19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
jaja 27.12.2009 20:57

Re: astronomové to už vědí

...a to jsem si dal závazek, že už nebudu na Net nikdy nic psát. Naštěstí, furt běží 2009. Upřímně díky za odkaz

pvz 10.12.2009 2:10

Re: Hledání mimozemského života je velký kšeft

Evolucí se jistě vyvíjejí všechny živé organismy. Ale vznik živého z neživého prostřednictvím evoluce? To snad ne!

SelskyRozum 8.12.2009 22:28

Re: Mars a další

Trochu od tematu: Kdo potrebuje pomoc, tomu by se mely snizit dane. Davani penez obvykle cloveku nepomuze, viz Afrika. Na vyzkum je tedy penez dost. Je to rozhodne lepsi nez kdyz se vybrane dane presouvaji do soukromych kapes diky zneuzivani pravomoci a jinych fint.

Machi 8.12.2009 21:20

Re: Mars a další

Kdo potřebuje pomoc teď a tady a jak si ji představujete?

Navíc těch pár šupů co se na tento výzkum vynakládá by moc lidem nepomohlo.

Mephisto 8.12.2009 20:58

Re: Otázky (autorovi?)

Podle mě je tahle otázka jen hraním si se slovíčky. Jde totiž o to, jak definuji slovo zákon. Biologickým zákonem bych já rozumněl prostě obecně platné, empiricky ověřené pravidlo, které funguje pro jistou, dostatečně širokou skupinu organismů.

Pokud narážíš na to, že Ty bys ta univerzálně platná pravidla v biologii nenazval zákonem, pak na to máš samozřejmě právo, ale na podstatě (autorova) sdělení to vůbec nic nemění :) Prostě o životě na Zemi toho věda zjistila fakt hodně, a nalezení života ve Vesmíru (třeba na Marsu) by ten náš pohled na život na Zemi určitě zobecnilo, a pomohlo by nám kouknout se na věci z nových úhlů, a klást si a třeba i odpovídat na otázky které nás dnes ani nenapadají...

M.F.M. 8.12.2009 19:49

Re: Otázky (autorovi?)

Teď otázky Mephistovi.

Je zákonem, že zralá švestka je modrá? Konstatování přírodovědeckého faktu samého, pozorovací věta, není zákon. Vaše odpověď na to nebere ohled.

Pak uvádíte směs fyzikálně-chemických procesů. Já se ptám na ty v článku zmíněné "zákony vývoje živého".

Antonín I. 8.12.2009 19:37

Mars a další

Otázka, zda se má více podporovat meziplanetární výzkum anebo raději peníze vynakládat na zlepšení života obyvatelů této planety, je podle mne základní. Jistě, objevy eventuálně učiněné mohou obohatit lidstvo nejen intelektuálně, ale možná i prakticky. Potíž vidím v tom, že rozdělování peněz na jednotlivé projekty nebo akce, je v rukou politiků, kteří  - tedy v demokratickém světě - vidí nejdále do příštích voleb a jsou pod nátlakem skupin, jež jim snad zajistí znovuzvolení. Můj osobní názor je "think globally, act locally", tedy postarejme se přednostně o ty, kteří potřebují pomoc ted´ a tady, a vynakládejme méně peněz a úsilí na zjištění zda na Marsu byl anebo je život , at´ už to znamená cokoli.  

Machi 8.12.2009 19:03

Re: .....

Některé materiály, ze kterých jsou meteority mají dobré izolační vlastnosti, navíc tepelná zátěž je jen chvilková. Pokud je meteoroid dost velký, uvnitř se moc neohřeje.

Machi 8.12.2009 18:54

Re: k čemu je dobrý takový výzkum

Přesně. Třeba aplikovaný tuneling, globální ekologismus a rétorický (nebo rectorický) populismus.

Mephisto 8.12.2009 18:50

Re: Otázky (autorovi?)

Životem bych nazval jakoukoliv aktivní buněčnou strukturu (aktivní = v níž probíhá energetická a látková výměna, metabolismus, jakož i ostatní buněčné procesy). Na základě této definice by např. nebyly živé viry nebo priony, čehož jsem si vědom a považuji to za celkem přijatelné. Naproti tomu by bylo živé právě transplantované lidské srdce na cestě mezi dárcem a příjemcem.

Jaké jsou zákony které ti odborníci odvodili? :) To si děláte srandu? :) Takových zákonů je přece neuvěřitelná spousta, počínaje zákony (pohlavní) dědičnosti, "zákonem" že DNA se skládá vždy jen z bází A,T,C,G, popř. U, a nikdy žádných jiných, a konče neuvěřitelnou spoustou dalších poznatků typu fungování fotosyntézy, energetických procesů v mitochondriích, poznatků o všem organismům společném genetickém aparátu, řídícím fungování ATP a ADP, atd... Opakuji že nejsem odborník, odborník by vám na tohle téma nepochybně napsal celá skripta :)))

M.F.M. 8.12.2009 17:47

Otázky (autorovi?)

Co je život? Co to hledáme?

Píšete: Odborníci zatím zkoumali jen pozemský život a "z něj odvozovali zákony vývoje". Co za "zákony"máte na mysli, které ti odborníci odvodili?

dekadent 8.12.2009 16:50

.....

Pred niekoľkými rokmi som niekde čítal, že v jednom meteorite identifikovali tiež nejaké mikroorganizmy, ktoré mali tvar chondritov. Predpokladalo sa dosť dlho, že je to stopa po nejakých skamenelých baktériách. Niekoľko rokov sa to držalo nad hladinou ako svetový vedecký objav až niekto dokázal na základe riadnych analýz na najvyššej technickej a vedeckej úrovni, že to nie je organického ale anorganického pôvodu. Je dosť ťažké predpokladať, že by sa v meteorite, ktorý prešiel obrovskou tepelnou záťažou dali identifikovať nejaké zlúčeniny uhlíka v tvare primitívnych foriem života. Ale vedecké nadšenie treba mať, téma je dobrá pre uhorkovú sezónu, navyše meteorit sa našiel v Antarktíde, čo je lokalita na kamene z Marsu ako stvorená.

janoryna 8.12.2009 16:17

Re: astronomové to už vědí

souhlas, proto taky peníze na takovou vědu nedáme ! trhu to nic nepřináší !

janoryna 8.12.2009 16:15

k čemu je dobrý takový výzkum

co to zítra přinese trhu a akcinářům. v souladu s usnesením strany a vlády i pana prezidenta budeme podporovat jen takový výzkum, který něco přináší !

Medvídek 8.12.2009 14:42

Re: Kdo ale zaručí

Toho že se za celou dobu své existence lidstvo potká s něčím co by se dalo nazvat mimozemská civilizace bych se nebál. Civilizace se v kosmu (pakliže jich je víc) budou míjet nejen v těch šílených vzdálenostech ale taky v čase. Přál bych si to ale tohle je něco tak strašně moc nepravděpodobného....:-)

Dolly 8.12.2009 14:09

Kdo ale zaručí

že mimozemský život či dokonce civilizace bude k Zemi a k lidstvu přívětivá? Můžeme se stát lovnou zvěří nebo pokusnými králíky. Já bych v přínos v této oblasti spíše neočekávala a pokud by nějaký nastal, pak by ho současné lidstvo stejně zkazilo.

Schumacher 8.12.2009 11:13

Houbeles.

Jestli něco, tak to budou primitivní mikroorganismy, v podstatě shodné s pozemskými. Lištit se budou tak jak se liší jeden druh pozemských od jiného. Proč ? Vznikly ze stejných stavebních látek a ve stejném prostředí. Jestli se stačily vyvinuly v něco co obsahuje DNA, bude to stejně sešmodrchaná šroubovice jako známe odtud. Proč ? Stejné podmínky (stejné proto, že v jiných by to nevzniklo), stejný výsledek. Jako dopad krajíce chleba namazanou stranou na podlahu. Jako když do kabely naskládáte počítačové krámy jako  myš, sluchátka, zdroj, propojení čehosi k čemusi a je nco dorezíte na druhý konec města divíte se proč je to tak sešmodrchané a  zauzlované. Je to proto, že jsoucno, ve kterém žijeme, má vlastnosti, které se takhle projevují v našem, na rozdíl od kvantových mikrostruktur, festovně se jevícím  makrosvětě. Jestli se potvrdí přítomnost živých nebo fosilních mikroorganismů  na Marsu, nebude to žádné fascinující překvapení.

Medvídek 8.12.2009 11:05

Re: Vědci" nám neřekli co považují za důkazy o existenci mikroorganismů.

Nejedná se o důkazy ale o vážné indicie a lze to samozřejmě dohledat a přečíst si. To že vám něco nedonesli až pod rypák neznamená že to "neřekli". :-PMusíte se taky trochu sám snažit hledat si informace. A mimochodem, nejgrandiózněji se často mýlí ti, kteří mají ve složitých otázkách jasno které vyjádří jednou větou. Jako vy. Ale pro vás je to svým způsobem plus, lidé s vaším přístupem mají snadný život.;-)

Nemo 8.12.2009 11:02

Re: zkoumani toho meteoru

Tak, jak se to píše.

Medvídek 8.12.2009 10:58

Re: zkoumani toho meteoru

A jak se to vyslovuje ?;-)

Machi 8.12.2009 10:45

Re: astronomové to už vědí

Ostatně o jak "nezajímavou" planetu se v případě Marsu jedná, můžete posoudit třeba zde

http://www.boston.com/bigpicture/2009/11/martian_landscapes.html

Machi 8.12.2009 10:41

Re: astronomové to už vědí

Jenom by mě zajímalo proč je "objevování exoplanet" "nejsmysluplnější astronomické bádání" a na základě čeho tak soudíte? "Mars je zrzavá poušť, nic jiného" - to je Austrálie taky a nezajímavá mi nepřipadne :-)

Radix 8.12.2009 10:31

Re: zkoumani toho meteoru

To je poraženecký přístup vzdělance; známý ruský vědec Sokratěnko přeci prohlásil: 

"Я знaю, что всë знаю!"

Nemo 8.12.2009 10:22

Re: Hledání mimozemského života je velký kšeft

Jak tedy vznikl život, když ne evolucí? Máte lepší teorii?

Nebo byl svět stvořen v šesti dnech?

občan 8.12.2009 10:03

astronomové to už vědí

Po dlouhých desetiletích i více, se astronomie zaměřila především na objevování exoplanet, protože konečně pochopili i v souvislosti s novými technologiemi, že je to nejsmysluplnější astronomické bádání. Vzhledem k tomu, že v naší sluneční soustavě mimo Země není nic zajímavého, snaží se objejit cizí planetární soustavy u vytypovaných hvězd a následně planetu typu Země. Z toho vyplývá, že výzkum Marsu je mrhání penězi. Kalkulují s předpokladem, že naše Galaxie je plná podobných planet jako Země. Mars je zrzavá poušť, nic jiného. :-/

Machi 8.12.2009 9:53

Re: Třeba pochází ze Země

Každé těleso ve sluneční soustavě má svůj "izotopový podpis". Díky tomu, že máme znalosti přímo z místa (Vikingy a další), můžeme na základě izotopové analýzy meteoritu určit zda pochází z Marsu či nikoliv.

Ladislav N :-))) 8.12.2009 9:52

Hihi, Paroubka jsme díky jeho "marťanům" viděli běhat odhaleného na veřejnosti

Ještě že tu rudou planetu máme ve sluneční soustavě, vystřelit ho mimo ni by stálo děsný peníze... ;-)

Machi 8.12.2009 9:49

Re: zkoumani toho meteoru

Osobně jsem taky fyzikálně vzdělán, nicméně zrovna k tomuto tématu je lepší být biochemikem a mikrobiologem. Dovolím si tvrdit, že v těchto oborech jsem tu všichni analfabeti :).

Machi 8.12.2009 9:46

Re: Hledání mimozemského života je velký kšeft

No Pacner nemá vždy pravdu, v některých oblastech sem tam ujede (hlavně odborných), ale píše poutavě a jeho knihy jsem si vždy rád přečetl. Na nějakou přehnanou agitaci si z jeho knih vydaných za komunistů nepamatuji.

Machi 8.12.2009 9:43

Re: Hledání mimozemského života je velký kšeft

Vy musíte být skutečně všeználek, že tohle tvrdíte. Osobně se zajímám o tuto oblast již nějakou řádku let a tohle bych si rozhodně tvrdit nedovolil. Většina planetologů určitě taky ne (a primární důvod by rozhodně nebyly peníze).