23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V 10.10.2009 5:51

Re: Foglar šel s dobou také

v pripade Foglara mame knizky, ktere napsal za komunistu a ktere se vesmes dockaly i vydani, nektere az po revoluci, ty snad dost zretelne dokazuji, ze Foglar se nemenil, tedy co se tyka poplatnosti dobe.

Ovsem duvodem proc nesel s dobou bylo protoze vnitrne nemohl, a to bylo proto ze byl 'prirodni' spisovatel samouk, ci amater spisovatel, na rozdil od vetsiny profesionalu, kteri explicitne znali nejakou tu teorii a techniku psani a mohli se tak do jiste miry odpoutat od sebe sama a psat jinak, tak aby to vyhovovalo. A pak ovsem zalezi, co clovek ma v sobe, o cem pise, nekdo se mijel s jakymkoliv rezimem a jeho tvorba byla v tomto smyslu neutralni, ci temer neutralni, takovi spisovavetele byli stastlivci, jini to tak lehke nemeli ale ja bych je nesoudil, pokud i tak dokazali soucitit s temi svymi souputniky, kteri nevyhovovali a zmenit se dost dobre nemohli a ani nechteli a tady myslim pan Toman selhal.

V 10.10.2009 5:41

Re: Podle vaší logiky ,

ja predevsim komentuji tu situaci, jak to bylo popsano v pametich pana Tomana, kdyz za nim prisel Foglar do redakce ABC, kdy se role techto dvou panu obratily, tam se proste Toman ukazal ve spatnem svetle a to podle sveho vlastniho popisu.

Ja hodnotim predevsim tento postoj pana Tomana k Foglarovi a k tomu ABC a Strazcum se vyjadruji spis jen na okraj, v cem spocival ten rozdil, tedy ze mohli vychazet, zatimco RS ne. A nebylo to jen minulosti, co bylo se mnohdy zapomelo kdyz autori zacali zpivat jinou notu, ale to prave Foglar neumel, byl na to az moc svuj.

Taky s temi RS nebylo vzdy vse jak ma byt, bylo tam nekolik vylozene rezimu poplatnych pribehu, ale bylo to okrajove a zretelne na natlak shora a nikam to i tak nevedlo.

Foglarovu tvorbu nesnasely kolektivisticke rezimy z principu, jak ten fasisticky, tak komunisticky a rekl bych, ze to neni tak zrejme proc tomu bylo, proto jsem se pokusil vypichnout ty hlavni rozdily mezi Strazci a RS

na rozdil i treba od spisovatelske obce, ktera po revoluci zvazovala napriklad jestli by ze svych rad mela vypudit Vaclava Erbena s jeho detektivem Exnerem, ja osobne mam ty jeho detektivy rad a mely by dal vychazet, stejne jako treba i ta filmova serie s majorem Zemanem, a to rikam jako nekdo, kdo nachazi i dnesni pravici moc levou.

Patron Divný 9.10.2009 21:17

Re: CO BARRANDOV, TO PERLA . . .

O vítězství tohoto filmu nerozhodl Barrandov, nýbrž diváci a mně nad tím zůstává rozum stát. Barrandov natočil několik desítek lepších komediií.

J.G. Pašek 9.10.2009 20:31

CO BARRANDOV, TO PERLA . . .

S TEBOU MĚ BAVÉ SVĚT . . .  FILM VYHRÁL COBY NEJPOPULÁRNĚJŠÍ  KOMEDIE,  JAKOU KDY  BARANDOV  NATOČIL . . . DOBRÝ, CO?

Fencl 9.10.2009 19:33

Re: Dotaz!

To, co já. Vydal jsem 6 knížek, u sedmi jsem spoluautorem a neuvedený počet titulů mám připraven k vydání, o tom se ale z pověrčivosti nemluví. 

Pavel Urban 9.10.2009 19:30

Foglar šel s dobou také

A možná by šel i víc, kdyby o něj ty doby stály. Stejně jako Toman se ovšem snažil, aby to obcování zůstalo tam, kde tolik nevadilo.

Fencl 9.10.2009 19:27

Re: Mně by se líbila vzpoura mozků.

Mám matný dojem, že i Pecharovy-Pištěkovi slavné komiksy z Ohníčku Profesor Dugan a Pavouk Nephila se do USA dostaly, nebo aspoň jeden, ale prostě neprorazily, i když taky podle nich by mohly být natořeny slyšné filmy - a myslím, že nejméně tento žánr Hollywood odvádí dobře.

Schumacher 9.10.2009 13:10

Mně by se líbila vzpoura mozků.

Kreslený seriál je v podstatě  scénář, potřeboval by minimální úpravy. Jenže aby to bylo dobré muselo by to být drahé. Aby to mohlo být drahé, musel by to dělat "Hollywood". Jenže kdyby to dělal "Hollywood" tak by to nemohlo být  dobré.

čtenář 9.10.2009 10:52

Malý příspěvek

Toman udělal kus práce, za kterou se stydět nemusí.Jeho pionýři Strážci nikomu nenaškodili, neboť zcela vážně je mohli číst jen úplní debilové. My ostatní jsme si to rádi přelouskali, bavili se absurditou prorežimních hlášek, schematičností postav a, samozřejmě, i zjevným "coverem" (jak se dnes říká) Rychlých šípů. Na druhou stranu to mohlo někoho k těm Šípákům zpětně dovést a tam se nohl pobavit na to samé téma na entou.Mimochodem, Čtyřlístek je též plný podobných schémat.Myšpulín je Hadži, Fifinka je asi Teryna, u šípáků asi Mirek bude Honza, Rychlonožka je Zrzek ...Nejlepší je , když Strážci něco organizují - třeba pionýrské soutěže, výstavky, nástěnky nebo když si jdou s milicionáři zastřílet ze sapíku a tak. I Teryna si práskla a jistě si byli v tom BVPéčku se Zrzkem zase o něco bližší. Já radši jen "péčko".

Krásné jsou v těchto komiksech zjevné archetypy. Kluci se dělí na brýlaté vynálezce, kteří by si mimo slušnou partu hlavních hrdinů neškrtli, hodné, urostlé, duševně vyspělé jedince, kteří jsou nepsanými šéfy (i když nikdo neví proč), okouzlující chybující a tolerované mlaďochy a přicmrdávače a na komiky. Holky jsou od toho, aby byly vlasaté, copaté, prsaté, rozesmáté a aby klukům dělaly svačiny. A aby je něžně pokáraly, když si kluci vyhodí z kopýtka.Hurá ...

Naproti tomu - Groncchové, Malý Bůh a Kruan je rozsáhlý seriál s originální tematikou tj. pravěk spojený s fantasy či sci-fi a přes blbé hlášky a kostrbaté scénáře a kresbu (tím jsem to vlastné shodil celé) ho celkem oceňuji.

Na ABC, dle mého názoru, byly nejlepší modely (konstrukčně a barevně neměly v Evropě konkurenci) a pak inspirace, motivace a návody pro vlastní tvoření. Místo vymývání si mozků barevnou televizí z Tesly, džínama z Tuzexu a dovolenou v Jugoslávii.Tož tak.

Jan 9.10.2009 9:51

Podle vaší logiky ,

by převážná část umělců a spisovatelů dvacátého století musela být v současnosti považována za hřbetyohýbající nemravné nepoctivce, pane novodobý Koniáši.Co takhle se občas nejdříve zamyslet!Nebo můžete rovnou podat přihlášku do jistého "Průzkumného  ústavu".Tam by vás asi přijali s otevřenou náručí!Mají prý tam bídu o hloupé, ale zanícené!

V 9.10.2009 9:43

Re: k tomu Foglarovi

chtel jsem jeste dodat, ze lide v pozici V. Tomana kdyz uz byli u 'vesla', tedy v tomto pripade pan Toman redaktorem ABC, tak tam mela byt pokora vuci lidem jako byl J. Foglar a ne se k nim chovat z pozice nekoho, kdo je na koni, tak rikajic.

Kdyz jsem cetl pameti pana Tomana, tak presne tohle me tam prislo nejvic vymluvne, ten jeho postoj vuci Foglarovi, jak ho sam popsal. Za to bych se ja osobne stydel, vubec bych se stydel pred takovym clovekem jako byl J. Foglar, ze ja jsem ted v pozici mu davat podminky a minimalne bych pak v pametech napsal, jak me bylo stydno a ne jako V. Toman zde, ktery mu myslim i radil ze s rezimem se musi vedet jak s nim jednat, nebo neco takoveho, uz je to nejaky rok co jsem ty jeho pameti cetl a nepamatuji si presne jak to tam popsal, kdyz za nim Foglar prisel do redakce.

Vážený pane! 9.10.2009 9:32

Dotaz!

Co by dělali někteří "autoři", kdyby interviewy a citace přestaly být považovány za literární útvary?

V 9.10.2009 9:28

k tomu Foglarovi

z pana Tomana mam vzdy takovy smiseny pocit, to ze on na rozdil od Foglara umel jit s dobou nebylo tak uplne plus, protoze to znamenalo umet 'obcovat' s rezimem a to Foglar nikdy neumel, protoze se do te podoby, kterou to vyzadovalo zmenit nechtel a bylo mu to bytostne cizi. (Samozrejme jsem cetl Tomanovy vzpominky na leta v ABC)

Tomanovy Strazce ze sedesatych let a pocatku sedmdesatych jsem cetl rad, a diky za to ze 'byli', ale zretelne se na nich podepsala doba - na rozdil od Rychlych sipu byli do znacne miry 'odlisteni', stejne jako byla cela tehdejsi spolecnost a to byl jeden z duvodu, proc mohli vychazet. Z Foglarovych RS cisela 'soukromost' - byly udelane 'pro sebe', prozivaly sva dobrodruzstvi, a jejich vyzva klubum ctenaru MHlasatele byla - udelejte se take pro sebe, prozivejte sva dobrodruzstvi, soutezte mezi sebou... na rozdil od Strazcu, kteri meli 'program', byli 'raketovou posadkou' (jiz nikoli klubem), a myslenka raketovych oddilu byla - pojdme za stejnym cilem, plnme urcite ukoly... bylo to takove kolektivisticke pionyrske pojeti Foglarovych prvorepublikovych ctenarskych klubu. Ty sice mely bobriky, ale tam slo o vylepsovani sebe sama pro svuj prospech a take o soutezivost mezi cleny oddilu, ktera ve Strazcich naprosto chybela, tam se proste dali kluci do party, aby 'plnili ukoly' stanovene 'centralou'.

Tim bych nechtel rici, ze pan Toman, nebo jeho Strazci nejak aktivne sirili rezimni propagandu, ale jen bych chtel poukazat na fakt, ze pokud nekdo a neco mohlo existovat, tak musely byt udrzovany urcite linie, musel byt sklonen hrbet a toho mravne poctivi lide proste nebyli schopni.