomínáme, ale přesto jsou v nás a ovlivňují naše chování a naše cítění, aniž bychom si to uvědomovali. Já nevzpomínám na to, že jsem v době heydrichiády jen zázrakem nezůstal sirotkem, protože moje matka na veřejnosti schvalovala atentát. Tenkrát ji od zatčení a zastřelení zachránil jeden český policista, který ji neudal, ale napomenul ji, že má myslet na to, že má malé dítě. Tenkrát mě poslali narychlo k babičce, aby mne uchránili a pamatuju se, jak se babička modlila a plakala. Na štěstí byl ten pán skutečně dobrý člověk.

A také nevzpomínám na německý kulomet, namířený proti nám, ženám a dětem v květnu čtyřicátého pátého s ultimatem vydat Němcům povstalce. Mohu říct, znovu na štěstí zasáhla náhoda nebo osud, protože Němci měli moc naspěch při útěku a tak odtáhli aniž by provedli svou hrozbu.

Nevzpomínám, ale zůstalo to ve mně, a uvědomuju si to, když se tu na stránkách přetřásá vina Čechů při odsunu  Sudetských Němců. Neříkám si, jak ty mně tak já tobě, ale říkám v duchu, nedělej druhým to, co nechceš, aby dělali druzí tobě.

 

Re: jo, jo, hezké:
Autor: M.S. Datum: 31.12.2009 11:52

P.S. Je také známo, že Sudeťáci na rozdíl od říšských Němců patřili mezi nejoddanější nacisty a toto se projevuje i do současnosti.

Re: jo, jo, hezké:
Autor: MJ.S. Datum: 31.12.2009 11:48

Nevím jestli provokujete nebo si děláte srandu. V roce 1938 dělali nacisté nevídaná opatření zejména pro židy a zatím co říští Němci byli ve svém rozhodování omezeni, Sudeťáci byli z tohoto hlediska zcela svobodni a mohli zaujmout stanovisko. Jáké stanovisko zaujali všichni víme. O státní úředníky se postaralačsl.  vláda, ale ostatní byli ve velké většině vyhnáni a pokud nesehnali ubytování u příbuzných neměli ubytování a byly odkázáni na dobrovolné sbírky pro uprchlíky.. jak o tom svědčí dobové fotografie, tisk a osobní svědectví.Jestli jsou Němci vini za to co se stalo, tak mnohem větší vina padá na Sudeťáky.

Re: Poděkování:
Autor: huhu Datum: 31.12.2009 11:21

a co vlastní svědomí ? nesvádějte chování zlých lidí na nacismus či komunismus

Re: jo, jo, hezké:
Autor: huhu Datum: 31.12.2009 11:20

vy máte jistě pochopení jak pro Pavlíka Morozova, tak ty mladíky z HJ, kteří ještě po 9. květnu stříleli ze zálohy české lidi

Re: jo, jo, hezké:
Autor: Řezník Datum: 31.12.2009 11:05

Ano a v těchto posledních československých svobodných parlamentních volbách nebylo umožněno nejsilnější straně sestavení československé vlády. Tou stranou byla právě strana pana Henleina.

Poděkování:
Autor: Luděk Ťopka Datum: 31.12.2009 11:05

Milý pane Šafránku,

děkuji Vám za Váš článek, který na příběhu jedné horalské rodiny ukazuje historickou tragédii nacizmu, který zničil životy nejen miliónům lidí na celém světě, ale i vlastnímu národu. Příběh je napsán s velkým citem a ukazuje lidské utrpení, tolik charakteristické pro tehdejší a bohužel i současnou dobu.

Re: jo, jo, hezké:
Autor: Řezník Datum: 31.12.2009 11:01

Vy jste také pravděpodobně chodil s pionýrským šátkem, do kterého Vás oblékli. Stejně tak oblékli německé děti do stejnokrojů HJ.

Re: Herr Řezník !!!:
Autor: Řezník Datum: 31.12.2009 10:59

Pokud se týká ekonomie, máte možná pravdu, nicméně v té době to byla skutečnost. Válečné loupení přišlo teprve v budoucnosti!

Herr Řezník !!!:
Autor: JH Datum: 31.12.2009 10:51

Toho Henleina si pohádkově idealizujete a pokud jde o ekonomii, tak se tolik nedívejte na nacistické propagandistické filmové týdeníky. Kdyby Německo nezačalo válku, tak by přišlo totálně na buben. Udělat plnou zaměstnanost a sociální opatření je pro diktaturu hračka. Financuje se to snadno z budoucnosti a z válečného loupení.

Ať hodí kamenem ...:
Autor: alena Datum: 31.12.2009 10:26

...kdo je bez viny.

Je to velice krásně literárně zpracováno.

Smutný příběh. Komu bylo nejhůř? Myslím, že tomu otci rodiny, jemuž se zhroutil celý život. Jak mu bylo, když střílel ty svoje děti? Ubohý jediný pozůstalý syn... Jak potom žil, jak si to vysvětloval, jak se ptal, zda nebylo jiné řešení? Ztratil všechny. Hrůza!!! Jistě byl opravdu nevinný - ale byl otec nevinný? Vzpomněl si na rok 1938, když hajloval a kdo ví, možná hnal Čechy ze Sudet? ? Myslel někdo na moji babičku, když vypravovala dědu ve 38 roce do války? Byla mobilizace...bylo mu 33 let, jí 29, měli 3 děti, maminka byla nejstarší, bylo jí 7 let. Nakonec válka nebyla, po mnichovské dohodě, vojáky poslali domů... ale kdyby byla? Kdyby se děda nevrátil, padl by při obraně republiky? Kdo by se ptal babičky (tehdy nebyla ještě mojí babičkou, ale mladou a určitě hodně vystrašenou ženou), jak jí je? Jak by mluvila o Němcích?

Vůbec, ale vůbec nelituji oněch vyhnaných Němců, nad nimiž dnes mnozí pokrytecky pláčou - nejspíš za peníze. Věřím, že mnozí byli slušní a nevinní - ale to všechno, co se dělo ve 45 a dál, byl jen následek. Příčina všech těch v textu popisovaných událostí a mnohých jiných nastala v Německu a to mnohem dřív.:-/

Re: jo, jo, hezké:
Autor: lubošek Datum: 31.12.2009 9:41

Asi největší pravda je te ,že zlo plodí zase jenom zlo.Na všech(ne na obou)stranách bylo mnoho zlého,tragédie,které postihly celé rodiny a obce.Nespravedlnost největšího kalibru.Všichni víme jak ktomu došlo a kde byl počátek.Buďte ostražití.Nemluví už německy.

Re: jo, jo, hezké:
Autor: douša Datum: 31.12.2009 9:41

V roce 1938 se ovšem konaly pouze obecní volby, poslední předválečné parlamentní volby proběhly v roce 1935.

DÍKY!!!!!:
Autor: IKE Datum: 31.12.2009 9:34

Vřelé díky autorovi, že obnovil mé vzpomínky z dětství na onu ne příliš slavnou dobu. Sice vše bylo krásné, ale pouze díky mládí....

Dík autore:
Autor: Jo.Ma. Datum: 31.12.2009 9:24

konečně nádherná povídka od někoho, kdo umí psát a má o čem.

Kdo tu historii zná, bude mít vždy problémy:
Autor: Mgr. Milda Datum: 31.12.2009 9:16

já třeba nesnesu na těle nic ze zlata, ve válce vylamovali gestapáci zlaté zuby a můstky zavražděným a prodávali Degusse. Pravděpodobnost je tedy veliká, že z těch několika miliónů zubních protéz je část i v současných zlatých špercích. Jedině snad staré věci, před 1939, mohou být z jiného zlata.

Re: V roce 46:
Autor: huhu Datum: 31.12.2009 9:05

nedivím se Vaší mamince.  Spát v peřinách těch kteří vás předtím hnali a kteří drželi s vrahy a možná sami vrahy byli, na to nemá každý žaludek...