25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Vondrovy tlaky

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
mira 23.11.2009 16:52

Re: RE

Slovíčkaříte rád?

mira 23.11.2009 16:48

Re: RE

ad čl. 7: To je něco jiného. To znamená, že změnu kompetencí můžete EU zarazit. Vetem v ER či v národním parlamentu. Rozhodně to není bianco šek, který EU umožňuje měnit kompetence bez nás.

Matouš Novák 23.11.2009 11:58

Re: RE

"Anebo je z pana Macha standardní český (=sprostej) politik."

A já že jsem hysterický? Rovnítko český=sprostý je totální kravina, tak bacha!

Matouš Novák 23.11.2009 11:55

Re: RE

Citace "Změny vstoupí v platnost po ratifikaci všemi členskými státy v souladu s jejich ústavními předpisy" se vztahuje jen k části článku 48. Naproti tomu odst. 7 článku 48 umožňuje bez nutnosti ratifikace převod režimu rozhodování z jednomyslnného rozhodování do většinového. Nic na tom, že je toto možné bez nutnosti ratifikace členskými státy, nemění ani ochranný prvek, podle kterého "Vysloví-li některý vnitrostátní parlament ve lhůtě do šesti měsíců od tohoto oznámení svůj nesouhlas, rozhodnutí uvedené v prvním nebo druhém pododstavci se nepřijme." Princip "Mlčení znamená souhlas" není totéž co ratifikace příslušnou ústavní většinou.

Možnost přisvojení nových pravomocí bez nutnosti ratifikace se týká i nového článku 69e (evropský žalobce), bod 4:

4. Evropská rada může současně nebo následně přijmout rozhodnutí pozměňující odstavec 1, kterým rozšíří pravomoci Úřadu evropského veřejného žalobce tak, aby zahrnovaly boj proti závažné trestné činnosti s přeshraničním rozměrem, a odpovídajícím způsobem pozměňující odstavec 2, pokud jde o pachatele a spolupachatele závažných trestných činů dotýkajících se několika členských států. Evropská rada rozhoduje jednomyslně po obdržení souhlasu Evropského parlamentu a po konzultaci s Komisí.“

(http://eur-lex.europa.eu/LexUriServ/LexUriServ.do?uri=OJ:C:2007:306:0042:0133:CS:PDF)

mira 20.11.2009 14:44

Re: RE

> Rozdíl po přijetí LS je v tom, že dosud měla EU v pravomoci jen v některých oblastech, teď bude mít ty, které se jí zlíbí.

Zde bych Vás poprosil o objasnění, jsa laik. Pan Mach, spolu s Vámi tvrdí, že - cituji  "LS dává Evropské unii právo přisvojovat si nové pravomoci bez nutnosti smluvní ratifikace ve členských státech". Naproti tomu Článek 48 LS upravuje Řádný postup při změnách pravomocí EU tak, že po jednacích procedurách popsaných v odstavci 1.2.3, platí dle bodu 4. - cituji: "Změny vstoupí v platnost po ratifikaci všemi členskými státy v souladu s jejich ústavními předpisy.".

Kde je problém? Možná mám špatný zdroj informací nebo bebě čtu. Anebo je z pana Macha standardní český (=sprostej) politik.

Viz http://bookshop.europa.eu/eubookshop/download.action?fileName=FXAC07306CSC_002.pdf&eubphfUid=534822&catalogNbr=FX-AC-07-306-CS-C

Matouš Novák 20.11.2009 14:22

Re: RE

Aha. Takže jsme výhybku přehodili ne na Klause ale na Macha. A to jsem nechtěně způsobil já, protože já jsem ho zmínil. I když s jiným úmyslem. Budiž.

O část suverenity jsme přišli už před pěti lety. Teď o zbytek. Vysvětlení tohodle (část / zbytek) ale v té Machově odpovědi je. Rozdíl po přijetí LS je v tom, že dosud měla EU v pravomoci jen v některých oblastech, teď bude mít ty, které se jí zlíbí. Takhle jsem Machovu odpověď pochopil. Suverenita je to, čím disponuje Suverén. Suverén je odteď EU.

mira 20.11.2009 13:28

Re: RE

ad Mach: Nepřehodili. Psal jsem o machovi a o tom, co v jeho boji o suverenitu (vedeným 5 let po funuse, jak naznačím níže), postrádám.

ad Suv: Od roku 2004 již o tomto není řeč. Kde jste byl?

mira 20.11.2009 10:02

Re: už se to nedá číst

Možná remcají a Vy to nečtete;-)

Matouš Novák 20.11.2009 9:45

Re: RE

"Pan Mach by se měl v prvé řadě ptát pana Klause, proč podepsal přihlášku do EU, ..."

Mach odpověděl na položenou otázku. Proč jsme přehodili výhybku na Klause?

"Pana Vondru asi chápu. Suverenita není jen o zákonech, je i o zahraničních vztazích ..."

Je pořád ještě řeč o tomhle? http://cs.wikipedia.org/wiki/Suverenita

. 19.11.2009 23:36

Re: Byl tu systém kvót a dotací kvůli stabilizaci trhu a ustálení cen

Bravo, hezky jste toho pablba claye nachytal na švestkách.  R^R^R^R^R^R^R^

emeritní programátor 19.11.2009 22:20

Re: Se mi zdá, že te ten Clay je emeritní PO(B)LITIK

to se pak nedivte, že mu nevoní někdo, kdo používá elementární rozum a logiku (Y)(Y)(Y)

Hnyk 19.11.2009 21:50

Irsko už jedno referendum opakovalo

A sice to o přijetí východních zemí do EU.

Pete Brich 19.11.2009 21:31

To ano, jako předseda vlády. Už tehdy byl v kleštích Pravdy a Lásky a postaven před hotovou věc.

PB

honzak 19.11.2009 21:30

tak máme paní Mullerová

superprezidenta a superministryni zahraničí! Kolik asi ministerstev bude EU mít? Bude taky ministerstvo propagandy? A ministerstvo pro euroregiony (čti protektoráty)?

Tutově už dál budou jen samá pozitiva a sociální jistoty...

Pete Brich 19.11.2009 21:29

Vypadá to, pane Nováku, že není charakter, který by se nedal vyvážit patřičnou sumou.

PB

chouan 19.11.2009 21:12

A že by občané oněch zemí si byli méně vědomi o co s LS přijdou

Ne,nejsou si méně vědomi. % Francouzů a 55% Holanďanů bylo proti. Ostatní, kromě Irů, se pro jistotu vyjádřit nesměli.

chouan 19.11.2009 20:52

Re: Byl tu systém kvót a dotací kvůli stabilizaci trhu a ustálení cen

To je přesně to, o čem tu mluvím. Kvóty, regulace, stabilizace, plánování. Vy jste s tím takto spokojen?

J. Ryba 19.11.2009 19:36

Re: Autor je programátor

Neautorizovaný "vejcuc" nic neřeší, není závazný.

Jako příklad bych doporučil Ústavu USA - stručná, jasná a právně závazná. A staletími ověřená.

mira 19.11.2009 19:33

Re: RE

Dánsko opakovalo referendum v roce 92/3, Dánům se nelíbilo euro, takže si vyjednali  měnovou výjimku a referendum opakovali. Opakování referend je zřejmě dáno tím, že se v EU zatím referendy rozhoduje. To samo o sobě nevidím jako problém. Otázka je, proč a jakým způsobem dojde ke změně názoru. To je otázka pro Iry, kterou za ně asi těžko zodpoví někdo jiný, Vy říkáte placená kampaň, možné to je, nevím.

Novou totalitu již cítím (asi jsem trochu paranoid) delší dobu, zeměpisně strukturováno  z Východu, z Lidového domu a okolí a občas z určitých politických manýr. Tedy na východ od Západu.;-)

J. Ryba 19.11.2009 19:25

Re: Autor je programátor

Nerozumím, takovou blbost v mé reakci nenajdete.

mira 19.11.2009 19:23

Re: RE

Pan Mach by se měl v prvé řadě ptát pana Klause, proč podepsal přihlášku do EU, proč osobně i zprostředkovaně (tím, že delegoval na vládu) podepsal další smlouvy včetně LS. Dokud toto neudělá, jde z jeho strany o nezajímavou politickou (tedy o nic lepší, než třeba Rathovu) propagandu. Ano, něco ztrácíme a něco získáváme. Otázka je, zda nám to za to stojí. Mně zatím stále ano, jiným už ne.

Pana Vondru asi chápu. Suverenita není jen o zákonech, je i o zahraničních vztazích (to je místo, kde mně zásah LS vadí nejvíc), a zcela jistě není celistvá. Otázka, zda republika přijde o suverenitu, je tedy chybná. Správně bychom se měli ptát, o kolik, v čem, a co za to. Sledovat, jak to (ne-)funguje a po čase vyvodit ty či ony závěry a třeba z EU vystoupit. Ale to bychom nebyli v Česku, kde všechno skončí v bramboračce.

ANEŽKA 19.11.2009 18:41

JÁ SE EU NEBOJÍM-OCHRÁNÍ MĚ PAN PAROUBEK

R^ON JE OCHRÁNCE OBYČEJNÉHO BÍDU

Matouš Novák 19.11.2009 18:33

RE

A ještě něco k tomu původnímu článku. Až když jsem svůj text napsal a odeslal, jsem zjistil, že Vondrův text je jen polovina toho, co vyšlo v Týdnu. Je to součást polemiky, kdy se redakce dvou lidí ptala, jestli ČR přijde o suverenitu. Druhý odpovídající byl Petr Mach. Jeho odpověď je zde: http://petrmach.cz/cze/prispevek.php?ID=457. Ten rozdíl mezi Vondrovou a Machovou odpovědí je tak nebetyčný!!! Už jenom ten titulek, který Vondra zvolil. Na otázku, jestli přijde republika o suverenitu, neodpovídá ANO nebo NE, ale že se nemusíme bát... A zase budu hysterický - tohle jsou komunistické manýry. A je obzvlášť smutné, že se k nim uchyluje někdejší (a dlužno dodat že statečný) bojovník proti nim.

Matouš Novák 19.11.2009 18:33

RE

mira:

"Momentálně se rovnováha v první zmíněné dimenzi vychýlila více směrem k federaci, a posun v dalších dimenzích se nám opravdu nemusí líbit."

"Ještě k "tlakům": tedy, nejsem EUprofi, ale to, že v ní existují skryté tlaky, kdy se zákulisně vyjednává, přesvědčuje, vzkazuje, více či méně důrazně "doporučuje", implicitně předpokládám. Podle mě je toto lidské a úkolem ČR je delegovat takové lidi, kteří nevyměknou (otázka je, jsme-li toho schopni. Pokud ne, naše chyba.). Hlavně nepropadat eurohysterii, ..."

Lisabonská smlouva byla přijata díky opakovanému referendu a ignorování výsledků ve Francii a Holandsku a díky unií (tedy i nechtěně mnou) placené kampani v Irsku. To už není standardní diplomacie a jednání. To už není vychýlené kyvadlo, to je dočista urvané kyvadlo. Dnešní nové "nálady a zvyklosti" s sebou nesou prvky totality. Neříkám, že nová totalita určitě nastupuje. Ale může. Podhoubí už má. Myslete si, že jsem hysterický.

Matouš Novák 19.11.2009 18:32

RE

in the clay Court of Posseidon:

"TYPICKÁ "PROGRAMÁTORSKÁ HOVADINA" (čeho se ti programátoři vlastně těmi odkazy na povolání věčně domáhají?)"

Tu větu "Autor je programátor" tam dopsala redakce. Já jsem jen text podepsal. Protože ale nejsem veřejně známá osoba, při odesílání jsem redakci napsal svoje povolání a město. To se tak dělá. Ještě jsem mohl napsat věk. Na to jsem zapomněl, ačkoliv je to vlastně docela důležité. Je mi 39. To znamená, že komunismus jsem ještě zažil. Už jsem se s ním nemusel nijak potýkat, ale dobře pamatuju na ty tehdejší nálady, zvyklosti a úroveň veřejných projevů a debat (byly-li nějaké).

Mgr. Milda 19.11.2009 18:29

Re: MAGOR. MILDA TOMU ROZUMÍ

když se tak hezky ptáte- v záp. Německu- SRN 1969-1975, ukončil rigorosem summa cum lauda, když to chcete vědět. Prosím vás, nenechte si od kohokoliv věšet bulíky na nos!

V Německu nacionální socialismus  s konečnou platností prohrál, s tím internacionálním budeme v ČR ještě generaci- dvě zápolit.

ANEŽKA 19.11.2009 18:28

POLITIKA JE VYPRÁZDNĚNÁ-JEDINÝ, KDO SE NEVYPRÁZDNIL JE PAN PAROUBEK

A TEN JEDINÝ JE SCHOPEN ZMĚNIT REŽIM V NAŠÍ VLASTI...

in the clay Court of Posseidon 19.11.2009 18:24

Re: Souhlasím s autorem na 100%

společná evropská zemědělská politika byla dávno před vznikem EU. Byl tu systém kvót a dotací, třeba kvoty na mléko už roku 1984...kvůli nadprodukci mléka, stabilizaci trhu a ustálení kolísavosti nákupních cen

Průměrná výměra cukrovky 172 pěstitelů - členů svazu v Čechách (JZD a státních statků) byla v roce 1990 265 ha , dnes je průměrná výměra cukrovky u 320 členů svazu cca 76 ha, s kolísáním od 5 ha do 500 ha na podnik. V roce 1990 byl v České republice dosažen průměrný výnos cukrovky 34,01 t/ha při cukernatosti 16,33%, s výnosem bílého cukru 4,5 t/ha. Cukrovka se pěstovala na výměře 118,1 tis. hektarů. Bylo vyrobeno 540 000 t cukru. V kampaňovém roce 2005/2006 bylo vyrobeno 559 tis. t cukru na výměře 63,17 tis. ha cukrovky při výnosu 54,31 t cukrovky z ha a průměrné cukernatosti 18,70 %. Výnos bílého cukru v roce 2005/6 činil 8,8 t/ha, výnos polarizačního cukru 10,16 t/ha.

in the clay Court of Posseidon 19.11.2009 18:16

Re: Souhlasím s autorem na 100%

už jsem sem dával čísla cukrovarnické komory...

in the clay Court of Posseidon 19.11.2009 18:13

Re: Souhlasím s autorem na 100% - já také

kecy....kvoty jsme si stanovili sami jako vůbec první postkomunistický stát....na popud našich zemědělců...vy vůbec netušíte, co ty směrnice ve skutečnosti řeší, přečtěte si je a přestanete blekotat...a srovnávat RVHP či dokonce SSSR....;-D;-D;-D;-D....blekota, co nic neví