23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
lary 29.12.2009 20:28

Re: No, možné je všechno

Faremní chov mořských ryb je běžný u některých druhů už nyní.

krmič 29.12.2009 19:00

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

A není to náhodou tak, že dnes už se éčka na obalech potravin vůbec neuvádějí? Nýbrž skutečné názvy těch látek?

ps 29.12.2009 18:31

Re: jen tak pro zajímavost - z vlastní zkušenosti-

Tak to máš dost divokou představivost. Tvoje představy se ovšem neslučují s realitou.

ok 29.12.2009 18:27

Re: proc kupujeme ryby

A také je v ní méně tuků - po rybách se fakt tloustne méně než po bůčku.

ok 29.12.2009 18:25

Re: jen tak pro zajímavost - z vlastní zkušenosti-

Přiznávám, že takhle nějak si představuji požívání geneticky modifikovaných potravin - nestandardní struktury budou s naším tělem reagovat nestandardně. De fakto to vše funguje jako suchý zip - nestandardním způsobem nekompatibilní struktury způsobí nepředvídatelnou paseku.

Na rozdíl od standardním způsobem vzniklých mutací (které jsou navíc vytříděné přírodním výběrem trvajícím po tisíciletí, a genetickými mutacemi vzniklý šťovík si také nedáváte k večeři jako hlavní menu).

J.G. Pašek 29.12.2009 18:21

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

To je pravda, ale pokud jde o kalorie  (karbohydráty, protýny a tuky) tak není moc rozdílu mezi tou smaženou rybou s bramborovým salátem a knedlo-zelo-libové vepřo, pokud je stejná váha porcí . . .

Sportovec-plavec, který intenzivně trénuje na Olympiádu spotřebuje cca 10 000+ kalorií a úředník, který sedí celý den u počítače potřebuje cca 12-1500  . . . . pokud ten úředník bude také sportovat, tak bude muset přidat zdravé kalorie . . .  

Jenda 29.12.2009 18:01

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Nepocitejte kalorie, pocitejte kilometry! Kdyz pribirate tak nemate moc jidla, ale malo pohybu.

Minutus 29.12.2009 17:51

No, možné je všechno

Ale divoce pobíhající krávy nebo slepice tu už také drahnou dobu nevidět a přece nejsou na vymření. Předpokládám, že časem budou oceány jednoduše rozparcelovány a ryby v nich chovány, podobně jako to máme se sladkovodními. Je to jen otázka jejich úbytku a narůstající ceny, kdy se to začne vyplácet. Takže věřím ruce trhu. Pravda - treska domácí už možná nebude mít tu správnou chuť, což známe dobře i u velkovyrobených kuřat.

herdekbabka 29.12.2009 17:03

jen tak pro zajímavost - z vlastní zkušenosti-

navzdory ?zdravé? stravě, ?kvalitním ?nynějším výrobkům a zaručeně "!čerstvých!" potravin z hyper super , rostlinným tuků - místo původních nezdravých -odtučnělé v zájmu udržení  tonáže -  začal zažívací traktor stávkovat. Co šlo dovnitř -se stejnou cestou vracelo ven. Zle, zle a zle. Kupodivu po dochtorských vyšetřeních vše v pořádku... Až už došla trpělivost a ruply nervy - byla vydolována kuchařka po bábi - návrat k domácí stravě, tuky -pouze doma vypuštěné sádlo , máslo - původní - dá se najít - neodtučnělé mléko ze blízké vsi, maso pouze přírodní - bez dresinků , majonéz , zelenina a ovoce od soukromníka - žádné nedozrálé - podtržené s umělým dozráváním cestou, žádná soja, 

Pouze pivo budějovické- žádné zkoncentrátů, vína domácí -nefixlovaná, alkohol - šlivovice a pak pouze z vína- místo minerálek a podobných fujtajblů - voda z vodovodu, melta, obyčejné čaje, bylinkové čaje- vychlazené je výborné - káfe - obvyklý turek-  - sladit medem, čočka fazle a pod, navíc pohanka - je báječná, a cizrna. Hmm nevím proč - ale zažívací traktor se stabilizoval - a to navzdory sádlu a údajně nezdravým potravinám,  váha šla dolů sama,  tak by mne zajímalo má-li někdo podobné zkušenosti - a jak to vlastně je....:-/

Ludva 29.12.2009 16:27

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Jen jsem vás upozornil, že současné margariny nejsou totéž, jako ty válečné náhražky. A kromě toho je jejich produkce ekologičtější než živočišné chovy skotu a prasat.

J.G. Pašek 29.12.2009 16:04

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Smažené filé s bramborovým salátem váhově není ani o chlup zdravější a kaloricky nižší, než to knedlo-zelo-vepřo . . .  Záleží, kolik toho je na tom talíři - všeho s mírou!  . . .  Můj děda často říkával to staré české pořekadlo "Jez do polosyta, pij do polopita" a já to opakoval mému potomstvu . . . .

Jenda 29.12.2009 14:06

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

A ty rostline tuky jsou bez pesticidu?

A reklamy si nejen dovolit mohou, ale nutne je potrebuji. Jinak by mizernou nahrazku nemohli prodavat draz nez to co ma nahrazovat.

Ale klidne se dal cpete umelymi hmotami kdyz vam to dela dobre.

Starý Uzenáč 29.12.2009 13:37

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Jsou skutečně pěknější. Antropologům je znám pojem gracilizace - zjemnění kostry. V souvislosti s urychlením růstu a dospívání mládeže z 17 let našich praprababiček na současných 12 let, vypadají mladé ženy jinak - štíhlejší, delší nohy, dětské rysy obličeje - kratší nos, kulatější obličej (zmopslovatění) atd., protože růst krátkých kostí - obličejových je ukončen dřív. Kdo má doma prastaré fotky školních tříd, tak si to může ověřit. Dobrá ukázka jsou i prvorepublikové Sokolské slety, nebo první spartakiáda, kdy akcelerace růstu a gracilizace kostry a obličeje nebyly tak znát. Z dnešního estetického pohledu to působí spíš jako nástupy mongolských zápasnic, v porovnání s jejich dnešními vrstevnicemi na koupališti. Samozřejmě v tehdejší době by dnešní dívky zase působily asi mírně rachiticky a dementně..

R 29.12.2009 13:35

Spirála vývoje

Jestli to nebude onen vývoj ve spirále. Současný zákrut spirály pro Evropu  říká geneticky modifikované potraviny včetně sóji jsou špatné, nejíst je. I díky tomuto tvrzení Evropa zhuntuje svoje hospodářství, takže budoucí čínské podniky Evropu ( firmy, území)  velmi levně koupí.  Šéfové všech našich firem pak budou Číňané a ti se geneticky modifikovanou sójou cpát budou. Jídlo z takové sóji se potom konečně  rozšíří i mezi "prostý evropský lid",  protože odjakživa prostý podřízený lid všech proveniencí touží po tom cpát se panskými jídly, které futrují jejich šéfové místo těch svých.

Ludva 29.12.2009 13:34

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

To je nepodložený názor - klidně do sebe cpěte sádlo a špek se spoustou cholesterolu a kravské máslo s pesticidy. Ale sotva budete zdravější než po rostlinných tucích, i když se jejich část chemicky upravuje. Špatná pověst margarinu se táhne od války, kdy se používaly nebezpečné konzervační přísady a vyrábělo se to kdoví z čeho. Technologie výroby a složení se od té doby podstatně vylepšily, takže si mohou dovolit reklamy typu - náš tuk prospívá vašemu srdci.

krmič 29.12.2009 13:29

Re: Zachraňovat ryby genetiskou modifikací sóji, to už je předem prohraná válka.

Éčka? Tak pozor, dívám se na polévkové koření Maggi, a tam nejsou vůbec žádná éčka! Ale je tam uvedeno například: sodné soli 5' -ribonukleotidů!

R 29.12.2009 13:22

Re: Příspěvky níže signalizují, že průmyslně vyrobené dietní tuky jsou nebezpečné

Podle mně je podstatná fyzická zátěž. Kdo  sedí doma u PC nebo televize, pak dojede autem nebo MHD do práce, tam sedí zase u stolu a pak stejným způsobem jede domů a sedí doma si musí pečlivě vybírat a jíst málo. Kdo jde hodinu do práce pěšky, v práci fyzicky maká a doma třeba potom taky fyzicky pracuje, může jíst cokoliv.

Tajemství středozemního zdraví, jestli není v tom, že díky podnebí, životnímu i sociálnímu prostředí je tam většina lidí do nejstaršího věku v pohybu, furt někde chodí, chytají ryby, okopávají záhony, sklízejí olivy....  To ovoce, zelenina, olivový olej a občas sklenka vína jestli potom není jen nějaký bonus.....

Harry 29.12.2009 12:15

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Nic není jako bývalo, ani ty holky, dneska se mi zdaj peknejsi, ale ja jim nééééé. Čim to může být.

Zebra 29.12.2009 12:07

Re: Plundrování moří ?

Teď už moc ne, Literární poklesky znám skoro nazpaměť.

Machi 29.12.2009 12:05

Re: Vše je opačné a funguje lépe !

To máte jako se solí. Jsou národy s vysokou i nízkou spotřebou a na střední délce života to nejde poznat.

R 29.12.2009 11:51

lidi jsou přežraní z nadbytku

Já myslím, že lidi jsou přežraní z nadbytku. Zatratili jako potravinu špek, živočišné tuky, máslo a všechno to nhradili umělými tuky, kde je 20 % tuk a zbytek je zašlehaná voda nebo vzduch. Jenomže si nevšimli, že ten zatracovaný špek a sádlo jedli nakrájený nebo namazaný velmi tenoučkou vrstvou na tlustém špalku chleba.  Zatímco  dneska ukrojí tenký plátek chleba a ten namažou tlustou vrstvou toho našlehaného tuku. Výsledek je tedy úplně stejný nebo ještě horší.  Podobně to je i s masem a rybami. Rozdíl je jen ten, že ryby svou specifickou chutí, přítomností drobných kostí i zvyklostmi se v jedné porci sní stejně nebo méně než je porce s masem a jaksi se rybím masem na rozdíl od živočišného masa málokdo přejídá. Takže jídlo s rybou je už z toho důvodu automaticky  o hodně dietnější než jídlo s masem nebo uzeninou, a z toho je jeho vliv na prevenci srdečních onemocnění.

Martina K 29.12.2009 11:49

proc kupujeme ryby

Me by zajimalo, kdo z vas kupuje rybu protoze obsahuje omege-3 MK a je zdrava. Priznavam bez muceni, ze ja ne. Proste chutna. Bude chutnat ta soja?

R 29.12.2009 11:42

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Není to třeba tím, že kdysi se kapři přikrmovali obyčejným zrním nebo rybníky hnojily hnojem, aby vyrostly řasy coby přírodní krmivo  pro kapry, zatímco dnes to jsou speciální rybí granule s potravinovými doplňky a s kdovíčím?

tj 29.12.2009 11:40

Re: Plundrování moří ?

Kdyby jsi videl v Mekongu kde ty ryby vyrustaji asi by jsi je nikdy nekoupil. Zasadne nekupuji ryby s Vietnamu, moje zdravi je me prednejsi.

R 29.12.2009 11:39

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Kupovaná slanina se dělá úplně jinak než ta domácí. Domácí se nakládá do laku na tři týdny, v tom laku změkne a  změkčení dovrší ještě rozumné uzení. Takže domácí je k přímému konzumu ideální. Kupovaná se obstříkne solným roztokem a nechá tak pár hodin. Potom se uvaří v horké páře a ke konci se prostor zaplynuje umělým kouřem z vyvíječe. Výsledek je tvrdá přesolená slanina vhodná tak maximálně do kuchyně na škvarky. A uzená masa je prakticky totéž, akorát v roztoku soli, kterou se před "uzením" nastříknou, je ještě želatina a podobná svinstva.  Pak je ještě ta věc, že prasata šlechtěná a kremná pro silnou vrstvu špeku, který uzený kdysi fungoval jako domácí konzerva s nejméně roční trvanlivostí  byla nahrazena prasaty šlechtěnými ne na tuk, ale na maso, takže silnější sádlo vhodné k uzená na špek jaksi není k dostání.

Cholesterol 29.12.2009 11:32

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

dotaz pro. A. S. Pergill - k vašemu názoru:

protože ty léky fungují tak, že cholesterol cpou do střeva ve formě

žlučových kyselin, které prokazatelně zvyšují riziko vzniku rakoviny

tlustého střeva a konečníku...  lze se někde dopátrat zdroje této teorie?

Díky,

Schumacher 29.12.2009 11:31

Hmmm, možná.

Ale ta chuť to nejni....;-)

Jenda 29.12.2009 11:09

Re: Jde spíš o to, že kdo jí ryby, jí méně vepřového

Clovek, ktery do sebe misto normalniho prirozeneho mlecneho tuku, cpe rafinovanou repku si veskere nasledky zaslouzi. Margariny jsou pochopitelne jako valecna nahrazka, jinak je to zlodejna a podvod.

Jenda 29.12.2009 11:06

Re: Článek a jeho zdroje motají více věcí

Spousty kosti jsou ze zdravotniho hlediska vyhodou. Brani lidem to do sebe cpat lopatou. Takze diky kostem ji pomaleji, dukladneji potravu v ustech zpracuji a driv si vsimnou, ze uz vlastne maji dost.

Skandinávská Kuchyně 29.12.2009 11:04

Vše je opačné a funguje lépe !

Střední délka života to potvrzuje. Samé živočišné tuky a ryby, kafe a tvrdý alkohol. Genetická modifikace Skandinávců  ?