19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

GLOSA: Mí profesoři

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
R 8.11.2009 8:05

prestiž vysokoškolského studia obecně.

Já myslím, že aféra je hlavně doklad trapného propadu prestiže vysokoškolského studia u nás obecně. Pokud by to bylo jako za dob před 20 lety, kdy jsem vystudoval já, tak pokud by Řápková podváděla, pohlídala by si ona i škola a příslušné zápisy včetně nějaké diplomky uložené v knihovně na škole  a všechno by bylo na první pohled v pořádku. Pravděpodobně by se ale pořádným rozborem té diplomky i jiné evidence na škole doplněné svědectvím jejích tehdejších fiktivních spolužáků doložilo, že to bylo turbostudim, protože zas úplně všechno stoprocentně zfalšovat nejde.  Pokud by Řápková studovala řádně, doložila by to její diplomka uložená někde na škole a kompletní evidenční zápisy a další důkazy. A všechno dokazování by bylo úplně mimo Řápkovou, prostě by se jen prostudovaly veci na "almě mater" Řápkové a ji by jen seznámili s výsledkem.  Prostě by si nikdo tehdy nedovolil se na ty zápisy, evidenci a další věci jen tak nějak vykašlat, vysoká škola byla tehdy i za socialismu INSTITUCE.

Jenže dneska je vysoká škola, studium na ní, diplom, úplná prkotina, ostatně jdou na ni skoro všichni, významově jakoby srovnatelná s nějakým dvoutýdenním firemním školením nebo tak nějak.   Studium skončí, lidem se rozdají diplomy, zápisy o presenci a další se uloží do skříně, pokud se rovnou uloží, příslušné firmy a školitelé vyinkasují peníze a tím to končí. Za dva roky přijde nová sekretářka, teda dnes už asistentka a zeptá se šéfa" pane Nováku, co to jsou ty papíry tady ve skříni? Ale, to jsou nějaké staré věci po mém předchůdci, ty můžete klidně vyhodit, pokud budete potřebovat místo."  A je vymalováno, doklady o studiu zmizí v popelnici nebo o trochu lépe ve skartovačce a na průšvihy je zaděláno.

yorik 8.11.2009 8:12

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Máte pravdu, když vidím, jaké obory jsou nově otevírány, tak mám dojem, že místo akreditace by stačil živnostenský list. A nebude to lepší, pokud i u lidí zastávající technické funkce, bude stačit k naplnění kvalifikačních požadavků bakalář z politologie, tak se budou kšefty hýbat. :-/

R 8.11.2009 8:20

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Podle mně to je na hloubkovou kontrolu snad všech vysokých škol, jak je vůbec vedena evidence hotových absolventů a jak jsou udržovány doklady o tom, že na této škole skutečně studovali. Případně na úpravu příslušného zákona, pokud to už v zákoně není. Po současných zkušenostech musí být na pořádně dlouhou dobu, snad 10 - 20 let nebo i víc, povinnost takové instituce, jako je vysoká škola tuto evidenci udržovat.

yorik 8.11.2009 8:28

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Je to velice smutné, když policie musí vstoupit na akademickou půdu ale stát asi nemůže od toho dát ruce pryč. V oboru práva asi k nějakému neštěstí dojít nemůže, existují řádné i mimořádné opravné prostředky, ale například v medicíně jich moc není. Nechci domýšlet takové tvrdé obory, jako je např.  jaderné inženýrství.

R 8.11.2009 8:41

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Musí se to prostě nějakým rozhodným způsobem utnout a dát do pořádku. Turbostudenti aspoň na té škole byli, ale pokud je na vysoké škole možný takový nepořádek v evidenci, je to živná půda pro stoprocentní podvodníky. Třeba takové, co budou v nějakých vzdálených zemích prodávat na dobírku skutečné padělky diplomů . USA, Argentina Čína, Indie a podobné země, kde nemají moc velké ponětí o situaci tady, by mohly podvodníkovi a s trochou vzdělání a inteligence takovéhle zakoupené diplomy bez problémů akceptovat.  Možná by to šlo i v některých provinčních oblastech zemí EU.  Že se jedná tady konkrétně o právo, které je v každé zemi v podstatě jiné, není argument, možná i spíše naopak, místní právníci by neměli vůbec šanci znalost odlišného českého práva poznat......

jirka.s. 8.11.2009 8:51

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Ale klídek, Česko se stává prostě jenom světově uznávaným !!!

http://zahranicni.ihned.cz/c1-38708460-sve-skandaly-s-podvodne-vydanymi-diplomy-maji-i-ve-francii-usa-ci-rusku

R 8.11.2009 9:15

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

No, prodej diplomu je vždy něčí selhání. Ale uvědomujete si, co se stane, když aféra skončí patem? Když se dojde k závěru, že diplom Řápkové je nejspíš originál ale že fakulta nemá údaje, ze kterých by studium Řápkové potvrdila?  Diplom fakulty nebo i celé univerzity se tak stane vítanou komoditou pro padělatele kdovíkde možně, protože nejjednodušší ověření, přímý dotaz na tu vysokou školu, nebude možné provést.  Kdo nebo co všechno na to ztrátou prestiže doplatí?

jirka.s. 8.11.2009 9:22

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

No, já už to asi nebudu, ale to neznamená, že mne to neštve! Když kolikrát vidím ty namyšlené yupíky, honosící se zlatými navštívenkami, popsanými exotickými "tituly", tož mé představy o budoucnosti tohoto národa jsou poměrně chmurné! ;-(

denda 8.11.2009 11:47

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.Podvodné diplomy

Nabídku na podvodné diplomy ze zahraničí mám v malu tak jednou do měsíce, zajímavé většinou z USA :-/

krang 8.11.2009 14:08

to jste vedle

S tím, že se u práva nemůže nic zlého stát. To si vážně myslíte, že si vybrali turbostudium práv jen tak náhodu, že jako JUDr dobře vypadá? Nebuďte naivní, pokud totiž chcete být podvodný konkurzní správce tak ten titul potřebujete. Nepřál bych nikomu aby se jim dostal do rukou, mluvím o tzv. konkurzní mafii, protřete si oči člověče, prohnanejch podvodnickejch právníků  uvidíte mnohem víc, než falešných doktorů, medicínu nebo techniku totiž většinou neokecáte ale právo je právě o tom - výkladů celé spektrum a často naprosto protichůdných. To bude tím , že některé zákony jsou přírodní a bez vyjímek a ty druhé vymýšlí v konírně na Malé straně banda všeho schopnejch grázlů, kteří drzost povýšili na základní ctnost pomocí které dosáhnou všeho.:-/

R 8.11.2009 8:29

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Když jste narazil na ty živnosti, podle mně je něco jako vysokoškolské studium s diplomem jediná záchrana těchto živnostenských oborů. Ve většině živností se dnes neustále objevuje tolik nových věcí, ať už marketingových a módních nebo skutečně nových a pokrokových, že má li být někdo dnes skutečně dobrý živnostník, jeho inteligence musí být minimálně na průměru inteligenční křivky nebo ještě lepší, jinak to prostě nebude zvládat. A to je už v inteligenčním intervalu, kde se dnes automaticky chodí na vysokou, když vysokou dělá 60 % populace. 

yorik 8.11.2009 8:34

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Máte pravdu, budeme mít vzdělané živnostníky, ale i metaře a popeláře a nebude to z politických důvodů. ;-) 

jirka.s. 8.11.2009 9:18

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Bať, bať !!! Trochu čísel : http://www.czso.cz/csu/2003edicniplan.nsf/t/A900324B7C/$File/41090301.pdf

Vzhledem k tomu, že máme u nás cca 140 000 osmnáctiletých, připadá v podstatě na necelé dva tisíce této části populace jedna vysoká škola. Gausova křivka inteligence národa má přitom téměř stále stejný průběh! Musí být jeden přímo genius, aby odhadl, kam asi tak může jít kvalita "vysokoškolského" vzdělání v Čechách ??? Že by do (Y) ???

jirka.s. 8.11.2009 9:25

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Omluva !! Prví odkaz mělbýt tento: http://www.ct24.cz/domaci/67680-v-cesku-je-moc-vysokych-skol-jejich-pocet-klesne/

V. Hoffman 8.11.2009 9:26

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Skutocne dobry zivnostnik ma mat vzdelanie v odbore a prax pod dobrym majstrom + plus si priebezne doplnat vedomosti samostudiom /co moze byt aj listovanie v katalogoich a specializovanych casopisoch/. Teoreticky background jeho prace, ktory na vysokej dostane, je mu v podstate nanic, u manualne pracujucich uplne nanic.

Mimochodom, to ze vysoku robi 60% populacie neznamena, ze studentstvo ako celok vyrazne inteligencne prevysuje svojich nestudujucich rovesnikov. Skor to je smutnym dokladom o kvalite sucasnych vysokych /nepredpokladam, ze by sme za tych 20 rokov vyrazne zmudreli/.  A aj v pripade, ze by tomu tak u konkretnych jedincov bolo, skutocne nie je potrebne, aby vodar dokazal popisat prudenie vody diferencialnymi rovnicami.

R 8.11.2009 10:23

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

No, jestli žádané trendy v živnostech nemá určovat herec Gondík v Loskutákovi  a podobní exoti, tak mezi živnostníky musí být inteligentní samostatně uvažující lidé . Jenže ty z mladé generace díky masovosti vysávají vysoké školy  a dělají z nich průměrné absolventy, ze kterých se stávají průměrní úředníci a další průměrní nemanuálně pracující .....

V. Hoffman 8.11.2009 13:25

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Prepacte, ale potom nechapem vase tvrdenie "Když jste narazil na ty živnosti, podle mně je něco jako vysokoškolské studium s diplomem jediná záchrana těchto živnostenských oborů." Schopnost samostatneho uvazovania vam na vysokej skoly do hlavy urcite nenaleju. To uz ju skor ziskate tou samostatnou praxou, najlepsie tak, ze si zoparkrat pekne oskriete nos.  

R 8.11.2009 15:01

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

To si jako myslíte, že někdo třeba s průměrnou inteligencí s IQ 100 půjde dělat dneska učební obor třeba kominíka, když na vysoké školy jde 60 % populace, takže někdo klidně s IQ 90 -95 mu klidně může s vysokoškolským diplomem dělat šéfa? S čistou práci v kanceláři a určitě se znatelně vysokým platem.  To se automaticky na toho kominíka vykašle a taky půjde na nějakou vysokou. Aby on dělal šéfa a někdo jiný pod ním toho kominíka.

Ale když se učební obor třeba kominík rozšíří třeba o účetnictví, ekonomiku živnosti a malé firmy, počítačové kreslení a modelování komínů atd a stane se z toho vysokoškolský obor, tak ten mlaďoch s IQ 100, 120 tam klidně půjde. Potom ti nejlepší budou třeba hlavně kreslit a projektovat ty komíny a ti horší potom budou prostě mnohem víc v terénu v terénu dělat toho komíníka.

V. Hoffman 8.11.2009 15:28

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Aha. Takze miesto toho, aby sme sprisnili podmienky pred prijatie /a absolvovanie/ strednej, pripadne vysokej skoly, tak to sito, ktore oddeli menej schopnych od schopnejsich posunieme az na dobu ukoncenia vysokej, teda o dalsich 5-6 rokov. Samozrejme, to vsetko za zbytocne vyhodene peniaze z dani /prinajmensom u tych, co sa nakoniec aj tak budu zivit cistenim kominov/. Nehnevajte sa, ale to mi pripada uplne na hlavu postavene. A naviac sa obavam, ze vas motivacny prostriedok /urobit z ucebneho oboru vysokoskolsky/ by sa minul ucinkom, pretoze cerstvy absolventi vysokej kominarskej neschopni projektovat kominy by sa miesto cistenia kominov snazili s diplomom uplatnit na uradnickych miestach v statnej sprave alebo velkych  podnikoch, kde to k vegetativnemu prezivaniu celkom staci.

Imho jedina schodna cesta je obnovenie systemu ucnovskeho skolstva, ktore sa po prevrate tak lahkomyselne zlikvidovalo. A to vratane uzkeho prepojenia s podnikou sferou, co je system, ktory velmi dobre funguje napriklad v Nemecku. No, a komu bude smrdiet remeslo a nebude mat hlavu na vysoku, ten sa holt bude musiet zivit v montovniach. Cize nie zmakcovanie, ale sprisnovanie kriterii.

Mimochodom, myslim ze to s tymi cislami prehanate. 60% vysokoskolsky vzdelanej populacie nema ani vacsina vyspelych krajin, nieto este CR a SR. Ono je dost rozdiel medzi poctom uchadzacov a poctom absolventov.  

R 8.11.2009 16:57

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Jak ty mladé přinutíte, aby místo na vysokou šli na učňák?

60% na vysokou školu znamená 60 procent z mladých. Ne 60 % ze všeho obyvatelstva. Přesně ty statistiky neznám, u nás má mít vysokoškolský diplom nějak každý pátý až desátý, zatímco na západě každý třetí. A toho se právě snaží naše vláda dosáhnout, aby  z obyvatel v aktivním věku měl vysokoškolský diplom každý třetí. Proto bylo rozšířeno množství míst na vysokých školách tolik, že dva ze tří žáků jsou na vysokou.

Mezi počtem uchazečů a absolventů zas tak velký rozdíl není, protože vysoké školy dostanou vyplaceny peníze až za ty, kteří školu ukončí, ne  za ty, kteří během studia odejdou.

V. Hoffman 8.11.2009 18:51

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Prosim vas, trochu si to casovo zosuladte. Na ucnak sa chodi v 14 alebo 15, na vysoku v 18. Pokial chcete mat viac populacie na ucnakoch a nechcete, aby vam nasledne "zdrhali" na vysoke, tak zdvihnite latku. V praxi to znamena vratit maturite vyznam, ktory mala kedysi. Ked bude tazsia maturita, bude narocnejsie aj studium na maturitnych odboroch a ti, ktori na neho nemaju sa uspokoja s vyucnym listom.  Cize riesit to treba uz na urovni strednych skol.

V. Hoffman 8.11.2009 18:58

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Mimochodom, stale nechapem, kde ziskame tych kominarov. Dost dobre si neviem predstavit ako sa na "vysokej kominarskej" studenti ucia kominarske remeslo popri tom teoretickom backgrounde, ktory mali absolvovat tiez. Jednak to nie je prilis realisticka predstava a za druhe/to hlavne/ - aj keby sucastou vysokej skoly bolo ucenie sa remeslo, ako tam tych studakov dostanete, ked mate ine vysoke skoly, kde ziadnu spinavu pracu robit netreba? 

Oldřich 8.11.2009 12:40

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

"Skutocne dobry zivnostnik ma mat vzdelanie v odbore a prax pod dobrym majstrom."

Ani jedna z těch věcí z nikoho mistra neudělá. To až ovládnutí provozované činnosti. Pekařské výrobky stavebního technika z blízké pekárny jsou proslulé široko daleko. K příručí z uzenářského obchodu chodily šít i dámy z nejlepší společnosti. Znamenité kuchaře bez hotelovky můžete najít v nejfajnovějších podnicích. Zákazníkovi to vyhovuje. Pindat ale budou opapírovaní zlodějští lemplové cvičení v RaJ, jejichž lemplovství tak ještě vynikne. "Kvalifikační předpoklady a praxe" jsou plus minus stejně nutné jako "v kolektivu je oblíbený a v místě bydliště požívá dobré pověsti."  Skutečně dobrý živnostník je nesmysl. Jo, takhle skutečně dobrý řemeslník, to je výhra.

V. Hoffman 8.11.2009 13:41

Re: prestiž vysokoškolského studia obecně.

Okej, tak skutocne dobry remeselnik alebo iny samostatne podnikajuci odbornik.

Pokial ide o nutnost formalneho vzdelania a praxe, urcite to nemoze uskodit. Ono aj ten stavebny technik sa niekde to pecivo musel naucit piect. Pravda, je mozne ze sa "zaskoloval" na svojich zakaznikoch zaciatkom 90-tych, ked po tej socialistickej mizerii bola kazda sukromna iniciativa dobra. A bol dost dobry, aby prezil a zapracoval sa. Ale odvtedy sa doba zmenila, naroky sa zvysili a dost pochybujem, ci sa este teraz da zacat uplne od nuly bez akejkolvek praxe.  Pokial mozem povedat z vlastnej skusenosti, tak s tym, co som vedel zaciatkom 90-tych by som si teraz ani neskrtol. Sebavedomie mi nechybalo, nadsenia bolo tiez dost, ale ked sa na moje vtedajsie zrucnosti a vedomosti pozriem dnesnymi ocami...8-o

Jun Su 8.11.2009 8:55

zkusím doplnit a malinko oponovat

Příteli "R", hlavní je hlavně (teď se mi chce napsat - mít vyčištěné hlavně) si uvědomit, že šedivá je teorie a zelený je strom života. Když někdo o teorii stojí a při tom potká někoho, kdo je schopen mu j předat a "ozelenit" a navíc ho systémově vybičuje (vlídně) k poznání svých schopností, tak ten, který o tu teoRii stál, pozná, jek to asi bude v praxi chodit. To je můj vstřeb z VŠ. Já jsem to štěstí měl (1976-1981). Pak jsem šel na plac a ukazoval, co ve mně je nebo není. I Mazurek by řekl: "Tak to ma byt, tak je to správně". Někdo to taky do života dostane třeba od otce, vyučí se a je Bagr. Někdo se rozběhne za mičudou, depiluje se a pak napíše ve 22 letech paměti, jak vymyslel šajtli (že p.Rosický). Ale máme všichni, co dokážeme a když se nám to nelíbí, je spousta možností, jak to změnit. A to říkám naprosto zodpovědně a Rosovi přeju, ať se uzdraví. Přátalé, teď už musím končit, jak jednou řekl Pan prof. Pluhař " Já tu s vámi kecám a doma mně hnijou jablka"

Panamský Průplav 8.11.2009 10:51

Úpadek vysokoškoláků je globální

Průplav projektovalo a řídilo stavbu včetně subdodávek z  železáren několik - do pěti vysokoškoláků s pomocí pravítek. Dnes by tuto stavbu v rozsahu stovek miliard dolarů projektovalo a řídilo nejméně  tisíc vysokoškoláků včetně tisícovky počítačů.

yorik 8.11.2009 7:36

Řekl bych,

že tu lhůtu k vyřešení případu nedal rektor bezúčelně. Buď to vyřeší akademická obec s panem děkanem, který je navíc s paní Řápkovou na stejné politické galéře, nebo nastoupí policie. Paní Řápková tomu tím svým trestním oznámením dost pomohla. On ten okruh "neznámých" pachatelů bude dost ohraničen a policii bude stačit, když je vyslechne. Někdo ty zkoušky musel udělit, nebo neudělit a někdo na základě něčeho, nebo někoho, musel ty výsledky sázet do centrální databáze. A ono je opravdu něco jiného něco blábolit do médií a něco jiného vypovídat do policejního protokolu, po řádném poučení o možných tresněprávních následcích takové výpovědi. Věřím tomu, že policie vnese do věci jasno, nemůže ani jinak. :-/

LUCAS 8.11.2009 8:01

Re: Řekl bych,

Naprosty souhlas, patrim taky mezi jednotlivce, kteri si nepamatuji vys. ucitele, nebo jen velmi matne a z PGS na VUT Brno, kde js studoval dalkove vubec nikoho /4sem/. ..

R 8.11.2009 8:14

Re: Řekl bych,

Jak chcete vyšetřit něco, co neexistuje? Konkrétně řádné zápisy, presence , evidence studujícího , byť v režimu mimořádného studia? Jak  se po několika letech zjistí, jestli skutečně studovala nebo nestudovala, když v režimu toho mimořádného studia nemusela mít kontakt s žádným spolužákem(kyní)? Nebo jen s několika, kteří nemají kromě svých slov nic v ruce? Třeba fotografie nebo něco takového?

yorik 8.11.2009 8:22

Re: Řekl bych,

Paní Řápková je celkem nepřehlédnutelná osoba a školu končila tuším v roce 2006. Na katedrách nebude problém dohledat profesory, kteří měli oprávnění jí udělit zkoušku, podobně tomu bude i u vedoucího její diplomové práce, či zkušební komise. Pokud se jedná jen o šlendrián fakulty, jak paní Řápková tvrdí, tak to policie určitě objasní.