25.4.2024 | Svátek má Marek


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Pernik 13.11.2009 11:01

Milý autore

Problém se jmenuje EU = regulace = dotace. Zrušte zemědělské dotace v EU a nebude s k nám dovážet máslo z Belgie. Tamní zemědělci mají trošku jiné dotace než ti naši a proto se jim vyplatí dovážet máslo k nám. Zrušte nesmyslné regulace a snižte daně a další různé EU nesmysly a nebude se dovážet ani ten Čínský česnek. A to podstatné: zaveďte cla na země, které svoje producenty dotují a to ať přímo nebo nepřímo.

Celý problém je v tom, že výrobci nemají stejné podmínky a to ani v EU - viz zemědělská politika a EU a různá výše dotací v jednotlivých zemích. Navíc Francouzi na některá nařízení kašlou a dotují i to co dle směrnic EU dotovat nesmí, ale potrestá je někdo?

O produkci čehokoliv v Číně snad ani nemá cenu diskutovat.

Jakub S. 13.11.2009 10:44

Opět a opět:

Nikoliv hroznové víno, nýbrž  h r o z n y. Ano? Jste s to tohle pochopit, Pražáci (včetně mých přátel)? - Nejsou (včetně mých přátel)... ale v písemném projevu pro publico se o to proboha snažte. Děkuji.

děteněkam 13.11.2009 11:38

Re: Opět a opět:

Ňákej chytrej.

Raději si příště po sobě před odesláním přečti, co se ti povedlo vyblít.

Tx 16.11.2009 9:25

Re: Opět a opět:

Velice se mi líbí, když v obchodě čtu "hrozno", což je slovensky, u nás jsou to hrozny, nebo "pomelo", což je španělsky "grapefruit" (pro což ani české slovo není). Jsem sice už dlouho Pražák, ale původem a srdcem pořád ze Slovácka.

Martin 13.11.2009 10:43

Pan Krejčí

přesně popsal to,co už několik let ví každá hospodyně,kuchař i konzument. Komunistická doba nebyla v mnoha ohledech nic moc,ale potravinářské normy a hlavně kvalita výrobků uzenin a mléčných výrobků byly přísně kontrolovány.Dnes se šidí všude,zisk je hlavní prioritou jak výrobce,tak obchodu,na kvalitu se kašle.

huhu 13.11.2009 10:53

Re: Pan Krejčí

nebuďte za kašpara ! Leda byste nakupoval jistě v Esu nebo Vám je nosili ze speciálních prodejen pro bolševické mocipány...

Lucy 13.11.2009 11:29

Re: Pan Krejčí

Ja se pamatuji na dost caste propukani zloutenky nakazou z mlecnych produktu.

MF 13.11.2009 12:02

Re: Pan Krejčí

Myslím že se mýlíte.Potravinářské kontroly sice byly ale musely se řídit příkazy strany a vlády. Dnes jsou v EU normy a kontroly přísnější. Bohužel, to že rajče z Holandska splňuje všechny požadavky ale chuť jako rajče nemá ,úředníci v Bruselu zregulovat neumějí.

Lucy 13.11.2009 12:24

Re: Pan Krejčí

Souhlasim s Vami, az na tu chut holandskych rajcat. Ty byly bez chuti (podle holandskych norem na tvar a barvu) pred zhruba 20 lety, nez je prestali jist Nemci. V Holandsku nastala panika a zacal velmi intenzivni vyzkum na pesteni novych druhu. Dostanou se ted vyborna vonava rajcata. Jestli kupujete rajcata bez chuti, je to chyba dovozce, ktery vybral nejlevnejsi druh a nema to absolutne nic spolecneho s evropskymi normami.

MF 13.11.2009 12:47

Re: Pan Krejčí

Dík za informaci, Dám si na to pozor.

jakovy 13.11.2009 14:22

Lucy, Re: Pan Krejčí

nedělejte ze mně vola, je to zbytečná práce. Takové rajče od Hodonína nebo Galanty, to bylo. Ale pozor, pohov. Vzpomínám, jak známý posílal pár tun něčeho z SMkraje na JM. Po vyložení nákladu řidič sháněl vytížení na SM a měli tam tuny rajčat. Volal na Zelovoc, Jednotu, Pramen a všichni byli ochotni vzít 50, 70 kg. Co kdyby jim to zbylo. No a tady v obchodě člověk rajče nepotkal. Jak jsem se teď po nich (hodonínských) zháněl, prý už je nepěstují, nestojí to, prý, za to. 8-o

Vydra 13.11.2009 10:39

pane Krejčí,

Ty Vaše nářky nejsou ničím novým. Už v mém dětství jsem čítal podobné články. Neznám Váš věk, ale pokud se dožijete ještě tak 15 let, možná napíšete přesvědčivý článek o tom, že "v lidech to nebylo".

Bac L'Jean 13.11.2009 10:29

Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Nesmíte hledat kvalitní ovoce a zeleninu v super/hyper marketech. Prakticky za stejnou cenu (tudíž i s dalšími náklady na čas, palivo i vlastní úsilí) lze ovšem tuto produkci zakoupit u místních zemědělců - jen to chce hledat, nekoupíte vše na jednom místě a ve velkých městech máte smůlu - většinou ta cesta"za kvalitou" bude trvat o něco déle - na venkov, popř. menší zelinářství s lokálními dodavateli.

Je setsakra znát, dozrává-li ovoce na stromě či ve skladu popř. v kamionu během cesty přes půl světa. Proto místní ovoce, pokud neberu od známých, nakupuji v sadech co máme za kopcem. Úžasná jablka za 7-9Kč/kg (né že by mne cena zajímala, za takhle chutná jablka bych platil klidně i 3x tolik). Švestky, třešně, broskve, meruňky za ceny oproti obchodům směšné, kvalita neporovnatelná, co těm plodům chybí na "hroší kůži" - dohánějí chutí a šťavnatostí. Ne každý má to štěstí, že by měl sady 5-10km od domu, uznávám. Ale sehnat zeleninu je problém ještě menší. Od cibule a brambor až po vynikající chřest. Málem bych zapoměl na jahody, pro ty jezdím cca 6km - ty sice sezóně dostanete všude, ale všelijak konzervované a mnohem dražsší.

Shrnuto, lidé by měli být soudní. Nejsem ekolog ani ekologista, ale lidé si neuvědomují, že to, co se tu pěstuje a přesto si to koupí z dovozu sebou nese další zátěž jak pro dopravní infrastrukturu (vyšší výdaje stát. rozpočtu) tak zátěž pro životní prostředí. Navíc, lidé do sebe ládujou do sebe tuny chemických konzervatnů v plodinách nevalné chuti. Po vyčíslení těchto externalit už místní produkce, byť hůře dostupná vychází mnohem lépe.

Lidi, nebudte líný, když už nic jinýho, se alespoň dobře nažrat!

P.S. o potravinách z číny se radši nebudu vyjadřovat už vůbec. Kde se v lidech bere tolik důvěry ke konzumaci potravin putujících půl světa, navíc ze země, kde jakékoli normy (ať už technické či hygienické) znamenají něco jako soubor anekdot o tom co právě dělám.

Jakub S. 13.11.2009 10:46

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Správně, vidím / cítím to naprosto stejně!

R 13.11.2009 11:28

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Nojo, ale jestli něco dělám, mělo by se mi to vyplatit.  Když mám velkou zahradu s jabloněmi a budu týden od rána do večera obírat jablka, přes rok ořezávat a ošetřovat, tak za ty jablka pak musím dostat aspoň pár tisíc. Jinak se na to vykašlu a radši si je koupím. Nebo třeba česnek. Česnek třeba na 200 metrech čtverečních je už záhon, na kterém strávím při okopávání a ošetřování za rok takovou stovku hodin. Takže taky pokud si tím mám přivydělávat, musím za těch odhadem 50 kilo česneku taky dostat nějakých 10 tisíc. Jenže za tolik to neprodám, protože čínský česnek se v supermarketu prodává za 60 Kč za kilo.

Kuchař 13.11.2009 12:07

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Čínský řesnek je laciné svinstvo.

Plující oblaka 13.11.2009 12:28

Český česnek

kupuju za 125, hezký za 150. Kdykoli ho potkám. Není to tak často, abych ho měla doma na každé vaření, bohužel...;-(

Libor 13.11.2009 12:24

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Přesně. Jak říká Špidla zdroje jsou a kvalitní, jen je najít. Ovoce kupuji od pěstitelů a to samé s masem.Králíky, kachny, husy a navštěvuji malá jatka, kde mají svou prodejničku i s uzeninou. Třeba opradové párky a špekáčky. Ještě hledám pečivo, někde při ruce. Jinak jsem našel malinkou cukrárničku na vesnici, kde dělají bezva dorty, akorát se to musí objednat. Myslím, že pomalu a jistě na tohle příjde víc čechů a kór, když mají auto a můžou si to objet. A cenově to neřším, připadá mi to levnější a hlavně v klidu.

karel-smichov 13.11.2009 13:08

Re: Lenost, lhostejnost, rezignace spotřebitelů

Problém je v tom,že mnoho lidí,kteří by si zajeli nakoupit

 k výrobci  ale neví kam. Měli by své stanoviště více

propagovat. Včetně internetu 8-o Rád si zajedu až budu

vědět kam ! Díky za upozornění >-

Miloš 13.11.2009 10:28

Naprosto

SOUHLASÍM s autorem.Pokud by byla důsledná kontrola kvality ve všech supermarketech a požadavek,aby 60% zboží pocházel od českých dodavatelů,nemuselo by to být tak hrozné. Jenže,majitelé těchto velkoobchodů jsou cizinci a ti mají enormní zájem na prosperitě jejich vývozu k nám.ČOI je nedůsledná a asi i prodejná.

I-Worm 13.11.2009 10:31

Re: Naprosto

ČOI je od toho, aby řekla, že některé pumpy prodávají nekvalitní benzin - ovšem zveřejněním které, to by poškodila opravny automobilů.

Peta 13.11.2009 10:17

Můžeme si za to především sami

Je to vždy stejné. Vždy když zemědělci prostestují, tak slyším: "Ty levný dovozy, proč se vozí máslo z Belgie, mléko z.... Proč s tím něco neudělají? Ty dovozy by se měly zakázat!"

A když se zeptám: "A jaké mléko, máslo, vejce..... kupujete? Koukáte se odkud to je?" Tak koukají jako vrána.

Já osobně se po původu pídím a pokud je to možné preferuji tuzemské potraviny.

A v poslední době jsme přestali kupovat Želetavu, zjistil jsem, že se vyrábí v Polsku. Majonézy a tatarky Hellmanns, zavřeli výrobu v Kralupech.

R 13.11.2009 11:21

Re: Můžeme si za to především sami

R^R^R^

oh 13.11.2009 13:23

Re: Můžeme si za to především sami

Tak právě na vás a vám podobné už vymysleli fintu. Na výrobek se napíše "Vyrobeno v EU" a máte smůlu.

Honza z podhůří 13.11.2009 15:38

Re: Můžeme si za to především sami

Právě proto, že u "vyrobeno v EU" nevím odkud to je, tak to nekoupím. Dobrá finta -  vypěstované v Číně a zabalené v Německu, jak jsem tuhle zjistil.

HonzaV 13.11.2009 22:46

Re: Můžeme si za to především sami

hej... - a co když to vypěstovali v Číně a nasáčkovali v ČR? třeba oříšky se spoustou dobrých aflatoxinů? "Vyrobeno v ČR"?

jasan 13.11.2009 10:04

protoze jsme vlezli

do EU...  a poslouchame vzorne vsechny direktivy a narizeni...

Abraxas 13.11.2009 10:01

Snad se s tim da neco delat

Taky se mi to nelibi. Na Facebooku vznikla skupina, ktera s temito manyry chce neco delat: http://www.facebook.com/group.php?gid=176590168351

Prihlaste se, staci pry malo, aby vyrobci prehodnotili svoje strategie.

ZW 13.11.2009 9:49

Konkrétní příklad

Moje tchyně v restituci získala zpět ohromnou zahradu, na níž chtěla obnovit starou rodovou zelinářskou tradici. S tchánem na ni dřeli jako mezci, prodávali na tržišti (výnosy sotva pokryly náklady) a časem se jim díky kvalitní a stabilní produkci podařilo najít několik majitelů velkých zelinářských obchodů, kteří se stali jejich stálými odběrateli. Obchodníci vždycky odpoledne zavolali, co budou potřebovat, a druhý den v 5 ráno to měli připravené v bedýnkách. Měli z toho pár desítek tisíc "čistého zisku" ročně (svoji práci nepočítali, byli oba v důchodu).

Tahle "prosperita" však netrvala dlouho. Za rok či dva obchodníci přestali zeleninu odebírat. Ne proto, že byla drahá nebo nekvalitní - právě naopak. Ale proto, že jim jejich dodavatelé tropického ovoce dali nůž na krk: "Chceš naše banány? Pak musíš odebírat i naše zelí, rajčata, mrkev. Všechno, nebo nic, vyber si." A obchodníci si vybrali. Protože banány, pomeranče a citrony prodávat musí, odebírají i ta podtržená umělohmotná rajčata a další zahraniční zeleninu z velkoskladů. Tchán s tchyní se pak ještě pokusili prodávat svou produkci do výkupen, ale za pětinovou (často i nižší) cenu to nepokrylo ani náklady na hnojiva, osivo a energii. Takže dnes leží jejich krásná zahrada ladem a pomalu zarůstá travou.

huhu 13.11.2009 10:01

Re: Konkrétní příklad

kdo chvíli stál již stojí opodál.....tady měl zasáhnout soudruh velkostatkář Veleba - ale tím, že začal budovat, organizovat prodejní družstva. Kapitalističtí velkostatkáři to dříve tak dělali, proč ne dnes soudruzi velkostatkáři ?